Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ λέω να φτιάξουμε ένα αρθρο σε συνάρτηση με αυτο αλλά να αφορά την δουλειά που ρίχνει ο administrator ώστε να σας βγάλει εσάς έξω !!! :-D

 

 

κανει ενα query βλεπει τα σημερινα ραντεβου που εχει οπωςκαι οτι εχει μεινει απο παλια και σε καποιες περιπτωσεις κανει assign το ραντεβου στον τεχνικο και ο τεχνικος αναλαμβανει να παρει τον πελατη και να κλεισει το ραντεβου.η κλεινει το ραντεβου ο ιδιος και λεει στον τεχνικο τι ωρα να ειναι εκει:P.

τωρα στην περιπτωση σου μαζι με αυτο σου εβαλαν αλλα 100 πραγματα:P. οποτε εκει θα χρειαστουμε την βοηθεια σου για να φτιαξουμε το αρθρο.;)

δεν ειναι ολοι οι admin ιδιοι.καποιοι κλεινουν ραντεβου για 5-6 ατομα και τραβανε μονο τα ραντεβου του τμηματος τους ενω καποιοι αλλοι Like u τραβανε τα ραντεβου για ολους και οταν λεμε ολους εννοουμε ολους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 491
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγχαρητήρια για το καταπληκτικό σου άρθρο!

Πολύ παράξενο που υπάρχουν άτομα με τόση διάθεση και όρεξη να βοηθήσουν σαν εσένα!

 

Θέλω να επισημάνω στην κοινότητα του insomnia ότι πριν από μερικά χρόνια (2 νομίζω) είχα ένα πρόβλημα με τον μετασχηματιστή για το Τhomson TG585v7 και ο συγκεκριμένος ΚΥΡΙΟΣ προσφέρθηκε όχι μόνο να μου δώσει έναν μετασχηματιστή για το router ΔΩΡΕΑΝ, αλλά να μου τον φέρει και έξω από το σπίτι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για το καταπληκτικό σου άρθρο!

Πολύ παράξενο που υπάρχουν άτομα με τόση διάθεση και όρεξη να βοηθήσουν σαν εσένα!

 

Θέλω να επισημάνω στην κοινότητα του insomnia ότι πριν από μερικά χρόνια (2 νομίζω) είχα ένα πρόβλημα με τον μετασχηματιστή για το Τhomson TG585v7 και ο συγκεκριμένος ΚΥΡΙΟΣ προσφέρθηκε όχι μόνο να μου δώσει έναν μετασχηματιστή για το router ΔΩΡΕΑΝ, αλλά να μου τον φέρει και έξω από το σπίτι μου.

 

 

σε ευχαριστω πολυ.οσο γινεται και μπορω να βοηθησω χαρα μου.αυτο το τοπικ το ειχα λιγο αχτι γιατι α.δεν εχω δει να εχει γινει κατι παρομοιο ως τωρα και β.ειναι μια καλη ευκαιρια να δει ο κοσμος πως δουλευει το adsl για να λυθουν αποριες αλλα και να δουν ποιος φταιει οταν υπαρχουν θεματα.

ελπιζω με την πρωτη ευκαιρια που θα εχω χρονο να ξαναγραψω πιο αναλυτικα και με περισσοτερες εικονες το δευτερο θεμα για σωστη εγκατασταση adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

μπράβο φίλε συγχαρητήρια φοβερό το θέμα.

 

θα θελα να σε ρωτήσω όσων αφορά για τις pcm (φερέσυχνες γραμμές) επειδή στο εξοχικό μου είναι τέτοια η γραμμή και όσες φορές έκανα αίτηση για dsl τρώω άκυρο απο τον ΟΤΕ.

 

άμα την μετατρέψω σε isdn λες να μπορέσω να βάλω και adsl??

 

Συνέχισε την καλή δουλειά ενημερώνεις και βοηθάς πολλούς ανθρώπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο φίλε συγχαρητήρια φοβερό το θέμα.

θα θελα να σε ρωτήσω όσων αφορά για τις pcm (φερέσυχνες γραμμές) επειδή στο εξοχικό μου είναι τέτοια η γραμμή και όσες φορές έκανα αίτηση για dsl τρώω άκυρο απο τον ΟΤΕ.

άμα την μετατρέψω σε isdn λες να μπορέσω να βάλω και adsl??

Συνέχισε την καλή δουλειά ενημερώνεις και βοηθάς πολλούς ανθρώπους.

η μια λυση ειναι να κανεις αυτο που ειπες να την γυρισεις σε Isdn.βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι θα πετυχει σιγουρα.το λεω διοτι πολλες φορες ο οτε δεν εχει αλλες γραμμες ειτε απερχομενες ειτε κεντρικες συνηθως απερχομενες οποτε δεν γινεται να σε κατεβασει απο το pcm.παρομοιο προβλημα ειχε ενας φιλος εδω που μενει αθηνα και δεν του βαζει ο οτε adsl οτι και αν εκανε..ζητησε connex ζητησε adsl over isdn ζητησε isdn σε ολες τις περιπτωσεις εφαγε ποδι.οποτε ναι μια λυση ειναι να ζητησεις isdn μηπως και ετσι ο οτε βαλει τιποτα αλλα ατομα πανω στο φερεσυχνο αν δεν εχουν adsl αυτοι αλλιως σε βλεπω η να περιμενεις να διακοψει καποιος η να περιμενεις να γινει επαυξηση οριων.κοινως βρες κανα βυσμα η αλλιως θα περιμενεις πολυ.και σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αυτό που μόλις διάβασα ήταν απλώς φοβερό. Είχε και φωτογραφίες με λεζάντες και zoom. Respect απλά. Άνοιξαν τα μάτια μου.

Π.χ. Δεν είχα ιδέα που ήταν αυτό το περιβόητο DSLAM όπως επίσης και τι ευθύνη έχει ο εκάστοτε πάροχος. Πόσο μάλλον για τις ρεγκλέτες και τα εσκαλιτ/box. 200 πράγματα έμαθα.

 

Pouline είσαι μεγάλος ρε παιδί μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα το θέμα και έχω μερικές απορίες.

 

Έχω ακούσει ότι μερικοί πάροχοι έχουν δικό τους δίκτυο. Αυτό ισχύει? Και πως μεταφράζεται στην όλη διαδρομή? Δηλαδή έχουν δικό τους Κ/Κ, καφάο, εσκαλίτ/box και όλα ενώνονται με το δικό τους χαλκό?. Ή μήπως με τον όρο "δικό τους δίκτυο" εννoούμε αυτό πριν από το dslam?

 

Επίσης τώρα που εγκρίθηκε απο την ΕΕΕΤ το vdsl για OTE και εναλλακτικούς, πιό κομμάτι θα αλλάξει στην όλη δομή? Απ' ότι έχω καταλάβει θα μπει οπτική ίνα, αλλά με τίποτα μέχρι το σπίτι μας. Που θα μπει όμως? Μέχρι το καφάο?

 

Τέλος η CYTA που δίνει εδώ και καιρό VDSL τι έχει αλλάξει ακριβώς ώστε να μπορεί να δίνει ενώ δεν δίνει κανείς άλλος?

 

Edit: Τώρα θα ρωτούσα και για το τι παίζει με την HCN αλλά πολλά μαζεύονται :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ή μήπως με τον όρο "δικό τους δίκτυο" εννoούμε αυτό πριν από το dslam?

 

αυτό ακριβώς...

 

Επίσης τώρα που εγκρίθηκε απο την ΕΕΕΤ το vdsl για OTE και εναλλακτικούς, πιό κομμάτι θα αλλάξει στην όλη δομή? Απ' ότι έχω καταλάβει θα μπει οπτική ίνα, αλλά με τίποτα μέχρι το σπίτι μας. Που θα μπει όμως? Μέχρι το καφάο?

 

ο ΟΤΕ θα παρέχει αρχικά VDSL με 2 τρόπους, σαν την Cyta (δλδ από το Αστικό Κέντρο της εκάστοτε περιοχής) και μέσω FTTC σε περιοχές που έχει ρίξει οπτικές ίνες μέχρι τα ΚΑΦΑΟ τα οποία έχει αλλάξει με καινούρια που ουσιαστικά είναι σαν να έχουν mini dslam μέσα τους...

 

από εκεί και πέρα θα παίζουμε με χαλκό, αλλά επειδή στη συντριπτική πλειοψηφία τα ΚΑΦΑΟ είναι μέχρι 400-500 μέτρα από τα σπίτια μας δεν θα έχουμε πρόβλημα με την απόσταση...

 

Τέλος η CYTA που δίνει εδώ και καιρό VDSL τι έχει αλλάξει ακριβώς ώστε να μπορεί να δίνει ενώ δεν δίνει κανείς άλλος?

 

Edit: Τώρα θα ρωτούσα και για το τι παίζει με την HCN αλλά πολλά μαζεύονται :P

 

αν δεν κάνω λάθος τα DSLAM της Cyta στα Α/Κ υποστηρίζουν πόρτες για VDSL...

 

η HCN ρίχνει επίσης οπτική μέχρι τα πεζοδρόμια μπροστά από τα σπίτια και ύστερα γυρνάει σε cable, δλδ ομοαξωνικό καλώδιο κεραίας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hmmmm κατάλαβα. Μου λύθηκε και η απορία τι είναι mini dslam.

 

Όταν λες γυρνάει σε ομοαξονικό καλώδιο κεραίας εννοείς ότι σκάβουν μέχρι το πεζοδρόμιο και μετά τραβάνε ομοαξωνικό μέχρι που? Κατευθείαν στο σπίτι? Απο πού μπαίνει αυτό δηλαδή δεδομένου ότι μιλάμε για πολυκατοικία. Btw ομοαξονικό καλώδιο κεραίας έχουμε και στην τηλερόαση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο τους δικτυο που λες ειναι η οπτικη ινα η οποια ξεκιναει απο το αστικο κεντρο και πηγαινε μεχρι πχ τα κεντρικα του παροχου.ο χαλκος ειναι παντα μα παντα του οτε.οποτε δεν ισχυει.δεν εχουν δικα τους καφαο δεν εχουν δικα τους escalit>εχουν απλα την οπτικη ινα και το dslam τιποτε αλλο.ναι πισω απο το dslam including to dslam.

τωρα το μονο που θα αλλαξει με το vdsl ειναι οτι το dslam θα ειναι του οτε και αυτο και ο παροχος απλα θα νοικιαζει να το πω χαζα τα μηχανηματα του οτε.δηλαδη ο πελατης θα ενεργοποιειται σε dslam του οτε το οποιο ειναι λιγο mini και βρισκεται μεσα στο καφαο και απλα ο πελατης θα παιρνει bandwidth απο τον παροχο.οπως γινοταν πριν με το adsl που λεγαμε adsl ΑΡΥΣ.

η οπτικη ειναι ειναι του οτε και ειναι μεχρι το καφαο(kv) του οτε.απο εκει και περα θα παιζεις με χαλκο μεχρι το σπιτι σου οπως παλια.απλα η διαφορα ειναι οτι αντι να εχεις πχ το dslam στα 2 2,5 -3 κμ η οσο ηταν απο το σπιτι σου πλεον θα εχεις οση αποσταση ειναι το καφαο σου και για αυτο θα μπορεις να παιξεις και παραπανω ταχυτητες.50mbps κτλ.

τα καφαο στις περισσοτερες περιπτωσες δεν ξεπερνανε τα 500 μετρα αποσταση.

η cyta που δινει vdsl δινει οπως δινει adsl ενας παροχος.μεσα απο το αστικο κεντρο.απλα αντι για καρτες adsl βαζει και μερικες vdsl>απλα το vdsl επειδη θα παιζει απο το αστικο κεντρο που ειναι πχ μακρια απο τον πελατη το vdsl θα παιξει μονο στους πελατες που ειναι Max 1 km απο το αστικο κεντρο.δηλαδη ειναι για λιγους.ενω ο οτε επειδη δινει απο το καφαο ειναι σπανιο να εχεις το καφαο σε αποσταση μεγαλυτερη του 1 Km.

οποτε η cyta απλα δινει vdsl σε αυτους που ειναι Max 1 km οι οποιοι ειχαν ηδη καλο adsl px 15mbit και πανω.ολοι οι αλλοι που ειναι μακρια και παιζουν 2-3 Mbps δεν μπορουν να παιξουν vdsl με το συστημα της cyta.ειναι να δωσει και η forthnet Πιθανοτατα απο το αστικο κεντρο απλα δεν ειναι λυση αυτο.

με την hcn μιλαμε για cable.Ολα δικα τους καλωδια κοινως.φαντασου το σαν να ζητησεις οπτικη ινα στο σπιτι.θα σου φερουν οπτικη ινα μεχρι και το σπιτι σου δεν πατας στο δικτυο του οτε και σε κανεναν χαλκο.παιζεις ολο το Path με οπτικη ινα.κατι παρομοιο και με την Hcn.δικο της καλωδιο(cable) το οποιο παει μεχρι εσενα

και μετα στην ουσια το γυρνανε σε οπτικη ινα για να βγεις στον εξω κοσμο.

 

to mini dslam αν και ειχα γραψει στο guide απο πανω στην ουσια σε περιοχες που δεν παιζει καθολου το adsl λογω οτι ολη η περιοχη μπορει να ειναι 10 Km μακρια απο το κοντινοτερο a/k εκει μπαινει Mini dslam>δηλαδη οπως ειναι το vdsl κατι παρομοιο κανουν και εκει.φερνουν το dslam αλλα σε Mini διαστασεις για λιγους πελατες πιο κοντα στους πελατες.αυτο πχ εχει γινει στο ολυμπιακο χωριο.επειδη ειναι μακρια απο αχαρνες που θα πρεπε να παρει και θα παιζε μετα βιας 2-3 Mbps εχουν ριξει οπτικη ινα μεχρι το ολυμπιακο χωριο και εκει εφτιαξαν 16 νομιζω mini dslam τα οποια δινουν στους κατοικους.τα mini dslam παιζουν με οπτικη μεχρι αυτα και μετα με χαλκο.αλλα επειδη ειναι ολα σε αποσταση αναπνοης απο τους κατοικους δηλαδη ουτε 200 μετρα παιζουν ολοι 24αρια.αν αργοτερα βαλουν εκειμεσα και vdsl καρτες τοτε θα μπορουν να παιξουν και vdsl.δηλαδη το mini dslam συνηθως μπαινει σε απομακρυσμενες περιοχες που δεν εχουν adsl.βεβαια αυτο γινοταν τοσο καιρο γιατι δεν εχουν αλλαχτει τα καφαο Με kv Καινουρια που εχουν vdsl.διοτι σε πολλες περιοχες που υπαρχουν Mini dslam οταν αργοτερα θα αλλαξουν ολα τα καφαο σε vdsl ισως να μην χρειαστουν πλεον αφου τα καφαο ηταν ηδη κοντα στους κατοικους αλλα η συνολικη αποσταση.κεντρο-καφαο-πελατης ξεπερνουσε τα 4-5 Km.mini dslam πχ υπαρχει στην κω σε ενα ξενοδοχειο το οποιο ειναι στην μεση του πουθενα.adsl δεν επαιζε τιποτα οποτε μπηκε Mini dslam εξω απο το ξενοδοχειο .εκει δεν υπηρχε ουτε καν καφαο πιστευω.

 

ο ΟΤΕ θα παρέχει αρχικά VDSL με 2 τρόπους, σαν την Cyta (δλδ από το Αστικό Κέντρο της εκάστοτε περιοχής) και μέσω FTTC σε περιοχές που έχει ρίξει οπτικές ίνες μέχρι τα ΚΑΦΑΟ τα οποία έχει αλλάξει με καινούρια που ουσιαστικά είναι σαν να έχουν mini dslam μέσα τους...

αν δεν κάνω λάθος τα DSLAM της Cyta στα Α/Κ υποστηρίζουν πόρτες για VDSL...

το πρωτο λογικα θα γινει προσωρινα μεχρι να αλλαχτουν καφαο γιατι οπως και στην περιπτωση της cyta ειναι λιγο χαμενο case

επισης ναι ολα τα dslam εχουν την δυναοτητα να παρουν και αλλες καρτες πανω.

δηλαδη για τον φιλο που ρωτησε πιο πανω οπως ειναι ολο το subrack που φαινεται σε μια φωτογραφια της alcatel μπορει να κουμπωσεις εκειμεσα πχ 5 καρτες οι οποιος να ειναι voice,5 καρτες οι οποιες να ειναι adsl 1 καρτα η οποια να ειναι πχ για 2mbit μισθωμενα και 1 καρτα η οποια να ειναι για vdsl.δηλαδη το dslam μπορει να παρει διαφορετικες καρτες οπως και διαφορετικα version καρτων μεσα.δεν εισαι υποχρεωμενος πχ δηλαδη να εχεις ενα dslam το οποιο θα ειναι με adsl και αλλο με vdsl.μπορεις να βαλεις οτι θες μεσα συνηθως.φαντασου το σαν Pc.του κουμπωνεις οτι καρτες θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα άρα όλη η ιστορία με το vdsl είναι να μπεί ίνα μέχρι το καινούργιο καφάο όπου θα έχει mini dslams. Και η Cyta παίζει με αστικό κέντρο τόσο καιρό i see.

 

H hcn που λέτε έιναι πολύ κοντά μου αλλά μέχρι στιγμής καλύπτει δύο δρόμους στους οποίους δεν βρίσκομαι. Αν με το καλό επεκταθεί και προς στα εμάς θεωρητικά θα πιάνω πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες απ' ότι πιάνω με το adsl ε?

 

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως ThReSh και poulinos για τις απαντήσεις, βοηθάτε πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα άρα όλη η ιστορία με το vdsl είναι να μπεί ίνα μέχρι το καινούργιο καφάο όπου θα έχει mini dslams. Και η Cyta παίζει με αστικό κέντρο τόσο καιρό i see.

H hcn που λέτε έιναι πολύ κοντά μου αλλά μέχρι στιγμής καλύπτει δύο δρόμους στους οποίους δεν βρίσκομαι. Αν με το καλό επεκταθεί και προς στα εμάς θεωρητικά θα πιάνω πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες απ' ότι πιάνω με το adsl ε?

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως ThReSh και poulinos για τις απαντήσεις, βοηθάτε πολύ.

ναι σκαψιμο ολοι οι δρομοι να περαστει οπτικη ινα μεχρι καθε καφαο.αλλαγη του καφαο με καινουριο για να γινει και dslam>ναι η cyta απο το αστικο κεντρο.ναι το cable της hcn θα δεις οτι θεωρητικα τουλαχιστον δινει μεγαλες ταχυτητες.νομιζω εχει και πιο μεγαλο πακετο και απο vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...