Προς το περιεχόμενο

Προταση Αγορας Λαδι Μηχανης !!


barman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εχω ενα Hyundai i10 και από την αντιπροσωπεία που πήρα τηλέφωνο και ρώτησα φοράει 10w30 λάδι...

 

Επειδή για την ώρα θέλω μόνο να συμπληρώσω τι μου προτείνετε να αγοράσω, γιατί στο internet που έψαξα βρίσκω σε αυτό τον τύπο κυρίως για μηχανές

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιξώδες και τις προδιαγραφές του λαδιού (αλλά και πότε πρέπει να τα αλλάξεις) τα λέει στο manual του αυτοκινήτου σου.

Επίσης σου λέει και πως να μετράς σωστά τα λάδια. Ανάλογα με τις συνθήκες και τη στιγμή της μέτρησης η στάθμη στη βέργα αυξομειώνεται μέχρι και μισό λίτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε nickolas δεν κατάλαβες μάλλον τι ρωτάω...

 

Αυτα που μου λες να κάνω τα ξέρω...  Εγω ρωτάω τι μάρκα λάδι μου προτείνει κάποιος για τον τύπο λαδιου που έχω ήδη μέσα...

Θέλω απλά να συμπληρώσω και όχι να κάνω ολική αλλαγή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνεις με το ίδιο (μάρκα-μοντέλο-ιξώδες) που έβαλες την τελευταία φορά.

 

Αν δεν ξέρεις ποιο έχεις μέσα, πιθανότατα να κάνεις δουλειά και με ίδιου τύπου (προδιαγραφές-ιξώδες) άλλης μάρκας. Κανείς πάντος δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αν θα λιπαίνεται καλύτερα ή χειρότερα το μοτέρ σου με 2 διαφορετικά λάδια μέσα. 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 10W-30 δε λέει τίποτα από μόνο του. Πρέπει να ξέρεις και τις προδιαγραφές που πρέπει να καλύπτει πχ. ACEA.

Επιπλέον είναι συχνό φαινόμενο αυτοκίνητα να κυκλοφορούν με μισό λίτρο λάδι πάνω από το MAX. Ευτυχώς η ποσότητα δεν είναι μεγάλη για να πάθουν ζημιά, αλλά οι ιδιοκτήτες νομίζουν ότι καίνε λάδια ενώ δεν καίνε.

 

Τα λάδια είναι όλα συμβατά μεταξύ τους, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα με ό,τι και αν συμπληρώσεις. Πάντα βέβαια πρέπει να βάζεις κατάλληλο λάδι για το μοτέρ σου. Αν δε βάλεις ίδια λάδια, επισπεύεις την επόμενη αλλαγή με βάση το χειρότερο από τα δύο λάδια. Αν δεν μπορείς να βρεις κατάλληλο λάδι, εννοείται πως συμπληρώνεις αν η στάθμη είναι στο min και κάνεις αλλαγή λαδιών με κατάλληλο λάδι στην πρώτη ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...