Προς το περιεχόμενο

Το Windows Phone Marketplace αριθμεί 40.000 apps


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το concept μου μοιάζει πολύ σε φάση ,

εγώ την έχω 1 εκατομύριο apps,

εγώ την έχω 40 χιλιάδες

 

και πάει λέγοντας...

 

Νομίζω ότι αυτές οι τοποθεσίες έχουν γίνει απέραντος σκουπιδότοπος για applications.

 

Το 1% είναι εξαιρετικό και οι υπόλοιπες για τα μπάζα (αρπαχτή για κάποιον προγραμματιστή της πλάκας που έφτιαξε 2 οθόνες και νομίζει ότι θα γίνει εκατομμυριούχος)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι. Δυστυχώς έτσι είναι. Απο την άλλη είναι δύσκολο να μετρήσουμε τις ποιοτικές εφαρμογές μόνο, μιας και όλα τα app stores έχουν μπόλικο σκουπίδι.

Το καλό είναι πως όποιος ενδιαφέρεται, υπάρχει marketplace online και βλέπεις τι εφαρμογές υπάρχουν κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το concept μου μοιάζει πολύ σε φάση ,

εγώ την έχω 1 εκατομύριο apps,

εγώ την έχω 40 χιλιάδες

 

και πάει λέγοντας...

 

Νομίζω ότι αυτές οι τοποθεσίες έχουν γίνει απέραντος σκουπιδότοπος για applications.

 

Το 1% είναι εξαιρετικό και οι υπόλοιπες για τα μπάζα (αρπαχτή για κάποιον προγραμματιστή της πλάκας που έφτιαξε 2 οθόνες και νομίζει ότι θα γίνει εκατομμυριούχος)..

Όταν μιλαμε για smartphone, μιλαμε για εφαρμογές. Δεν είναι δυνατόν να μη μας ενδιαφέρει το σύνολό των εφαρμογών. Σε 500.000 εφαρμογές έχεις πολυ μεγαλύτερη πιθανότητα να βρεις μια εφαρμογή ακριβώς όπως τη θες, ανάμεσα σε 10αδες παρόμοιες απο ότι σε 50.000 εφαρμογές. Και φυσικά και τα σκουπίδια θα είναι περισσότερα, όπως ακριβώς θα αυξηθούν τα σκουπίδια και στο λειτουργικό των 50.000 εφαρμογών όταν φτάσει στις 500.000. Νομος...

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα το dropbox αφου υπαρχει το skydrive me 25gb δεν το πολυχρησιμοποιω. Δεν εχω καν app αφου και απο το Mobile site κανω την δουλεια μου. Βεβαια η ms εχει ενα τεραστιο ατου οπως ειναι το skydrive και δεν το εχει εκμεταλευτει ακομη οπως θα επρεπε. Στα win8 θα εχουμε πληρη ενσωματωση αλλα ηδη επρεπε να υπηρχε και εδω.

 

Να προτεινω και ενα γαματο app για skydrive και συνεργασια με την μουσικη που εχετε ανεβασμενη σε αυτο. Το anemoplayer.

Μπορω με αυτο να εχω 25gb μουσικης και να κατεβαζω οτι θελω να ακουσω offline σε αντιθεση με την native υποστηριξη που κανει streaming

 

http://www.windowsphone.com/el-gr/apps/2810ffa0-c005-400a-80b3-ecec043f2844

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 500.000 εφαρμογές έχεις πολυ μεγαλύτερη πιθανότητα να βρεις μια εφαρμογή ακριβώς όπως τη θες, ανάμεσα σε 10αδες παρόμοιες απο ότι σε 50.000 εφαρμογές.

δεν ισχύει πάντως αυτό για εμένα που ψάχνω στο "απέραντο" app store της Apple εφαρμογή για call filtering... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εφαρμογές αυτές είναι επί πληρωμή;

 

Η μεγαλη πλειοψηφια ειναι ειτε δωρεαν η εχουν διαφημισεις οι οποιες φευγουν αν αγορασεις την εφαρμογη. Προσωπικα εχω ενα σωρο εφαρμογες και η μονη που εχει χρειαστει να αγορασω ειναι το Tvshow για να εχω το Live tile.

Το πολυ βασικο ειναι οτι ολες οι εφαρμογες πρεπει να εχουν trial Και ολα τα παιχνιδια demo κατι που δεν γινεται στο ios/android

 

έχετε δίκιο σχετικά με τον αριθμό των εφαρμογών... τι να το κάνω αν έχει πχ το app store της Apple 1.000.000 εφαρμογές όταν δεν έχει μια για φιλτράρισμα κλήσεων (να κλείνει στα μούτρα το τηλέφωνο σε ανεπιθύμητους αριθμούς)ενώ το Android έχει 5-6 διαθέσιμες..!!! Το market place έχει μια τέτοια;;;;

 

:)

 

η samsung εβγαλε κατι τετοιο οποτε υπαρχουν τα api για του προγραμματιστες να φτιαξουν και για τα υπολοιπα wp7 phones

 

http://wmpoweruser.com/samsung-releases-call-blocking-app-for-its-devices/

 

στο ios θες Jailbreaking οποτε μην ψαχνεις στο app store

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πως το skydrive αν αξιοποιηθεί πλήρως θα είναι πολύ καλό εργαλείο.

Και θα είναι και ενσωματωμένα στα windows μας, και στο κινητό επίσης, και θα γίνονται όλα πολύ απλά, χωρίς 3rd party app.

 

Γενικά πρέπει η ms να στηριχτεί πολύ στην ενοποίηση δυνατοτήτων με το desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το δοκίμασα και δεν μου άρεσε. Και το λέω με πίκρα, γιατί iphone και android δεν θέλω να αγοράσω και τα WP ήταν η ελπίδα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ λιγες σε συγκριση με τον ανταγωνισμο, ιδιως να σκεφτουμε οτι οι περισσοτερες αφορουν χωρες της Ασιας και της Απω Ανατολης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνισμός μονο θετικός είναι για ολους μας ασχέτως ποιο λειτουργικό προτιμάει καθένας. Οσο ποιο πολλές και ποιο καλές εφαρμογές έχει μια πλατφόρμα, τόσο πιέζεται και η αντίπαλη να πετύχει το ίδιο. Σε ολους τους τομεις το ιδιο ισχύει. Ο ένας αντιγραφεί τις βελτιώσεις του άλλου, και στο τέλος βελτιώνονται ολοι. Πχ στο iphone έχει μείνει ένα απο τα τελευταία πλεονεκτήματά του σε σχεση με android, το smoothnes. Βγαίνουν τα νεα win, που επίσης είναι πολυ smooth. Αναγκάζεται και το android να βελτιωθεί και βγάζει το ics, που ένα απο τα βασικα που παει να βελτιωσει είναι ακριβώς αυτό. Γιατί πλεον έχει ένα πολυ ποιο επικίνδυνο αντίπαλο, τα νεα win..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλήθος εφαρμογών είναι ένδειξη όχι απόδειξη για καλές εφαρμογές. Γνωρίζει κανείς στατιστικές για τις εφαρμογές που κατεβάζουν οι χρήστες στο android, iPhone, windows phone;

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλήθος εφαρμογών είναι ένδειξη όχι απόδειξη για καλές εφαρμογές. Γνωρίζει κανείς στατιστικές για τις εφαρμογές που κατεβάζουν οι χρήστες στο android, iPhone, windows phone;

 

android.png

 

Και ότι ετοιμαζόμουν να απαντήσω ότι τα stores τα δημιούργησαν οι εταιρίες με σκοπό το κέρδος οπότε και το αν πηγαίνουν καλά ή όχι θα το δούμε από τα κέρδη τους:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Smartphone#Application_stores

 

και ενώ πέρυσι η Apple είχε τις μισές συσκευές σε σχέση με το android, είχε 20πλάσια έσοδα, δλδ οι πελάτες της Apple πλήρωναν για τις εφαρμογές τους και αυτό δείχνει ότι η Apple είχε στα χέρια της ένα υλικό που ήξερε πως να το πουλήσει σε αντίθεση βέβαια με το android που στην πλειοψηφία τους είναι κατά πολύ φτηνότερες συσκευές και που από ότι βλέπουμε από τα στατιστικά του Gartner http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1848514 υπάρχει μία σημαντική αύξηση σε πωλήσεις φτηνών συσκευών android αφού σε αυτές τις τιμές ανταγωνίζονται κινητά που δεν είναι smartphones.

 

H ουσία πάντως είναι ότι η Apple κατέχει πολύ καλύτερα το αντικείμενο της πώλησης, το θέμα της οργάνωσης και ανεξάρτητα αν δεν συμφωνούμε με την τιμολογιακή πολιτική που χάραξε με τις συσκευές της (και δυστυχώς ακολούθησαν και άλλες εταιρίες προκειμένου να βγάλουν υπέρογκα κέρδη), η ουσία λοιπόν είναι ότι η Apple γνωρίζει πολύ καλύτερα την αγορά και πως να πουλήσει στους πελάτες της και αυτό πρέπει αντικειμενικά να της το αναγνωρίσουμε.

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...