Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη κανόνα στους Όρους Χρήσης για τις Αγγελίες


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Από σήμερα προστέθηκε ο ακόλουθος κανόνας στους Όρους Χρήσης για τις Αγγελίες στο insomnia.gr:

 

3. Σε περίπτωση που επιθυμείτε ανταλλαγή κάποιου προϊόντος που ήδη έχετε με κάποιο άλλο, η αγγελία σας πρέπει να μπει στην κατηγορία του προϊόντος που εσείς έχετε και δίνετε, όχι στην κατηγορία του προϊόντος που επιθυμείτε να αποκτήσετε.

 

post-40281-0-06752900-1321522523_thumb.png

 

Στην πράξη ο νέος κανόνας σημαίνει ότι εάν έχω ένα Playstation3 80gb και επιθυμώ να το ανταλλάξω με iPhone 4, η σχετική αγγελία θα πρέπει να μπει στην κατηγορία Video Games > Playstation και όχι στην κατηγορία Apple > iPhone.

 

Η διαχείριση θα μετακινήσει σιγά-σιγά τις υπάρχουσες αγγελίες στις ορθές κατά περίπτωση κατηγορίες. Νέες αγγελίες θα πρέπει εφ' εξής να ακολουθούν τον παραπάνω κανόνα.

 

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας και την συνεργασία σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολυ καλη σκεψη να υπαρχει μια γενικη γραμμη σε αυτο το θεμα γιατι δημιουργουνται μπερδεματα κατα την δημιουργια μιας αγγελιας.

Αν και κατα τη γνωμη μου ισως θα ηταν ακομα καλυτερο να υπηρχε ενα subsection σε καθε κατηγορια με την ενδειξη "Ανταλλαγες". Με τη λογικη πως αν εγω θελω να αποκτησω ενα PS3 αλλα θελω να δωσω κατι αλλο εκτος απο χρηματα για αυτο, θα εξυπηρετησει να εχω μαζεμενες ολες τις αγγελιες που το δινουν θελοντας ανταλλαγη. Μια ιδεα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πολυ καλη σκεψη να υπαρχει μια γενικη γραμμη σε αυτο το θεμα γιατι δημιουργουνται μπερδεματα κατα την δημιουργια μιας αγγελιας.

Αν και κατα τη γνωμη μου ισως θα ηταν ακομα καλυτερο να υπηρχε ενα subsection σε καθε κατηγορια με την ενδειξη "Ανταλλαγες". Με τη λογικη πως αν εγω θελω να αποκτησω ενα PS3 αλλα θελω να δωσω κατι αλλο εκτος απο χρηματα για αυτο, θα εξυπηρετησει να εχω μαζεμενες ολες τις αγγελιες που το δινουν θελοντας ανταλλαγη. Μια ιδεα :)

Δεν είμαστε αρνητικοί σε ιδέες που βοηθούν τα μέλη, τουναντίον. :)

 

Στη συγκεκριμένη πρόταση έχω μία επιφύλαξη καθώς αρκετές αγγελίες είναι της τάξης "Πωλείται για Χ ευρώ ή ανταλλάσσεται με ... ". Η κατάταξη αυτής της αγγελίας στην υποκατηγορία "Ανταλλαγές", θα 'θάψει' την πώληση...

 

Μία άποψη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είμαστε αρνητικοί σε ιδέες που βοηθούν τα μέλη, τουναντίον. :)

 

Στη συγκεκριμένη πρόταση έχω μία επιφύλαξη καθώς αρκετές αγγελίες είναι της τάξης "Πωλείται για Χ ευρώ ή ανταλλάσσεται με ... ". Η κατάταξη αυτής της αγγελίας στην υποκατηγορία "Ανταλλαγές", θα 'θάψει' την πώληση...

 

Μία άποψη. :)

Oμολογουμενως ισχυει αυτο. Δεν ειμαι σιγουρος με ποιον τροπο θα μπορουσε να αποφευχθει το "θαψιμο" της πωλησης οπως ειπες. Mαλλον δεν ειναι εφικτο. Oh well, we can't have it all :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Oμολογουμενως ισχυει αυτο. Δεν ειμαι σιγουρος με ποιον τροπο θα μπορουσε να αποφευχθει το "θαψιμο" της πωλησης οπως ειπες. Mαλλον δεν ειναι εφικτο. Oh well, we can't have it all :)

True, true. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να προτείνω κάτι; Μια αγγελία να μην μπορεί να κλείσει για τουλάχιστον μία ώρα. Οι περιπτώσεις αγγελιών που κλειδώνουν αμέσως με την ανάρτησή τους είναι συχνές και αναρωτιέμαι πόσοι πουλάνε με αυτόν τον τρόπο εικονικά σε ψεύτικους δεύτερους, τρίτους, τέταρτους λογαριασμούς δικούς τους, απλά και μόνο για να φτιάξουν προφίλ με πολλές θετικές και προφανώς εικονικές αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, john_dr είπε

Να προτείνω κάτι; Μια αγγελία να μην μπορεί να κλείσει για τουλάχιστον μία ώρα. Οι περιπτώσεις αγγελιών που κλειδώνουν αμέσως με την ανάρτησή τους είναι συχνές και αναρωτιέμαι πόσοι πουλάνε με αυτόν τον τρόπο εικονικά σε ψεύτικους δεύτερους, τρίτους, τέταρτους λογαριασμούς δικούς τους, απλά και μόνο για να φτιάξουν προφίλ με πολλές θετικές και προφανώς εικονικές αξιολογήσεις.

Τι τους εμποδιζει απο το να επιστρεψουν στο φορουμ την επομενη μερα? Η καλυτερη δικλιδα ασφαλειας μπηκε με τα τηλεφωνα. Οτι υπαρχουν online generators, οκ υπαρχουν, αλλα ποσοι τα ξερουν.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε, ας δυσκολευτουν λίγο. Το ποστ το έκανα μόλις είδα αγγελία στις κάρτες γραφικών που αναρτήθηκε και έκλεισε αμέσως. Πέντε λεπτά μετά μπήκε και η σχετική θετική αξιολόγηση.....

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, john_dr είπε

Ε, ας δυσκολευτουν λίγο. Το ποστ το έκανα μόλις είδα αγγελία στις κάρτες γραφικών που αναρτήθηκε και έκλεισε αμέσως. Πέντε λεπτά μετά μπήκε και η σχετική θετική αξιολόγηση.....

Μπορει να ειναι εικονικη,μπορει οντως να αφορα μια νεα  συναλλαγη μεταξυ 2 μελων που εχουν συναλλαχθει ξανα και κρατησαν επικοινωνια,και μετα ειπαν "ελα να κανουμε και μια αξιολογηση".
Οπως και να εχει,μπορεις ανετα να ελεγξεις το προφιλ καποιου και με απλη  κοινη λογικη να ελεγξεις και τα προφιλ που εχουν κανει προσφατες,μαζεμενες ή κοντα κοντα αξιολογησεις,και να καταλαβεις κατα ποσο ειναι ψευτικα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα.

Έχω 2 αγγελίες ολοκληρωμένες και 1 ενεργή.

Το σύστημα δε μου επιτρέπει να ανεβάσω δεύτερη αγγελία πώλησης, καθώς μου αναφέρει οτι "έχω συμπληρώσει το όριο των 2 αγγελιών".

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 ώρες πριν, spirosR είπε

Καλησπέρα.

Έχω 2 αγγελίες ολοκληρωμένες και 1 ενεργή.

Το σύστημα δε μου επιτρέπει να ανεβάσω δεύτερη αγγελία πώλησης, καθώς μου αναφέρει οτι "έχω συμπληρώσει το όριο των 2 αγγελιών".

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Ευχαριστώ

H oλοκλήρωση της αγγελίας (είτε πώληση, είτε διάθεση αλλού, είτε απόσυρση) δεν αναιρεί το διάστημα των επτά ημερών που πρέπει να μεσολαβήσουν από την ανάρτηση της αγγελίας ώστε να αποδεσμευτεί ξανά η θέση.

Επομένως, εφόσον έχετε δύο αγγελίες αναρτημένες στις 31/10, θα πρέπει να περιμένετε ως τις 7/11 ώστε να αποδεσμευτούν οι θέσεις για τη δημιουργία νέων. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στις 4/11/2021 στις 8:56 ΠΜ, Snoob είπε

H oλοκλήρωση της αγγελίας (είτε πώληση, είτε διάθεση αλλού, είτε απόσυρση) δεν αναιρεί το διάστημα των επτά ημερών που πρέπει να μεσολαβήσουν από την ανάρτηση της αγγελίας ώστε να αποδεσμευτεί ξανά η θέση.

Επομένως, εφόσον έχετε δύο αγγελίες αναρτημένες στις 31/10, θα πρέπει να περιμένετε ως τις 7/11 ώστε να αποδεσμευτούν οι θέσεις για τη δημιουργία νέων. 

@nitrocIσχύουν τα ίδια και για το δικό σας ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Στις 6/10/2020 στις 3:02 ΜΜ, lightname είπε

Πατάω πάνω στο link για τους όρους χρήσης για τις αγγελίες και είναι λάθος

 

Έχω κ εγώ το ίδιο θέμα κ έχω κάνει πατάτα μάλλον αλλά δεν μπορώ να διαβάσω τους όρους για να το διορθώσω.😇

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...