Προς το περιεχόμενο

Ο Chrome ξεπερνά για πρώτη φορά τον Firefox σε μερίδιο χρήσης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αλλάζω τον Firefox λόγω extensions, λόγω του καταπληκτικού credentials manager που έχει. Ο chrome σου δίνει την εντύπωση της ταχύτητας, αλλά ο Firefox έχει άλλη σιγουριά και ευχρηστία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για να επιχειρηματολογησω και εγω με τη σειρα μου:παντου και παντα firefox!firefox firefox firefox firefox firefox firefox firefox firefox firefox .σοβαρα δεν τον αλλαζω για κανενα oχι μονο λογω των addons .Eνοειται πως ειναι το ιδιο γρηγοροι ολοι οι Browsers πανω σε ssd-και γρηγορο ιντερνετ.επιλεγουμε παντα αυτον που μας αρεσει-ταιριαζει(δηλαδη firefox)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλάζω τον Firefox λόγω extensions, λόγω του καταπληκτικού credentials manager που έχει. Ο chrome σου δίνει την εντύπωση της ταχύτητας, αλλά ο Firefox έχει άλλη σιγουριά και ευχρηστία!

 

Ο φιλος μιλησε και για μενα! Συμφωνω απολυτα !!!!

 

:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δεν θα είναι ο Firefox "χαλίφης στη θέση του χαλίφη", βρήκατε άλλο ...ογκόλιθο ταχύτητας, αξιοπιστίας και ασφάλειας να αντικαταστήσει τον explorer!

Ένα απλό παράδειγμα από προσωπική εμπειρία. Σε εταιρικό υπολογιστή, που έχει πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω proxy, χρησιμοποιούσαμε portable Firefox με add-on για τη διαχείριση του proxy. Είπα να δώσω μια ευκαίρια στον γρήγορο, καταπληκτικό κλπ Chrome. Το αποτέλεσμα; Όταν ρυθμίστηκε ένα αντοίστοιχο πρόσθετο στον Chrome να παρέχει πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω proxy, άλλαξε τις ρυθμίσεις LAN ολόκληρου του υπολογιστή, σε εταιρικό δίκτυο χωρίς να έχει δικαιώματα administrator (ο admin του συστήματος έχει "κλειδώσει" τις ρυθμίσεις LAN για απλούς χρήστες, ώστε να μην επηρεάζονται εταιρικά προγράμματα που δίνουν τις αναφορές μέσω εφαρμογής που δουλεύει με τον ενσωματωμένο στα Windows, Explorer).

Εγώ δεν θεωρώ πως άνθρωπος που ξέρει τι κάνει θα χρησιμοποιεί με τη θέλησή του τέτοιας νοοτροπίας πρόγραμμα. Αντίθετα, κάποιος που βαρέθηκε την πασιέντζα και θέλει εύκολη πρόσβαση σε παιχνίδάκια, ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στατιστικά από το statcounter σε ότι αφορά τους mobile browsers διαφέρουν αρκετά:

 

dbgide.jpg

 

http://gs.statcounter.com/#mobile_browser-ww-monthly-200812-201112

 

που σαν μεγέθη φαίνονται πιο κοντά σε αυτά:

 

11ln9k7.jpg

 

http://gs.statcounter.com/#mobile_os-ww-monthly-200812-201112

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο Google Analytics για τη σελίδα μου για το μήνα Νοέμβριο, ο Firefox είναι πολύ πάνω από τον Chrome.

 

Στα μειονεκτήματα του Chrome βάζω το Updater που εγκαθήσταται αυτόματα και τρέχει στο background, καθώς και την αποστολή δεδομένων στη google σχετικά με τις συνήθειές μας στο internet.

post-70970-0-86641500-1322812819_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μου προκαλεί καμία έκπληξη επειδή για απλή χρήση ακόμα και σε γρήγορο μηχάνημα είναι πολύ πιο γρήγορος από την Αλεπού..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου ειναι οτι ο chrome αυτη τη στιγμη ειναι λιγο υπερεκτιμημενος. Εγω αφου τους δοκιμασα ΟΛΟΥΣ κατεληξα στον ΙΕ9 παλι. Αλλα σαν δευτερο προτιμω firefox. Καθως εχει φοβερο GPU ACCELERATION.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 υπερ του Φαιρφοξ , λογω add-on και Scripts..

 

Αληθεια εχει ο chrome το greasemonkey ?

 

Καλος ο Chrome αλλα ειναι για απλους χρηστες........ Στο μελλον πιστευω ομως οτι θα εξελιχθει....

 

Tελικα η google θα μας φακελωσει κανονικα με τοσες εφαρμογες που εχει....... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις που επευφημειτε τον chrome δεν εχετε παρατηρησει τα απαραδεκτα κολληματα που τρωει κατα το φορτωμα των σελιδων αλλα και με πολλα ταμπς ανοικτα?

 

σε εξαπυρηνο με 8gb ram απλα δεν δικαιολογουνται

 

καντε μου μια χαρη να φορτωσετε τις ιδιες σελιδες με ie9 η ff και ελατε να μου πειτε ποσο γρηγορος ειναι

 

ps Chrome χρησιμοποιω αλλα να ξερουμε τι λεμε ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...