Προς το περιεχόμενο

γιατί δεν ανοίγει;


trtrtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πισί με μητρική asus p5gd2 deluxe και δεν μπαίνει καθόλου στο λειτουργικό, ούτε και στο bios! Όταν ξεκινάω τον υπολογιστή μετά από λίγο μου γράφει:

 

IT8212 ATAPI BIOS v1.7.1.56

Please wait for ide scan

 

Σε αυτό το σημείο σταματάει το boot του υπολογιστή χωρίς να εμφανίζει καμία συσκευή. Τι μπορεί να φταίει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να βάζω και το χέρι μου στην φωτιά ίσως είναι κάποιος σκληρός δίσκος... για δες αν είναι καλά συνδεμένοι ή αν έχεις πάνω από έναν δοκίμασε να βγάλεις τον έναν μετά και τον άλλον και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει σκληρό δίσκο γιατί ο παλιός μου κάηκε αλλά από τότε μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα. Και με ένα άλλο ide που δοκίμασα πάλι τα ίδια. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να μπω στο bios! Ίσως από εκεί κάτι να γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά μου παραμένει. Ο σκληρός μου δίσκος είναι sata. Κάθε φορά που κάνω clear CMOS μπαίνω κανονικά στο bios. Στη συνέχεια και βγαίνοντας από το bios κάνει restart και δεν ξαναμπαίνει στo bios με τίποτα. Μόνο μετά από clear CMOS μπορώ να δω το bios. Οι ρυθμίσεις μου για ide είναι πάντα στο auto. Τα έχω αποσυνδέσει όλα αλλά πάλι το ίδιο αρχικό μήνυμα που σας περιέγραψα πριν. Τι συμβαίνει;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που δεν έχεις καμμια συσκευή επάνω , πήγαινε και βάλε στις IDE συσκευές Disable και όχι Auto , επίσης δοκίμασε να κάνεις και ένα Bios Update !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν ένας controller που έφταιγε ο ΙΤ8212F που ψάχνει για raid δίσκους και κολλάει στο scan. Έπρεπε να γίνει disable. Ευχαριστώ όλους όσους είχαν καλή διάθεση να μου απαντήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...