Προς το περιεχόμενο

Στις 11 Νοεμβρίου το iPhone 4S στην Ελλάδα, προπαραγγελίες στις 4/11


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Indeed.

Εμένα η γνώμη μου για το iphone γενικότερα είναι λίγο περιπλόκη.Αν έχεις όρεξη να κάτσεις να ασχοληθείς το παίρνεις,αν το θες για μόστρα δεν το παίρνεις.

Τα λεφτά για αυτά που προσφέρει είναι υπερβολικά πολλά σίγουρα.

Ποτέ μου δεν είχα iphone αλλά δοκίμασα πρόσφατα την εμπειρία ενός ipod και μου ψιλοάρεσε και τώρα το σκέφτομαι να πάρω το 4S.Με κρατάει ακόμα λίγο το θέμα με τη μπαταρία που έχει απ ότι λένε.

Θα μπορούσα να πάρω να μου πείτε ένα sg2 αλλά δε με ψήνει ιδιαίτερα η προοπτική αυτή.

Επίσης τα windows phones τα έχω αποκλείσει με μια παλιότερη κακή εμπειρία που είχα με ένα HTC HD2.

Γενικά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι υπάρχει πολύ υποκειμενικότητα ως προς το Iphone και κάθε συσκευή.Άτομα που το κράζουν μετά από 1-2 μήνες το παίρνουν.Το μεγάλο + σε σχέση με τα άλλα είναι ότι προσφέρει πάρα πολλές εφαρμογές και αν ψαχτείς λίγο δεν ξηλώνεσαι κιόλας(αν δεν ψαχτείς ή θα ξηλωθείς ή θα έχεις το iphone με τα βασικά).Αυτό βέβαια το πλεονέκτημα πάει τώρα το android να το ισοσταθμίσει κάπως αλλά είναι ακόμα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα έλεγα ότι είναι έτσι τα πράγματα, αλλά ο καθένας με την άποψή του και το πως τα βλέπει.

 

Αν κάποιος σήμερα θελήσει να επενδύσει στο brand της apple θα τα ακουμπήσει κανονικά. Θα σκάσει τα 670 και του χρόνου με το καλό που θα βγει το 5 θα πουλήσει το 4s κάπου εκεί στα 400 (αν δεν τρέχουμε για βρούβες) θα συμπληρώσει άλλα 250+ και θα πάρει το καινούργιο 5άρι. Για αυτό λέμε ότι όσοι πήραν iphone την εποχή των παχιών αγελάδων δεν τους φαίνεται και τόσο η διαφορά αν ακολουθούν αυτή την τακτική αλλά για κάποιον που τώρα το σκέφτεται να κάνει την κίνηση θα του έλεγα να το ξανασκεφτεί, να ρίξει μία ματιά κυρίως προς android μεριά που με τα ίδια χαρακτηριστικά παίρνει διπύρηνο στις 4.3" με hdmi έξοδο 8GB χώρο και microsd slot εκεί γύρω στα 250 ευρώ εννοείται καινούργιο και αν του κάνει και ιδιαίτερη χρήση του παίρνει και μία δεύτερη μπαταρία και είναι ok.

 

H apple έχει την υπεραξία του brand πληρώνεις 670 από τα οποία το 250άρι πάει στην αναγνωρισιμότητά του που έχει να κάνει με το design του, στο android κερδίζεις την υπεραξία (το 250άρι) την οποία και κάνει δώρο η ίδια η κοινότητα αφού ακόμα και όταν η εταιρία του θα αργεί να βγάλει την νέα έκδοση του android ή θα αποφασίζει να μην το υποστηρίξει πλέον, η κοινότητα θα δίνει custom roms για αυτές τις συσκευές.

 

Το τι θα επιλέξει κάποιος και γιατί εξαρτάται κυρίως από την ψυχοσύνθεσή του αφού όλοι σχεδόν πάνω κάτω την ίδια δουλειά κάνουν με το κινητό τους και όχι βέβαια από την τσέπη τους αφού μπορούν τώρα να βρουν μεταχειρισμένο ένα iphone σε αυτό το ποσό αν το θέλουν μόνο για μόστρα. Πάντως η μόδα θέλει android, αυτό έχει πέραση σήμερα και γενικά έχει ισοπεδώσει την αγορά και αυτό το λέω γιατί η μόδα όπως έρχεται φεύγει κιόλας τουλάχιστον για αυτούς που αγοράζουν για να είναι "trendy"... :lol: :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα βασει οσων διαβασα ειμαι αναμεσα στο iPhone και στο Galaxy 2s.......εχω προβληματιστει.Καταλαβαινω ,και απο αλλα που διαβασα σε αλλα posts,οτι το Galaxy με το Android ειναι πολυ εξεληξιμο....ισως περισσοτερο και απο το IOS.Και ειναι και σε λιγο πιο λογικη τιμη.Οσον αφορα την μεταπωλητικη αξια που ειναι σιγουρη με το iPhone για το Galaxy 2s τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, σε ό,τι αφορά την μεταπωλητική αξία των συσκευών της apple ή οποιασδήποτε άλλης εταιρίας κάθε άλλο παρά σίγουρη μπορεί να είναι σε ό,τι αφορά μελλοντικές προβλέψεις, μέχρι τώρα ναι πωλούνταν μεταχειρισμένα σε σχετικά υψηλή τιμή και αυτό το όφειλαν στο brand και όχι πχ στο hardware, στο store και στο design και στην σχέση που είχαν αναπτύξει με τους πελάτες τους, θέμα μάρκετινγκ και σωστής προώθησης των προϊόντων ήταν, κάτι που δεν μπορεί κάποιος να θεωρήσει δεδομένο ότι θα συνεχίζεται εσαεί όταν το ics τραβάει τα βλέμματα.

 

To sgs2 είναι ακόμα ακριβό, μπορεί από άποψης hardware να είναι κορυφαίο αλλά παραμένει ακριβό. Αν περιμένεις ακόμα λίγο θα πέσει και άλλο, αν βιάζεσαι υπάρχουν διπύρηνα (nvidia tegra 2) σε καλύτερη τιμή που το πιέζουν και γενικότερα πολλά φθηνά και όμορφα smartphones μικρότερων δυνατοτήτων που όμως πουλάνε και όταν αυτός ο κόσμος δεν δίνει βαρύτητα στο hardware ο μόνος τρόπος να πουλήσουν τα "καλύτερα" είναι να κατεβάσουν τις τιμές τους αφού έτσι και αλλιώς δεν τα παίρνουν για βαριά παιχνίδια οι περισσότεροι.

 

http://www.gsmarena.com/results.php3?sName=&idMaker=0&idAvailability=0&YearAnnounced=0&nPriceLow=0&nPriceHigh=350&idCurrency=0&idFormFactor=0&idDualSIM=0&idQwerty=0&HeightMax=0&WidthMax=0&ThicknessMax=0&WeightMax=0&idOS=11&nminCPUMHz=0&nCPUCores=2&nminRAMMB=0&nminInternalStorageMB=0&idExpansionCard=0&idDisplay=0&nminDisplayX=0&nminDisplayY=0&nmaxDisplayX=0&nmaxDisplayY=0&fminDisplaySize=0&fmaxDisplaySize=0&nPixelDensity=0&idDisplayTech=0&idTouchscreen=0&idAccelerometer=0&id35mm=0&idCamera=0&idCameraFlash=0&idVideoRecorder=0&idSecondaryCamera=0&idGPS=0&bWLAN=0&bEDGE=0&bGPRS=0&idBluetooth=0&bIR=0&bEmail=0&bWAP=0&bJava=0&idRadio=0&bMMS=0&idRingtones=0&sColor=&StandBy=0&TalkTime=0&sFreeText=

 

Ρίξε και μια ματιά προς cyanogenmod μεριά, δες από κοντά σε κάποιο κατάστημα τις συσκευές που σου αρέσουν και καλές αγορές. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

merc,

Με ενέργεια είχε ασχοληθεί όντως. Και εννοείται ότι δεν είναι υποχρεωμένη να γνωρίζει από Windows. Αλλά η εικόνα μου είχε κάτσει κάπως... Δηλαδή ούτε μια φορά δεν είχε καθίσει σε PC με Windows; Ούτε καν το mouse δεν ήξερε να χειρίζεται... :fear:

 

Τέλος πάντων, παραβγήκαμε off-topic... :X

 

Αυτή είναι η true ηλεκτρολόγα. Δεν ξέρει από proprietary αηδίες όπως Windows. Μόνο console σε linuχ. VIM στο τσακίρ κέφι.

Καλά, βγαίνουν κάτι φρούτα από κατεύθυνση ενέργειας (ΕΖΟ ftw) άλλο πράγμα. Κανείς δεν έχει καταλάβει πως μπήκαν στην σχολή. Μην ψαρώνετε όταν ακούτε HMMY, ρωτήστε πρώτα κατεύθυνση.

 

 

Ρε σεις, τι είναι αυτό το Siri? Είναι 10 χρόνια μπροστά ή το έχει περιλάβει το marketing της Apple?

Έχω ψαρώσει ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SilverCloak

 

 

Δεν είναι ο κανόνας SilverCloak αυτό που λες για τους Ενεργειακούς.Εχω δει και γνωρίζω ενεργειακούς που ξέρουν προγραμματισμό σε C ή Java πολύ καλύτερα από τους άλλους που έχουν κατεύθυνση Η/Υ.(Στο λέω

γιατί είμαι Η/Υ κι έχουν δει πολλά τα μάτια μου).

 

 

Όσο για το Siri όντως είναι πολύ μπροστά κι απ'ότι διάβασα είναι σε alpha mode ακόμα η Ελληνική γλώσσα και κάποιες άλλες,αλλά ότι θα υπάρξει υποστήριξη σε Ελληνικά στο μέλλον θα υπάρξει.Ίσως και είναι λογικό όχι σε τόσο μεγάλη πληθώρα επιλογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...