Προς το περιεχόμενο

windows 7 μπλε οθόνη


ondine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρώω μπλε οθόνη όποτε είμαι στο windows media center, βλέπω ΕΡΤ, χάνεται το σήμα. Έχω εντοπίσει το σημείο, είναι μόνο με το wmc, μόνο με την ερτ, μόνο όταν χάνει το σήμα. Δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω επειδή το πρόβλημα είναι με ελληνικά κανάλια οπότε η αναζήτηση στο internet δε βοηθά.

Έχω windows 7 pro 64-bit, tv tuner lifeview not only tv lv5h, ati 6850, catalyst 11.10 (πριν ήμουν με τους 8.78 αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα).

Γενικά είναι καλά το σύστημα αλλά θέλω να το διορθώσω αυτό επειδή ίσως δείχνει σε βαθύτερο πρόβλημα (έχω πάθει κι έχω μάθει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πρωτη ιδεα ειναι το tv tuner, αλλα ειναι ενδιαφερον πως σε ενα μονο, συγκεκριμενο καναλι δημιουργειται το προβλημα.

Ανεβασε καπου τα minidumps (c:\windows\minidump) που εχεις παρει απο τις μπλε οθονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εδώ και χρόνια το tv tuner πάντως. Η ΕΡΤ όχι μόνο ρίχνει τις μπλε οθόνες, αλλά είναι και η μόνη που χάνει το σήμα.

Ορίστε τα minidump: http://www.sendspace.com/file/hua6f5 Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρκετα ξεκαθαρα τα minidumps

Ειδα 8 απο τα 14. 3 σημερινα και απο τη στιγμη που το προβλημα φαινεται να ειναι ιδιο, επιλεκτικα αλλα 5 απο τις προηγουμενες μερες. Σε καθε μια μπλε οθονη ειχες bugcode VIDEO_TDR_FAILURE (116) το οποιο ειναι αρκετα επεξηγηματικο απο μονο του. Συγκεκριμενα το προβλημα προκαλειται απο τον ATKDispLowFilter.sys, ο οποιος εχει να κανει με την καρτα γραφικων σου.

Απορια: Οι μπλε οθονες για τις οποιες εχεις ανεβασει minidumps ειναι στις 23-24-29-30 Νοεμβριου, καθως και 3 σημερινες. Σε ολες αυτες τις περιπτωσεις ειχες τους catalyst 11.10 ή υπηρχε εναλλαγη στο ενδιαμεσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες αυτές τον 11,10 έχω. Τον έβαλα με το steam. Προβλήματα είχα και πριν με τον 8,78 (από το cd της asus). Το κενό θα είναι επειδή δεν άναψα καθόλου τηλεόραση εκείνες τις ημέρες. Λες να καθαρίσω ό,τι έχει σχέση με catalyst και να βάλω αυτό που βγήκε τώρα από τη σελίδα της ati;

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά μένω Αθήνα και βλέπω ψηφιακή τηλεόραση.

Πρόσφατα έκλεισα το AMD fuel service, δεν ξέρω τι κάνει αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε όλες αυτές τον 11,10 έχω. Τον έβαλα με το steam. Προβλήματα είχα και πριν με τον 8,78 (από το cd της asus). Το κενό θα είναι επειδή δεν άναψα καθόλου τηλεόραση εκείνες τις ημέρες. Λες να καθαρίσω ό,τι έχει σχέση με catalyst και να βάλω αυτό που βγήκε τώρα από τη σελίδα της ati;

Ναι. Μια ματια στους drivers του συστηματος σου, ο συγκεκριμενος ξεχωριζει μαζι με αλλους δυο απο αποψη παλαιοτητας. Συγκεκριμενα της Ati ειναι απο το 2008, ενω για την ιστορια οι αλλοι δυο ειναι ο emBDA64.sys και ο asusgsb.sys απο το 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, θα κάνω το εύκολο που είναι να καθαρίσω ό,τι έχει σχέση με την 6850 και θα δοκιμάσω αμέσως, το πρόβλημα θα εμφανιστεί άμα είναι. Επανέρχομαι.

 

Μια απ' τα ίδια :(

Έσβησα τον Catalyst από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων, την 6850 από το device manager, τους φακέλους amd+ati από appdata\local και ati από appdata\roaming. Κατέβασα και εγκατέστησα το 11-11_vista64_win7_64_dd. Με το που άνοιξα wmc στην ΕΡΤ, έπεσε μπλε οθόνη. Ορίστε και το minidump: http://www.sendspace.com/file/bmok13

Θα βγάλω ό,τι έχει να κάνει με την asus και θα δοκιμάσω. Αν έχεις κάποια λιγότερο επίπονη ιδέα (τα χρησιμοποιώ αυτά τα προγράμματα) πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια απ' τα ίδια :(

Έσβησα τον Catalyst από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων, την 6850 από το device manager, τους φακέλους amd+ati από appdata\local και ati από appdata\roaming. Κατέβασα και εγκατέστησα το 11-11_vista64_win7_64_dd. Με το που άνοιξα wmc στην ΕΡΤ, έπεσε μπλε οθόνη. Ορίστε και το minidump: http://www.sendspace.com/file/bmok13

Θα βγάλω ό,τι έχει να κάνει με την asus και θα δοκιμάσω. Αν έχεις κάποια λιγότερο επίπονη ιδέα (τα χρησιμοποιώ αυτά τα προγράμματα) πες μου.

 

Της asus προς το παρον δεν χρειαζεται να το πειραξεις, δεν βλεπω να εχει σχεση με τις μπλε οθονες, οπως και ο αλλος driver που σου ειπα. Προς το παρον περιμενε να δω και το καινουριο minidump, με τους catalyst uninstalled.

 

Εdit:

Δεν υπαρχει καινουριο minidump μεσα στο φακελο που ανεβασες. Ειναι τα ιδια minidumps με πριν.

Δεν δημιουργηθηκε καινουριο?

 

Οσον αφορα για το επιπονο της υποθεσης, δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου, μετα απο αναλυση σου ειπα οτι σου ειπα, μπορεις να ζητησεις τη βοηθεια οποιουδηποτε γνωριζει να διαβαζει τα minidumps και να κανεις συγκριση της αιτιας του προβληματος βασει αυτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να πάρει, τα έβγαλα ήδη :Ρ

Παράξενο, λάθος αρχείο ανέβασα; 11:43μμ λέει, το ξανανέβασα: http://www.sendspace.com/file/inifd6

 

Downloaded.To βλεπω και επανερχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε φίλε, μην παρεξηγείς, αμέσως μόλις είπες τα έβγαλα κι ας μην είναι αυτά τα πρόβλημα τελικά. Από τα χείλη σου κρέμομαι. Σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνεις ακόμα κι αν δε βγει άκρη στο τέλος.

Έβαλα λίγο ΕΤ1 και είδα Βουλή χωρίς πρόβλημα. Ίσως είναι τυχαίο, μόνο στα παράσιτα πέφτει η bsod.

 

edit. Πήρα την κεραία βόλτα έτσι ώστε να χαθεί το σήμα και μπλε οθόνη δεν έπεσε. Είτε είναι τυχαίο είτε έφταιγε κάτι της Asus. Άμα βρεις τίποτα πες μου για να ξέρω, όπως είπα αρχικά θέλω να βρω το πρόβλημα και δε με νοιάζει τόσο να βλέπω τηλεόραση (έχω πάθει κι έχω μάθει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και το καινουριο minidumps μια απτα ιδια βγαζει

  • VIDEO_TDR_FAILURE (116)
  • IMAGE_NAME: ATKDispLowFilter.sys
  • fffff880`04047000 fffff880`04050a00 ATKDispLowFilter ATKDispLowFilter.sys Wed May 14 06:03:13 2008 (482A5671)

Μαλλον κατι μενει πισω, παρα το uninstall των catalyst υποθετω. Το περιεργο ειναι πως συνεχιζει το timestamp του να δειχνει οτι ειναι απο το 2008, ενω οπως ειπες εβαλες τους νεωτερους δυνατους catalyst,απο το site της Ati.

 

Σχετικα με την τελευταια δοκιμη σου,αλλαξε δηλαδη συμπεριφορα τωρα?Νωριτερα "εσκαγε" με το που εβαζες ET1 και τωρα ας πουμε "την ανεχεται" για καποια ωρα?

 

Εdit:

edit. Πήρα την κεραία βόλτα έτσι ώστε να χαθεί το σήμα και μπλε οθόνη δεν έπεσε.\

Ο συγκεκριμενος της asus παντως, απ οτι βλεπω εχει σχεση με video capture. Θα μπορουσε να εξηγηθει το προβλημα, λογω κλησεων που κανει στον driver της ati προκειμενου να δουλεψει, με αποτελεσμα να προκαλει προβλημα στον ATKDispLowFilter.sys και σαν επακολουθο να φαινεται αυτος σαν φταιχτης.

Ειναι "καλα κρυμμενος" παντως, καθως εαν οντως αυτος ειναι το προβλημα, δεν εμφανιζεται στο stack λιγο πριν την μπλε οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μην έσβησα τα πάντα γι'αυτό ξεμένει αυτό από το 2008; Αυτή τη στιγμή αρνείται να ρίξει μπλε οθόνη. Εμποδίζω την κεραία και μου βγάζει το φυσιολογικό "χάθηκε το σήμα". Πριν, με το που χανόταν το σήμα (μόνο η ερτ το πάθαινε), έπεφτε bsod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λες να μην έσβησα τα πάντα γι'αυτό ξεμένει αυτό από το 2008;

Προς το παρον δεν ασχολεισαι με το συγκεκριμενο, απο τη στιγμη που δεν εχεις προβλημα.

 

 

Αυτή τη στιγμή αρνείται να ρίξει μπλε οθόνη. Εμποδίζω την κεραία και μου βγάζει το φυσιολογικό "χάθηκε το σήμα". Πριν, με το που χανόταν το σήμα (μόνο η ερτ το πάθαινε), έπεφτε bsod.

Kαλο σημαδι πιστευωwink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...