Προς το περιεχόμενο

Eπεξεργαστες 3ΧΧΧ Ιntel


konstantinos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάζοντας το ρεβιου για τον επεξεργαστή που έγινε στο insomnia labs.. Κατέβασα και εγώ δοκιμαστικά το AIDA64 extreme να δω τι κουκιά πιάνω.. είναι σίγουρα καλό πρόγραμμα? Σε 2 τεστ με έβγαλε πάνω από 2600κ και 990x extreme λολ…. Το είδα με στραβό μάτι μετά.. χαχαχαχα…

 

Εγώ έχω i7-870

 

Ποιο συγκεκριμένα στο memory read με βγάζει στα ίδια επίπεδα με τον 2600κ, αλλά ανώτερο από 990x, στο memory write το ίδιο, στο memory latency ανώτερο από όλα, στο FPU SINJULIA στα ίδια επίπεδα με 2600κ και στα άλλα απλά πολύ κοντά.. Παρατήρησα όμως ότι το πρόγραμμα αυτό, εκτός ότι αναγνωρίζει σωστά τον επεξεργαστή μου.. κάνει λάθος με τα ghz??? Δεν του έχω κάνει ποτέ OC είμαι στα 2.94, όμως γράφει ότι τον έχω στα 3700ghz.. lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα πιστευω οτι οποιοσδηποτε ι7 ειτε 9χχ ειτε 8χχ ειτε 2χχχ καλυπτει τις αναγκες μας για αρκετο διαστημα,σιγουρα οι νεοτεροι ειναι πιο γρηγοροι,αλλα η αποδοση του συστηματος μας επιρεαζεται και απο αλλουw παραγοντες οπως πχ ssd,raid,triple chanel,duble channel,sta3,usb3 κλπ

Το κυνηγη της τελευταιας τεχνολογιας αν δεν το χρειαζομαστε αμεσα,μας κανει θυματα του μαρκετινγκ,ειναι σαν να περνουμε μια ferrari για να πηγαινουνε στην καφετερια....

οι αναγκες οριζουν το συστημα μας και οχι το τμημα μαρκετινγκ καθε εταιριας....

ειναι σαν να παιρνουμε την ferrari για να τρεξουμε στον αυτοκινητοδρομο που θα φτιαχτει μετα απο δυο χρονια....,που λεει ο λογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα σέρφαρα στο amazon και βρήκα της νέες μητρικές, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι της έχουν κιόλας..Δεν είναι coming soon!

Παίρνουν και τους παλιούς επάνω? Διότι οι νέοι δεν υπάρχουν.

http://www.amazon.co.uk/MSI-X79A-GD65-8D-X79A-GD65-8D-Motherbaord/dp/B0062UOSRS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1323128438&sr=8-1

 

Έχουν άλλο 1 μοντέλο.. Η πλάκα είναι στα recommended προϊόντα από κάτω, έχει τα παλιά cpu – ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά είσαι και εκτός θέματος και εγώ πιστεύω σε πολλά πράγματα αλλά δεν είναι το κατάλληλο τοπικ για αυτό!.. Περιμένω πως και πώς να έρθουν για να βάλω μπρος.. ήδη ξεκινώ με τα απλά.. κουτί, psu, ssd, etc.. και να μείνουν στο τέλος mobo και cpu.. Αν και θα περιμένω 1 μήνα μετά την επίσημη κυκλοφορία για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχουν παιδικές αρρώστιες.. Απλά απορώ, πως κυκλοφόρησαν τα νέα mobo χωρίς να μπορείς καν να τα τεσταρις.. εκτός εάν είναι μουφα ότι τα έχουν.. Και φυσικά σκέπτομαι για τον ποιο value for money 6πυρινο.. θα δείξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως ενας 2500κ ειναι ταμαμ για οτιδηποτε και για σημαντικο χρονικο διαστημα.

 

+1000 και άσε τους άλλους να τρέχουν για τους 2011...

να έτρεχαν για να τους πάρουν επειδή όντως τους χρειάζονται? πάω πάσω.

δυστηχώς οι πιο πολλοί πάνε για να λένε οτι έχουν 2011...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 και άσε τους άλλους να τρέχουν για τους 2011...

να έτρεχαν για να τους πάρουν επειδή όντως τους χρειάζονται? πάω πάσω.

δυστηχώς οι πιο πολλοί πάνε για να λένε οτι έχουν 2011...

 

Πριν βγει ο 2500 τα ίδια λέγαμε για τον i5 750, ότι είναι υπέρ αρκετός για τα πάντα όμως όταν βγήκε ο 2500K που έκατσε σχεδόν στην ίδια τιμή άρχισε το καινούριο παραμύθι. Ποιο πριν τα ίδια λέγαμε για τον Q6600 και τώρα όταν θα σκάσουν οι i5 3570K αν η τιμή τους είναι στα ίδια επίπεδα με τον 2500Κ πιθανότατα λίγο ποιο πάνω ποιος θα ασχοληθεί με τον 2500Κ και το ήδη νεκρό socket, όλα αυτά δεν θα γίνουν σε πέντε χρόνια αλλά στους επόμενους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν βγει ο 2500 τα ίδια λέγαμε για τον i5 750, ότι είναι υπέρ αρκετός για τα πάντα όμως όταν βγήκε ο 2500K που έκατσε σχεδόν στην ίδια τιμή άρχισε το καινούριο παραμύθι. Ποιο πριν τα ίδια λέγαμε για τον Q6600 και τώρα όταν θα σκάσουν οι i5 3570K αν η τιμή τους είναι στα ίδια επίπεδα με τον 2500Κ πιθανότατα λίγο ποιο πάνω ποιος θα ασχοληθεί με τον 2500Κ και το ήδη νεκρό socket, όλα αυτά δεν θα γίνουν σε πέντε χρόνια αλλά στους επόμενους μήνες.

Iδιο socket είναι φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο και εγώ σκέπτομαι τον i7 3930 επενδυσουλα για τα επόμενα 4-5 έτη.. ίσως και παραπάνω.. προγράμματα σε αυτό κυρίως και άντε κάνα fps..σκέπτομαι να μην του έχω ιντερνέτ καν.. αφού θα έχω αυτό εδώ για τα download, internet, movies και τα παιχνίδια… Είδα ρεβιου του 9630 και είναι 5% χειρότερος από τον 60χ.. ! σε παιχνίδια που δεν είναι ο λόγος που το αγοράζω, είναι ίδιο με το 2700κ.

 

http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/pc-components/processors/intel-core-i7-3930k-1044836/review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μλκ μου

αυτό που ήθελα να πω είναι ότι θα προκύψει επεξεργαστής στο LGA 2011 στην κατηγορία τιμής του 2500Κ, εσφαλμένα ανέφερα τον 3570K

 

Ποίος το λέει αυτό; Στο LGA2011 που είναι to high end σιγά μην βγάλει παρόμοιο με 2500Κ, υπάρχει το 1155 για αυτό και οι ΙΒ.

 

Πως ακριβώς επίσης θα είναι επένδυση ο 3930;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διάβασα ότι θα έρθει ο 60χ ο 30ρις και ο 2800κ… τα υπόλοιπα μέχρι το τέλος του επόμενου έτους.

 

Αλήθεια, τι άλλο θα έρθει? Λένε ότι ο 60χ και 30ρις είναι 8πυρινοι με 6+2 οφφ πυρήνες. Άρα να υποθέσω ότι θα έρθει και ο κανονικός 8πυρινος και κάνα 2 μοντέλα ακόμη μικρότερα. Εάν ο 60χ κοστίζει 1000 ευρώ.. ο 8χ πόσο θα κοστίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...