Προς το περιεχόμενο

προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο


reispaok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους :) εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο WD και πριν λιγο καιρο ενω τον ειχα συνδεδεμενο κανονικα στην θυρα αποσυνδεοταν και συνδεοταν ξανα χωρις λογο και ακουγοταν ο χαρακτηριστικος ηχος των xp οταν αποσυνδεεις μια συσκευη..προχθες ομως ανοιξα κανονικα τον υπολογιστη εκανα διπλο κλικ στον δισκο για να ανοιξει αλλα μου λεει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ Ε:\. ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ Η Ο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΣΕΙ ... κανω δεξι κλικ στο εικονιδιο του δισκου και κολλαει :/ ενω τον αναγνωριζουν κανονικα τα windows ακουγεται ο ηχος οταν τον συνδεω μου τον εμφανιζει και στο ο υπολογιστης μου δεν μπορω να μπω μεσα:/ εχω αρκετα σημαντικα πραγματα μεσα και δεν θελω να τα χασω δεν ειχα κανει ουτε backup γιατι ο εσωτερικος μου ειναι αρκετα μικρος και δεν ηθελα να τον φορτωσω .. οποιος γνωριζει κατι ας μου πει:) ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλα αυτά που είπες ότι έκανες... χαιρέτα τον, πάει!

 

πως κατεληξες σε αυτο το πραγμα???

 

 

χρησιμοποιησε Active File Recovery μιας και που το βλεπει τα windows.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια διαβασα ενα προηγουμενο θεμα που προτεινε ενας φιλος {Πάτα Win (το κουμπί αριστερά απ το Alt)+R. Θ ανοίξει ένα παραθυράκι. Γράψε cmd και πάτα enter. Εφόσον ο προβληματικός σκληρός είναι ο E:, γράψε chkdsk E: /R και περίμενε να τελειώσει. } το εκανα αυτο και πλεον μπορω να μπω μεσα στον σκληρο ομως οταν παω να ανοιξω εναν φακελο μου λεει ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ .. @overpower δοκιμαζω αυτο που ειπες τωρα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@reispaok ποιο μοντελο ειναι ο σκληρος; Αν δεν το θυμασαι πες μας το μοναδικο P/N [Part Number] του...

WDA000ME-01 αυτο νομιζω οτι ειναι γιατι εχει ξεθωριασει και δεν φαινεται καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αυτο αλλα δεν πειραζει...Αφου δεν φαινεται...mrgreen.png

ξερεις μηπως τι μπορω να κανω ? το πρωτο προβλημα διορθωθηκε τωρα δεν μπαινει στουσ φακελους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μπας και παιζει τιποτα με τα δικαιωματα ή ειναι κρυπτογραφημενος ; Πατα μια δεξι κλικ στο εικονιδιο του σκληρου και υστερα Ιδιοτητες και υστερα Ασφαλεια... [αν εχεις τα 7αρια] !

2.Δοκιμασε τον σκληρο σου σε δευτερο συστημα, και κανε του εναν ελεγχο με καποιο αντιβιοτικο...

3.Προσπαθησε με καποιο livecd, να μεταφερεις τα αρχεια σου αλλου...

4.Κατεβασε αυτο http://www.hdsentinel.com/hard_disk_sentinel_trial.php , τρεχτο και ποσταρε μας την αρχικη οθονη τι γραφει περι κατεστραμενων τομεων...

5.Format ως χειριστη λυση ! [αν εχεις σημαντικα αρχεια προς Θεου, παρε και αλλες γνωμες]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μπας και παιζει τιποτα με τα δικαιωματα ή ειναι κρυπτογραφημενος ; Πατα μια δεξι κλικ στο εικονιδιο του σκληρου και υστερα Ιδιοτητες και υστερα Ασφαλεια... [αν εχεις τα 7αρια] !

2.Δοκιμασε τον σκληρο σου σε δευτερο συστημα, και κανε του εναν ελεγχο με καποιο αντιβιοτικο...

3.Προσπαθησε με καποιο livecd, να μεταφερεις τα αρχεια σου αλλου...

4.Κατεβασε αυτο http://www.hdsentinel.com/hard_disk_sentinel_trial.php , τρεχτο και ποσταρε μας την αρχικη οθονη τι γραφει περι κατεστραμενων τομεων...

5.Format ως χειριστη λυση ! [αν εχεις σημαντικα αρχεια προς Θεου, παρε και αλλες γνωμες]

1.εχω xp

2.τον δοκιμασα στο λαπτοπ που εχει 7αρια και μου εμφανιζε ακριβως το ιδιο

3.δεν ξερω τι ειναι αυτο :P

4.τωρα το κανω και στο στλενω

5.πολυ δυσκολα φορματ:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου στο λαπτοπ σου εχεις 7αρια, κανε αυτο που ειπα με τις Ιδιοτητες και την καρτελα Ασφαλεια...

Για το Livecd κατεβασε αυτο απο εδω http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download και πες μας αν θες καμια πληροφορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου στο λαπτοπ σου εχεις 7αρια, κανε αυτο που ειπα με τις Ιδιοτητες και την καρτελα Ασφαλεια...

Για το Livecd κατεβασε αυτο απο εδω http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download και πες μας αν θες καμια πληροφορια...

 

κατεβασα αυτο που μου ειπες πριν και στην κατελα overview λεει performance 100% excellent kai health 99%excellent μετα λεει There are 1 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.

At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.

It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.

 

No actions needed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα και κανενα partition να εχει φαει αλλοιωση, κατεβασε livecd, ρουφα τα αρχεια σου, και σκασε ενα format-ακι μετα...

Περιμενε βεβαια και περισσοτερες γνωμες...mrgreen.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα και κανενα partition να εχει φαει αλλοιωση, κατεβασε livecd, ρουφα τα αρχεια σου, και σκασε ενα format-ακι μετα...

Περιμενε βεβαια και περισσοτερες γνωμες...mrgreen.png

[/τωρα το κανω εγκατασταση ..τα αρχεια θα τα σωσω κανονικα η θα μου τα εμφανιζει χωρις τα κανονικα τους ονοματα π.χ file1,file2 klp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...