Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο sata 3 σε sata 2 δίσκο


pcpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Λίγο χαζή απορία μέν,αλλα δεν μπορώ θα σκασω αμα δεν το ρωτησω!

 

Στον WD500AAKS που εχω (sata 2 ειναι) που τελικα δουλευει απλα ηταν χαλασμενο το καλωδιο sata και δεν δουλευε,αμα παρω καλωδιο sata 3 θα εχει τις ταχυτητες 6gb/s ή θα ειναι παλι οι ταχυτητες Sata 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι χαζή απορία, μ αφορμή αυτή έμαθα ότι υπάρχουν sata-3 καλώδια (αν και δεν είναι βέβαιο πως πάντα προσφέρουν κάτι παραπάνω απ τα sata-2, απ ό,τι διάβασα).

 

Εφόσον ο δίσκος σου είναι sata-2 δεν θα κερδίσεις τίποτα βάζοντας ένα sata-3 καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και αλλιώς οι πιο γρήγοροι HDD εως 7200rpm μόλις που έχουν φτάσει τα όρια διαμεταγωγής του SATA I προτύπου ,οπότε δεν έχει νόημα να το ψάχνεις για SATA III συνδεσιμότητα σε τέτοιους σκληρούς, το SATA II είναι υπεραρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι χαζή απορία, μ αφορμή αυτή έμαθα ότι υπάρχουν sata-3 καλώδια (αν και δεν είναι βέβαιο πως πάντα προσφέρουν κάτι παραπάνω απ τα sata-2, απ ό,τι διάβασα).

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750797 Εχω παρει και εγω :) ετσι για κανενα λογο... xd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάντως - και γι' απάντηση στον topic starter- SATA 3, SATA 2 δίσκος, με χρήση "SATA 3" καλωδίου *, ΔΕΝ γίνεται... Όσο δεν γίνεται το Φοξβάγκεν φόρμουλα, άμα του περάσεις σλικ λάστιχα, ένα πράμμα.

 

 

 

 

*...για τα οποία καλώδια, φαγώθηκα να το ψάχνω (μια που μ' έκλασε ο Αντώνης), αλλά εκτός από διφορούμενες ΘΕΩΡΙΕΣ και μόνο, βρήκα το πολύ μια-δυο αναφορές ότι κόσμος που έχει SATA 3 δίσκους και δοκίμασε εναλλάξ "SATA 3 και SATA 2 καλώδια", δεν είδε διαφορά ταχύτητας σε τεσταρίσματα με σχετικά προγράμματα. Κάποιοι πάλι γράφαν' ότι απλά είναι "πιο ενισχυμένα", και ότι αυτό -και καλά- εξασφαλίζει "μάξιμουμ απόδοση" (whatever that means...) όταν μιλάμε για χρήση SATA 3 δίσκων (...και καλά δηλαδή το να βάλεις "SATA 2" καλώδιο σε τριάρη δίσκο, δε λέει...). Εγώ λέω ότι μάλλον μαλακίες λένε, κι ότι το branding "SATA 3 cable", είναι για να πουλήσουν παραπάνω καλώδια...(τα οποία, γιατί ν' αγοράσεις in the first place, αν έχεις ήδη απ' τα "παλιά"...).

 

Με μια επιφύλαξη, για χρήση SSD δίσκων (χωρίς να νομίζω ότι κι εκεί υπάρχουν διαφορές, όχι αξιοσημείωτες - απλά δεν το 'ψαξα παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση για να μήν κάνω καινούριο θέμα. Θα ήθελα να βάλω SSD sata 3 σε λίγο καιρό για αναβάθμιση, αν η μητρική μου εχει ομως μονο θυρες SATA 2 θα εχω την ταχυτητα (θεωρητηκα) 6gb η θα παραμεινω στην ταχυτητα sata 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση για να μήν κάνω καινούριο θέμα. Θα ήθελα να βάλω SSD sata 3 σε λίγο καιρό για αναβάθμιση, αν η μητρική μου εχει ομως μονο θυρες SATA 2 θα εχω την ταχυτητα (θεωρητηκα) 6gb η θα παραμεινω στην ταχυτητα sata 2?

θα εχεις sata 2.

H ιδια τεχνολογια πρεπει να υποστιριζεται απο μιτρικη-καλωδιο-σκληρο.Αλλιως θα εχεις την ταχυτητα το μηχανιματος με την χαμυλοτερη ταχυτητα. ^_^

 

Aρρα τσαμπα θα τον παρεις τον ssd xd :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω διαφορα με τον SSD με sata 3 απο οτι με τον SSD με sata 2 ή τζαμπα το sata 3?

Αν ειναι μικρη διαφορα τοτε να μην παρω sata 3 μιτρικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως. Αν ο δίσκος είναι αρκετά γρήγορος (>300MB/s περίπου) θα δεις διαφορά στα benchmarks σίγουρα. Σε καθημερινή χρήση, προσωπικά και χωρίς να χω δοκιμάσει τέτοιον δίσκο, ψιλοαμφιβάλω. Μην ξεχνάς ότι τέτοιες ταχύτητες επιτυγχάνονται σε σειριακή ανάγνωση (και εγγραφή) (μεγάλων) αρχείων. Σε πραγματικές συνθήκες δε νομίζω πως είναι τόσο εύκολα παρατηρήσιμο κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...