Προς το περιεχόμενο

To Μελλον θα εχει αρωμα linux!


kon-man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

In before the lock, αναδρομικά! :Ρ

 

 

Τστστστς, απορώ με μερικούς από εδώ μέσα (Και Τρίτωνα, εσένα λέω) λεφτά στην τσέπη σου θα μπουν; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το σκιτσο ειχε φτιαχτει απο ενα μελος του φορουμ εδω. Δεν μπορω να βρω το θεμα, αλλα το σκιτσο τα λεει ολα.

Πολύ ωραίο και χαρακτηριστικό το σκίτσο.. :) Μπράβο σε αυτόν που το 'κανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτο το "linux - OS του μελλοντος" ξερεις ποσα χρονια το ακουω?

 

Οποτε , για να μην εχει γινει mainstream desktop OS εδω και τοσα χρονια , κατι μας λεει.

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε κάθε σπίτι θα υπάρχουν 2~3 συσκευές που κάνουν χρήση του Linux kernel.

 

 

Το λίνουξ κέρνελ από μόνο του δεν λέει τίποτα, όπως το "όπως το κινητό σου" ούτε αυτό λέει κάτι.:)

 

Μην ξεχνάτε και το «άνοιγμα» της Μαμάς Microsoft (εεε Βασίλη καλά δεν τα λέω; :P) στους arm επεξεργαστές..πράγμα που θα έπρεπε να είχε γίνει χρόνια τώρα, επιτέλους λήγουν οι «συμβάσεις» με την Intel και θα έχουμε καλύτερη ανάπτυξη επεξεργαστών και λογισμικού, παρά από τον μπάστακα που λέγετε intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σίγουρος αν αύριο την έδινε στην microsoft να φτιάξει μια διανομή linux θα έκανε πολύ καλή δουλειά. Γιατί? γιατί έχει ένα κεφάλι, υποστήριξη, φράγκα, resources ,όραμα. Η google είχε τα φράγκα και το όραμα να φτιάξει το android. Ο jobs είχε το όραμα να φτιάξει το osx και γενικά όλο το οικοσύστημα του. Όλοι προχωράνε μπροστά. Πες μου εσύ που βρίσκεις το όραμα στο linux. Που πάει? Εδώ διαφώνησαν για το gnome 3 και unity και τα resources μοιράστηκαν. Η red hat χεσμένο το έχει το desktop και γενικά δεν βλέπω να γίνονται πολλά. Που είναι το marketing ? που είναι οι συμφωνίες ? που είναι το όραμα ? Η ελευθερία ναι είναι η δύναμη του linux αλλά δημιουργεί νέες αδυναμίες. Μακάρι να πάει μπροστά αλλά πραγματικά αν δεν το πάρει μια εταιρεία που έχει την δύναμη να το κάνει αυτό που μπορεί να είναι για το desktop το μέλλον θα είναι στο ίδιο μοτίβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερο το σκιτσο

πολυ γελιο

 

πολυ σωστος ο firewalker

 

 

το μέλλον δεν ειναι τα λειτουργικά συστηματα

το μελλον είναι οι εφαρμογες

όλους μα όλους μας νοιάζει οι 10 εφαρμογες που χρησιμοποιουμε καθημερινα να δουλευουν σε καθε συσκευη που χρησιμοποιουμε

 

δηλαδη αν εγω χρησιμοποιω πχ virtual DJ θελω να μπορω να το εχω εγκαταστημενο σε tablet, smartphone, PC και σε προτζεκτορα και να μεταφερω τα αρχεια μου και να παιζουν

 

ή θα βγει μια συσκευη που θα την πουλαει ο δημιουργος του vitual DJ και θα μπορει να συνδεεται με όλα τα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε κάθε σπίτι θα υπάρχουν 2~3 συσκευές που κάνουν χρήση του Linux kernel.

 

Άλλο η χρήστη του Linux kernel και άλλο η διάδοση του GNU/Linux βέβαια. Το πρώτο είναι απλά χρήση ενός βολικού παραμετροποιήσιμου kernel σε κλειστές συσκευές που ούτε καν αγγίζουν τον σκοπό του GNU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε κάθε σπίτι θα υπάρχουν 2~3 συσκευές που κάνουν χρήση του Linux kernel.

 

Αλήθεια είναι αυτό!!! Θα συμφωνήσω 100%. Εγώ πχ έχω ΚΑΙ τοστιέρα ΚΑΙ κιθάρα που τρέχουν Linux, εσχάτως δέ σκέφτομαι να πάρω ΚΑΙ καφετιέρα!!

 

EDIT: και επειδή σε ξέρω τί παράξενος είσαι Κε firewalker, οχι, δέν την φτιάχνω μόνος μου τη καφετιέρα γιατί τη τελευταία φορά που έπιασα κολλητήρι στα χέρια μου έγιναν άσχημα πράγματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια είναι αυτό!!! Θα συμφωνήσω 100%. Εγώ πχ έχω ΚΑΙ τοστιέρα ΚΑΙ κιθάρα που τρέχουν Linux, εσχάτως δέ σκέφτομαι να πάρω ΚΑΙ καφετιέρα!!

 

EDIT: και επειδή σε ξέρω τί παράξενος είσαι Κε firewalker, οχι, δέν την φτιάχνω μόνος μου τη καφετιέρα γιατί τη τελευταία φορά που έπιασα κολλητήρι στα χέρια μου έγιναν άσχημα πράγματα :P

 

εγώ λέω να το τηγανίσω

θα σε κεράσω και ένα τσάι

:P

 

*περίμενα να πάρει φωτιά το νήμα βέβαια και να ποιούμαι ένα καφέ της προκοπής αλλά δεν .......

έριξε και λίγο λάδι ο jim_p αλλά τπτ ρε γμτ

φτουυ γμτ την ωρίμανση μου γμτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια είναι αυτό!!! Θα συμφωνήσω 100%. Εγώ πχ έχω ΚΑΙ τοστιέρα ΚΑΙ κιθάρα που τρέχουν Linux, εσχάτως δέ σκέφτομαι να πάρω ΚΑΙ καφετιέρα!!

 

EDIT: και επειδή σε ξέρω τί παράξενος είσαι Κε firewalker, οχι, δέν την φτιάχνω μόνος μου τη καφετιέρα γιατί τη τελευταία φορά που έπιασα κολλητήρι στα χέρια μου έγιναν άσχημα πράγματα :P

 

Να σε δω με κολλητήρι... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σίγουρος αν αύριο την έδινε στην microsoft να φτιάξει μια διανομή linux θα έκανε πολύ καλή δουλειά. Γιατί? γιατί έχει ένα κεφάλι, υποστήριξη, φράγκα, resources ,όραμα. Η google είχε τα φράγκα και το όραμα να φτιάξει το android. Ο jobs είχε το όραμα να φτιάξει το osx και γενικά όλο το οικοσύστημα του. Όλοι προχωράνε μπροστά. Πες μου εσύ που βρίσκεις το όραμα στο linux. Που πάει? Εδώ διαφώνησαν για το gnome 3 και unity και τα resources μοιράστηκαν. Η red hat χεσμένο το έχει το desktop και γενικά δεν βλέπω να γίνονται πολλά. Που είναι το marketing ? που είναι οι συμφωνίες ? που είναι το όραμα ? Η ελευθερία ναι είναι η δύναμη του linux αλλά δημιουργεί νέες αδυναμίες. Μακάρι να πάει μπροστά αλλά πραγματικά αν δεν το πάρει μια εταιρεία που έχει την δύναμη να το κάνει αυτό που μπορεί να είναι για το desktop το μέλλον θα είναι στο ίδιο μοτίβο.

 

Aσ' την εταιρια, δεν θελουμε καμια εταιρια γιατι το ανοιχτο λογισμικο θα "κλεισει" ή μαλλον καλυτερα θα γινει εσωκλειστο. :P

 

Οπου μπει το κεφαλαιο :devil: ...ασε δε το λεω.. :P

 

Μια χαρα γινονται τα παντα και ετσι, φτανει να μαθουμε ..πως γινοται; :shock:

 

Και μη μου πει κανεις γιατι λεγεται "ανοιχτο" :mad: :P

 

 

Μηπως εμαθε κανεις τελικα το ονομα του νεου Πρωθυπουργου; :wacko:

 

Πάντως σε κάθε σπίτι θα υπάρχουν 2~3 συσκευές που κάνουν χρήση του Linux kernel.

 

 

Μεχρι και η κυβερνηση δειχνει να φοραει λογισμικο "ανοιχτου" κωδικα. :P

 

Μονο που προσβαση δειχνουν να εχουν μονο στο εξωτερικο.

 

Φοραει πυρηνα Merkel :P

 

Εεεγραψααα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα/Το Linux (για να μην εχουμε παρεξηγησεις :P ) ειναι πολυ ευχαριστα σαν λογισμικο αλλα ακομα εχει δρομο μπροστα του.

Οταν λυθουν τα προβληματα που προκυπτουν με διαφορους οδηγους τοτε πια θα μιλαμε για ενα πληρες λειτουργικο συστημα που νικαει κατα κρατος τον ανταγονισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...