Προς το περιεχόμενο

Ποιό Linux να βάλω για Laptop???


gpap13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!!!

Αποφάσισα να βάλω στον φορητό μου υπολογιστή και Linux.

Προς το παρών του έχω μόνο τα Windows 7. Έίναι ένας φορητός i5 στα 2.66, 4GB Ram,

1GB Κάρτα γραφικών κτλ.

Από την μικρή έρευνα που έκανα κατάλαβα πως το καλύτερο (αν υπάρχει καλύτερο γιατι ο καθένας μας έχει τις δικές του ανάγκες και γούστο) είναι το Ubuntu 11.10

Σωστά??? Έχω 2 ερωτήματα.

1) Είναι καλό αυτό το Linux για φορητό υπολογιστή? (και γενικά αν είναι καλό).

2) Πόσο χώρο χρειάζεται να δεσμεύσω στον σκληρό δίσκο???

3) 32bit ή 64bit???

Σημείωση: έχω ήδη ένα partition αλλά μόνο 30GB. Είναι αρκετό???

Αυτά προς το παρών. Thanks εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γενικά το πιο απλό για αρχάριους χρήστες ναι, είναι το ubuntu (αν και υπάρχουν κι άλλα, mint, mandriva, opensuse).

Τα 30GB φτάνουν για το ubuntu (5-6GB πιάνει), φυσικά, αν κατεβάζεις μέσω του ubuntu μεγάλα αρχεία (πχ ταινίες HD), θα τα αποθηκεύεις σε άλλο partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπανε ότι γενικά τα Linux κάνουνε συνέχεια ενημερώσεις οπότε πιάνουν συνέχεια χώρο. Εκτός βέβαια αν αυτός ο χώρος είναι πολύ λίγος...

Το κατεβπάζω σε .iso ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις το Linux Mint. Ειχα για αρκετα χρονια Ubuntu, αλλα στις τελευταιες 2 εκδοσεις το εκαναν ενα ματσο χαλια. Γιαυτο αλλωστε τον τελευταιο μηνα αυξηθηκε το κατεβασμα του Mint κατα 40%.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις το Linux Mint. Ειχα για αρκετα χρονια Ubuntu, αλλα στις τελευταιες 2 εκδοσεις το εκαναν ενα ματσο χαλια. Γιαυτο αλλωστε τον τελευταιο μηνα αυξηθηκε το κατεβασμα του Mint κατα 40%.

 

android.png

 

Και μενα για να πω την αληθεια με κερδισε το mint το κατεβαζεις και "παιζεις" μπαλα αμεσως καθως εχει μεσα ενα σωρο προγραμματα προεγκατεστημενα(ολα τα βασικα), ωραιο περιβαλλον και αλλα.

 

Ενω στο ubuntu ψαχνεσαι κανα μηνα.. :D

 

Αλλωστε δεν μπορω να περιμενω μεχρι να βγει το επομενο ...ubuntu :rolleyes: :lol: :P

να συμμαζευσει την κατασταση :-D

 

Το mint ειναι ετοιμο το φορας και ..πετας!

 

Τωρα στα "ενδοτερα".. θα δειξει :ph34r: :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα για να πω την αληθεια με κερδισε το mint το κατεβαζεις και "παιζεις" μπαλα αμεσως καθως εχει μεσα ενα σωρο προγραμματα προεγκατεστημενα(ολα τα βασικα), ωραιο περιβαλλον και αλλα.

 

Ενω στο ubuntu ψαχνεσαι κανα μηνα.. :D

 

 

Το mint ειναι ubuntu.

 

Οτι ισχυει στο ενα ισχυει και στο αλλο.

 

Αλλωστε δεν μπορω να περιμενω μεχρι να βγει το επομενο ...ubuntu :rolleyes: :lol: :P

να συμμαζευσει την κατασταση :-D

 

Το mint ειναι ετοιμο το φορας και ..πετας!

 

 

Ενω μπορεις να περιμενεις μεχρι να βγει το επομενο mint?

 

Διαβαζετε τι γραφετε?

 

Εκτος αν μιλατε για το Mint Debian Edition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mint ειναι ubuntu.

 

Οτι ισχυει στο ενα ισχυει και στο αλλο.

 

 

 

Ενω μπορεις να περιμενεις μεχρι να βγει το επομενο mint?

 

Διαβαζετε τι γραφετε?

 

Εκτος αν μιλατε για το Mint Debian Edition.

 

Μα τι γινεται ολα ubuntu ειναι; :wacko: εχω μπεδευτει :P

 

Για το επομενο mint; οχι για το επομενο ubuntu μιλαω το 12 04; :D

 

 

Ναι mint εννοω ...Mint Debian Edition, ωραιο ε; :rolleyes:

 

 

 

Κι αφου σε κοβω "διαβασμενο" ριξε καμια ιδεα! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux Mint is an Ubuntu-based distribution whose goal is to provide a more complete out-of-the-box experience by including browser plugins, media codecs, support for DVD playback, Java and other components. It also adds a custom desktop and menus, several unique configuration tools, and a web-based package installation interface. Linux Mint is compatible with Ubuntu software repositories.

 

http://distrowatch.com/table.php?distribution=mint

 

Αν δεν εχετε σκοπο να μαθετε 10 πραματα τοτε δεν εχει νοημα να ριξω καμια ιδεα.

 

Η διαβαζετε λιγο , βαζετε μια φορα μια διανομη και μετα απλα ρεετε , ή περιμενετε το νεο ubuntu/mint καθε X μηνες και κλαιγεστε για unity , bugs κλπ.

 

Αν εχετε σκοπο να διαβασετε τοτε πειτε μου να πω ολοκληρωμενα την γνωμη μου επι του θεματος.

 

Τον οδηγο μου στην υπογραφη μου (Οδηγιες προς νεοεισερχομενους στο GNU/Linux) τον διαβασε κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ , με τις λίγες γνώσεις που έχω πάνω στο αντικείμενο , προτείνω την διανομή chrunchbang . (για ελαφριά οικιακή χρήση , όπως σηνηθίζω να λέω)

την χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό και δεν έχω κάνενα πρόβλημα .

είναι βασισμένη στο debian και νομίζω ότι αυτό της δίνει πόντους έναντι άλλων διανομών .

αν ξεπεράσεις το αρχικό <<σοκ>> του μαύρου που σε καλωσορίζει , μετά είναι όλα καλά . (άλλωστε όλα αλλάζουν και μπορείς να βάλεις χρώμα στην ζωή σου)

ιντερνετ , μαιλ , youtube όλα κομπλέ .

τώρα αν θες κάτι παραπάνω υπάρχουν πιο εξειδικευμένες διανομές και πιο έμπειροι χρήστες να σε καθοδηγήσουν .

ο tritonas ειναι ένας απο αυτούς , από ότι έχω δει και τα λίγα που καταλαβαίνω .

 

επίσης το fedora είναι μια καλή περίπτωση .

έρχεται με αυτό το καινούργιο κόλπο το gnome 3 αν δεν κάνω λάθος , που τίποτα δεν είναι μπροστά σου και μέσα σε δύο δευτερόλεπτα όλα

ξεπετάγονται από το πουθενά .

το έχει κοντινο μου πρόσωπο στο λαπτοπ (HP Pavillion dv9500) έτσι γράφει τουλάχιστον , και δείχνει πολύ όμορφο .

η αλήθεια είναι ότι παιδευσαι μάλλον λιγάκι για να παίξει βιντάκια στο yotube .

 

θα σου έλεγα να κατεβάσεις μερικές διανομές και να τις δεις μόνος σου .

άλλωστε μια από τις πολλές <<μαγείες>> του λίνουξ είναι κααι το γεγονός ότι έχεις να δοκιμάσεις πολλά .

σίγουρα εγώ μέσα υπάρχουνε άτομα (χρήστες λίνουξ) που έχουν παραπάνω από μια διανομή εκγατστημένη στο μηχανημά τους . γιατί άραγέ?

ίσως για την ευχαρίστηση της εγκατάστασης , ίσως για να δεις πως φαίνεται το κανούργιο mandriva .

α, και μιας και είπα mandriva δοκίμασε και το mageia ... είναι και αυτό καλό από ότι έχω ακούσει .

 

πες μας εντυπώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://distrowatch.com/table.php?distribution=mint

 

Αν δεν εχετε σκοπο να μαθετε 10 πραματα τοτε δεν εχει νοημα να ριξω καμια ιδεα.

 

Η διαβαζετε λιγο , βαζετε μια φορα μια διανομη και μετα απλα ρεετε , ή περιμενετε το νεο ubuntu/mint καθε X μηνες και κλαιγεστε για unity , bugs κλπ.

 

Αν εχετε σκοπο να διαβασετε τοτε πειτε μου να πω ολοκληρωμενα την γνωμη μου επι του θεματος.

 

Τον οδηγο μου στην υπογραφη μου (Οδηγιες προς νεοεισερχομενους στο GNU/Linux) τον διαβασε κανεις?

 

 

Παω να ξαπλωσω 1 ωριτσα για τι εχω αξημερωτα στο ποδι :ph34r:

 

Οταν μπω τ απογευμα φροντησε να εχεις ανεβασει αρκετη υλη να "ξεστραβωθουμε" λιγακι.. :wacko:

 

Ξερεις σε ποιον μιλας στον καπεταν book-φαγο :blink: :P , περνω τη ζωη μου μ ενα βιβλιο στο χερι B)

 

Με 19.1 βαθμους σχολειου και αριστεια με υπογραφη Υπουργου Παιδειας κοινως ..."φυτουλας" :P

 

Κι ομως αισθανομαι οτι δεν ξερω τιποτα! :lol:

 

Δωσε ψωμι στο λαο!!! θελω να διαβασωωωω! θελω να μαθωωω!!! :P

 

Καλα μην ανοιχτεις και πολυ! :shock: :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καμια αλλη διαφορα περα απο αυτο με τα ubuntu στα mint; "including browser plugins, media codecs, support for DVD playback, Java and other components. It also adds a custom desktop and menus, several unique configuration tools, and a web-based package installation interface"

 

 

σκεφτομαι και εγω να βαλω linux σε σταθερο ομως τι θα μου προτεινατε;

 

 

απο θεμα εμπειριας...μισο χρονο με ubuntu netbook eddition και αλλο μισο με ubuntu desktop eddition

 

μου αρεσαν αρκετα τα ubuntu για αυτο και σκεφτομαι να βαλω τα mint (που εχουν εγκατεστημενα τα βασικα) αλλα δεν με πειραζει να βαλω καποια αλλη εκδοση

 

δεν ξερω αν εχει καποια σημασια αλλα στον υπολογιστη θα εχω 2 λειτουργικα τα linux και windows 7 (dual boot) σκληρο εχω εναν με 500GB.ποσο χωρο να βαλω μονο για το linux; (γυρω στα 100 σκεφτομαι)

 

περιμενω για απαντησεις...

 

 

**εχω αρχισει να κατεβαζω διαφορες δημοφιλεις διανομες για να τις τσεκαρω αλλα θελω και τις αποψεις σας

 

edit:+1 και εγω μια απο τα ιδια kon-man (τωρα το ειδα) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας;;; :( :(

Ε, αφού έχεις μια εμπειρία (ενός έτους όπως λες), δεν χρειάζεται να σου προτείνουμε κάτι συγκεκριμένο, μιας που "καλύτερη διανομή" δεν υπάρχει. Κακά τα ψέματα, εκτός από τις ανάγκες είναι και θέμα γούστου. Άλλος προτιμάει rolling άλλος releases, άλλος gnome άλλος kde, άλλος θέλει software center άλλος προτιμάει command line.

Μόνο με δοκιμές (σε κάποιο liveusb πχ) να βρεις τι σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...