Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να κάνω oc με την μητρική μου;


Aspidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω την μητρική αυτή http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813127034 . Μπορώ να ανεβάσω τον επεξεργαστη;

 

android.png

 

 

πριν κανεις κατι κανε μια αναζητηση στο φορουμ θα βρεις οτι χρειαζεσαι ;)

δες και εδω Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαικά έχω μπερδευτεί με τόσα που γράφει :P Ειδικά αυτό με τα Volts είναι πολύ μπέρδεμα, δεν υπάρχει οδηγός για το πως γίνεται OC με απλά λόγια?

Screenshots που μπορούν να βοηθησουν cpuid.gif

 

Uploaded with ImageShack.us cpuinfo.th.gif

 

Uploaded with ImageShack.us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά όλο και κάτι θα μπορείς να κάνεις - αλλά μερικές φωτογραφίες από το BIOS θα μας βοηθούσαν, μιας και δεν είναι πολύ διάσημη η μητρική σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι απαραίτητες επιλογές είναι εκεί.

 

Οπότε ξεκινάς τις δοκιμές ανεβάζοντας το External Clock (FSB) και κρατώντας τις μνήμες σε λογικά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου απ'ότι έχεις καταλάβει είμαι άσχετος με το όλο θέμα :) Θέλω να ανεβάσω τον επεξεργαστή στα 3.3Ghz μπας και ξεκολήσει από το 100% το ρημάδι όταν παίζω.

 

Όταν λες να κρατήσω τις μνήμες σε λογικά επίπεδα τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Για τα 3.3 θέλεις FSB 300 οπότε με το Χ11 multiplier θα έχεις 3.3GHz στον πυρήνα.

 

Οπότε βάλε στο external lock (αλλάζοντας το απο πάνω σε manual) στα 300.

 

Βάζοντας 300 εκεί, οι μνήμες θα πάνε αρκετά παραπάνω οπότε μάλλον θα πρέπει να βάλεις την αμέσως χαμηλότερη επιλογή και εκεί.

 

Τέλος από τα voltages που βλέπω, αν βάλεις ένα 1.35 στο CPU Core Voltage λογικά θα είσαι καλυμμένος για τα 3.3.

 

 

 

 

 

Δύο πράγματάκια ακόμα.

 

-Βεβαιώσου ότι ψύχεις κατάλληλα το cpu.

 

-Διάβασε τον οδηγό γιατί αν δεν έχεις αίσθηση του τι κάνεις, είναι δύσκολο να τα καταφέρεις. Κάθε κομμάτι συμπεριφέρεται αλλιώς και είναι άκυρο να ψάχνεις τα μαγικά settings από άλλους χρήστες.

 

Happy clocking :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aspidas

 

Δες το link για OCing στην υπογραφή μου. Έχει video για τα πάντα και θεωρεί ότι το διαβάζουν παντελώς άσχετοι, οπότε τα λέει πολύ αναλυτικά. Τα βασικά Αγγλικά να ξέρεις απλώς για να τον καταλάβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ninos30 δυστηχώς τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο καλά για να καταλάβω τι λέει το Video :fear: @Caution με τιε εξής ρυθμίσεις θα είμαι ΟΚ?

External Clock (FSB): 300Mhz

DRam Speed: (Enter στις διαθέσιμες ρυθμίσεις μέχρι να ρυθμιστεί σε DDR2 800 διοτι με το FSB στα 300Mhz η RAM είναι DDR2 900, σωστά?)

CPU Core Voltage: 1,34V . Είναι σωστά? Πέρα από αυτά χρειάζεται να ρυθμίσω κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ΟΚ τώρα? Πάντως είχα θεματάκι όταν έπαιζα NFS Most Wanted , ξαφνικά έβγαλε μπλε οθόνη και έκανε reboot. Στη RAM δεν εδωσα ρευμα και απ'ότι είδα είναι (DDR2 720, έχει επιπτώσεις αυτό?

post-227586-0-88285700-1321531998_thumb.gif

post-227586-0-64135300-1321532007_thumb.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...