Προς το περιεχόμενο

Ο Chrome ξεπερνά για πρώτη φορά τον Firefox σε μερίδιο χρήσης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 για τους proprietary browsers.

 

Όπως ο IE επικράτησε στα PC τώρα ο Chrome (το webkit για την ακρίβεια) θα προσπαθήσει να κάνει το ίδιο στα tablets. Βγαίνουν πολλά development frameworks για mobile web applications που τρέχουν μόνο σε webkit browsers. Σαν να μην πήραμε το μάθημα μας με τον IE6...

 

Το WebKit είναι αδειοδοτημένο υπό την GPL v2.1, είναι ανοιχτού κώδικα δηλαδή. Δεν επικρατεί τίποτα proprietary.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το WebKit είναι αδειοδοτημένο υπό την GPL v2.1, είναι ανοιχτού κώδικα δηλαδή. Δεν επικρατεί τίποτα proprietary.

Δεν είπα κάτι τέτοιο.

 

Απλά είδα μία τάση σε development platforms (όπως το sencha) να υποστηρίζουν μόνο το webkit. Αν αυτή η τάση επικρατήσει, τότε πάλι θα έχουμε web applications που θα τρέχουν σε κάποιους browsers. Άρα ξαναγυρνάμε πίσω στο "This site is best viewed with IE6 and 800x600 screen resolution"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βγεί πρώτα AdBlock για τον Chrome, ή έστω κάτι παρόμοιο και μετά τα ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε, Firefox σταθερά (απο την 1.5 version) :P

Εχει ηδη βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βγεί πρώτα AdBlock για τον Chrome, ή έστω κάτι παρόμοιο και μετά τα ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε, Firefox σταθερά (απο την 1.5 version) :P

 

Και εγώ αυτός ακριβώς περιμένω για να κάνω τη μεταπήδηση ,απορώ πως δεν βγάλαν κάτι ακόμα .

 

Εχει ηδη βγει.

 

Μη μου λες τέτοια :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βγεί πρώτα AdBlock για τον Chrome, ή έστω κάτι παρόμοιο και μετά τα ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε, Firefox σταθερά (απο την 1.5 version) :P

για τα addons

https://chrome.google.com/webstore/detail/gighmmpiobklfepjocnamgkkbiglidom

 

αντε και καλο Πάσχα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα addons

https://chrome.google.com/webstore/detail/gighmmpiobklfepjocnamgkkbiglidom

 

αντε και καλο Πάσχα! :P

 

Δεν λειτουργεί σωστά. Το συγκεκριμένο γενικά δεν μπλοκάρει ακόμα καλά, είναι σουρωτήρι :mrgreen:

 

Ενώ το άλλο add-on, το adblock plus for chrome προς το παρόν απλά κρύβει διαφημίσεις, δεν μπλοκάρει.

 

Πρέπει να αλλάξει κάτι στον κώδικα του chrome για να δουλέψουν σωστά από ότι έχω διαβάσει σε σχετικές σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είμαι της παλιάς σχολής άλλα o chrome μου φαίνεται υπεραπλουστευμενος . Σίγουρα είναι ιδανικός για αρχάριους και πολύ περισσότερο σε όσους εκτιμούν τις διαδικτυακές εφαρμογές του google. Για τον internet explorer o θάνατος είναι αναπόφευκτος. θα αργήσει όμως να συμβεί κάτι τέτοιο για αρκετό . Προσωπικά δουλεύω με τον opera για πολύ συγκεκριμένες λειτουργίες οι οποίες είναι μοναδικές. O safari για Mac και όχι για pc, αξίζει πάρα πολύ. O opera mini είναι αξεπέραστος βγάζει την εταιρεία του ασπροπρόσωπη. Η εμφάνιση τον ιστοσελίδων είναι ότι πρέπει με την ρύθμιση mobile view. Βαρέθηκα να κάνω zoom in zoom out. O Firefox πραγματικά έχει βαλτώσει και o internet explorer χάνει έδαφος δεν βρίσκεται σε αυτόν. Το ίδιο συμβαίνει και με τον opera. Καμία φορά με εκνευρίζει όταν διαβάζω o πιο γρήγορος browser η o πιο ελαφρύς σε μνήμη. Έτσι και αλλιώς ένα υπολογιστής τριετίας όσο φτηνός και να είναι έχει άφθονη μνήμη και αρκετά γρήγορο επεξεργαστή. Γιατί αυτός o αγώνας για επιδόσεις καλύτερα να ασχοληθούν με την αξιοπιστία και το interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πει και σε παλαιότερα σχετικά άρθρα, και για μένα ο Chrome είναι ο καλύτερος γιατί είναι ο πιο γρήγορος, ο πιο ελαφρύς και απλοποιεί κατά πολύ την περιήγησή μου στο διαδίκτυο... IE παίρνει κάτω από τη βάση, Firefox δε με τράβηξε ποτέ να τον χρησιμοποιήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...