Προς το περιεχόμενο

Προβλημα για ηλεκτρολογους με εμπειρια στην εγκατασταση δικτυων


mdr21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

diabasaκαι εγω το θεμα σασ γιατι σημερα αντιμετωπισαμε θεμα με τον ηλεκτρολογο.εκανα αναακινιση το σπιτι και καναμε οικιακο δικτυο με καλωδιωση cat6.σημερα βαλαμε τις πριζες.schneider sedna cat6 rj45 και καμια δεν δινει σημα.ελπιζω να μην εχουμε θεμα με τα καλωδια γιατι τα βαλαμε κατω απο την επιδαπεδια που εκανα(αν και σε σωληνα μεσα θα μπορεσουμε να τα τραβηξουμε να βαλουμε αλλα).μου ειπε οτι υπρχει περιπτωση η schneider οπως κλεινει τα καλωδια να μην τα απογυμνωνει καλα και να μην τα πρεσαρει οτι το εχει ξανααντιμετωπισει.αυριο θα φερει μια πριζα δικτυου αλλης εταιριας να δοκιμασουμε.εσεις τι λετε?με schneider ειχατε ποτε θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναλεω οτι με ενα Lan tester μπορεις να δεις τι δεν παιζει απο το να δοκιμαζεις μεχρι να παιξει η πριζα και παλι δεν θα ξερεις οτι εχουν πατησει ολα τα pins αν δεν βαλεις gigabit.αν ειναι η πριζα που ειδα πρεπει να στα γδυνει τα καλωδια μονη της αν ειναι ετσι

https://i.ytimg.com/vi/fJHcryU3WkA/hqdefault.jpg


diabasaκαι εγω το θεμα σασ γιατι σημερα αντιμετωπισαμε θεμα με τον ηλεκτρολογο.εκανα αναακινιση το σπιτι και καναμε οικιακο δικτυο με καλωδιωση cat6.σημερα βαλαμε τις πριζες.schneider sedna cat6 rj45 και καμια δεν δινει σημα.ελπιζω να μην εχουμε θεμα με τα καλωδια γιατι τα βαλαμε κατω απο την επιδαπεδια που εκανα(αν και σε σωληνα μεσα θα μπορεσουμε να τα τραβηξουμε να βαλουμε αλλα).μου ειπε οτι υπρχει περιπτωση η schneider οπως κλεινει τα καλωδια να μην τα απογυμνωνει καλα και να μην τα πρεσαρει οτι το εχει ξανααντιμετωπισει.αυριο θα φερει μια πριζα δικτυου αλλης εταιριας να δοκιμασουμε.εσεις τι λετε?με schneider ειχατε ποτε θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.μου ειπε οτι υπρχει περιπτωση η schneider οπως κλεινει τα καλωδια να μην τα απογυμνωνει καλα και να μην τα πρεσαρει οτι το εχει ξανααντιμετωπισει.αυριο θα φερει μια πριζα δικτυου αλλης εταιριας να δοκιμασουμε.εσεις τι λετε?με schneider ειχατε ποτε θεμα?

 

Αυτό όντως συμβαίνει, κάποιες φορές δέν βοηθά και η μόνωση του καλωδίου. Σε μερικά καλώδια κόβεται πιό δύσκολα και μπορεί να μην κάνει επαφή. Συνήθως το πρόβλημα λύνεται πιέζοντας με δύναμη το πίσω καπάκι.

 

Το ίδιο ισχύει και για τις Legrand, δέν αρκεί να κλείσουμε τα πλαστικά καπάκια, πρέπει στη συνέχεια να τα πιέσουμε καλά ωστε να μπούν καλά τα καλωδιάκια στη θέση τους.

 

Προσωπικά νομίζω οτι τα πιό αξιόπιστα πρίζάκια είναι αυτά που απο μέσα είναι σαν ρεγκλέτα patch panel και ενσυρματόνωνται με το ειδικό εργαλείο. Σύν οτι σου κόβει αυτόματα το περίσσευμα του καλωδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό όντως συμβαίνει, κάποιες φορές δέν βοηθά και η μόνωση του καλωδίου. Σε μερικά καλώδια κόβεται πιό δύσκολα και μπορεί να μην κάνει επαφή. Συνήθως το πρόβλημα λύνεται πιέζοντας με δύναμη το πίσω καπάκι.

 

Το ίδιο ισχύει και για τις Legrand, δέν αρκεί να κλείσουμε τα πλαστικά καπάκια, πρέπει στη συνέχεια να τα πιέσουμε καλά ωστε να μπούν καλά τα καλωδιάκια στη θέση τους.

 

Προσωπικά νομίζω οτι τα πιό αξιόπιστα πρίζάκια είναι αυτά που απο μέσα είναι σαν ρεγκλέτα patch panel και ενσυρματόνωνται με το ειδικό εργαλείο. Σύν οτι σου κόβει αυτόματα το περίσσευμα του καλωδίου.

της legrand το εχω πετυχει και εγω να το εχουν στριψει να εχει γδυσει λιγο το καλωδιο και να εχω Low sync (οχι σε rj45 αλλα σε rj11 πριζακι).γενικως ναι δεν ειναι οτι καλυτερο.μερικα πριζακια τωρα σε πριζακια που ειτε τα καρφωνεις με καρφωτικο Krone ειτε κλεινεις καπακι που κανει την δουλεια του καρφωτικου εκει ναι σπανια να εχεις θεμα εκτος οπως ειπες αν καποιος δεν τα βαλει σωστα μεσα ή δεν πιεσει σωστα ή αν χαλασει ή εχει προβλημα το πριζακι.

οι πριζες που εβαλε πιο πανω ο φιλος μου θυμιζουν Keystones απο Panduit που ποτε δεν ειχα θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

της legrand το εχω πετυχει και εγω να το εχουν στριψει να εχει γδυσει λιγο το καλωδιο και να εχω Low sync (οχι σε rj45 αλλα σε rj11 πριζακι).γενικως ναι δεν ειναι οτι καλυτερο.μερικα πριζακια τωρα σε πριζακια που ειτε τα καρφωνεις με καρφωτικο Krone ειτε κλεινεις καπακι που κανει την δουλεια του καρφωτικου εκει ναι σπανια να εχεις θεμα εκτος οπως ειπες αν καποιος δεν τα βαλει σωστα μεσα ή δεν πιεσει σωστα ή αν χαλασει ή εχει προβλημα το πριζακι.

οι πριζες που εβαλε πιο πανω ο φιλος μου θυμιζουν Keystones απο Panduit που ποτε δεν ειχα θεμα

λινκ για πριζακι απο Panduit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.showmecables.com/panduit-mini-com-tx5e-jack-module-black

αυτο ειναι το jack το οποιο ομως μπορει να μπει και σε αυτοκολλητο πριζακι για να γινει εξωτερικο.

Panduit's Mini-Com Cat5e jacks are designed to be used only with Panduit's Mini-Com patch panels, surface-mount boxes, and wall plates.

στις φωτογραφιες η τελευταια δειχνει το wall mount πριζακι(αυτο το λευκο πλαστικο κουτακι).

https://www.showmecables.com/2-port-mini-com-surface-mount-box-white


λινκ για πριζακι απο Panduit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι τελευταίες πρίζες της Legrand πάντως έχουν πολύ καλό μηχανισμό για UTP καλώδιο.

 

Πέρασα κι εγώ δομημενη καλωδίωση στο σπίτι τις προάλες κι ειμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτές και γενικότερα από την καλωδίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Χτυπάει σε τιμές αλλά αν σκας με ηλεκτρολόγο στον Καφκά τις παίρνεις και 50% φτηνότερα, λόγω εκπτώσεων που έχουν οι ηλεκτρολόγοι βάση τους τζίρου τους στο κατάστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...