Προς το περιεχόμενο

Eπεξεργαστες 3ΧΧΧ Ιntel


konstantinos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ηθελα να ρωτησω ποτε αναμενονται οι νεοι επεξεργαστες 3ΧΧΧ ,3820 ,3930Κ και 3960Χ και κατα ποσο συμφερει κανεις να περιμενει ή να παει σε καποιον 2600 ή 2700Κ .Eιδα στο πλαισιο οτι ερχονται μητρικες με LGA2011 socket( MSI X79A-GD658D)αλλα απο επεξεργαστες δεν βλεπω τιποτα στον οριζοντα.Αν εχει καποιος να παραθεσει καποια τεχνικα χαρακτηριστικα ή να πει την γνωμη του κυριως για τον 3930k ο οποιος λεγεται θα εχει γυρω στα 600 ευρω.Αν εχει ανοιχτει αλλo thread για το ιδιο θεμα παρακαλω να κλειδωθει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν θες να δεις πόσο μπροστά είναι η νέα αρχιτεκτονική δες την εικόνα.

sandra%20cryptography.png

 

link για το υπόλοιπο benchmark

Μπορεί να μην είναι τόσο αντιπροσοπευτικό δείγμα,αλλά οι διαφορές είναι κάπου τόσο με 3960Χ.Υπολόγισε λίγο λιγότερο βέβαια στα μικρότερα μοντέλα.

 

Τώρα,ζύγισε τις ανάγκες σου και πράξε αναλόγως.

Αν θες επειγόντως υπολογιστή πήγαινε σε 2600k,κάνε και ένα oc και θα σαι καλύψει για πολυυυ καιρό.

αν μπορείς να περιμένεις μέχρι την κυκλοφορία τους+ένα τρίμηνο ακόμα μην βγάλουν τα λάθη του sandy bridge,κάντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link κατα φωνη...:))))

Τζάμπα πράμα... :shifty: Γ@μώ την AMD μου που δεν κατάφερε να φτιάξει έναν αξιόλογο BD να είχαμε λίγο ανταγωνισμό, να πέσουν κι οι τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα πράμα... :shifty: Γ@μώ την AMD μου που δεν κατάφερε να φτιάξει έναν αξιόλογο BD να είχαμε λίγο ανταγωνισμό, να πέσουν κι οι τιμές...

 

 

ναι αλλα δεν βγαλει κ αλλη σειρα το γεναρη??? απλα υπομονη... αν κ δεν νομιζω ο πιο φτηνος να κανει 500 ευρω θα βγει κ πιο φτηνη σειρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες 6 πυρήνες ή δεν σε καλύπτει ο 2Χ00Κ ;

 

Τον 940 εχω ...

Ο 3930 και 3960 θα ειναι εξαπυρηνοι με ξεκλειδωτο multiplier ενω ο αλλος θα ειναι 4πυρηνος νομιζω.

Βασικα δεν ξερω τι παραπανω μπορει να δωσει ο 3960 σε σχεση με τον 2700K .Eγω σκεφτομουν να παρω τον 2700Κ αλλα βλεπω τωρα οτι παμε παλι σε αλλα sockets ,εχω χασει λιγο την μπαλα.

 

ναι αλλα δεν βγαλει κ αλλη σειρα το γεναρη??? απλα υπομονη... αν κ δεν νομιζω ο πιο φτηνος να κανει 500 ευρω θα βγει κ πιο φτηνη σειρα...

 

Ο πιο φθηνος θα ειναι ο 3820 .

Ο 3930 με turbo αγγιζει τα 3.8 ,ο 2700Κ με ενεργοποιηση του turbo ποσο φτανει απο τα 3.5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εχω και εγω αυτη την απορια..γιατι να δωσει καποιος ~1500€ για cpu & mobo εφοσον οι ι5 2500κ και ι7 2600κ υπερκαλυβουν τις αναγκες μας(βασικα δεν υπαρχει ακομα καποιο προγραμμα ή προγραμματα που να γονατιζουν αυτους τους επεξεργαστες)

για τα benchmarks?για μοστρα?μου φαινεται ανουσιο να επενδυεις λευτα σε κατι τοσο high end που ουσιαστικα θα καθεται εφοσον τοση επεξεργαστικη ισχυς δεν νομιζω να την αξιοποιει κανεις οτι και αν κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εχω και εγω αυτη την απορια..γιατι να δωσει καποιος ~1500€ για cpu & mobo εφοσον οι ι5 2500κ και ι7 2600κ υπερκαλυβουν τις αναγκες μας(βασικα δεν υπαρχει ακομα καποιο προγραμμα ή προγραμματα που να γονατιζουν αυτους τους επεξεργαστες)

για τα benchmarks?για μοστρα?μου φαινεται ανουσιο να επενδυεις λευτα σε κατι τοσο high end που ουσιαστικα θα καθεται εφοσον τοση επεξεργαστικη ισχυς δεν νομιζω να την αξιοποιει κανεις οτι και αν κανει..

 

ο κλάδος αυτός έχει ξεπεράσει κατα πολύ το στάδιο "κάλυψη των βασικών αναγκών των καταναλωτών".Πλέον φτάνει στα όρια της υπερβολής και θα συνεχίσει έτσι.Το Hardware είναι χρόνια μπροστά απο ότι το software.Υπάρχουν προγράμματα που αξιοποιούν 100% αυτούς τους επεξεργαστές,δυστυχώς όμως είναι λίγα,και αυτά κατα κύριο λόγο επαγγελματικά.After Effects,Cinema 4d,3d Max κλπ.

 

Ακριβώς το ίδιο ακολουθεί και ο κλάδος με τα smartphones.Δεν θα αργήσει η εποχή με τα 8πύρηνα που θα λέμε,δες που είμασταν και που είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον meraklis οτι πλεον εχουμε ξεπερασει το σταδιο "καλυψη βασικων αναγκων" και παμε στην υπερβολη! για καθημερινη χρηση να θες 2500Κ...?

 

οπως επισης, να επισημανω οτι οι BD δεν ειναι εκτος παιχνιδιου, καθαρα απο την αποψη οτι σε πραγματικα multithreaded εφαρμογες ειναι ανταγωνιστικος. στις single χανει πολυ! αν με το επομενο stepping διορθωσουν καποια πραγματα και βελτιωσει επιδοσεις, θα μπει παλι στο παιχνιδι!!

 

παντως, οι νεοι Ιντελ ειναι οντως, πολυ δυνατοι αλλα και -παλι- πολυ ακριβοι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεξάρτητα εάν τους παρουσιάζουν και σα gaming CPUs εγώ θα έλεγα ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής που κινούνται είναι μόνο για επαγγελματικά workstations

 

για gaming καλύτερα τα έξτρα λεφτά να πέφτουν σε κάρτες γραφικών…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ήταν αναγκαία η αναβάθμιση για να μπορέσεις να σηκώσεις τα νέα λειτουργικά που έβγαιναν. Τώρα πλέον δεν υπάρχει αυτό, οπότε το μόνο που μένει είναι οι εφαρμογές και τα games. Τα games έχουν μείνει πολύ πίσω λόγο των κονσολών, όποτε το υπάρχων hardware υπερκαλύπτει τις ανάγκες.

Σε 1-2 χρόνια που θα αρχίσουν να βγαίνουν οι νέες κονσόλες θα ακούμε για 2500k και τετραπυρηνους και θα βάζουμε τα γέλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ήταν αναγκαία η αναβάθμιση για να μπορέσεις να σηκώσεις τα νέα λειτουργικά που έβγαιναν. Τώρα πλέον δεν υπάρχει αυτό, οπότε το μόνο που μένει είναι οι εφαρμογές και τα games. Τα games έχουν μείνει πολύ πίσω λόγο των κονσολών, όποτε το υπάρχων hardware υπερκαλύπτει τις ανάγκες.

Σε 1-2 χρόνια που θα αρχίσουν να βγαίνουν οι νέες κονσόλες θα ακούμε για 2500k και τετραπυρηνους και θα βάζουμε τα γέλια...

 

 

εγω παλι εχω την αισθηση οτι ενα καλος 4πυρηνος οπως ο 2500Κ θα αντεξει πολυ περισσοτερο, διοτι βλεπω να πεφτει περισσοτερο βαρος στο software πλεον!!

βλεπε VISTA -> 7 ->8.

βλεπε επισης CRYSIS 1 -> CRYSIS 2.

δινω 2 καιρια παραδειγματα που εχουν απασχολησει πολυ οταν βγηκαν, με τις απαιτησεις τους, και πως εξελιχθηκαν στο χρονο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...