Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω, ο οδηγός αυτός https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf  είναι μόνο για VDSL ή ισχύει και για ADSL-VOIP?

Εμένα η σύνδεση μου είναι όπως στο σχεδιάγραμμα, δηλαδή από τον κατανεμητή εκτός από το utp που στέλνει στην δευτερεύουσα πρίζα που έχω το μόντεμ και από εκεί δίνω σε άλλα 2 τηλέφωνα,παίρνω κι άλλο ένα που το στέλνω στον κάτω όροφο για τον συναγερμό και για άλλο ένα τηλέφωνο.

Καταλαβαίνω πως η περίοδος είναι δύσκολη λόγω μεγάλης χρήσης επειδή ο κόσμος είναι μέσα και τραβάει φουλ, αλλά έχω κάποια θέματα με την γραμμή και το δίκτυο και θέλω να δω από που θα ξεκινήσω.

2020-04-05_143637.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 491
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 minutes ago, cantonas said:

Ήθελα να ρωτήσω, ο οδηγός αυτός https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf  είναι μόνο για VDSL ή ισχύει και για ADSL-VOIP?

Εμένα η σύνδεση μου είναι όπως στο σχεδιάγραμμα, δηλαδή από τον κατανεμητή εκτός από το utp που στέλνει στην δευτερεύουσα πρίζα που έχω το μόντεμ και από εκεί δίνω σε άλλα 2 τηλέφωνα,παίρνω κι άλλο ένα που το στέλνω στον κάτω όροφο για τον συναγερμό και για άλλο ένα τηλέφωνο.

Καταλαβαίνω πως η περίοδος είναι δύσκολη λόγω μεγάλης χρήσης επειδή ο κόσμος είναι μέσα και τραβάει φουλ, αλλά έχω κάποια θέματα με την γραμμή και το δίκτυο και θέλω να δω από που θα ξεκινήσω.

 

ισχυει για τα παντα.απλα στο adsl προσφερει πολυ λιγοτερα απο οτι στο vdsl χωρις να σημαινει οτι δεν πρεπει να γινει.επισης αλλο προβλημα το θεμα συγχρονισμου  και αποσυνδεσεων αλλο θεμα το να μην εχεις μεγαλη ταχυτητα που ειναι λογω των δεδομενων συνθηκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

ισχυει για τα παντα.απλα στο adsl προσφερει πολυ λιγοτερα απο οτι στο vdsl χωρις να σημαινει οτι δεν πρεπει να γινει.επισης αλλο προβλημα το θεμα συγχρονισμου  και αποσυνδεσεων αλλο θεμα το να μην εχεις μεγαλη ταχυτητα που ειναι λογω των δεδομενων συνθηκων.

Όχι, έχω κάποιες αποσυνδέσεις, κάποιες συσκευές ενώ παίρνουν ip και δουλεύουν κανονικά, ορισμένες στιγμές βλέπω πως δεν έχουν ίντερνετ και κάνω επανεκκίνηση στο μόντεμ, χωρίς απαραίτητα να φτιάξει το πρόβλημα.

Το Wifi επίσης είναι χάλια......

Άλλαξα το entry του ΟΤΕ με το plus, έχει βελτιωθεί λίγο το ενσύρματο, αλλά το wifi είναι ακόμα χειρότερο.

Οπότε σαν πρώτη λύση, λες να πάρω από την δευτερεύουσα πρίζα που πηγαίνει το utp από τον κατανεμητή στο μόντεμ, και να στείλω στον κάτω όροφο, για να είναι σωστή η καλωδίωση;

Και αν δεν δω φως να πάω σε ένα FRITZ!Box 7530?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, cantonas said:

Όχι, έχω κάποιες αποσυνδέσεις, κάποιες συσκευές ενώ παίρνουν ip και δουλεύουν κανονικά, ορισμένες στιγμές βλέπω πως δεν έχουν ίντερνετ και κάνω επανεκκίνηση στο μόντεμ, χωρίς απαραίτητα να φτιάξει το πρόβλημα.

Το Wifi επίσης είναι χάλια......

Άλλαξα το entry του ΟΤΕ με το plus, έχει βελτιωθεί λίγο το ενσύρματο, αλλά το wifi είναι ακόμα χειρότερο.

Οπότε σαν πρώτη λύση, λες να πάρω από την δευτερεύουσα πρίζα που πηγαίνει το utp από τον κατανεμητή στο μόντεμ, και να στείλω στον κάτω όροφο, για να είναι σωστή η καλωδίωση;

Και αν δεν δω φως να πάω σε ένα FRITZ!Box 7530?

αλλο αποσυνδεση απο το ρουτερ αλλο αποσυνδεση του ιντερνετ. το plus υποτιθεται οτι παιζει και καλυτερα που εχει και dual band.αν ειναι αποσυνδεσεις του ιντερνετ τοτε κατι στην γραμμη.αν ειναι αποσυνδεσεις των συσκευων τοτε αλλο ειναι το θεμα. \για την καλωδιωση δεν θα πρεπει να εχεις παραλληλα.κανε οπως θες την καλωδιωση αλλα με εναν κανονα.το καλωδιο απο τον κατανεμητη /χωνευτη του σπιτιου μεχρι το ρουτερ δεν πρεπει να διακλαδωνεται. κανε οπως θες την καλωδιωση αρκει το καλωδιο να ειναι μονοκοματο.οταν λεω μονοκοματο δεν εννοω να μην κοβεται και ξαναενωνεται αλλα να μην ενωνεται με τριτο καλωδιο.το να ειναι κομμενο και ενωμενο σε ενα σημειο επειδη πχ υπαρχει πριζακι αυτο δεν σημαινει οτι εχεις παραλληλο.παραλληλο ειναι οταν διακλαδωνεται με τριτο καλωδιο ή και τεταρτο καλωδιο. απο την fxs μετα ή απο το σπλιττερ αναλογως τι τηλεφωνια εχεις κανε και 2000 διακλαδωσεις για την τηλεφωνια.δεν μας επηρεαζει σε τιποτα.

το fritz box 7530 το εχω κανει και Review και ειναι πολυ ωραιο.αλλη φαση γενικοτερα.  επισης οταν εχεις utp εχεις  4 ζευγαρια οποτε μπορεις να κανεις επιστροφη  ξανα προς τα πισω απο αλλο ζευγαρι για να γυρισεις την τηλεφωνια καπου προς τα πισω.και αυτο ειναι σωστο.αλλα οι αποσυνδεσεις αν μιλαμε για αποσυνδεσεις συσκευων δεν εχουν να κανουν με την γραμμη εκτος αν πεφτει το dsl και χανει το ιντερνετ η συσκευη.αν ομως αποσυνδεεται απο το ασυρματο τοτε αλλαξε καναλια κτλ.για το speedport plus ειχε βγει και νεο firmware και θεωρητικα πρεπει να το εχει παρει αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το έπιασα.

Επειδή μου είναι εύκολο, θα τραβήξω ένα καινούργιο utp cat6? Από τον κατανεμητή στην πρίζα που έχω το ρούτερ κατευθείαν και από εκεί θα επιστρέψω ένα άλλο ζευγάρι για την τηλεφωνία του κάτω ορόφου.

Θα δοκιμάσω να αλλάξω και θέση στο μόντεμ μήπως επηρεάζεται από τις συσκευές που είναι κοντά του ( ενισχυτής a/v, audio video devices και ηχεία).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, cantonas said:

Εντάξει το έπιασα.

Επειδή μου είναι εύκολο, θα τραβήξω ένα καινούργιο utp cat6? Από τον κατανεμητή στην πρίζα που έχω το ρούτερ κατευθείαν και από εκεί θα επιστρέψω ένα άλλο ζευγάρι για την τηλεφωνία του κάτω ορόφου.

Θα δοκιμάσω να αλλάξω και θέση στο μόντεμ μήπως επηρεάζεται από τις συσκευές που είναι κοντά του ( ενισχυτής a/v, audio video devices και ηχεία).....

αν το καλωδιο ειναι Cat5e δεν εχεις θεμα.και cat5 να ειναι παλι δεν εχεις θεμα.απλα προσοχη να μην περναει κοντα απο ρευματα ή να μην τρωει βροχη διοτι εκει μετα θα χρειαστεις αλλο τυπο καλωδιου.πχ ftp/stp και εξωτερικου χωρου αντιστοιχα. το Router οχι σε γωνιες οχι κοντα σε αλλες ασυρματες συσκευες ,οχι πισω απο εμποδια ,οχι κολλητα στον τοιχο.

επισης τα 5ghz μπορει να σου δωσουν μικροτερη εμβελεια.δοκιμασε στα 5ghz να πας σε dfs channel πανω απο το 100 να δεις αν θα παιξουν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν το καλωδιο ειναι Cat5e δεν εχεις θεμα.και cat5 να ειναι παλι δεν εχεις θεμα.απλα προσοχη να μην περναει κοντα απο ρευματα ή να μην τρωει βροχη διοτι εκει μετα θα χρειαστεις αλλο τυπο καλωδιου.πχ ftp/stp και εξωτερικου χωρου αντιστοιχα. το Router οχι σε γωνιες οχι κοντα σε αλλες ασυρματες συσκευες ,οχι πισω απο εμποδια ,οχι κολλητα στον τοιχο.

επισης τα 5ghz μπορει να σου δωσουν μικροτερη εμβελεια.δοκιμασε στα 5ghz να πας σε dfs channel πανω απο το 100 να δεις αν θα παιξουν καλυτερα.

5e είναι, αλλά νερό όσο ναναι θα τρώει. Μάλλον θα τα ξηλωσω όλα....

Στο WiFi δοκιμάζω τώρα άλλα κανάλια στα 5ghz πάνω από το 100.

Το channel bandwidth που είναι 20/40/80mhz τα πειράζω ή όχι;

Επίσης το transmission mode  είναι στο 802.11a+802.11n+802.11ac το πειράζω;

15860920486577553738506942547681.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, cantonas said:

5e είναι, αλλά νερό όσο ναναι θα τρώει. Μάλλον θα τα ξηλωσω όλα....

Στο WiFi δοκιμάζω τώρα άλλα κανάλια στα 5ghz πάνω από το 100.

Το channel bandwidth που είναι 20/40/80mhz τα πειράζω ή όχι;

Επίσης το transmission mode  είναι στο 802.11a+802.11n+802.11ac το πειράζω;

15860920486577553738506942547681.jpg

καλο θα ηταν να βαλεις εξωτερικου χωρου.επισης αν αυτο το κουτακι δινει σε εσενα θα εβαζα ενα νεο κουτακι με ρεγκλετα krone μεσα και θα το σταθεροποιουσα στον τοιχο και οχι οπως ειναι αυτο μετεωρο. αν ειναι θεμα αποσυνδεσεων στο wifi μπορεις να παιξεις με το Channel bandwidth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

καλο θα ηταν να βαλεις εξωτερικου χωρου.επισης αν αυτο το κουτακι δινει σε εσενα θα εβαζα ενα νεο κουτακι με ρεγκλετα krone μεσα και θα το σταθεροποιουσα στον τοιχο και οχι οπως ειναι αυτο μετεωρο. αν ειναι θεμα αποσυνδεσεων στο wifi μπορεις να παιξεις με το Channel bandwidth

Οκ, θα ψάξω να παραγγείλω υλικά θα τα φτιάξω από την αρχή και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, cantonas said:

Οκ, θα ψάξω να παραγγείλω υλικά θα τα φτιάξω από την αρχή και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ πολύ!

τιποτα να σε καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 21/03/2020 at 07:57, naeg15 said:

Να μην ζητήσω δηλαδή να κάνουν και στο up ?

Την καλημέρα μου και ευχαριστω 

Και να γινει στο Up δεν θα κερδισεις στο down οποτε δεν υπαρχει λογος. το βασικο ειναι στο downstream να εχεις interleave για μεγαλυτερη ταχυτητα και σταθεροτητα.

On 19/03/2020 at 14:50, naeg15 said:

Είχε απόλυτο δίκαιο 100% 

Τους πήρα τηλ και τους είπα να μου κατεβάσουν το snr 

Το έχουν από το πρωί για δοκιμές και η

γραμμη ανέβηκε από τα 13 στα 17.5 περίπου mbps .

Το πήγαν στα 9 snr .

Από τα στοιχεία που προκύπτουν τώρα ( φωτογραφίες παρακάτω ) θα ζητούσες vdsl 50αρα η δεν αλλάζει τίποτα ;

Σε ευχαριστω παρά πολύ :) 

77A47B00-5DDD-40D2-9050-A9C5892EEF81.jpeg

DC998B72-232F-47C3-98E7-B11F7CDBC11A.png

εφοσον εισαι τοσο μακρυα και εισαι ηδη σε vdsl2 και δεν εχεις φτασει καν τα 24mbit δεν υπαρχει λογος να ζητησεις vdsl διοτι δεν θα τα φτασεις.αν ειχες φτασει τα 24 τοτε θα σου ελεγα οκ πας και οτι κερδισεις.αλλα αυτην την στιγμη εισαι με vdsl2 απλα το μεγιστο που θα εφτανες θα ηταν 24 που δεν το φτανεις ομως καν.

On 19/03/2020 at 15:28, jkoukos said:

Προφίλ 17a δίνεται κανονικά από αστικό κέντρο. Δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτό. Αυτό που δεν επιτρέπεται, είναι να δοθεί προφίλ 8a από καμπίνα.

Στην επαρχία (ακόμη, σε αρκετές περιπτώσεις στην Αττική), μια χαρά μπορεί να έχει απόσταση η καμπίνα πάνω από τα 1000 μέτρα σε αραιοκατοικημένες περιοχές.

Ο φίλος παίρνει από καμπίνα αφού έχει ενεργό το Vectoring. Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να πιάνει σίγουρα το 24άρι και ιδανικά το 30άρι σε αυτή την απόσταση. Προφανώς υπάρχει καλωδιακό θέμα και εκτιμώ το εναέριο καλώδιο που έρχεται στην οικοδομή. Αλλά καλό είναι να κοιτάξει πρώτα την εσωτερική του εγκατάσταση, τουλάχιστον να εξασφαλίσει ότι δεν υπάρχει θέμα στην δική του πλευρά.

Εν τω μεταξύ έχει Fastpath που του κόβει επιπλέον ταχύτητα, συν το ότι τα Fritz γενικά έχουν μικρότερο ελαφρά συγχρονισμό σε μεγάλες αποστάσεις, αλλά είναι πιο σταθερά.

σε Nova οσο θυμαμαι απο default ηταν 8α απο το αστικο κεντρο.ναι θεωρητικα δινεις οτι θες αφου δεν υπαρχει περιορισμος και οι καρτες που ειναι στα αστικα κεντρα ειναι μεχρι και 17α αλλα αντε να πιασεις καλη ταχυτητα και να εισαι σταθερος. οταν ειδα να παιρνουν vdsl αυτοι απο τα αστικα κεντρα λεω ποσο τυχεροι ειναι.μετα οταν ειπαν οτι δεν θα μπουν kv σε αποστασεις μεχρι 800 μετρα καταλαβα ποσο ατυχοι ειναι.ουτε vectoring ουτε τιποτα.

το vectoring ουτε που το προσεξα στην εικονα.

On 19/03/2020 at 16:30, naeg15 said:

Όπως ακριβώς τα λες είναι . 
Το εναέριο καλώδιο είναι το οποίο για να φτάσει στο σπιτι μου διανύει μεγάλη απόσταση και πολλά κοψίματα στο δρόμο για να μπούμε κολόνες ενδιάμεσα .

Το εναέριο είναι σίγουρα μετρημένο με το αυτοκίνητο σε αγροτικό δρόμο γύρω στα 1000 μέτρα σίγουρα 

Ειμαι σε απομονωμένη περιοχή επαρχία με μόνο αλλά δυο σπιτια δίπλα μου .

Φαντασου στην αρχική εγκατάσταση δεν ήξεραν πως θα φέρουν γραμμή στο σπιτι .

Τελικα το έφεραν αλλά χρειάστηκε όπως είπα μεγάλη απόσταση καλωδίου εναέριο .

Εχει θέμα το γνωρίζουν στον ΟΤΕ αλλά δεν κάνει κανείς την κίνηση διότι μιλάμε για 3 σπίτια και μάλλον δεν τους συμφέρει ( χρόνια τώρα κάνουμε προσπάθειες αλλά τίποτα ) 

Το δικό μου το καλώδιο τώρα το οποία σκάει από το μποξακι του ΟΤΕ είναι γύρω στα 30 μέτρα καινούργιο καλώδιο UTP το όποιο είναι προστατευμένο σε σωλήνα το έχω βάλει εγώ με τα χεράκια μου και φαντάσου το κουμπώνω κατευθείαν στο modem πάνω . Δεν υπάρχει ούτε ένα κόψιμο ,ματιση κτλ ( μονοκατοικία είμαι ) 

Οτι παίρνω στο μποξακι , παίρνω και μέσα στο σπιτι .

Δηλαδη με λίγα λόγια να μην κάνω καν δοκιμή για ενεργοποίηση VDSl 50 ?

Σε ευχαριστω πολύ :) 

Υ.Γ Σε speedport δίπλανο μου σπιτι πήρε και αυτός τηλ για να ρίξει το SNR και σε margin 9 του έκανε συνέχεια επανεκκίνησεις ( φουλ στα σφάλματα ) και έπεφτε η γραμμή .

Το δικό μου το άτιμο το fritz ( φτου φτου ) κρατάει γερά και μηδέν επανεκκινήσεις από το πρωί .

 

δεν προκειται να κανουν αλλη κινηση για 3 σπιτια.αν εισασταν πολλα σπιτια οκ θα μπορουσε να πεσει ενα kv εκει αλλα για 3 σπιτια ουτε καν. κατι παρομοιο ηταν σε καλλιτεχνουπολη αλλα εκει πρεπει να μπηκε vdsl απο Kv γιατι ηταν καμποσα σπιτια. γενικα το χαμηλο snr μπορει να κανει αποσυνδεσεις.

On 20/03/2020 at 08:59, naeg15 said:

Το ωραίο είναι ότι ανέβηκε και άλλο η γραμμή και έχω φτάσει τα 21mbps

Πιστεύω αν κόψω το fastpath όπως λες να χτυπήσω και κοντά στα 24 .

Θαυμα :) 

Την καλημέρα μου 

 

μια χαρα τα 21 απο εκει που ησουν και θα εισαι και αρκετα σταθερα. μπορει με καποιο αλλο ρουτερ να επαιζες καλυτερα αλλα μπορει να εχεις και ασταθεια μετα.

On 20/03/2020 at 23:22, naeg15 said:

Ζήτησα από τον ΟΤΕ να μου αφαιρέσει το fastpath αλλά δεν ξέρω αν το έκανε διότι στο send direction ακόμα φαίνεται το fast .

Το έκαναν τελικά η όχι ; Πριν την αλλαγή και στο receive αλλά και στο send έλεγε fast

στο up αστο οπως ειναι για να εχεις λιγο καλυτερο Ping απο οτι με interleave/interleave.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

Και να γινει στο Up δεν θα κερδισεις στο down οποτε δεν υπαρχει λογος. το βασικο ειναι στο downstream να εχεις interleave για μεγαλυτερη ταχυτητα και σταθεροτητα.

εφοσον εισαι τοσο μακρυα και εισαι ηδη σε vdsl2 και δεν εχεις φτασει καν τα 24mbit δεν υπαρχει λογος να ζητησεις vdsl διοτι δεν θα τα φτασεις.αν ειχες φτασει τα 24 τοτε θα σου ελεγα οκ πας και οτι κερδισεις.αλλα αυτην την στιγμη εισαι με vdsl2 απλα το μεγιστο που θα εφτανες θα ηταν 24 που δεν το φτανεις ομως καν.

σε Nova οσο θυμαμαι απο default ηταν 8α απο το αστικο κεντρο.ναι θεωρητικα δινεις οτι θες αφου δεν υπαρχει περιορισμος και οι καρτες που ειναι στα αστικα κεντρα ειναι μεχρι και 17α αλλα αντε να πιασεις καλη ταχυτητα και να εισαι σταθερος. οταν ειδα να παιρνουν vdsl αυτοι απο τα αστικα κεντρα λεω ποσο τυχεροι ειναι.μετα οταν ειπαν οτι δεν θα μπουν kv σε αποστασεις μεχρι 800 μετρα καταλαβα ποσο ατυχοι ειναι.ουτε vectoring ουτε τιποτα.

το vectoring ουτε που το προσεξα στην εικονα.

δεν προκειται να κανουν αλλη κινηση για 3 σπιτια.αν εισασταν πολλα σπιτια οκ θα μπορουσε να πεσει ενα kv εκει αλλα για 3 σπιτια ουτε καν. κατι παρομοιο ηταν σε καλλιτεχνουπολη αλλα εκει πρεπει να μπηκε vdsl απο Kv γιατι ηταν καμποσα σπιτια. γενικα το χαμηλο snr μπορει να κανει αποσυνδεσεις.

μια χαρα τα 21 απο εκει που ησουν και θα εισαι και αρκετα σταθερα. μπορει με καποιο αλλο ρουτερ να επαιζες καλυτερα αλλα μπορει να εχεις και ασταθεια μετα.

στο up αστο οπως ειναι για να εχεις λιγο καλυτερο Ping απο οτι με interleave/interleave.

σε ευχαριστώ πολύ για όλες σου τις απαντήσεις :)

Nαι το εχω αφησει εκει πλεον και δεν ασχολουμε ,μιας και οπως λες εφοσων δεν χτυπαω τα 24 σε vdsl2 δεν υπαρχει λογος να ζητησω αναβαθμιση ...

Και εκεί καλά είμαι μιας και πριν λίγο καιρό πάνω από 11 δεν έπιανα .

Na εισαι καλά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
On 25/09/2020 at 22:54, NiKoSmile said:

Η καμπίνα VDSL έχει απόσταση 1km (χαλκού) μέχρι την κατοικία, θα δημιουργεί αυτό προβλήματα; Τώρα έχω ADSL 3,5Down/0,2Up και attenuation 70 :X.

Θα παιξει καλυτερα απο τωρα αλλα το πιο πιθανο να μην φτασεις τα 50 /5 mbit σε ταχυτητα.βεβαια οτι και να γινει θα παιξεις καλυτερα απο τωρα οποτε καντο.αλλωστε κατι αλλο δεν γινεται μεχρι να μπει Ftth

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, μια γενική ερώτηση για τη λειτουργία του VDSL. Διάβασα τον πολύ καλό και αναλυτικό οδηγό αλλά δεν αναφέρεται κάπου από που παίρνει την WAN IP, το Gateway κτλ το ρούτερ μας. Να φανταστώ ότι αυτά γίνονται μετά το DSLAM, γι' αυτό και δεν αναφέρονται στο παρόν τόπικ; Μπορεί κάποιος να μου πει περιγραφικά πως γίνεται η διευθυνσιοδότηση και που βρίσκεται φυσικά ο DHCP server απο τον οποίο παίρνω την IP; Ρωτώ γιατί όπως αναφέρω και εδώ το ρούτερ ενώ συγχρονίζει σωστά παίρνει λάθος ip και θέλω να καταλάβω αν είναι λάθος και το gateway ή μόνο η ip και γενικά που βρίσκεται το λάθος ώστε να πιέσω προς τη σωστή κατεύθυνση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...