Προς το περιεχόμενο

AMD HD7xxx series


John-lamia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το πρόσεξα :)

Παράξενη η κίνηση της AMD όμως να τα βγάζει ως open source ότι έχει να κάνει σχέση με software,δεν νομίζεις ?

Δεν το είπε ποτέ σαν δικό της. Είπε ότι εκμεταλλεύεται ένα καινούριο χαρακτηριστικό του DrectX. 

Άρα, εκτός κι αν είναι DrectX 11.1 θα παίζει το ίδιο καλά και σε NVIDIA.

Θα ήταν πολύ βρώμικο να κάνει κάτι που να τρέχει μόνο στο δικό της hardware μετά τα όσα είπε για το cuda και το PhysX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.fr/Sapphire-11196-09-40G-graphique-Radeon-PCI-Express/dp/B0091MFBZC/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1361881231&sr=1-2

 

Δεν το βλέπω να το γλιτώνω το CF και θα μου μείνουν και 3 game για πούλημα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φίλο μου με 7850 και τελευταίους οδηγούς.

 

Έχει μια βελτίωση από την σειρά 6000 αλλά πάλι δεν είναι σαν της NV..

 

2mwv5fa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φίλο μου με 7850 και τελευταίους οδηγούς.

 

Έχει μια βελτίωση από την σειρά 6000 αλλά πάλι δεν είναι σαν της NV..

 

2mwv5fa.jpg

Δεν σου πέρασε ποτέ απ'το μυαλό ότι ίσως (λέω εγώ τώρα) υπερβάλλεις λίιιιιιιιιιιιιγο; Θέλει πολύ προσπάθεια να δεις πλέον διαφορές σε πραγματικό χρόνο και πάω στοίχημα ότι σε blind test με άμεση αντιπαράθεση σε δύο διπλανά PCs το ένα με Radeon και το άλλο με GeForce δεν θα έβρισκες ποιά είναι ποιά.

 

΄Ασχετο αλλά απεικονίσεις σαν κι αυτές είναι ότι πρέπει για forum scrolling. Λίγη ώρα πάνω κάτω να το πηγαίνεις και θα αρχίσεις να έχεις επιληπτικά συμπτώματα...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίλουρε τσάμπα τα λες...

Κοίτα την εποχή GeForce 6800/7800 το πρόβλημα ήταν έντονο με τις βελτιστοποιήσεις που είχε βάλει τότε η NV και μόνο αν έβαζες το AF σε "high quality" (δηλαδή να απενεργοποιήσεις τις βελτιστοποιήσεις) ησύχαζε το μάτι σου από texture shimmering ή texture aliasing. To κακό της ιστορίας είναι ότι αν πήγαινες από high quality σε default AF έχανες και ένα σκασμό από επιδόσεις όπου στην 7800 τότε είχα μετρήσει διαφορές μέχρι και κοντά στο 50% σε πραγματικά σπάνια corner cases (κάτω από 30% στην χειρότερη σε παιχνίδια)

 

Φυσικά η όλη ιστορία έληξε με την 8800 όπου όχι μόνο βελτιώθηκε η ποιότητα AF κατά πολύ αλλά υπήρχαν πλέον απώλειες που στην πραγματικά χειρότερη θεωρητική περίπτωση της τάξης του 15% με 2-3% απώλεια σε παιχνίδια από default σε high quality.

 

Στην ΑΜD το AF δεν ήταν ποτέ στα χάλια της πρώτης περίπτωσης, απλά υπήρχε μια διαφορά ποιότητας μέχρι τις 6xxx έναντι του ανταγωνισμού, αλλά όχι κάτι που θα το ανακάλυπτε ο μέσος χρήστης αν δεν του το δείξεις. Με τις 7xxx πλέον οι διαφορές είναι τόσο αμελητέες που και εγώ ζορίζομαι να δω την διαφορά σε πραγματικό χρόνο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια χαρά την βλέπω την διαφορά Ailure, έχω έμπειρο μάτι, πως να το κάνουμε..

Την παραμικρή ατέλεια θα την δω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αχρηστη πληροφορια της ημερας:

 

Αναρωτιομουν με τις τιμες που εχουν φτασει οι 7950,τι επιδοσεις θα ειχανε απεναντι σε 2x680.. Δηλαδη 520€ Vs 960€... Και κοιταξτε τι βρηκα http://www.overclock.net/t/1323188/ocuk-7950-crossfire-vs-680-sli-at-5760-1080-eyefinity-surround !!! Apples vs Apples,Oc vs Oc... Nαι και ....... Τωρα μπορειτε να κλεισετε το στομα σας :P

 

Δηλαδη αν καποιος ηθελε μονο επιδοσεις και ειχε 3D ή αναλυση πανω απο 1080p, και ηθελε να χαλασει οσο πιο λιγα λεφτα γινοτανε, με 500κατι ευρω παιρνει ΑΠΟΛΥΤΕΣ επιδοσεις αντι να δωσει 480€ που κανει μια 680 κατα μεσο ορο.. Βεβαια αν θα το εκανε αυτο θα ηξερε και το μειωνεκτηματα του cf που κυριως ειναι οτι οι cf drivers καθυστερουν να βγουν σε ενα καινουργιο παιχνιδι,θερμοκρασιες και θορυβοι εχουν μειωθει παρα πολυ σε σχεση με εποχες 480 sli( ελικοδρομειο δωματιο και 90°C η καθε μια καρτα),και τα προβληματα με micro-stuttering/tearing εχουν μειωθει αρκετα συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει και μου εχουν πει.Και 3gb Vram θα εχετε.. Βασιλειαδες λεμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,ναι!! αντε τωρα ξυπνα απο το ονειρο και πηγενε να δεις με τι ρυθμισεις θα παιξεις το crysis 3

 

Η αχρηστη πληροφορια της ημερας:

Αναρωτιομουν με τις τιμες που εχουν φτασει οι 7950,τι επιδοσεις θα ειχανε απεναντι σε 2x680.. Δηλαδη 520€ Vs 960€... Και κοιταξτε τι βρηκα http://www.overclock.net/t/1323188/ocuk-7950-crossfire-vs-680-sli-at-5760-1080-eyefinity-surround !!! Apples vs Apples,Oc vs Oc... Nαι και ....... Τωρα μπορειτε να κλεισετε το στομα σας :P

Δηλαδη αν καποιος ηθελε μονο επιδοσεις και ειχε 3D ή αναλυση πανω απο 1080p, και ηθελε να χαλασει οσο πιο λιγα λεφτα γινοτανε, με 500κατι ευρω παιρνει ΑΠΟΛΥΤΕΣ επιδοσεις αντι να δωσει 480€ που κανει μια 680 κατα μεσο ορο.. Βεβαια αν θα το εκανε αυτο θα ηξερε και το μειωνεκτηματα του cf που κυριως ειναι οτι οι cf drivers καθυστερουν να βγουν σε ενα καινουργιο παιχνιδι,θερμοκρασιες και θορυβοι εχουν μειωθει παρα πολυ σε σχεση με εποχες 480 sli( ελικοδρομειο δωματιο και 90°C η καθε μια καρτα),και τα προβληματα με micro-stuttering/tearing εχουν μειωθει αρκετα συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει και μου εχουν πει.Και 3gb Vram θα εχετε.. Βασιλειαδες λεμε :P

με ολα αυτα τι βασιλειαδες?? πεταμενα λεφτα ειναι!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ghz είναι 15% πάνω από την αδύναμη την 680 με τα 256bit που δεν πάει πουθενά..

Μου δίνει Mainstream-Performance κάρτα 450+Ε όταν θα έπρεπε να έχει 3 κατοστάρικα το πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...