Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα απεικόνισης γραφικών παραστάσεων με μια αναζήτηση στη Google


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη δυνατότητα αναπαράστασης γραφημάτων περίπλοκων συναρτήσεων εγκαινίασε σήμερα η Google, δίνοντας τη δυνατότητα στους χρήστες να εισάγουν τις μαθηματικές συναρτήσεις απευθείας στο πεδίο αναζήτησης όπου στη συνέχεια εμφανίζεται η γραφική παράσταση. Για τους λάτρεις των μαθηματικών πρόκειται για μια αρκετά ενδιαφέρουσα δυνατότητα, καθώς με τον τρόπο αυτό απλοποιείται πάρα πολύ η διαδικασία αναπαράστασης των γραφημάτων.

 

supercalc.png

 

Όπως περιγράφει μηχανικός της Google μπορεί κανείς να κάνει εύκολα zoom στη γραφική παράσταση που παράγεται, για μεγαλύτερη λεπτομέρεια. Επιπλέον μέσα από το πεδίο της αναζήτησης μπορούν να εισαχθούν παραπάνω από μία μαθηματικές συναρτήσεις χωρισμένες με κόμμα, συμπεριλαμβανομένων των τριγονομετρικών, εκθετικών και λογαριθμικών συναρτήσεων.

 

Τους τελευταίου μήνες η Google ενσωματώνει ολοένα και περισσότερες δυνατότητες στο κουμπί αναζήτησής της, φτάνοντας σε ένα σημείο όπου πολλές διαδικασίες που γινόταν μέχρι και λίγο καιρό πριν μέσω εξειδικευμένων μέσων να απλοποιούνται στο έπακρο. Μερικές από αυτές είναι η ενημέρωση για τον καιρό, η εκτέλεση μαθηματικών πράξεων, μετατροπές μεταξύ όλων των μονάδων, παρακολούθηση πτήσεων και παραγγελιών, έλεγχος της ώρας σε συγκεκριμένα μέρη του κόσμου και πολλά άλλα.

 

Link.png Site: insidesearch.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτά είναι μπιχλιμπιδια...Εμενα αν δεν αρχισει να μου φτιαχνει καφε δεν προκειται να την παρω υποψην μου την εταιρια...Ακους εκει κανει τα "παντα"...πφφφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτότυπο αν μη τι άλλο. ακόμη και για όσους δεν ενδιαφέρονται άμεσα μπορεί να βοηθήσει πχ σε εργασίες ή στα καθημερινά μαθήματα στο σχολείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...

 

... http://www.wolframalpha.com/

Όντος η ιδέα μπορεί να είναι από εκεί. Αλλά το wolframalpha δε σε αφήνει να ζουμάρεις κτλ. Είναι χρήσιμο σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή φάση αλλά γενικά δε μου αρέσει εκεί που το πάει ο γούγλης.. θα σταματήσουμε να σκεφτόμαστε όπου νά'ναι...

Σωστή σκέψη (*αρχικά), αλλά άμα το δούμε έτσι: "έτσι που το πάμε με τα αυτοκίνητα.. θα ξεχάσουμε πως να περπατάμε όπου να'ναι"

 

Σε όλα να κάνουμε χρήση με μέτρο. Αυτή είναι η λύση :)

 

Δηλαδή, αν αντί να γράψε "www.insomnia.gr" κάμω google search "insomnia gr" τότε ναι, υπάρχει πρόβλημα

 

(btw ξέρω πολλούς που έχουν πρόβλημα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν πάμε καλά , στην εποχή μου για να αντιγράψω κάτι γραφικές επιλύσεις στα εφαρμοσμένα μαθηματικά έπρεπε να κάνω χρήση του εξής κάτωθι αναφερόμενου εξοπλισμού:

 

Κινητό με φωτογραφική άνω του ενός MP και ενεργοποιημένη την τεχνολογία MMS

 

Διαθέσιμος φίλος εκτός του αμφιθεάτρου και

 

λάπτοπ High End το οποίο ενσωμάτωνε τεχνολογία BlueTooth

 

Εγκατεστημένο στο λάπτοπ το Mathematica

 

Και η διαδικασία ώς εξής:

 

Φωτογραφίζουμε (με τρόπο)τα δεδομένα της συνάρτησης που θέλουμε να γραφηθεί , στην συνέχεια με την τεχνολογία MMS αποστέλουμε το αντικείμενο της λήψης στον "διαθέσιμο" φίλο **ΠΡΟΣΟΧΗ στο τι ανάλυση έχουμε ρυθμίσει την κάμερα ...στην μέγιστη το αντικείμενο λήψης δεν θα μπορεί να εισαχθεί στο MMS λόγω μεγέθους...

Στην συνέχεια ο φίλος παίρνει τα δεδομένα τα τοποθετεί στο Mathematica κάνει την γραφική την οποία και κάνει Save as Jpg αρχείο και στην συνέχεια με την τεχνολογία ΒΤ στέλνει πίσω το αρχείο στο κινητό με την εικόνα της γραφικής μας επίλυσης.

 

 

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ??? 1 Κινητό με 3G για πρόσβαση στο διαδίκτυο και πληκτρολογούμε www.google.gr και την συνάρτηση της οποίας θέλουμε την γραφική επίλυση.

 

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ.... ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΤΥΧΙΟ???? :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει τον κόσμο η Google.

Ένα απλό γράφημα το παίρνεις εύκολα παντού, δεν χρειάζονται τα ματζούνια της google.

Aν θέλεις κάτι άλλο ένα βήμα πιο πέρα, η εν λόγω λειτουργία είναι άχρηστη.

Π.χ. αν η συνάρτηση είναι σε πεπλεγμένη μορφή ή δίνεται παραμετρικά ως σύστημα τι κάνεις ;

Ή αν είναι συνάρτηση μιγαδικών αριθμών ;

 

Άχρηστα πράγματα για να τραβήξουν την προσοχή των ανίδεων.

Εκτός από το βαρύ πυροβολικό (Mathematica, MatLab) που κάνουν τα πάντα (και προφανώς τα έχουν οι "λάτρεις των μαθηματικών"),

υπάρχουν ένα σωρό δωρεάν προγράμματα, ευχρηστότατα και με πολύ περισσότερες δυνατότητες.

Ως και το Μathematics της MS (που το δίνει τσάμπα) είναι χίλιες φορές καλύτερο....

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...