Προς το περιεχόμενο

Μνήμη RAM "δεν την βλέπει όλη"


lakis.makis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα σύστημα που αποτελείται από μητρική Asus p5sd2vm (http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5SD2VM/) και με μνήμη 667 pc 5300. Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μία μνήμη 800 pc 6400 και την έβαλα στο ελεύθερο σλοτ να δω τι παίζει. εκεί που περίμενα ότι δεν θα πάρει ο υπολογιστής , ανοίγει αλλά ενώ στο bios μου βλέπει την μνήμη συνολικά στα 2 γίγα (2 γίγα επίσης λέει ότι έχω εγκατεστημένη και το ccleaner ), όταν ανοίγουν τα windows βλέπει συνολικά 1,5 γίγα. Μήπως ξέρει κανένας τι παίζει κι αν μπορώ να κάνω το σύστημα να δει τα 2γιγα ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριτώ για την απάντηση αλλά μήπως να έκανες κανα explain ? Αυτό που ενοώ είναι ότι όταν βάζω cpu meter ή στις ιδιότητες του Υπολογιστή μου γράφει συνολική μνήμη 1,5 γίγα . Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες ... δεν θα έπρεπε να εμφανίζει 2 γίγα (1 667 +1 800) αλλά στα 667 και οι δύο ;;; και κάρτα δεν έχω την onboard, έχω μια 4850 512αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 δουλευουν στην συχνοτητα της 'αργοτερης'(667mhz).Δεν γινεται διαφορετικα.

Ναι αυτό το ξέρω και το καταλαβαίνω το ζητούμενο είναι γιατί το 1 γίγα της 800ρας να το βλέπει μισό και αν μπορεί να γίνει κάτι να το κερδίσω το υπόλοιπο που λείπει.

 

το cpuz τι βλεπει? για δοκιμασε το

χρησιμοποίησα το speccy (παρεμφερές προγραμματάκι)και μου λέει ότι και τα 2 σλοτς έχουν από ένα γίγα το καθένα to cpu meter και οι ιδιότητες του υπολογιστή όμως επιμένουν στο 1,5 συνολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάνε έναν κόπο και μπες στο bios να δεις εάν η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών σου ''τρώει'' αυτά τα 500mb και καντο απενεργοποίηση

πως μπορώ να το κάνω αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβός που είναι δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω πως είναι το bios σου .

Ψάξε στην καρτέλα με της ενσωματωμένες συσκευές εκεί είναι συνήθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...