Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή η διείσδυση του OSX Lion στην αγορά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κατάλαβα, αλλά δεν ήταν (αυτή τη φορά) τσάμπα. Πάντα τόσο κόστιζε η αναβάθμιση.

 

 

Βασικά, πάντα κόστιζε 120€ και μόνο σε SL & Lion κοστίζει τόσο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικό να μη πιάσει καθώς είναι άθλιο λειτουργικό.

...

Επίσης ξέχασες ότι πλέον κάνεις resize το παράθυρο απο όποια γωνία θές,ανατρίχιασα μόλις το δα (το interact ήταν τέλειο),μας πήγε πολύ μπροστά, στο 1995!!

Με κάλυψες. Απλά να προσθέσω την ηλίθια χρησιμοποίηση στο lion των 2 οθόνων... Πέρα απο το bug που εξαφανίζεται το wallpaper απο την δεύτερη οθόνη μετά απο sleep (είμαστε στο 10.7.2 και ακόμα να φτιάξει) είναι απαράδεκτο όταν κάνεις full screen στην μία οθόνη η άλλη να είναι άχρηστη..

Αν το snow leopard είχε ελάχιστες σημαντικές αλλαγές απο το leopard το lion είναι πραγματικά downgrade...

 

ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ EXPOSE ΠΙΣΩ!!! Το mc απλά είναι σάπιο!! Ας αντικαταστήσει τα spaces!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω μια ερώτηση...

 

Όλα αυτά που αναφέρετε στα παραπάνω post τα έχετε στείλει σε mail στο κατάλληλο τμήμα της apple(εννοείται στην αμερική και όχι εδώ ελλάδα)? γιατί μονο έτσι ίσως δείτε φως... ένα μεγάλο μέρος στην ανάπτυξη λογισμικού είναι το feedback από τους χρηστες.

 

Τέλος αν στείλατε mail τι απάντηση πήρατε?

 

το λέω αυτό γιατί πραγματικά το expose και τα διαφορα αλλα δεν πρόκειται να γυρίσουν πίσω όσο μεγάλη γραμματοσειρά και να να έχουν στο forum του insomnia και του κάθε insomnia...

 

με την απευθείας επικοινωνία ναι μεν δεν είναι σίγουρο τίποτα αλλα τουλάχιστον έτσι έχετε ελπίδες να δείτε την αλλαγή που θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα παιδια ειδικα στο mac mini με βλεπω να γυρναω στο snow .. χανει συνεχεια το wifi και ειναι γενικα πολυ αργο.... το imac σπιτι με 12gb ram ειναι καπως καλυτερο αλλα και εκει υπαρχουν θεματα με τα ports οταν πχ εκανα wake online με leopard ολα πηγαιναν καλα....τωρα ειναι σχεδον παντα αποτυχια να μπω απο μακρυα .... επισης το teamviewer κκοντευω να το ξεχασω σχεδον δεν δουλευει ποτε .....

 

υπαρχει κανας οδηγος για downgrade???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα παιδια ειδικα στο mac mini με βλεπω να γυρναω στο snow .. χανει συνεχεια το wifi και ειναι γενικα πολυ αργο.... το imac σπιτι με 12gb ram ειναι καπως καλυτερο αλλα και εκει υπαρχουν θεματα με τα ports οταν πχ εκανα wake online με leopard ολα πηγαιναν καλα....τωρα ειναι σχεδον παντα αποτυχια να μπω απο μακρυα .... επισης το teamviewer κκοντευω να το ξεχασω σχεδον δεν δουλευει ποτε .....

 

υπαρχει κανας οδηγος για downgrade???

Απλα κανε φορματ και περνα τα snow...

Αντε δεν θα βγει κανενας φανατικος να πει οτι φταιει το flash!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς τα Lion από προσωπικής μου άποψης έχει θετικά και αρνητικά ώς πρός τα Snow. Δηλαδή το μοναδικό πρόβλημα που μου έχει παρουσιάσει είναι αυτό όταν κάνεις empty trash κάποια αρχεία εξωτερικού δίσκου , με συνέπεια να κολλάει ολο το σύστημα και να θέλει shut down απ'το κουμπί του.. Κατα τ'άλλα τα πάντα δουλεύουν ρολόι χωρίς κάνενα πρόβλημα. οκ μέχρι εδώ.

 

Όταν ήμουν στα Snow Leopard και είχα κάνει όλα τα updade .. αργότερα στα Lion μου εμφάνισε update π.χ Safari, Flash, itunes κλπ..

 

οπότε .. αν γυρίσει κάποιος στα Snow θα έχει υποστήριξη στα βασικά προγράμματα? θα έχεις αναβαθμίσεις ή θα πρέπει αναγκαστικά να πας σε άλλο λειτουργικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το expose;

 

 

Τι έιναι; Χαχα! Ίσως το καλύτερο feature που θα δεις ποτέ. Βάλε στο YouTube μια αναζήτηση με λέξεις κλειδιά exposé και panther και δες την παρουσίαση του Steve και θα καταλάβεις τι είχαμε και τι χάσαμε στο Lion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπήκα στη διαδικασία δοκιμής του Lion! Σε Mac mini (late 2009) με 8GB RAM, το Snow Leopard είναι αξιόπιστο, καλύπτει όλες μου τις ανάγκες, συνεργάζεται αρμονικά με λογισμικό που χρειάζομαι, οπότε δεν βλέπω το λόγο για αναβάθμιση. Δεν χρειάζεται όποτε βγαίνει κάτι καινούργιο να το εγκαθιστούμε, ακόμη και όταν μιλάμε για λειτουργικό σύστημα!

 

Εάν υπήρχε επίσημος και εγγυημένος τρόπος να δοκιμάσω το Lion (πχ σε εξωτερικό σκληρό χωρίς να χαλάσω την εγκατάσταση του Snow Leopard) για 30 ημέρες ΔΩΡΕΑΝ ώστε να δω εάν συνεργάζεται αρμονικά με όλες τις εφαρμογές που χρειάζομαι, θα το δοκίμαζα και εάν μου έκανε θα το αγόραζα. Τώρα, δεν μπαίνω στη διαδικασία, τουλάχιστον επί του παρόντος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειλικρινά δε καταλαβαίνω κάποιες αντιδράσεις. Έβαλα το Lion με καθαρή εγκατάσταση (και με ολίγον τρόμο με αυτά που διαβάζω) και τελικά είμαι ικανοποιημένος. Δεν αναφέρομαι στις αντιδράσεις για τα bugs, διότι αν σε κάποιον αποσυνδέεται συνέχεια το wi-fi αυτό δεν είναι ένα απλό bug που μπορείς να ζήσεις εύκολα μαζί του ειδικά αν η δουλειά σου βασίζεται έντονα στο ίντερνετ (προς το παρόν δεν έχω εντοπίσει να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο). Αλλά δε καταλαβαίνω το μίσος πχ για το launchpad και το mission control. Δεν είπα να σας αρέσει, αλλά και τέτοιο μίσος που εμμέσως πλην σαφώς να θεωρούνται βλάκες όσοι τα βρίσκουν ωραία χαρακτηριστικά;

 

Το Mission Control προσωπικά το θεωρώ εκπληκτικό ακόμα και στη μορφή που είναι. Πραγματικά ανάσανα και μου αρέσει ο τρόπος που ενεργοποιείται στο magic mouse και δε χρειάζεται συνέχεια να πηγαίνω πλέον στη γωνία (και μου ελευθέρωσε και μία γωνία που καταλάμβανε το spaces). Σίγουρα κάποια λειτουργικότητα που υπήρχε στα spaces/expose θα ήταν επιθυμητό να υπήρχε (πχ, expose στα spaces, εμφάνιση ελαχιστοποιημένων παραθύρων ή τα ονόματα στα παράθυρα είτε μόνιμα όπως στο snow είτε να φαίνεται αν περάσεις ποντίκι πάνω από το παράθυρο όπως στο Leopard) αλλά αυτά που κερδίζω για μένα είναι είναι περισσότερα (ενοποίηση expose/spaces, ομαδοποίηση παραθύρων της ίδιας εφαρμογής αλλά και να φαίνεται το εικονίδιο της εφαρμογής για γρήγορο εντοπισμό, διατήρηση του σχετικού μεγέθους του παραθύρου της εφαρμογής, η δυναμική αλλαγή του αριθμού των spaces ή ακόμα και η δυνατότητα διαφορετικού wallpaper σε κάθε space).

 

Όσο δε για το launchpad είναι απλώς ένας ΕΠΙΠΛΕΟΝ τρόπος εύρεσης εφαρμογών στους τόσους πoλλούς που ήδη έχει το OS X. Δεν είναι υποχρεωτικός! Αν πας στο dock και κάνεις κλικ στο launchpad δε διαφέρει και πολύ από το να έχεις ένα stack στο dock με τις εφαρμογές σου. Εκεί που απογειώνεται όμως η χρήση του και πλέον το χρησιμοποιώ σχεδόν συνέχεια είναι αν του αναθέσεις ένα gesture μέσω πχ του bettertouchtool. Πραγματικά με αυτόν τον τρόπο το βρίσκω εξαιρετικό το launchpad και τον Νο1 σε χρήση για να εκκινώ εφαρμογές (χρησιμοποιώ λιγότερο το dock και το spotlight πλέον).

 

Δε τα είπα για να σας αλλάξω άποψη (κατανοώ τους λόγους για τους οποίους διαφωνείτε και συμφωνώ), αλλά να ηρεμήσετε λίγο και να μην είστε τόσο ισοπεδωτικοί όταν εκφράζεστε στο αν σας αρέσει ένα χαρακτηριστικό ή όχι. Συνολικά το Lion το βρίσκω πιο εύχρηστο από το Snow, το νέο mail μου αρέσει πολύ, η ταχύτητα κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα στη χειρότερη και προς τα παρόν τα όποια προβλήματα έχει δε με ενοχλούν. Να προσθέσω ότι έχω 8GB μνήμης και ότι με τα τρέχοντα δεδομένα δε ξαναγυρνάω στο Snow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω γιατί κατακρίνετε αρνητικά όσους βρίσκουν χρήσιμο το expose/mc απλά και μόνο επειδή εσάς δε σας αρέσει ή δε το προσμετράτε σαν έναν από τους λόγος αγοράς mac (παλαιότερα τουλάχιστον, τώρα σιγά σιγά όλοι έχουν από μία σχετική υλοποίηση); Να μας τη λέγατε επειδή δε παίρνουμε με λιγότερα χρήματα ένα pc και τα υπόλοιπα να τα δώσουμε ελεημοσύνη να το καταλάβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μacbook pro 13 με lion και το μηχάνημα σεεεεερνεται..δεν ξέρω πως θα ήταν με snow leopard γιατί είμαι νέος χρήστης μακ αλλά πραγματικά η κατάσταση είναι απογοητευτική. Γεμίζει η ραμ με το παραμικρό (firefox, preview και word) και μετά στρώνει μόνο με restart..Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το σετάρω με snow leopard και απλά κάνω υπομονή μήπως γίνει τα Χριστούγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω γιατί κατακρίνετε αρνητικά όσους βρίσκουν χρήσιμο το expose/mc απλά και μόνο επειδή εσάς δε σας αρέσει ή δε το προσμετράτε σαν έναν από τους λόγος αγοράς mac (παλαιότερα τουλάχιστον, τώρα σιγά σιγά όλοι έχουν από μία σχετική υλοποίηση);

Να μαζευόμαστε λίγο γιατί το expose(η λειτουργίa και όχι το όνομα) εμφανίστηκε για πρώτη φορά στη Fedora και όχι στο Panther.

O λόγος που πήρε ο καθένας Mac είναι σεβαστός,εγώ αν δεν έπαιρνα θα μ' έτρωγε,ε πήρα,πρώτη και τελευταία (σύντομα περνάω στο MacBook σαν μοναδικό OS το Ubuntu με Snow Leopard και Windows 7 σε Virtual Box,τα Windows χρειάζονται ενώ το Snow Leopard απλά γιατί έτσι,για τέτοια ικανοποίηση απο το λειτουργικό της Apple μιλάμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...