Προς το περιεχόμενο

Ποιό Linux να βάλω για Laptop???


gpap13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κακός έγραψα τις εντολές αλλά ήθελα να δείξω πόσο απλό είναι

όλα είναι γραμμένα στο wiki αλλά υπάρχουν και εκεί έξω άπειρα tutorial για debian -netinstall

τσπ

κατεβάζεις το netinstall.iso 6.0.3 amd64 για 64bit i386 για 32bit

το κάνεις εγκατάσταση και θα βρεθείς με debian stable εγκατεστημένο

για να πας σε testing(wheezy) πρέπει να αλλάξεις το source.list με αυτό που θα σου φτιάξει το site που σου έδωσα

η εντολές μετά είναι για να κάνεις update και upgrade σε testing απο stable

η τελευταία είναι για να βγεις σε γραφικό περιβάλλον (KDE)

πολύ σημαντικό : στην εγκατάσταση σε κάποιο σημείο θα σε ρωτήσει τι θες να εγκαταστήσεις

επιλέγεις μόνο basesystem (πατάς space για να φύγει το (*) από το desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γιατι ομως να κανω upgrade απο stable σε testing?

και κατι αλλο το debian απο μονο του δεν εχει γραφικο περιβαλλον;

 

(κατι τετοιο εννοεις; http://www.youtube.com/watch?v=PO6QxK0FTRI )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια διαφορετική άποψη απ'τους προλαλήσαντες.

 

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να εξοικειωθείς για 1-1 μιση χρόνο με μια εύκολη διανομή (Ubuntu, Mint).

 

Να πάρεις μια ιδέα από τις διαθέσιμες εφαρμογές, βασικές λειτουργίες στο τερματικό, nano ή vim.

 

Και μετά, όταν θα έχεις άπλετο χρόνο και διάθεση να πειραματιστείς με μια διανομή που απευθύνεται σε προχωρημένους χρήστες (Debian, Arch).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα για μισο χρονο τα ubuntu απλα στην ουσια ηταν σαν να μην τα ειχα καθολου* διοτι αντιμετοπιζα αρκετα προβληματα επειδη δεν ηξερα (ουτε ακομα ξερω) καποια βασικα πραγματα.Έχω είδη κατεβάσει το mint και μόλις τελείωσε και το debian...με μπερδέψατε δεν ξέρω τι να κάνω... :P

 

*αν και μου αρεσε το γραφικο περιβαλλον και γενικα οπως ηταν ολα οργανωμενα (πριν το κανουν σαν το netbook eddition)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω κατεβασει αλλα δεν το εχω εγκαταστησει για αυτο ροταω...τωρα φτιαχνω ενα live usb για το debian

 

παντως μου φαινεται καλυτερο να το φτιαξω εγω οπως μου αρεσει την διανομη που θα παρω...ακομα δεν θα εγκαταστησω τιποτα απλα θα πριμενω και για τις επομενες γνωμες :P

 

γινεται να μην εγκαταστησω το debian και να το τρεχω απο live usb ή οχι;

 

update

 

απ'οτι ειδα δεν γινεται...αλλα ειδα πολλες επιλογες.

graphical install

install

expert install

 

εγω αν το εγκαταστησω ποια παταω; (μαλλον install οπως ειδα και στο βιντεο ετσι);

 

martinoff για να παω σε kde πρεπει να κατεβασω κατι απο το site που μου εδωσες (γιατι πιστευω καλυτερα να παραμεινω σε stable)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια διαφορετική άποψη απ'τους προλαλήσαντες.

 

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να εξοικειωθείς για 1-1 μιση χρόνο με μια εύκολη διανομή (Ubuntu, Mint).

 

Να πάρεις μια ιδέα από τις διαθέσιμες εφαρμογές, βασικές λειτουργίες στο τερματικό, nano ή vim.

 

Και μετά, όταν θα έχεις άπλετο χρόνο και διάθεση να πειραματιστείς με μια διανομή που απευθύνεται σε προχωρημένους χρήστες (Debian, Arch).

 

αν και ξεκίνησα με ubuntu του αξίζει μόνο αυτό

 

 

 

Ubuntu___Debian_by_2TheRevolution.jpg

 

 

:P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να εξοικειωθείς για 1-1 μιση χρόνο με μια εύκολη διανομή (Ubuntu, Mint).

 

 

Προσωπικα , οταν ημανε και γω περιπου ενα 6 μηνο με ubuntu/pclinuxos και αλλα αλλα τετοια "λειτουργω εγω για το καλο σου και δεν χρειαζεται να κανεις εσυ τιποτα" , μην ξεροντας τι εκανα τα ειχα διαλυσει και μετα εψαχνα το γιατι.

 

Pebkac ? Αχετοσυνη δικη μου ? Ναι.

 

Αλλα δεν με βοηθησαν καθολου αυτες οι διανομες στο να μου ανοιξουν τα ματια.

 

Ο martinoff λοιπον και γω και πολλοι αλλοι δεν νομιζω να ειμαστε μ@@λ@ες που καθισαμε και ξεστραβωθηκαμε.

 

Η ειμαστε... :mellow: ?

 

Γιατι οταν αλλοι "ετοιμοι" " εχω linux γιατι δεν εχει ιους" ψαχνονταν με unity/gnome3 κλπ , εγω εκανα και κανω ζωαρα.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ilias_97 αν είναι να το προχωρήσεις με Debian, δες κι αυτή τη σειρά βίντεο στα ελληνικά.

 

Τρίτωνα δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη παιδαγωγική μέθοδος.

Αν μπορεί κάποιος να ξεκινήσει με Debian και να μην απογοητευτεί στην πορεία, με γειά του με χαρά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ilias_97: Και το graphical install το ίδιο είναι, απλά λίγο πιο "ομορφούλικο". Την ίδια δυσκολία/ευκολία έχουν (εύκολα είναι θα έλεγα).

 

ΥΓ: Και το gnome 3 ζωάρα είναι :P

 

 

edit: Στο βιντεάκι του twiner είναι το graphical.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol

 

Αλλαξανε το locale και εγινε ελληνικη η διανομη?

 

 

 

Ναι.Μιση ωρα δουλεια.

 

Ο μονομαχος ειναι απο τις χειροτερες επιλογες για ξεκινημα.

 

Και θα φανει στο πρωτο προβλημα που θα αντιμετωπισει ο χρηστης.

 

Γιατι? Γιατι απλουστατα δεν θα ξερει που του παν τα 4 , γιατι δεν ξεκινησε σωστα και πηγε στα """"ετοιμα"""" (και καλα) και τελος γιατι νομιζει οτι το linux ειναι windows χωρις ιους.

 

Κριμα κυριοι.

 

Κριμα.

 

:-(

 

Δεν τα λεω για να "την πω" σε κανεναν , τα λεω καθαρα ως συμβουλες για το καλο σας και θα με θυμηθειτε οταν θα χρειαστει να ανοιξετε κονσολα και να λυσετε καποιο προβλημα.

 

Και γιατι δεν μας το λες απ την αρχη;

 

Τι περιμενεις να πεσουμε στη φακα :P

 

Αφου γνωριζεις βοηθα την κατασταση.. :)

 

Κανεις απ τους προλαλησαντες δεν ειπε οτι τo linux ειναι windows χωρις ιους :fear:

 

Για να ρωταμε σημαινει οτι δεν ..ξερουμε :P

 

Φυσικα και δεν περιμενουμε τα ετοιμα αλλα καποιος πρεπει να μας πει πως εχουν τα πραγματα..:rolleyes:

 

Ευχαριστουμε παντως! :rolleyes:

 

Για να δουμε και τα αλλα μηνυματα τωρα..

 

Μια λογικη πορεια για να ξεκινησει καποιος σωστα στο linux διαβαζοντας 5 πραματα και χωρις να κανει τη ζωη του ιδιαιτερα δυσκολη ειναι να ξεκινησει με debian (testing) εγκαθιστωντας μονο βαση + Xorg + DE/WM που του αρεσει (ολα περιγραφονται στο wiki) και απο κει και μετα:

 

1.Μαθαινει τον package manager της διανομης του

 

2.Μαθαινει τι ειναι τα modules (οι περιβοητοι drivers) + driver για την καρτα γραφικων του.

 

3.Κατανοει τα βασικα αρχεια ρυθμισεων που στην πλειοψηφεια ειναι κοινα σε ολες τις διανομες(xorg.conf , fstab , network/interfaces , xinitrc , rc.local , menu.lst/grub.cfg κλπ -- ολα στο wiki)

 

4.Ψηνεται κανα χρονο λοιπον , επιτελους καταλαβαινει οτι δεν υπαρχει ουδεμια σχεση με windows , οτι δεν ειναι windows χωρις ιους, ωριμαζει και τελος οταν βαρεθει ή του σπασει τα νευρα το συντηρητικο debian , εχει πλεον το καταλληλο "βιογραφικο" για να εγκαταστησει / συντηρησει μια bleeding edge ρεουσα διανομη (πχ arch) οπου θα ασχοληθει με το στησιμο της μια φορα και μετα θα το ξεχασει και απλα θα ρεει.

 

Εν αντιθεσει:

 

Διανομες που ειναι "ετοιμες" "φιλικες" "out of the box" "αλα windows" κλπ το μονο που κανουν ειναι να οδηγουν τον νεο χρηστη σε :

 

1.Εσφαλμενη εικονα για το linux.

 

2.Τυφλο copy-paste εντολων χωρις να κατανοουν τι κανουν , εγκατασταση software εκτος PMS και αλλες απαραδεχτες πρακτικες που οδηγουν σε σπασιμο συστηματος και κατεπεκτασην στο 1.

 

3.Γκρινια σε καθε προβλημα , τυπου "μα γιατι δεν γινεται οπως στα windows και πρεπει να γραφω σε κονσολα" κλπ που και παλι μας οδηγουν στο 1.

 

 

Ολα τα παραπανω απλα απαιτουν μια μικρη ορεξη για διαβασμα και αγαπη φυσικα για το μελλοντικο μονιμο? λειτουργικο του νεου χρηστη.

 

Ντααααξ? :P

 

Τωρα "μιλας" σωστα! Μηνυμα με ουσια που προτρεπει για δουλεια.

 

Ή αλλιως τωρα αρχιζουν τα ..δυσκολα...

 

Ριξε κι αλλα.. :ph34r: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ συμφωνώ εν μέρει με τον twiner. Κάποιος που θέλει να μπει "στον κόσμο του linux" νομίζω πως είναι καλύτερο να ξεκινήσει από τα "απλά" και "κατανοητά". Πιστεύω πως έτσι, καθώς θα πειραματίζεται στην κονσόλα (δεν είναι όλα τυφλά, μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι, κάποιοι το ψάχνουν σιγά-σιγά) και γενικά μπει λίγο στο πνεύμα, τότε μπορεί και να ασχοληθεί με debian, arch κ.τ.λ. Δεν γίνεται να μπει κατ' ευθείαν στα βαθιά, γιατί όπως είπαν οι προηγούμενοι, δεν έχουν "κατανοήσει" ακόμη το ότι το Linux δεν είναι Windows, και έτσι μπορεί να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις και να τα παρατήσει. Όπως λέει και ο twiner, δεν θα φύγει το debian... :)

 

Τέλος πάντων. Επειδή όσο να 'ναι έχουμε ξεφύγει από το θέμα του post. Θεωρώ πως το καλύτερο είναι να ξεκινήσει με κάτι που θα δοκιμάσει live, θα του αρέσει και θα το κρατήσει. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν τόσες διανομές. Για διαφορετικές ανάγκες και προτιμήσεις.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός από gentoo,suse,mandriva,fedora (για παρθένες διανομές μιλάω) θα μου δώσετε κάποιο λινκ για live-cd ;

debian-testing η arch ας πούμε ...

 

 

* μετά το ubuntu θέλει άλλες δυο σελίδες ο χάρτης :P

 

 

α και το σπαστικό και περίεργο και με το χέρι και δύσκολη διανομή που δεν κάνει για νέους χρήστες είναι καρφωμένο το τελευταίο χρόνο στην έκτη θέση,και εννοείτε βεβαία το debian τέταρτο για όσους απογοητεύτηκαν από τις έτυμες διανομές αλλά δεν έφυγαν από το linux

post-189325-0-40395400-1320782786_thumb.jpg

post-189325-0-72964700-1320783516_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ συμφωνώ εν μέρει με τον twiner. Κάποιος που θέλει να μπει "στον κόσμο του linux" νομίζω πως είναι καλύτερο να ξεκινήσει από τα "απλά" και "κατανοητά". Πιστεύω πως έτσι, καθώς θα πειραματίζεται στην κονσόλα (δεν είναι όλα τυφλά, μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι, κάποιοι το ψάχνουν σιγά-σιγά) και γενικά μπει λίγο στο πνεύμα, τότε μπορεί και να ασχοληθεί με debian, arch κ.τ.λ. Δεν γίνεται να μπει κατ' ευθείαν στα βαθιά, γιατί όπως είπαν οι προηγούμενοι, δεν έχουν "κατανοήσει" ακόμη το ότι το Linux δεν είναι Windows, και έτσι μπορεί να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις και να τα παρατήσει. Όπως λέει και ο twiner, δεν θα φύγει το debian... :)

 

Τέλος πάντων. Επειδή όσο να 'ναι έχουμε ξεφύγει από το θέμα του post. Θεωρώ πως το καλύτερο είναι να ξεκινήσει με κάτι που θα δοκιμάσει live, θα του αρέσει και θα το κρατήσει. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν τόσες διανομές. Για διαφορετικές ανάγκες και προτιμήσεις.... :)

:)

Ενα λεπτο, αρχικα λες να αρχησουμε απλα και κατανοητα και να μην μπουμε στα βαθεια.

 

Ποια ειναι τα απλα; Δηλαδη τα ubuntu 11-10; (π.χ.)

 

Οταν εγω ρωτησα στην αρχη τι μου προτεινετε; (γενικα μεσα στο φορουμ εννοω)πως να αρχισω; Αλλα να απαντησουν μονο οσοι χρησιμοποιουν linux χρονια, Ο καθενας απαντησε με το δικο του .."τροπο" (και καλα εκαναν φυσικα), μπερδεμα δηλαδη! :wacko:

 

 

Πιο κατω μας λες γι αυτο υπαρχουν τοσες διανομες! :) Φυσικα δεν θα ναι τυχαιο.

 

 

Τελος παντων εχω παρει μια προγευση για το τι παιζει και ευχαριστω οσους απαντουν και λενε την αποψη τους.

 

Αλλα μαλλον αν δεν παιδευτεις .... :-)

 

 

Σιγουρα πρεπει να υπαρχει μια γενικη φιλοσοφια στο linux.

 

Καποιοι κανονες δηλαδη, αλλα μαλλον πρεπει να τους ανακαλυψει κανεις μονος του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα πρεπει να υπαρχει μια γενικη φιλοσοφια στο linux.

 

Καποιοι κανονες δηλαδη, αλλα μαλλον πρεπει να τους ανακαλυψει κανεις μονος του :)

 

 

για φιλοσοφία κοίτα προς GNU και RMS μεριά.

 

πάντως αυτή η πολυφωνία που εκλαμβάνεις και αυτό το χάος που διαισθάνεσαι είναι γνήσια χαρακτηριστικά του gnu/linux. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...