Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υστερα απο απαιτηση του κοινου το επεισοδιο ε συγνωμη η παρουσιαση τωρα και σε word και pdf

http://dl.dropbox.com/u/1274300/poulinos.zip

 

 

μετα απο φορματ εχασα τα pdf και τωρα αυτο το λινκ δεν δουλευει :(

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο φορματ εχασα τα pdf και τωρα αυτο το λινκ δεν δουλευει :(

 

 

εμενα μου το ανοιξε μια χαρα.αν θες στειλε μου ενα email να στο στειλω απευθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα μερικες αλλαγες που εχουν γινει στο αρχικο δεν εχουν περαστει στο Pdf.οι αλλαγες ειναι 2 εικονες που εχουν ανεβει τωρα τελευταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

εγω να κανω μια ερωτηση σαν εντελως μα παντελως ασχετος που είμαι????? η HOL τελικα χρησιμοποιει στο δυκτιο της οπτικές ίνες για στις πανω φωτογραφιες ενώ βλέπω τα κιτρινα καλωδια (οπτικές ίνες) σε ολονών των παρόχων δεν τα βλεπω μονο στα racks της intracom που λογικα ειναι της Hol...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να κανω μια ερωτηση σαν εντελως μα παντελως ασχετος που είμαι????? η HOL τελικα χρησιμοποιει στο δυκτιο της οπτικές ίνες για στις πανω φωτογραφιες ενώ βλέπω τα κιτρινα καλωδια (οπτικές ίνες) σε ολονών των παρόχων δεν τα βλεπω μονο στα racks της intracom που λογικα ειναι της Hol...

 

 

καλως ηρθες στο forum.για τον κορμο του δικτυου ολοι χρησιμοποιουν οπτικες ινες υποχρεωτικα.

για τον πελατη ολοι οι πελατες παιζουν με χαλκο και δεν ισχυουν αυτες οι βλακειες της Hol οτι παιζουν με οπτικες και εχουν δικα τους καφαο και τετοια.

απο εκει και περα τα dslam μπορει να ενωθουν με το switch ειτε με χαλκο ειτε με οπτικη ινα.δεν αλλαζει κατι .καποιοι τα εχουν με οπτικη ενω αλλοι τα εχουν με χαλκο.δεν επηρεαζει σε κατι αυτο ουτε επηρεαζει τον πελατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για το πολύ καλό και ενδιαφέρων άρθρο. Τυγχαίνει να τα κάναμε πρόσφατα στο μεταπτυχιακό και το διάβασα με ευχαρίστηση.

Μια ερώτηση έχω. Εκεί που αναφέρεις για τα στεγανα κουτιά των οπτικών ινών, για να καταλάβω το πως εννόνονται, οι οπτικές ίνες είναι προκατασκευασμένες σαν βύσματα ή τις φτιάχνει έτσι ο τεχνικός που τις τοποθετει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα στα στεγανα κουτια δεν θυμαμαι πως ενωνονται.νομιζω ειναι με βυσματα αλλα μπορω να ρωτησω για σιγουρα.γενικα οι οπτικες οταν τις περναει καποιος ειναι χωρις βυσματα.πχ σε εναν πελατη.περνανε τις οπτικες ινες τις φτανουν μεχρι τον πελατη(καπου εχω και εικονα απο οπτικη ινα που δεν εχουν βαλει τα pigtails να το πω ετσι.)μετα παει η εκαστοτε εταιρεια βαζει τον οπτικο κατανεμητη καλη ωρα σαν αυτον που ειναι στη φωτο μεσα στο κτιριο του οτε και μετα βαζει βυσματακια σε ολες τις οπτικες ινες και τα κολλαει με μηχανημα και τα κουμπωνει στον οπτικο κατανεμητη.και απο την αλλη πλευρα εσυ με δικια σου οπτικη ινα παιρνεις και δινεις στο μηχανημα σου.λογικα πιστευω οτι και μεσα στα στεγανα κατι παρομοιο θα γινεται.το λεω αυτο γιατι καποια στιγμη ειχε τυχει ενα ζευγαρι να εχει θεμα και ειχαν δωσει στον πελατη αλλο και β.το βρισκω καπως λογικο οτι θα βολευει σε περιπτωση βλαβης και για να κανει καποιος μετρηση αλλα και για να μπορει να αντικαταστησει καποια οπτικη ινα που μπορει να εχει προβλημα.δηλαδη να την τραβηξει ολη πισω αμα δεν εχει περισσευμα η αμα εχει κοπει καπου στην μεση για να περασει καινουρια.μια που το εκανες στο μεταπτυχιακο αμα βλεπεις τιποτα παραξενο πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

αν εχετε καμια προσθηκη να προτεινεται ειμαι ολος αυτια

 

 

εγώ λέω να φτιάξουμε ένα αρθρο σε συνάρτηση με αυτο αλλά να αφορά την δουλειά που ρίχνει ο administrator ώστε να σας βγάλει εσάς έξω !!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...