Προς το περιεχόμενο

Κανένας Μαθηματικός (και όχι μόνο) εδω?


CatMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ηθελα να του λυσω μια απο αυτες για να δει το πως λυνονται αλλα ετσι που τα χει γραψει δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το ισον που ειναι το ενα "μελος" που ειναι το αλλο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ζήτησε να τον κρίνετε, βοήθεια ζήτησε. Ίσως για κάποιους δικούς του λόγους να μην δύναται να τις λύσει (μπορεί να μην προλαβαίνει, να είναι θεωρητική και να μην τον αφορά, κλπ). Εγώ αν μπορούσα θα σε βοηθούσα και αν έχεις κάποια ερώτηση πάνω στα φιλολογικά μπορείς να με ρωτήσεις, αλλά δυστυχώς με τα μαθηματικά, έστω και με τα απλά, δεν τα πήγαινα ποτέ καλά, έχει περάσει και καιρός από τότε! :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πια θεωρητική? οι ασκήσεις είναι δημοτικού...

να ήταν κάτι σε δύσκολα μαθηματικά να πω ok δεν θα τα χρειαστεί στη καθημερινότητα ktlp...

αλλά εξισώσεις πρώτου βαθμού χρησιμοποιούμε κάθε μέρα σε ότι συναλλαγές κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δημοτικό δεν κάνουν τέτοιες ασκήσεις αν θυμάμαι καλά αλλά στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου.

 

Πάντως είναι πανεύκολες οι ασκήσεις... δεν χρειάζεται να είναι κανείς μαθηματικός για να τις λύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6η δημοτικού ο βαφτισιμιός μου κάνει πρώτου βαθμού κανονικά.

το ξέρω γιατί εγώ τον βοηθάω στα μαθηματικά.

αυτές, αν και επειδή είναι κακογραμμένες δεν βγάζω άκρη, με το ζόρι να είναι 1η γυμνασίου λόγο των ανισώσεων που δεν έχω δει κάτι τέτοιο ακόμα στο βιβλίο της έκτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ζήτησε να τον κρίνετε, βοήθεια ζήτησε. Ίσως για κάποιους δικούς του λόγους να μην δύναται να τις λύσει (μπορεί να μην προλαβαίνει, να είναι θεωρητική και να μην τον αφορά, κλπ). Εγώ αν μπορούσα θα σε βοηθούσα και αν έχεις κάποια ερώτηση πάνω στα φιλολογικά μπορείς να με ρωτήσεις, αλλά δυστυχώς με τα μαθηματικά, έστω και με τα απλά, δεν τα πήγαινα ποτέ καλά, έχει περάσει και καιρός από τότε! :unsure:

 

Ο άνθρωπος δεν πρέπει να φοβάται την κριτική - όπως μεγαλώνουμε τώρα τα πιτσιρίκια, αλλά να καθοδηγείται από αυτή και ακόμα και να αποκτήσει και τις άμυνές του σε αυτή. Η κριτική υπάρχει παντού και γίνεται είτε το θέλουμε είτε όχι, είτε όταν το περιμένουμε, είτε όταν όχι.

 

Ε, κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι μπορούν να απαντηθούν τέτοιες ασκήσεις εδώ.

 

 

Διότι αν μπορεί να τις λύσει και θέλει τη λύση είναι τεμπελάκος και πρέπει να στρωθεί να μάθει να διαβάζει για να προετοιμαστεί για αυτά που του έρχονται στο μέλλον.

 

Αν δεν μπορεί να τις λύσει, έχει σημαντικά κενά που δεν μπορούν να λυθούν έτσι απλά μέσω του φόρουμ. Να πάει στο δάσκαλό του, στο μπαμπά του ή στη μαμά του να τον βοηθήσουν και να βρει τη σωστή λύση μέσα από το κοινωνικό περίγυρώ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν μαθήτρια δεν ήμουν ποτέ άριστη, έλυνα καμιά φορά από τα έτοιμα και παρά ταύτα πέρασα στην φιλοσοφική με πολύ καλό βαθμό και δεν χρωστάω ούτε ένα μάθημα στην σχολή μου - ένα απλό παράδειγμα για να μην συγχέουμε καταστάσεις.

Απλά η γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να μην απαντάει κανείς σε κάτι απ' τη στιγμή που δείχνει απροθυμία παρά να το κάνει με ειρωνεία σαν τον επόμενο Ροίδη. Αλλά εγώ τέλειωσα τώρα με την υπεράσπιση, μπήκε κι αυτός και πέταξε έτσι ένα μήνυμα, δεν μου δίνει άλλο το ερέθισμα να συνεχίσω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε ασπρίλα, αλλά εσύ ξέρεις να το λύνεις αυτό. Μπορεί να μην το κάνεις πια συνειδητά, αλλά όταν στο σουπερμάρκετ λες "τα τέσσερα γάλατα κάνουν 10 ευρώ, αν πάρω και ένα πακέτο τσιγάρα με 4, πόσα γάλατα παίρνω" αυτό το πράγμα κάνεις, επειδή το έχεις μάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα αν ήταν καθαρογραμμένες θα τις έλυνα επιτόπου και θα τις πόσταρα, έτσι για να μην πηγαίνει χαμένο το χειρωνακτικό δυναμικό του μέλλοντος. Άσπλαχνοι ποιός θα μου τυλίγει τα σουβλάκια στο μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα αν ήταν καθαρογραμμένες θα τις έλυνα επιτόπου και θα τις πόσταρα, έτσι για να μην πηγαίνει χαμένο το χειρωνακτικό δυναμικό του μέλλοντος. Άσπλαχνοι ποιός θα μου τυλίγει τα σουβλάκια στο μέλλον;

 

Αποφοιτοι της ΣΕΜΦΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που μπορώ να την πω σε κάποιον επειδή δεν μπορεί να κάτσει να λύσει κάτι στα μαθηματικά.

 

Γιορτάζω την περίσταση με λίγη σαμπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φερνουμε τον αγνωστο x στο πρωτο μερος, κανουμε πραξεις και στην συνεχεια λυνουμε προς το x (μπορει να χρειαστει και καμια διαιρεση εδω για να βγει το αποτελεσμα)

Καποιες χρειαζονται και επιμεριστικη για να λυθουν.

Δεν νομιζω να υπαρχει καποια που να μην λυνεται ετσι, ελπιζω να βοηθησα λιγακι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...