Προς το περιεχόμενο

Ποιό από τα δύο μικρόφωνα;


Supes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Θέλω να αγοράσω μικρόφωνο και απ'όλη την αναζήτηση μου έχω καταλήξει σε δύο μικρόφωνα και επειδή η τιμή τους έχει αρκετή διαφορά θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας.

 

Το ένα είναι το Shure SM 58 και το άλλο είναι το Shure Beta 58A

 

Το θέλω για live και για ηχογράφηση φωνής/κρουστών (ταμπουρίνου, σέικερ κλπ)/κιθάρας κλπ.

 

Ποιά πιστεύετε οτι είναι η καλύτερη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... Γενικά, το Beta είναι απείρως καλύτερο από το απλό, και είναι η απόλυτη επιλογή μου σε φωνές και κιθάρες είτε πρόκειται για στούντιο, είτε για live. Για κρουστά, πάντα προτιμούσα τις ψείρες, ή, αν δεν υπήρχε τέτοια επιλογή, κάποιο μικρόφωνο τύπου SM57, αλλά, μιας και απ' ότι καταλαβαίνω επιλογή για 2 μικρόφωνα δεν παίζει, από αυτά τα 2 θα έπαιρνα το Beta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... Γενικά, το Beta είναι απείρως καλύτερο από το απλό, και είναι η απόλυτη επιλογή μου σε φωνές και κιθάρες είτε πρόκειται για στούντιο, είτε για live. Για κρουστά, πάντα προτιμούσα τις ψείρες, ή, αν δεν υπήρχε τέτοια επιλογή, κάποιο μικρόφωνο τύπου SM57, αλλά, μιας και απ' ότι καταλαβαίνω επιλογή για 2 μικρόφωνα δεν παίζει, από αυτά τα 2 θα έπαιρνα το Beta.

 

Μμ μάλιστα. Θα μπορούσες όμως να μου εξηγήσεις τι παραπάνω έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Beta είναι υπερκαρδιοειδές, έχει μεγαλύτερο output από το απλό, αλλά, το κυριότερο, πέραν των τεχνικών χαρακτηριστικών, η απόδοσή του και η ποιότητα κατασκευής του είναι πλέον θρυλικά. biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και εγω παρε το Beta, γενικα τα Shure Beta οπως ειπε ο Thanocaster ειναι θρυλικα στην ποιοτητα κατασκευης και αποδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...