Προς το περιεχόμενο

Ποιό Linux να βάλω για Laptop???


gpap13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok αυχαριστω αυτο κανω τωρα!

 

off topic

 

οι drivers μου για εναν ασυρματο ανταπτορα (της geetek) δεν δουλευουν ομως θα δοκιμασω κατι και θα ενημερωσω!! :D

 

http://www.insomnia.gr/topic/425737-%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%b4%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%b5%cf%85%ce%bf%cf%85%ce%bd-%ce%bf%ce%b9-drivers-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%85%cf%81%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%bf-%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b1%cf%80%cf%84%ce%bf%cf%81%ce%b1/ οποιος μπορει βοηθαει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κανενας;;; :( :(

 

Hλια, κατεβασε τον Μονομαχο! Που προτεινει ο Κωστας.

 

Ειναι κι Ελληνικο!

 

Φοβερο τωρα το "παιζω" live, εχει προεγκατεστημενα προγραμματα. :rolleyes:

 

Θα σ αρεσει πολυ! Επισης και το linuxmint.

 

Αιντε φυτουλα σου φεξε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα :D εχω κατεβασει το linuxmint (βασισμενο σε ubuntu) αλλα θα κατεβασω και τον μονομαχο και θα δω ποιο μου "ταιριαζει" καλυτερα

 

Απλα μια ερωτηση...ο μονομαχος νομιζω δεν εχει μεγαλη υποστηριξη (απο εφαρμογες και τετοια)... (ή ειπα βλακεια;;; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα :D εχω κατεβασει το linuxmint (βασισμενο σε ubuntu) αλλα θα κατεβασω και τον μονομαχο και θα δω ποιο μου "ταιριαζει" καλυτερα

 

Απλα μια ερωτηση...ο μονομαχος νομιζω δεν εχει μεγαλη υποστηριξη (απο εφαρμογες και τετοια)... (ή ειπα βλακεια;;; )

 

 

το μονομάχος είναι μια ελληνική δουλειά που είναι αξιόλογη . βασίζεται πολύ στο ubuntu .

κάνε έναν κόπο να δοκιμάσεις και το arch linux που λέει και tritonas .

μετά από την επίπονη η αλήθεια να λέγεται εγκατάσταση νιώθεις αρκετά καλά για να

<<πέσεις>> μέσα στο λίνουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα :D εχω κατεβασει το linuxmint (βασισμενο σε ubuntu) αλλα θα κατεβασω και τον μονομαχο και θα δω ποιο μου "ταιριαζει" καλυτερα

 

Απλα μια ερωτηση...ο μονομαχος νομιζω δεν εχει μεγαλη υποστηριξη (απο εφαρμογες και τετοια)... (ή ειπα βλακεια;;; )

 

 

Ηλια κατεβασε το οπως και δηποτε εγω ειχα κατεβασει το linuxmint το οποιο θεωρω πολυ καλο αλλα ο μονομαχος ειναι live τωρα τρεις ωρες, φοβερος!

 

Επομενη κινηση απο περιεργεια ειναι το arch linux να το δω κι αυτο! :)

 

Εγω βλεπω οτι εχει πολλα προγραμματα που χρησιμοποιουσα καθε μερα ετοιμα προεγκατεστημενα.

 

Τωρα ποτε θα μαθω να το "τρεχω" ειναι αλλη ιστορια. :mrgreen:

 

Τρελη "μονομαχια" σου λεω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω και αυτό.Αλλά δεν μου απάντησες ευθέως...εχει οντως μικρη ποικιλια εφαρμογων κλπ ο μονομαχος;;

 

Ubuntu με αλλαγμένο θέμα και μερικές προεγκατεστημένες εφαρμογές είναι ο μονομάχος. Άρα έχει όσες εφαρμογές έχει και το ubuntu (κάτι χιλιάδες δηλαδή :P ). Αν και δεν βρίσκω το λόγο γιατί να βάλει κάποιος κάποια customαρισμένη έκδοση του ubuntu και να μην βάλει απλό ubuntu και να το customάρει όπως θέλει αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu με αλλαγμένο θέμα και μερικές προεγκατεστημένες εφαρμογές είναι ο μονομάχος. Άρα έχει όσες εφαρμογές έχει και το ubuntu (κάτι χιλιάδες δηλαδή :P ). Αν και δεν βρίσκω το λόγο γιατί να βάλει κάποιος κάποια customαρισμένη έκδοση του ubuntu και να μην βάλει απλό ubuntu και να το customάρει όπως θέλει αυτός.

 

 

1. Γιατι ειναι Ελληνικο, αρα για τον ..Ελληνα :rolleyes: και δειχνει δουλεια με μερακι.. -_-

 

2.Γιατι για να "φερει" το ubuntu μεχρι ..εκει, :ph34r: :-( :shock: θα εχει ηδη πεταξει το laptop απ το μπαλκονι :P

 

Για να μη πω απ τη ταρατσα! : :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Γιατι ειναι Ελληνικο, αρα για τον ..Ελληνα :rolleyes: και δειχνει δουλεια με μερακι.. -_-

 

lol

 

Αλλαξανε το locale και εγινε ελληνικη η διανομη?

 

2.Γιατι για να "φερει" το ubuntu μεχρι ..εκει, :ph34r: :-( :shock: θα εχει ηδη πεταξει το laptop απ το μπαλκονι :P

 

Ναι.Μιση ωρα δουλεια.

 

Ο μονομαχος ειναι απο τις χειροτερες επιλογες για ξεκινημα.

 

Και θα φανει στο πρωτο προβλημα που θα αντιμετωπισει ο χρηστης.

 

Γιατι? Γιατι απλουστατα δεν θα ξερει που του παν τα 4 , γιατι δεν ξεκινησε σωστα και πηγε στα """"ετοιμα"""" (και καλα) και τελος γιατι νομιζει οτι το linux ειναι windows χωρις ιους.

 

Κριμα κυριοι.

 

Κριμα.

 

:-(

 

Δεν τα λεω για να "την πω" σε κανεναν , τα λεω καθαρα ως συμβουλες για το καλο σας και θα με θυμηθειτε οταν θα χρειαστει να ανοιξετε κονσολα και να λυσετε καποιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, ilias_97, επειδή έτσι νομίζω πως δεν γίνεται δουλειά, διάβασε πρώτα το post του tritonas00 εδώ... Και να υπενθυμίσω, χωρίς να θέλω να κάνω τον ξερόλα, πως το linux θέλει όσο να 'ναι διάβασμα, χρόνο, και όρεξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λογικη πορεια για να ξεκινησει καποιος σωστα στο linux διαβαζοντας 5 πραματα και χωρις να κανει τη ζωη του ιδιαιτερα δυσκολη ειναι να ξεκινησει με debian (testing) εγκαθιστωντας μονο βαση + Xorg + DE/WM που του αρεσει (ολα περιγραφονται στο wiki) και απο κει και μετα:

 

1.Μαθαινει τον package manager της διανομης του

 

2.Μαθαινει τι ειναι τα modules (οι περιβοητοι drivers) + driver για την καρτα γραφικων του.

 

3.Κατανοει τα βασικα αρχεια ρυθμισεων που στην πλειοψηφεια ειναι κοινα σε ολες τις διανομες(xorg.conf , fstab , network/interfaces , xinitrc , rc.local , menu.lst/grub.cfg κλπ -- ολα στο wiki)

 

4.Ψηνεται κανα χρονο λοιπον , επιτελους καταλαβαινει οτι δεν υπαρχει ουδεμια σχεση με windows , οτι δεν ειναι windows χωρις ιους, ωριμαζει και τελος οταν βαρεθει ή του σπασει τα νευρα το συντηρητικο debian , εχει πλεον το καταλληλο "βιογραφικο" για να εγκαταστησει / συντηρησει μια bleeding edge ρεουσα διανομη (πχ arch) οπου θα ασχοληθει με το στησιμο της μια φορα και μετα θα το ξεχασει και απλα θα ρεει.

 

Εν αντιθεσει:

 

Διανομες που ειναι "ετοιμες" "φιλικες" "out of the box" "αλα windows" κλπ το μονο που κανουν ειναι να οδηγουν τον νεο χρηστη σε :

 

1.Εσφαλμενη εικονα για το linux.

 

2.Τυφλο copy-paste εντολων χωρις να κατανοουν τι κανουν , εγκατασταση software εκτος PMS και αλλες απαραδεχτες πρακτικες που οδηγουν σε σπασιμο συστηματος και κατεπεκτασην στο 1.

 

3.Γκρινια σε καθε προβλημα , τυπου "μα γιατι δεν γινεται οπως στα windows και πρεπει να γραφω σε κονσολα" κλπ που και παλι μας οδηγουν στο 1.

 

 

Ολα τα παραπανω απλα απαιτουν μια μικρη ορεξη για διαβασμα και αγαπη φυσικα για το μελλοντικο μονιμο? λειτουργικο του νεου χρηστη.

 

Ντααααξ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.. το ειχα ξεκινησει τελειως λαθος λοιπον...καιρος να το διορθωσω!!!**

 

Φίλε, ilias_97, επειδή έτσι νομίζω πως δεν γίνεται δουλειά, διάβασε πρώτα το post του tritonas00 εδώ... Και να υπενθυμίσω, χωρίς να θέλω να κάνω τον ξερόλα, πως το linux θέλει όσο να 'ναι διάβασμα, χρόνο, και όρεξη...

 

 

Το εχω διαβασει το post του tritonas το ειχα πει και πιο πριν

 

υγ το καταλαβα πως χρειαζεται πολυ διαβασμα κλπ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

**πιστευα πως πρεπει πρωτα να κατεβασω μια καλη διανομη linux με ολα τα βασικα μεσα και μετα να αρχιζω να πειραματιζομαι και να μαθαινω αλλα τωρα που καταλαβα τι πρεπει να κανω...αρχιζω διαβασμα :D

 

Μια λογικη πορεια για να ξεκινησει καποιος σωστα στο linux διαβαζοντας 5 πραματα και χωρις να κανει τη ζωη του ιδιαιτερα δυσκολη ειναι να ξεκινησει με debian (testing) εγκαθιστωντας μονο βαση + Xorg + DE/WM που του αρεσει (ολα περιγραφονται στο wiki) και απο κει και μετα:

 

1.Μαθαινει τον package manager της διανομης του

 

2.Μαθαινει τι ειναι τα modules (οι περιβοητοι drivers) + driver για την καρτα γραφικων του.

 

3.Κατανοει τα βασικα αρχεια ρυθμισεων που στην πλειοψηφεια ειναι κοινα σε ολες τις διανομες(xorg.conf , fstab , network/interfaces , xinitrc , rc.local , menu.lst/grub.cfg κλπ -- ολα στο wiki)

 

4.Ψηνεται κανα χρονο λοιπον , επιτελους καταλαβαινει οτι δεν υπαρχει ουδεμια σχεση με windows , οτι δεν ειναι windows χωρις ιους, ωριμαζει και τελος οταν βαρεθει ή του σπασει τα νευρα το συντηρητικο debian , εχει πλεον το καταλληλο "βιογραφικο" για να εγκαταστησει / συντηρησει μια bleeding edge ρεουσα διανομη (πχ arch) οπου θα ασχοληθει με το στησιμο της μια φορα και μετα θα το ξεχασει και απλα θα ρεει.

 

Εν αντιθεσει:

 

Διανομες που ειναι "ετοιμες" "φιλικες" "out of the box" "αλα windows" κλπ το μονο που κανουν ειναι να οδηγουν τον νεο χρηστη σε :

 

1.Εσφαλμενη εικονα για το linux.

 

2.Τυφλο copy-paste εντολων χωρις να κατανοουν τι κανουν , εγκατασταση software εκτος PMS και αλλες απαραδεχτες πρακτικες που οδηγουν σε σπασιμο συστηματος και κατεπεκτασην στο 1.

 

3.Γκρινια σε καθε προβλημα , τυπου "μα γιατι δεν γινεται οπως στα windows και πρεπει να γραφω σε κονσολα" κλπ που και παλι μας οδηγουν στο 1.

 

 

Ολα τα παραπανω απλα απαιτουν μια μικρη ορεξη για διαβασμα και αγαπη φυσικα για το μελλοντικο μονιμο? λειτουργικο του νεου χρηστη.

 

Ντααααξ? :P

 

 

λεω να κατεβασω (αργοτερα μολις διαβασω πρωτα ;) ) το lmde.οταν λες xorg+ εννοεις κατι σαν το gnome? (αυτο καταλαβα απο οτι διαβασα) και αν ναι δεν μπορω να αρχισω δηλαδη με gnome ή kde (που εχει και το lmde);

 

 

υγ ειπαμε ολα αυτα τα λεω και θα τα κανω μολις τελειωσω το διαβασμα αλλα για να ξερω για πια διανομη θα διαβασω να ξερω και ποια θα χρησιμοποιησω πρωτα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζεις τι σου λέει ο tritonas η .........

όχι lmde

όχι crunchbang

όχι aptosid

όχι σε "διανομές" "έτοιμες" για σένα

 

βάζεις απλά debian

αποφασίζεις εάν θα χρησιμοποιείς apt-get η aptitude (καλύτερα aptitude)

εδώ το repo list που θα βάλεις με το που τελειώσει το netinstall με την εντολή

 

>nano /etc/apt/source.list

μετά

>aptitude update && aptitude safe-upgrade

μετά

>reboot

μετά

>aptitude full-upgrade

μετά

>reboot

μετά

>aptitude install kde-standard

μετά

>reboot

μετά έφυγες πάρα κάτω

απλά πράγματα

 

*δεν βάζεις ποτέ ppa από ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ νομιζα πως απλα επρεπε να ειναι βασισμενο σε debian ok τωρα ομως καταλαβα!

 

δεν καταλαβα μονο αυτο..κατεβαζω τα debian το κανω install και μετα απο το site που μου εδωσες (ή απο τις εντολες) τι ακριβως κατεβαζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...