Προς το περιεχόμενο

Q9650, λειπει ενα χρυσο pad απο τον επεξεργαστη. Σωζεται ?


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον , εχω το εξης θεμα και θα θελα να δω αν υπαρχει λύση.

 

Υπαρχει ενας επεξεργαστης Q9650 του οποιου λειπει ενα pad ,ενα απο τα χρυσα κυκλικα μεταλλικα στηριγματα που εχει απο κατω για ακουμπαει στην μητρικη (συγκεκριμενα αυτο που ειναι κοκκινο στην φωτογραφια)

 

Απο οτι καταλαβα αν βαλεις λιγο σελοτέιπ ή κατι μονωτικο ωστε να μην γινει βραχυκυκλωμα μαλλον λειτουργει το θεμα ειναι για ποσο και με ποιο τροπο. (Σε αλλο φορουμ μου ειπαν για ηλεκτραγωγικη κολλα αλλα κανεις δν ηταν αρκετα σιγουρος ωστε να το εχει δοκιμασει)

 

Δεν εχω την cpu στα χερια μου , ειναι ερωτηση απο ενα φίλο

 

Ψαχνωντας στην intel ειδα οτι ειναι το pad 8R και ειναι Vcc pad ,

 

Οτι δεν ειναι pad που αντιστοιχει σε καταχωρητη ή input-output, αλλα ειναι Vcc, δηλαδη παρεχει ρευμα ...

Δεν θα ηταν λογικό αν αυξησει την ταση απο το bios να καλύψει το απολεσθεν gold-land-pad ή οπως αλλιως λεγεται...?

 

μου ειπε οτι αυτο χρυσαφι εχει φθαρει , ειτε απο OC ειτε απο στραβο pin στην μητρικη δεν ειναι σιγουρος...

 

Απο οτι καταλαβα η cpu λειτουργει αλλα (με ολα τα ρευματα στο auto )κατα στιγμες πεταει μπλε οθονες οχι κατ αναγκη οταν ζοριζεται, δηλαδη ξαναεγκατεστησε windows επαιξε λιγο και μετα απο καποια ωρα πεταει μπλε οθονη.

 

Να την παρω να παιξω μαζι της ? Τι θα μπορουσα να κανω ? Υπαρχει τροπος επισκευης? (χρυσοχόος πχ.. ή κατι αλλο ?)

(ασχετο αλλα με το παιδι θα βρεθουμε προς το τελος της βδομαδας,αρα τοτε θα την εχω στα χερια μου )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει ακόμα το trace και απλά έχει φύγει το pad, μπορείς με προσοχή να φτιάξεις με ταινία ένα στρόγγυλο stencil πάνω του και να το fullάρεις με ασημένια αγώγιμη κόλλα από αυτή που διορθώνουμε στα αυτοκίνητα τα θερμαινόμενα τζάμια. Αν του κάνεις αρκετά στρώματα θα κερδίσει τα χιλιοστά που χρειάζεσαι και θα παίξει μια χαρά.

 

Αν ψάξεις τον όρο bsel mod θα δεις αν έχεις δίκιο για τα περί Vcc pin και αν είναι ένα από αυτά μπορεί το chip να δουλεύει και χωρίς αυτό. Αν ξεκινάει με μικρή τάση και γι' αυτό δεν bootάρει, μπορείς είτε να κυνηγήσεις το αμέσως επόμενο BSEL συνδυασμό είτε να κάνει vmod την μητρική.

 

Καλή τύχη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ευχαριστω για την σκεψη μολις μου ερθει το cpu sta χερια μου θα το προσπαθησω. Αυτο μου προτειναν και σε αλλο φορουμ ,αρα μαλλον ειναι μονοδρομος , αν και αυτο με το bsel ειναι καλη-καινουργια ιδεα . Θα το κοιταξω!

 

Εχει καποιος αλλος καμια ιδεα? πιο απλή? λετε ενα απλο ανεβασμα στα βολτ να στρωσει την ελλειψη ενος Vcc pin-pad (ή οπως αλλιως λεγεται!) ετσι και αλλιως ρευμα του δινει οχι πληροφοριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...