Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, απλά μου έκανε εντύπωση ότι το δεύτερο καλώδιο έχει τάση κι επίσης σκεφτόμουν ότι 45 το ένα και 5 το άλλο μήπως δουλεύουν προσθετικά, ή ότι από τα 45 του ενός όταν βγάλουμε τα 5,5 του άλλου μένει το 39.5 που παίρνω όταν μετράω μαζί. Όλα αυτά είναι σκέψεις, μιας και η Φυσική δεν ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα.. :rolleyes: Εξάλλου, επηρεάζει η τάση το adsl;

κανονικα το δευτερο δνε πρεπει να σου βγαζει εκτος αν πραγματι υπαρχει εξωτερικη φορτιση .καποιες φορες μπορει να δεις 5 -6 volt αλλα μετα απο μερικα δεπτερολεπτα να πεφτει εκτος αν γινεται κατι με την γειωση.το εκανα δοκιμη στην δικια μου γραμμη του σπιτιου μου με γειωση απο το ρευμα και ειδα γη και το ενα να μου δινει 49 περιπου και το αλλο σχεδον μηδεν.

απλα επρεπε να το κανω δοκιμη γιατι οσες φορες εχω κανει μετρηση σε αστικο κεντρο η απο την πλευρα του πελατη στην πρωτη περιπτωση φραζω την πλευρα του αστικου κεντρου γιατι να μπορω να μετρησω την γραμμη και στην δευτερη περιπτωση λεω να μου κοψουν την ταση που βγαζει η γραμμη ωστε να μεινει σκετη η γραμμη με οτι εξωτερικες φορτισεις εχει αν εχει προβλημα η γραμμη.εχω δει πχ 39 volt εξωτερικη φορτιση στην ουσια η γραμμη ηταν πληρως βραχυκυκλωμενη με αλλη.ουτε εγω τα παω καλα με θεωρια και ρευματα και τετοια.απλα υποχρεωτικα καποια απλα πραγματα για τις μετρησεις..ουτε ηλεκτρολογος ουτε τελειωσει ουτε φυσικος.

τωρα για το αν η ταση επηρεαζει το adsl.αμεσα το αποτελεσμα ειναι απειροελαχιστο στην διαφορα και ενα κλικ παραπανω διαφορα στην Isdn λογω 96 volt Ταση.αλλα συνολικα οταν σε ενα καλωδιο εχεις γυρω απο την γραμμη σου πχ 5 γραμμες isdn τρως αρκετη παρεμβολη να το πω crosstalk να το πω οπως θες πεστο.κανονικα η φωνη ειναι διαφορετικο κομματι συχνοτητων απο το adsl.αλλα crosstalk θα φας και απο αλλες adsl οχι μονο απο ταση σε αλλες γραμμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 491
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α καλά! Λέω κι εγώ τί γίνεται.. Τελοσπάντων, τα παρατάω με τις μετρήσεις τάσεων γιατί κουράστηκα,έτσι κι αλλιώς δεν έχω πρόβλημα ούτε σε τηλεφωνία, ούτε σε internet. Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι χρειαστεις just tell it.καποτε την ειχα πατησει και εγω.ειχε πατηθει το κουμπι για AC Και εψαχνα να βρω μια γραμμη και λεω τι στο καλο που την πηγε ο οτε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τέλειο το θέμα και η ανάπτυξή του :mrgreen: , πάτησα κατα λάθος 1 αστεράκι :( .

 

 

α.καλως ηρθες στο Forum

β.δεν πειραζει δεν ζουμε για τα αστερακια αλλα αν θυμαμαι σωστα αν ξανακανεις κλικ πχ στα 5 αστερακια αλλαζεις την παλια κριτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β.δεν πειραζει δεν ζουμε για τα αστερακια αλλα αν θυμαμαι σωστα αν ξανακανεις κλικ πχ στα 5 αστερακια αλλαζεις την παλια κριτικη.

Κακώς θυμάσαι...happy.gif

Αν πας να επαναξιολογήσεις ένα θέμα, λαμβάνεις αυτό το μήνυμα: ''Έχετε ήδη αξιολογήσει αυτό το θέμα και δεν επιτρέπεται να αλλάξετε την αξιολόγηση σας.''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καρτες που δινουν στον τελικο χρηστη ADSL εχουν πολλες θυρες (κοινως πορτες) ; Αυτες οι πορτες σε ολα τα DSLAMS είναι προγραμματιζόμενες ή είναι standar πχ Πορτα 2mbit , πορτα εως 24mbit κλπ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς θυμάσαι...happy.gif

Αν πας να επαναξιολογήσεις ένα θέμα, λαμβάνεις αυτό το μήνυμα: ''Έχετε ήδη αξιολογήσει αυτό το θέμα και δεν επιτρέπεται να αλλάξετε την αξιολόγηση σας.''

ΝΑΙ πραγματι λαθος θυμομουν.με κατι αλλο το μπερδεψα.δεν πειραζει.το παν ειναι να το διαβασες και να σου αρεσε και οχι τα αστερακια.who cares about them.

 

Οι καρτες που δινουν στον τελικο χρηστη ADSL εχουν πολλες θυρες (κοινως πορτες) ; Αυτες οι πορτες σε ολα τα DSLAMS είναι προγραμματιζόμενες ή είναι standar πχ Πορτα 2mbit , πορτα εως 24mbit κλπ;

 

φυσα βγαινει στην ουσια με πολλα καλωδια μεσα που ανα δυο καταληγουν στις ρεγκλετες.σε καθε πορτα μπορεις να κανεις οτι θες.πχ να παιξει annex m,β.να εχει margin 6,8.10 .δηλαδη βαζεις οτι profile θες εσυ ανα πορτα.οι 10 χρηστες μπορει να ειναι annex m οι αλλοι 10 να ειναι annex a κανονικα οι μισοι να εχουν Profile για 8 margin ο αλλος να εχει Profile για 15..στην ουσια στους παροχους δεν υπαρχει 2 mbit ακριβως συνηθως παιζουν με Profile.εξαιρεση ειναι κατι Hol και cyta Που δινουν κατι 6 αρια αλλα και αυτο ρυθμιση ειναι,οι καρτες ειναι ολες πλεον adsl2+ και συνηθως με ρυθμιση και για annex m.εξαιρεση ειναι οι καρτες shdsl για μισθωμενα οπως βλεπουμε σε μια φωτο που εχω βαλει.επισης μπορει ο ενας να παιζει fast path και ο αλλος Interleave.πληρως παραμετροποιησιμες.βαζεις μια καρτα πανω και οριζεις εσυ πως θα παιξει ο καθενας.απο default ειναι ολοι το ιδιο πχ 6 margin μεχρι 24 mbit interleave.απο εκει και περα οτι ζητησει καποιος αλλαζει.πχ παραπανω margin για σταθεροτητα,fast path κτλ κτλ.αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν υπαρχει καρτα που να ειναι και annex a Και annex b ταυτοχρονα.δεν θυμαμαι να εχω δει.νομιζω ειναι διαφορετικες καρτες και δεν ειναι Mixed(δηλαδη δεν εχω δει σε μια καρτα οι μισοι να ειναι annex a οι αλλοι μισοι annex b.ουτε εχω δει να μπορεις να την ρυθμιζεις εσυ.πχ να κανεις αλλαγη απο annex a σε annex b και αναποδα σε οποιαδηποτε πορτα της καρτας ωστε να εχεις οτι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι ρυθμισεις στις καρτες πως ακριβως αλλαζουν; Δλδ πως τις αλλαζουν πχ στον ΟΤΕ; Υπαρχει κανενα σχετικο link εστω και αγγλικα γι αυτο το θεμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι ρυθμισεις στις καρτες πως ακριβως αλλαζουν; Δλδ πως τις αλλαζουν πχ στον ΟΤΕ; Υπαρχει κανενα σχετικο link εστω και αγγλικα γι αυτο το θεμα;

 

 

αναλογως το dslam υπαρχει και διαχειριστικο προγραμμα που μπαινεις μεσα βλεπεις ολο το dslam>βλεπεις την καθε καρτα κανονικα και το καθε Port της.και κανεις απο ενα web interface τις αλλαγες.αλλο προγραμμα για τα siemens αλλο προγραμμα για τα alcatel αλλο για Intracom κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες ;) Αν υπαρχουν σχετικα links καλοδεχουμενα! :)

 

αν δεν εχεις dslam απεναντι δεν μπορεις να δεις πολλα

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=2&ved=0CDgQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.alcatel-lucent.com%2Fwps%2FDocumentStreamerServlet%3FLMSG_CABINET%3DDocs_and_Resource_Ctr%26LMSG_CONTENT_FILE%3DData_Sheets%2FQ409_5520_R9-0-1_AMS_DS.pdf&ei=-MJwT_HSGuik4ATNgqjAAg&usg=AFQjCNHjDh3U5eI0qn-o3FRksNWXDHFUig

πχ για alcatel.

ams client κτλ.

 

πολυ καλη δουλεια σε αυτον που εφτιαξε το αρθρακι,να μαθαινουμε και εμεις που δεν ξερουμε :-D

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...