Προς το περιεχόμενο

Linux Security -Firewall-


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To wireshark σου λέει την κίνηση των πακέτων! Το ξέρω το wireshark!

 

Eγω λέω για κάποιο που να σου λέει π.χ οτι η ip 192.168.1.1 καταναλώνει 10MB αυτη την στιγμη. Κάτι τέτοιο... Υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτή τη δουλειά υπάρχουν CLI προγράμματα όπως τα: iptraf, pftop, ifstat, trafshow.

Αν θέλεις ιστορικό, στατιστικά, γραφήματα, κλπ, δες τα: munin, cacti, ntop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά!

Οκ το Firewall στήθηκε με επιτυχία! Τωρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κανα προγραμματάκι για να ελέγχω το bandwith του δικτύου.

 

 

Τι επέλεξες; Αυτοματοποιημένη διανομή ή "χειροκίνητα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καηλμερα.θα ηθελα να ρωτησω κ γω,εχως δομημενη καλωδιοση σε 3 σπιτια ισογειο 1οροφοσ 2ο ορφογοσ.με patch panel switch κτλ.εχω στησει ενα freenas server.τι μπορω να βαλω για ασφαλεια?ολα τα pc βγενουν στο ιντερνετ πολλες ποτες ανοιχτες απο zyxel router με dyndns, firewall κλειστω.τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από τα απλά. Τι είδους services είναι αυτά τα οποία τρέχουν και χρειάζεσαι πρόσβαση απ'έξω προς τα μέσα; Αυτό υποθέτω εννοείς με το "πόρτες ανοιχτές και firewall κλειστό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ θα συνεχίσω το βιολί μου :)

Mikrotik RB750/RB750GL/RB750UP, ΔΑΓΚΩΤΟ !

Άν πάλι δεν θέλεις να πάρεις αυτό το μικρό κουτάκι που λέγεται Mikrotik, και σου περισσεύουν PC, πάρε το RouterOS (το OS του Mikrotik) και εγκατέστησέ το σε ένα PC.

Δι εντ.

 

Υ.Γ.

Εχμ 1, δεν είμαι off topic/off thread καθώς το Mikrotik τρέχει μια custom διανομή linux (RouterOS).

Εχμ 2, δεν είναι διαφήμιση απλά αυτό το κουτάκι για οικιακή (και όχι μόνο) χρήση, απλά τα σπάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...