Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικα θα επρεπε να γραψω μεσα στο ιδιο θεμα και το υπολοιπο κομματι απο τον κατανεμητη μεχρι πανω το σπιτι

να γινει ενιαιο με το αλλο θεμα που ειχα γραψει προχειρα.

 

 

 

Ωραιοοος ! ! !

Να ΄σαι καλα Πουλινο !

 

 

thanxs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

συγχαρητήρια έβαλες τα γυαλία σε πολλόυς και ο τρόπος που τα περιγράφεις είναι πολύ κατανοητός.

 

 

Ευχαριστω και καλως ηρθες στο Forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο κι επεξηγηματικό το άρθρο! Τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι κι εγώ με την καλυτέρευση της γραμμής μου από το δικό μου άκρο τουλάχιστον. Έχω μία απορία: Όταν μετράμε την τάση των τηλεφωνικών καλωδίων (pstn) πρέπει να είναι μεταξύ τους γύρω στα 50v ή ως προς τη γή; Ρωτάω γιατί όταν τα μετράω μεταξύ τους μου βγάζουν 39v και αντί να έχει μόνο το ένα ως προς τη γη τάση, έχουν και τα 2. Συμβαίνει κάτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 


Πολύ ωραίο κι επεξηγηματικό το άρθρο! Τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι κι εγώ με την καλυτέρευση της γραμμής μου από το δικό μου άκρο τουλάχιστον. Έχω μία απορία: Όταν μετράμε την τάση των τηλεφωνικών καλωδίων (pstn) πρέπει να είναι μεταξύ τους γύρω στα 50v ή ως προς τη γή; Ρωτάω γιατί όταν τα μετράω μεταξύ τους μου βγάζουν 39v και αντί να έχει μόνο το ένα ως προς τη γη τάση, έχουν και τα 2. Συμβαίνει κάτι;



Μεταξυ τους θα εχουν πχ 51 volt>λεω πχ γιατι
forthnet 48 volt
οτε 51 volt συνηθως.αλλα θα δεις και 39 οπως ειδες και εσυ θα δεις και 62 θα δεις και 98 = isdn θα δεις και 180+ = φερεσυχνο στην εισοδο.
ως προς γη στο ενα θα παρεις κανονικα ταση ενω στο αλλο θα παρεις μηδεν εκτος αν εχεις εξωτερικη φορτιση.κολλησα και εγω τωρα.που εβαλες για να μετρησεις γη?>??? Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην το εξέφρασα σωστά δεν είμαι και ηλεκτρολόγος, απλά μέτρησα με τη γείωση μιας πρίζας δίπλα κάθε ένα καλώδιο ξεχωριστά και το ένα δείχνει 45 ενώ το άλλο 5,5. Λογικά δεν θα έπρεπε το ένα να είναι 0 και το άλλο με ότι τάση δίνει τελοσπάντων ο ΟΤΕ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην το εξέφρασα σωστά δεν είμαι και ηλεκτρολόγος, απλά μέτρησα με τη γείωση μιας πρίζας δίπλα κάθε ένα καλώδιο ξεχωριστά και το ένα δείχνει 45 ενώ το άλλο 5,5. Λογικά δεν θα έπρεπε το ένα να είναι 0 και το άλλο με ότι τάση δίνει τελοσπάντων ο ΟΤΕ;

 

 

κανονικα μετρωντας το ενα καλωδιο με γη θα σου βγαλει κανονικα ταση οσο ειναι η γραμμη.μετροντας τον αλλον πολο με την γη θα σου βγαλει κοντα στο μηδεν εκτος αν εχεις εξωτερικη φορτιση που συνηθως κανα volt υπαρχει standard.τωρα αντιγια 49 πχ γιατι σου εβγαλε λιγοτερο ειναι λιγο παραξενο εκτος αν η γη που εχεις δεν ειναι οτι καλυτερο.

αν και συνηθως για να δεις καλυτερα την εξωτερικη φορτιση οπως και να κανεις μετρησεις στην γραμμη πρεπει ο παροχος να σου μηδενισει την ταση ωστε να μπορεις να δεις την εξωτερικη φορτιση και στους 2 πολλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, απλά μου έκανε εντύπωση ότι το δεύτερο καλώδιο έχει τάση κι επίσης σκεφτόμουν ότι 45 το ένα και 5 το άλλο μήπως δουλεύουν προσθετικά, ή ότι από τα 45 του ενός όταν βγάλουμε τα 5,5 του άλλου μένει το 39.5 που παίρνω όταν μετράω μαζί. Όλα αυτά είναι σκέψεις, μιας και η Φυσική δεν ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα.. :rolleyes: Εξάλλου, επηρεάζει η τάση το adsl;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...