Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με motherboard η κάτι άλλο...?


peter_pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, αλλα μονο με δοκιμες μπορεις να αποκλεισεις το hardware!

σε ακυρες χρονικες στιγμες δε λεει κατι! τωρα που εχεις το προβλημα πρεπει να δοκιμασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι, αλλα μονο με δοκιμες μπορεις να αποκλεισεις το hardware!

σε ακυρες χρονικες στιγμες δε λεει κατι! τωρα που εχεις το προβλημα πρεπει να δοκιμασεις!

 

Μα τώρα δεν έχω πρόβλημα. :P

Μετά απο το restart όλα ειναι ok κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο bios και δες τι θερμοκρασίες σου δείχνει και κάνε ενα clear smos

 

Τώρα δεν μου παρουσιάζει κανένα θέμα γενικά.Ούτε με θερμοκρασίες(ψέυτικες τιμές), ούτε με κάτι άλλο.

Μετά απο κάθε εκκίνηση-επανεκκίνηση του pc όλα λειτουργούν κανονικά.Μία στο τόσο μου κάνει κουτσουκέλες.

Οι θερμοκρασίες στο bios είναι φυσιολογικές. 29°C cpu, 23°C mobo.

 

Το αφήνω έτσι προς το παρών και αν ξαναπαρουσίασει κάτι καινούργιο θα postάρω πάλι.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και γω κάτι;; για να μην κάνω καινούργιο θέμα.

 

Εδώ και κάτι μέρες το πισί μου παγώνει και ενώ το ποντίκι κινείται δεν δέχεται καμία "εντολή" του, το πισί.. και όπως είναι λογικό μόνο με επανεκκίνηση στρώνει! Σήμερα είπα να του κάνω φορματ, αν και πάει μόλις ένας μήνας που του είχα κάνει. Μετά το σημερινό φορμάτ δεν είδα διαφορά στο πάγωμα! Σκέφτηκα ότι ίσως θα πρέπει να αποχαιρετίσω τον σκληρό δίσκο, οπότε για να είμαι σίγουρη θα δοκίμαζα με άλλον σκληρό να δω τι γίνεται. Δεν πρόλαβα όμως!!! Το πισί στα ξαφνικά έσβησε τελείως(:-S) και δεν ξανάναψε.. Πάτησα το κουμπί δίνει ρευμα, ανάβει, σβήνει και ξανανάβει μόνο του τελείως αλλά δεν κάνει τίποτα, κανένα μπιπ απο την μητρική! Να προσθέσω εδώ ότι ένα καλώδιο του τροφοδοτικού που πάει στην μητρική(με τα 4 πιν, όχι το μεγάλο καλώδιο) το βλέπω καμμένο! παλιότερα είχα ένα πρόβλημα με την προηγούμενη μητρική.. μετά από ένα βραχυκύκλωμα στο σπίτι μου κάηκε η παλιά μητρική, το τροφοδοτικό όμως δεν το άλλαξα και από περιέργια σήμερα(μιας και είδα το καλώδιο καμμένο μου μπήκε η ιδέα) βρήκα την παλιά μητρική(την οποία είχα φυλάξει :Ρ) και κοίταξα το φυσάκι που συνδέεται το καλώδιο και όντως είναι μαύρο από το κάψιμο! Και κάπου εδώ είναι που σκέφτομαι τόσο καιρό είχα ελλατωματικό τροφοδοτικο;; είναι δυνατόν;; κόντευουν δυο χρόνια από το βραχυκύκλωμα στο σπίτι. Ή όντως η πάλια μητρική τα είχε παίξει τότε και τώρα ήρθε η σειρά του τροφοδοτικού;; Δεν ξέρω τι να πρωτόσκεφτώ!!! Είναι τόσα πολλά που με παραξενεύουν!!! Επίσης τώρα που είναι ακριβώς το πρόβλημα, στο τροφοδοτικό(μακάριιιιι) ή στην μητρική; Έχω εγγύηση για την μητρική εάν τα έχει παίξει εκείνη.. Αύριο θα το πάω στο service, δεν άντεχα όμως να μην το πω κάπου, να πάρω μια γεύση, τη γνώμη σας.. και έχω αγχωθει! Ελπίζω να καταλάβατε τι γράφω γιατί τα είπα όλα μαζί :-Ρ Όπως και να'χει Ευχαριστώ!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας εδινες και περισσοτερες πληροφοριες για τα κομματια που αναφερεις,καλα θα ηταν.

 

 

Τη μητρική και το τροφοδοτικό εννοείς;;

 

Η μητρική είναι η Asus M4N82 deluxe

 

και το τροφοδοτικό: Blue Storm II 500(εάν είναι αυτό το σωστό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής άναψε κανονικά!!! Ενώ χθές δεν αναγνώριζε τίποτα.. Αποσύνδεσα στην αρχή τους σκληρούς και τις ραμ να δω εά αντιδράει η μητρική. Και όντως έτσι έγινε άρχισε τα μπιπ μπιπ μπιππ :-Ρ. Έβαλα την μια ραμ και τους σκληρούς και έκανε κανονικά εκκίνηση! Τελικά η μητρική μπορεί να είναι εντάξει, εφόσον άναψε πάλι το pc;; Τώρα σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι το τροφοδοτικό(μιας και βλέπω το ένα βύσμα "φουντωμένο") ή κάποια ραμ!! Λέω να της δοκιμάσω μία-μία!

Α! Ξέχασα να πω ότι μου έβγαλε μπλε οθονή :-/ Πλέον δεν ξέρω τι συμβαίνει, θα το πάω στο service ώστε ν α έχω το κεφάλι μου ησυχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δειξε μας μια φωτογραφια απο το τροφοδοτικο που λες οτι ειναι φουσκωμενο.

 

 

Δυστυχώς δεν έχω πλέον το πισι.. είναι στον τεχνικό! Το καλώδιο των 12v της μητρικής είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φενεται να δημιουργούσε αυτο το προβλημα.η μητρικη θα πρεπει να δουλευει και με αυτο το καψιμο.το τι το προκαλεσε βεβαια δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φωτό είναι η παλιά μητρική όπου το κάψιμο προήλθε από βραχυκύκλωμα στο σπίτι και την πάτησε το pc μου μιας και ήταν σε λειτουργία εκείνη την ώρα!

Τώρα στην καινούργια μητρική δεν ξέρω τι προκάλεσαι το κάψιμο.. ίσως από τότε το τροφοδοτικό τα είχε παίξει αλλά εάν ήταν έτσι θα λειτουργούσε για δύο σχεδόν χρόνια και ξαφνικά θα το θυμόταν πάλι;; Δεν καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο τροφοδοτικο χρησιμοποιησες και στην καινουργια?ειναι και μαρκα μ'έκαψες,δεν το αποκλειω να ευθυνεται αυτο.

Edit:με λιγο περισσοτερο ψαξιμο βλεπω οτι λογικα το τροφοδοτικο σου ηταν αυτο σωστα?FSP Group Blue Storm II 500W

Εαν ναι,ειναι καλη μαρκα αλλα προφανως υπεστη βλαβη την πρωτη φορα και υπολειτουργουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...