Προς το περιεχόμενο

ποια linux μπορώ να βάλω στο laptop???????????


tsakalister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σε όλους. θα ήθελα κάποιος να μου πει ποια linux μπορώ να βάλω στο laptop (Hp nx9020) μου. Με την προϋπόθεση πως δεν υπάρχει σκληρός οπότε σε Usb, να έχει ήχο και να μπορεί να δουλέψει την κεραία wifi (TP-LINK TL-WN322G).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux mint πιστεύω είναι αρκετά καλή έκδοση.(με το lxde πακέτο) Το χρησιμοποιώ στο μικρό netbook που το έχω για έξω και πάει αρκετά καλά μπορώ να πω.

 

 

http://www.linuxmint.com/edition.php?id=87

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux mint πιστεύω είναι αρκετά καλή έκδοση.(με το lxde πακέτο) Το χρησιμοποιώ στο μικρό netbook που το έχω για έξω και πάει αρκετά καλά μπορώ να πω.

 

 

http://www.linuxmint.com/edition.php?id=87

Ναι φίλε μου μήπως ξέρεις και αν είναι συμβατό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον υπολογιστή εννοείς;

Βασικά είχα δοκιμάσει άλλες διανομές και το πρόβλημα μου ήταν η δεν είχα ήχο η δεν δούλευε η κεραία.... :-( το κατεβάζω και αν δουλέψουν όλα κερνάω μπύρα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει πρόβλημα το ίδιο το σύστημα και δεν φταίει το λειτουργικό; Ή έχεις δοκιμάσει και windows και λειτουργεί;

φίλε μου εξήγησε μου πως θα γίνει να το εγκαταστησω στο usb... Το έχω βάλει φόρτωσε βρήκε και το wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,για να μην ανοιγω νεο θεμα, ειμαι χρονια σε ubuntu σαν βασικο λειτουργικό στο laptop, αλλα τελευταια κατι με κανει να θελω να αλλαξω. Σκεφτομαι να μεταβω σε fedora η arch, με πρωτο στοχο το arch, αλλα σκεφτομαι λιγο την εγκατάσταση και την αρχική παραμετροποίηση.αξιζει λέτε; να το επιχειρησω;

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά αφού έχεις ιδέα του πως λειτουργεί το linux εγώ θα έλεγα να το τολμήσεις. Εγώ το έκανα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το arch... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε ε? Το σκέφτομαι καιρό τώρα, αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει. Απλά με απασχολεί μην έχω πρόβλημα με το υλικό, έχω διπύρηνο επεξεργαστή της intel και κάρτα γραφικών την ενσωματωμένη της intel 945gm θα έχω πρόβλημα?Με τις εφαρμογές? όλα καλά? θα βρίσκω? Κυρίως πέρα από browsing θα τον χρησιμοποιώ για προγραμματισμό, θα είναι εντάξει?Θα δω διαφορά στην απόδοση συγκριτικά με ubuntu? Μετά την εγκατάσταση ποιο γραφικό περιβάλλον προτείνετε?

 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φανταστική διανομή το arch. Η μόνη που ως τώρα μου δούλεψε άψογα και στο eeepc και στο turbo-x που έχω. Θέλω να το βάλω και στον σταθερό αλλά βαριέμαι απελπιστικά. Από εφαμογές δεν μου λείπει κάτι αλλά εγώ δεν χρησιμοποιώ τίποτα το εξειδικευμένο. Επίσης υπάρχει και το AUR οπού υπάρχουν τα πάντα κυριολεκτικά. Εγώ έχω lxde στο eeepc και kde (αλλά εγκατέστησα μόνο την βάση και έβαλα εγώ ότι χρειάζομαι) στο λαπτοπ. Τώρα βέβαια αυτό είναι κ θεμα γούστου και το τι σηκώνει το λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν έχεις πρόβλημα με τη διανομή που είσαι τώρα, δε θα έχεις και με το arch. Τις εφαρμογές θα μπορείς να τις βρεις κατά πάσα πιθανότητα όλες. Γενικά αν κάνεις το αρχικό στήσιμο δεν του λείπει κάτι συγκριτικά με τις άλλες διανομές. Ίσα ίσα που απλοποιεί κάποια πράγματα. Και το community είναι απλά φανταστικό. Αν είσαι ήδη εξοικειωμένος δε θα έχεις πρόβλημα. Εκτός αυτού εμείς τι δουλειά κάνουμε εδώ; Ξεκίνα εσύ κι εδώ είμαστε για ότι συναντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σε όλους. θα ήθελα κάποιος να μου πει ποια linux μπορώ να βάλω στο laptop (Hp nx9020) μου. Με την προϋπόθεση πως δεν υπάρχει σκληρός οπότε σε Usb, να έχει ήχο και να μπορεί να δουλέψει την κεραία wifi (TP-LINK TL-WN322G).

 

Το Linux είναι ένα, και είναι πυρήνας... εσύ μιλάς για Διανομές. Στο λέω για να το ξέρεις δεν το παίζω έξυπνος. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...