Προς το περιεχόμενο

κινέζικη ταμπλετα !


glikomaroulaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ενα κινέζικο tablet. Βρήκα ένα με τα εξής χαρακτηριστηκά:

 

B09 Google Android 2.2 10.1 inch 720 Video Support Resistive Screen Tablet PC

 

Μεγάλο Tablet Pc 10,1 ιντσών , άριστης ποιότητας.

 

Καινούριο στο κουτί του.

 

 

Το προϊόν βρίσκεται στην Ελλάδα.

 

Αποστολή σε όλη την Ελλάδα.

 

Λίγα λόγια.

 

Αποτελεί ίσως το πιο ποιοτικό κομμάτι στην κατηγορία του.

 

Η σταθερότητα της έκδοσης του συστήματος του είναι τέλεια. Το Wifi κλειδώνει γρήγορα και σταθερά στο ασύρματο δίκτυο. Αναπαράγει γρήγορα σταθερά και καθαρά τα Flash video, Youtube κ.α.

 

Η πλοήγηση στο Internet γίνεται γρήγορα και οι σελίδες φορτώνουν γρήγορα .

 

Μεγάλη διάρκεια μπαταρίας (άνω των 5 ωρών).Κάμερα 1,3Μρ.

 

Η απόκριση της οθόνης είναι άμεση, η δε ανάλυση της 1024Χ600 πολύ καλή.

 

Ελληνικό μενού και μέθοδο εισαγωγής (γραφή)

 

Office software, e-book , και πολλές άλλες εγκατεστημένες εφαρμογές.

 

Μπορείτε επίσης να κατεβάσετε δωρεάν από την πλατφόρμα Android χιλιάδες άλλες εφαρμογές.

 

Το προϊόν αυτό έχει επιλεγεί για τις πολύ καλές του ιδιότητες και την καλή του λειτουργία ανάμεσα σε παρόμοια προϊόντα της κατηγορίας αυτής και αποτελεί τη χρυσή τομή (ποιότητας- τιμής).

 

Έχει ελεγχθεί για την τέλεια λειτουργία του.

 

Επειδή το προϊόν βρίσκεται στην Ελλάδα αποφεύγεται το υψηλό κόστος μεταφοράς (γύρο στα 30Ε), πιθανό τελωνείο, τον μεγάλο χρόνο αποστολής που συνήθως ξεπερνά τις 15 μέρες, προβλήματα και απάτες στην πληρωμή, και άλλες πιθανές δυσάρεστες εκπλήξεις...

 

1 έτος εγγύηση αντικατάστασης για ενδογενή παράγοντα.

 

Αναλυτικά στοιχεία.

 

CPU: WM8650 800MHz

 

*

 

OS: Google Android 2.2

*

 

RAM: 256M DDR2

*

 

Storage: 2GB

*

 

Support TF card extend 16GB max

*

 

Display: 10.1 inch TFT LCD resistive touch panel 1024*600

*

 

Camera: 1.3 mega pixel

*

 

Battery: 3200mAh

*

 

Networking: Wifi 802.11 b/g

*

 

Support 720P Video

*

 

3G: Extenal

*

 

GPS: No

*

 

Bluetooth: No

*

 

Work time: 4-5 hours

*

 

Speakers: Yes

*

 

MIC: Yes

*

 

Input: 100-240V 50-60Hz

*

 

Output: 9V 1.5A

*

 

Audio format: MP3, WMA, APE, FLAC, AAC, WAV, AC3, WAV

*

 

Video format: MKV, AVI, RM, RMVB, FLV,WMV9, MP4

*

 

Picture format: JPG, BMP, PNG, GIF

*

 

Office software: Word,Excel,Power Point and Email function

*

 

G-sensor: Yes

*

 

Interface: Headphone jack*1, TF card slot*1, Mini USB*1, DC Slot*1, USB*2

*

 

Material of back cover: Plastic

*

 

Other application: 3G Setting, ADSL Setting, App Market, Browser, Calculator, Calendar, Camera, Clock, Contacts, Email, Ethernet, File Browse, Gallery, My Music, My Photo, My Video, Picture Capture, PK Manager, Search, Settingd, Voice Recorder, Wi-fi Settings, YouTube

*

 

Language: Czech, Danish, Dutch, English, Spanish, French, Italy, Norwegian, Portuguese, Roman, Swedish, Turkish, Greek, Russian, Korean, Chinese, Japanese, German

*

 

Weight: 0.57 kg

*

 

Package weight: 1.6 kg

*

 

Size: 26.7*18*1.0 cm

 

 

140 ευρώπουλα! το θέλω μονο για κανένα παιχνιδακι και για σερφάρισμα στο ιντερνετ... αντε και κανενα skype ή msn ! αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και νομιζω πως ειμαστε σε λαθος τομεα, μοναχα η resistive οθονη θα με απετρεπε απο την αγορα του.

Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αναλογο σε resistive οθονες απο πλευρας τιμης, αλλα γνωμη μου ειναι να το ψαξεις καπως παραπανω.

Πχ, βαzοντας 50 ευρω παραπανω (αν σε παιρνει), μπορεις να αποκτησεις αυτο λ.χ το οποιο ναι μεν δεν ειναι τερας χαρακτηριστικων, αλλα μονο για την capacitive οθονη εγω προσωπικα θα τα εδινα.

http://www.skroutz.gr/s/285002/Archos-101-Internet-Tablet-8GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΆΜΑ θες φίλη μου εγώ δίνω τάμπλετ με 1ghz,1080p προβολή βίντεο,8 γιγα μνήμη και δώρο πληκτρολόγιο,θήκη με δωράκια στα 175 ευρώ.Φυσικά μέσα στην εγγύηση και πολύ καλύτερο από αυτό που βρήκες,αν ενδιαφέρεσαι στείλε π.μ.

 

stormrain αυτό που έβαλες στο λινκ είναι ίδιο με το δικό μου αλλά το πιξμάνια δεν το χει διαθέσιμο και έχει και 16ε μεταφορικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε tablet έχω δοκιμάσει με οθόνη resistive, μετά από λίγο καταντάει σπάσιμο νεύρων. Μείνετε μακριά από resistive, το Android είναι φτιαγμένο για οθόνες capacitive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ενα κινέζικο tablet. Βρήκα ένα με τα εξής χαρακτηριστηκά:

 

B09 Google Android 2.2 10.1 inch 720 Video Support Resistive Screen Tablet PC

 

Μεγάλο Tablet Pc 10,1 ιντσών , άριστης ποιότητας.

 

Καινούριο στο κουτί του.

 

 

Το προϊόν βρίσκεται στην Ελλάδα.

 

Αποστολή σε όλη την Ελλάδα.

 

Λίγα λόγια.

 

Αποτελεί ίσως το πιο ποιοτικό κομμάτι στην κατηγορία του.

 

Η σταθερότητα της έκδοσης του συστήματος του είναι τέλεια. Το Wifi κλειδώνει γρήγορα και σταθερά στο ασύρματο δίκτυο. Αναπαράγει γρήγορα σταθερά και καθαρά τα Flash video, Youtube κ.α.

 

Η πλοήγηση στο Internet γίνεται γρήγορα και οι σελίδες φορτώνουν γρήγορα .

 

Μεγάλη διάρκεια μπαταρίας (άνω των 5 ωρών).Κάμερα 1,3Μρ.

 

Η απόκριση της οθόνης είναι άμεση, η δε ανάλυση της 1024Χ600 πολύ καλή.

 

Ελληνικό μενού και μέθοδο εισαγωγής (γραφή)

 

Office software, e-book , και πολλές άλλες εγκατεστημένες εφαρμογές.

 

Μπορείτε επίσης να κατεβάσετε δωρεάν από την πλατφόρμα Android χιλιάδες άλλες εφαρμογές.

 

Το προϊόν αυτό έχει επιλεγεί για τις πολύ καλές του ιδιότητες και την καλή του λειτουργία ανάμεσα σε παρόμοια προϊόντα της κατηγορίας αυτής και αποτελεί τη χρυσή τομή (ποιότητας- τιμής).

 

Έχει ελεγχθεί για την τέλεια λειτουργία του.

 

Επειδή το προϊόν βρίσκεται στην Ελλάδα αποφεύγεται το υψηλό κόστος μεταφοράς (γύρο στα 30Ε), πιθανό τελωνείο, τον μεγάλο χρόνο αποστολής που συνήθως ξεπερνά τις 15 μέρες, προβλήματα και απάτες στην πληρωμή, και άλλες πιθανές δυσάρεστες εκπλήξεις...

 

1 έτος εγγύηση αντικατάστασης για ενδογενή παράγοντα.

 

Αναλυτικά στοιχεία.

 

CPU: WM8650 800MHz

 

*

 

OS: Google Android 2.2

*

 

RAM: 256M DDR2

*

 

Storage: 2GB

*

 

Support TF card extend 16GB max

*

 

Display: 10.1 inch TFT LCD resistive touch panel 1024*600

*

 

Camera: 1.3 mega pixel

*

 

Battery: 3200mAh

*

 

Networking: Wifi 802.11 b/g

*

 

Support 720P Video

*

 

3G: Extenal

*

 

GPS: No

*

 

Bluetooth: No

*

 

Work time: 4-5 hours

*

 

Speakers: Yes

*

 

MIC: Yes

*

 

Input: 100-240V 50-60Hz

*

 

Output: 9V 1.5A

*

 

Audio format: MP3, WMA, APE, FLAC, AAC, WAV, AC3, WAV

*

 

Video format: MKV, AVI, RM, RMVB, FLV,WMV9, MP4

*

 

Picture format: JPG, BMP, PNG, GIF

*

 

Office software: Word,Excel,Power Point and Email function

*

 

G-sensor: Yes

*

 

Interface: Headphone jack*1, TF card slot*1, Mini USB*1, DC Slot*1, USB*2

*

 

Material of back cover: Plastic

*

 

Other application: 3G Setting, ADSL Setting, App Market, Browser, Calculator, Calendar, Camera, Clock, Contacts, Email, Ethernet, File Browse, Gallery, My Music, My Photo, My Video, Picture Capture, PK Manager, Search, Settingd, Voice Recorder, Wi-fi Settings, YouTube

*

 

Language: Czech, Danish, Dutch, English, Spanish, French, Italy, Norwegian, Portuguese, Roman, Swedish, Turkish, Greek, Russian, Korean, Chinese, Japanese, German

*

 

Weight: 0.57 kg

*

 

Package weight: 1.6 kg

*

 

Size: 26.7*18*1.0 cm

 

 

140 ευρώπουλα! το θέλω μονο για κανένα παιχνιδακι και για σερφάρισμα στο ιντερνετ... αντε και κανενα skype ή msn ! αξίζει?

 

Αγόρασε τό Zenithink Zepad C91 (πολύ καλύτερο λόγω οθόνης, επεξεργαστή κλπ) στα σχεδόν ίδια χρήματα: $210 (155 Euro περίπου) μαζί με τα μεταφορικά...

 

http://www.merimobiles.com/Zenithink_ZT280_C10_Zepad_C91_10_1_inch_p/meri2548.htm με αποστολή μέσω Αγγλίας(όχι τελωνείο)...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν θέλω να δώσω παραπάνω λεφτά (ασε που δεν εχω κιόλας)... Επειδή είμαι λίγο ψιλό άσχετη τι είναι η οθόνη resistive? :unsure:

Resistive, όπως λέει και η λέξη σημαίνει ότι θέλει πίεσή για να "πιασει" το πάτημα η οθόνη. Με λίγα λογια πρέπει να βαζεις δύναμή με το δάχτυλο στην οθόνη. Κάποτε δεν υπήρχε αλλος τρόπος. Με μαθηματική ακρίβειά μετα απο λίγο κουραζεσαι, το παρατας σε μια γωνιά και δεν ξανασχολεισαι. Δεν παράγει κανείς τέτοιες οθόνες πλεον. Καποιοι Κινέζοι βάζουν ότι stock περισεψε σε παμφτηνα προϊόντα, για να ξεφορτωθουν το stock, ψάχνοντας πελάτες/θυματα που δεν ξερουν τίποτα απο τεχνολογια. Πλεον ολοι χρησιμοποιούν capacitive οθόνες, δηλαδή "χωρητικοτητας" που αγγίζεις για να δει το πάτημα.

Ελπίζω να κατέληξες σε συμπέρασμά. Αν όχι, με για το καινουριο σου tablet. :)

Edit. Παλαιότερα που δεν υπήρχαν capasitive, όλα τα smartphone resistive οθόνες είχαν. Είχαν όμως και ένα στηλο για να πατάς, ακριβώς γιατί με το δάχτυλο δεν...

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν με νοιάζει για την οθόνη και πολύ, απλά θέλω να μου πείτε αν είναι καλά τα χαρακτηριστικά του για αυτα που το θέλω (για κανένα παιχνιδι, για κανένα internet κανενα skype). οκ δεν ειναι το καλύτερο της αγοράς αλλα είναι οικονομικό, να μου πεις αυτο που πληρώνεις παίρνεις! Αλλα δεν σκοπέυω να δώσω και 300 ευρώ (ή και παραπάνω) για κάτι που το θέλω μονο για τα βασικά. Αλλωστε έχει και εγγύηση οπότε αν πάθει κάτι μπορώ να το αντικαταστήσω! Δεν νομιζω να κλατάρει αν το χρησημοποιώ μονο για αυτα... τι λέτε? :unsure: :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μετα απο οσα σου εγραψα, δεν άλλαξες γνώμη, τα υπολοιπα χαρακτηριστικά θα σου φανούν σούπερ..

Σε σχεση με την τιμή του πάντα. Το τεραστιο μειον είναι η οθόνη γι αυτό η χαμηλή τιμή. Τα υπολοιπα τρώγονται.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν με νοιάζει για την οθόνη και πολύ, απλά θέλω να μου πείτε αν είναι καλά τα χαρακτηριστικά του για αυτα που το θέλω (για κανένα παιχνιδι, για κανένα internet κανενα skype). οκ δεν ειναι το καλύτερο της αγοράς αλλα είναι οικονομικό, να μου πεις αυτο που πληρώνεις παίρνεις! Αλλα δεν σκοπέυω να δώσω και 300 ευρώ (ή και παραπάνω) για κάτι που το θέλω μονο για τα βασικά. Αλλωστε έχει και εγγύηση οπότε αν πάθει κάτι μπορώ να το αντικαταστήσω! Δεν νομιζω να κλατάρει αν το χρησημοποιώ μονο για αυτα... τι λέτε? :unsure: :blink:

 

Δεν γίνεται να μη σε νοιάζει για την οθόνη γιατί μέσω αυτής χειρίζεσαι το tablet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δέν θέλω να δώσω παραπάνω λεφτά (ασε που δεν εχω κιόλας)... Επειδή είμαι λίγο ψιλό άσχετη τι είναι η οθόνη resistive? :unsure:

 

Μόνο 15 Euro δίνεις παραπάνω (155 Euro θα σου στοιχίσει) και παίρνεις ένα tablet τουλάχιστον 2-3 κλάσεις ανώτερο...

Στή κατηγορία αυτού που σου πρότειναν (Resistive οθόνη) δες αυτό (για να καταλάβεις και τι παίζεται στο είδος): http://www.usbsea.com/products/10.2_inch_Android_2.2_OS_Tablet_PC_Support_WiFi__3G__GPS_with_Camera_RAM512MB,4GB_Hard_disk_support_Flash_10.1_R-UMPC-M102B.html .

Στοιχίζει μόνο $ 114.13 (85 Euro περίπου), έχει πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά ( επεξεργαστή, μνήμη, αποθηκευτικό χώρο, μπαταρία), κανονικό GPS και παρ' όλα αυτά θεωρείται ξεπερασμένο...

Πές σ' αυτόν που σου πρότεινε αυτό το...Super-Duper μηχάνημα ότι 140 Euro για (αρχαίο και απελπιστικά αργό) tablet με 800άρη επεξεργαστή, 256 ΜΒ μνήμη, Resistive οθόνη (που δεν χρησιμοποιήται πλέον) και μόνο 1 χρόνο εγγύηση (γιατί αφου πωλείται από κατάστημα στην Ελλάδα? ) είναι πάρα πολλά χρήματα -σχεδόν απάτη- για τα σημερινά δεδομένα ...

 

H Resistive touch screen λειτουργεί με βάση την πίεση που ασκεί το δάχτυλο (ή κάτι άλλο π.χ.γραφίδα) στην επιφάνειά της γι' αυτό και πολλές φορές δεν ανταποκρίνονται άμεσα στις διάφορες εντολές...

 

Οι Capacitive touch screens, σε αντίθεση με τις resistive, λειτουργούν αντιλαμβανόμενες την αγωγιμότητα του δέρματος των δαχτύλων άρα δεν απαιτείται καμιά απολύτως πίεση για να εντοπίσουν με επιτυχία κάθε άγγιγμα (δηλαδή απλώς τις αγγίζεις)...

Η παράμετρος αυτή μεγιστοποιεί την απόκριση που έχουν στις διάφορες εντολές (δηλαδή είναι φοβερά ευαίσθητες)...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν με νοιάζει για την οθόνη και πολύ, απλά θέλω να μου πείτε αν είναι καλά τα χαρακτηριστικά του για αυτα που το θέλω (για κανένα παιχνιδι, για κανένα internet κανενα skype). οκ δεν ειναι το καλύτερο της αγοράς αλλα είναι οικονομικό, να μου πεις αυτο που πληρώνεις παίρνεις! Αλλα δεν σκοπέυω να δώσω και 300 ευρώ (ή και παραπάνω) για κάτι που το θέλω μονο για τα βασικά. Αλλωστε έχει και εγγύηση οπότε αν πάθει κάτι μπορώ να το αντικαταστήσω! Δεν νομιζω να κλατάρει αν το χρησημοποιώ μονο για αυτα... τι λέτε? :unsure: :blink:

 

Τα χαρακτηριστικά του tablet που ανέφερες είναι επιεικώς αρχαία πλέον και είναι σίγουρο ότι θα σέρνεται σχεδόν σε οτιδήποτε θελήσεις να κάνεις. Έχει ακριβώς τα ίδια βασικά χαρακτηριστικά με το 7ιντσο MID V7 το οποίο το βρίσκεις από 50-60 ευρώ απέξω και γύρω στα 100 από Ελλάδα. Η εγγύηση που λες ότι έχει και αναφέρεται ότι είναι για 1 χρόνο πάλι μούφα είναι, διότι αν το tablet που αναφέρεις πωλείται από κατάστημα στην Ελλάδα τότε ο πωλητής-κατάστημα είναι υποχρεωμένος βάσει της ευρωπαικής νομοθεσίας να παρέχει 2 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...