Προς το περιεχόμενο

αγορα μεσηνεζας για χλωροκοπτικο


geotrian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω αγορασει πριν κανα 4 μηνο το stihl fse 81.. και τωρα τελειωσε η μεσηνεζα που εχει μεσα..τι παχος να παρω????? αμα σκεφτει κανεις οτι το χρησιμοποιω για δυο δουλειες...για κουρεμα τις γωνιες του γκαζον και για τα αγριοχορτα στο διπλα οικοπεδο(δεν ειναι καμια μεγαλη εκταση).....

Τι εχετε να μου προτεινετε ωστε να με καλυψει και στις δυο δουλειες μου?

μηπως να παρω δυο...ενα για καθε χρηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως στο κάτω μέρος της συσκευής και κάπου πάνω ή μέσα στον δίσκο που ξεβιδώνει για να περαστεί η μεσινέζα γράφει τα σωστά mm που σηκώνει το κοπτικό σου (πχ μπορεί να γράφει κάτι σαν 0,8mm ή 1,00mm κλπ). Αλλά ακόμη και αν δεν το βρεις αυτό, μπορείς να πας σε κάποιο κατάστημα με ένα κομματάκι από την παλιά σου μεσινέζα και να σου μετρήσουν την διάμετρο της ώστε να πάρεις ίδια. Πάντως θέλει προσοχή, ιδιαίτερα αν το κοπτικό σου είναι ηλεκτροκίνητο γιατί παραπάνω διάμετρος μεσινέζας μπορεί μέχρι και να στο κάψει. Πάντως τον σύνδεσμο για να δω το μοντέλο που αναφέρεις δεν μπόρεσα να τον ανοίξω. check it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ φιλε....θα το κοιταξω....το λινκ το διορθωσα....:)....

 

εψαξα λιγο στο νετ μηπως βρω ποια ειναι η προτεινομενη διαμετρος για το δικο μου αλλα δεν βρηκα κατι..μηπως ξερεις εσυ???γιατι θα ηθελα να ψαξω και για τιμες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω απλα ειναι ξεχασμενο στο εξοχικο....οποτε αν ηξερε κανεις που μπορω να το βρω ηλεκτρονικα το manual θα με βοηθουσε.......τωρα για αυτο που λεει αυτο το site δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.stihlusa.com/stihl_ownersmanuals/FSE60_Manual.pdf βρηκα το Manual για το FSE 60 μια μικροτερη εκδοση του δικου μου.....

αλλα δεν βρηκα καπου να λεει για το ιδανικο παχος......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας και θα πεις να σου δώσουν ψιλή μεσηνέζα για ηλεκτρικό.Υπάρχουν μεσαία και χοντρή.Αλλά οι δύο τελευταίες ειναι καλύτερες για βενζίνη.Πάρε κ ένα κομματάκι απ την παλιά για να είσαι σίγουρος.Από τιμές παίζουν...3-5 ευρω τα 10 mt. Υπάρχουν και χύμα (στο κόβει ο μαγαζάτορας όσο θες), αλλά και σε συσκευασία 10-20mt.Βγαίνουν σε χρωματάκια κίτρινο-φούξια-πορτοκαλί-πράσινα-μαύρο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο χρωματακι μου ταιριαζει??? δηλαδη υπαρχουν στανταρ χρωματικες αποχρωσεις για το καθε παχος??? ή ειναι ζητημα της καθε εταιρειας.....

και ενα ακομα ερωτημα...τι μαρκα να ειναι? να παρω stihl ή οχι?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάει το πάχος με το χρώμα....αν κ νομίζω η ψιλή είναι συνήθως πορτοκαλί .Οικονομικά δεν σε συμφέρει να πάρεις stihl για τέτοιο αναλώσιμο, το πιο φτηνό που θα βρεις πάρε.....όλα την ίδια δουλειά κάνουν και ίδια ποιότητα είναι.Απλά να την βάζεις σε νερό να μουλιάζει καμια ώρα πριν (το κομμάτι που θα βάλεις στην κεφαλή)για να σου κρατάει περισσότερο και να μην κόβεται αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ ευχαριστω για την συμβουλη δεν το ηξερα αυτο το κολπακι....;).....ειμαι σχετικα καινουριος με το "αθλημα"....και εχω μια σχετικα μικρη εκταση γκαζον.....και συνηθως το προβλημα μου ειναι οτι οταν κοβω το γκαζον κοβω και κανενα κλαδακι απο τα φυτα που εχει αναμεσα......

Καμια συμβουλη για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταθερό χέρι και μάτι να υπολογίζεις το όριο και να μην κόβεις και τα φυτά!Αυτό με την εξασκηση θα το καταφέρεις.Για αρχή και για να αφήσεις και κανα φυτό ολόκληρο !!!:mrgreen: βάζε μπροστά απ το φυτό κανα κομματι τσίγκο έτσι ώστε να φτάνεις μέχρι εκεί που θες χωρίς να κόψεις και κομματι και να χτυπάει η μεσηνέζα στον τσίγκο.Αλλά με λίγο καιρό εξάσκησης...θα δεις ότι θα χεις ακρίβεια χιλιοστού εως εκεί που θες να κόβεις και δεν θα χρειάζεσαι τσίγκους!!(Σου μιλάει άτομο που με βενζινοκινητήρα και δίσκο μπροστά όχι μεσηνέζα στην αρχή εσπαγα σωλήνες ύδρευσης...αλλά τώρα τις περνάω στο χιλιοστό!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ φιλε ησουν πολυ κατατοπειστικος.......αμα παρω για το γκαζον την πιο ψιλη μετα για τα αγριοχορτα (λεπτα ειναι και αυτα) τι να παρω?λιγο πιο χοντρη(μεσα στα ορια του μηχανηματος) ή την ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγριόχορτα ναι πάρε την μεσαία.Αλλά προσοχή εδώ μην κάψεις κανα μηχανημα.Να διαλέγεις να τα κόβεις όταν είναι ΣΤΕΓΝΑ τελείως γιατί δεν ζορίζουν και δεν μπερδεύονται.Αν είναι βρεγμένα θα σου κάνουν τον βίο αβίωτο.άσε που θα κόβεται συνέχεια η μεσηνέζα.

Άλλη λύση είναι να τα παίρνεις πάνω πάνω ,να τ αφήνεις μισή μέρα να στεγνώσουν και τα κάτω, και να τα ξαναπερνάς ενα χεράκι.

Όλα αυτά που σου λέω είναι εμπειρικές καταστάσεις που βολεύουν εμένα δεν είμαι επαγγελματίας .Α και απαραιτήτως προστατευτικά γυαλιά (θα σου θολώνουν θα σου βγάζουν την πίστη ναι) αλλά δεν μπορείς να φανταστείς από που ξεφυτρώνουν κάτι χαλικάκια και πετάγονται στα μάτια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ερασιτεχνης ειμαι.....οποτε...θα με βοηθησουν αυτοι οι εμπερικοι κανονες σου....και κατι ακομα....μετα απο την χρηση του μηχανηματος πρεπει να ανοιγω την κεφαλη και να την καθαριζω????

και υπαρχει κατι αντιστοιχο με τους πριονοδισκους για ηλεκτρικα....καπου ειχα διαβασει πως υπαρχουν κατι αντιστοιχοι πλαστικοι...αλλα δεν ξερω αμα κανουν δουλεια και αν ισχυουν αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...