Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση νομίζω. Είναι ένα story driven παιχνίδι κυρίως, και σε αυτόν τον τομέα το έχουν αποθεώσει οι περισσότεροι. Το gameplay είναι κάπως μονότονο σε κάποιες φάσεις, αλλά λόγω της φύσης του παιχνιδιού είναι μάλλον δικαιολογημένη αυτή η μονοτονία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμπαθω και πολυ Sony οπως εχετε καταλαβει αλλα το παιχνιδι ειναι 10αρακι πολυ ευκολα.

 

Δυστηχως εγω το ξεκινησα μετα το hype που εφαγε.Καλα λεω αυτο το παιχνιδι πρεπει να ειναι το καλυτερο της δεκαετιας και βαλε.

Δυστηχως δεν ητα αυτο που περιμενα.Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο παιχνιδι,ειναι παρα πολυ καλο παιχνιδι αλλα οχι για αυτα που ακουγα και για τα 10αρια που επαιρνε.

Το μεγαλο προβλημα του ηταν οτι εκανες πολλες φορες τα ιδια και τα ιδια.Σκοτωνεις [η πας sneaky απο πισω]προχωρας,μετα νεος  τοπος ,ξανασκοτωνεις κτλ[αναμεσα ειχε και καποια cutscene].Εμενα με κουρασε

Ξαναλεω πολυ καλο παιχνιδι ,αλλα μεχρι εκει.

BAN ME

Αυτο νιωθω και εγω ακριβως.. 

 

Ειναι πανεμορφο ομως, εχουν κανει καταπληκτική δουλεια στο περιβαλλον και στη λεπτομέρεια, συνεχεια σταματαω να χαζεψω το setting.. :P Δεν λεω περισσοτερα πριν το τερματισω γιατι και για το Bioshock τα ιδια ελεγα αλλα το τελος αποζημίωσε και με το παραπάνω, ελπιζω να κανει το ιδιο και το TLOU. Το παω παρα πολυ αργα παντως δεν ξερω γιατι δεν μπορω να το τελειωσω γρηγορα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και στα 31 μου πλέον. Είναι η πρώτη φορά που πήγα παιχνίδι και το τερμάτισα σε μια μέρα. Το άρχισα μεσημεράκι μαζί με φίλο που είναι άσχετος με τα video games. Μόνο pro έχει παίξει. Το έβλεπε σε ταινία. Και τελειώσαμε έξι μισή το πρωί. Χάσαμε τον χρόνο. Και πήγαμε για τυρόπιτα και γάλα λες και γυρίσαμε από έξοδο. Προσωπική άποψη είναι δεκαρακι με χίλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λόγος που κάνει το συγκέκριμένο παιχνίδι να ξεχωρίζει και να είναι σημαντικό (και να αξίζει και το hype του) είναι ότι προσπαθεί να γεφυρώσει το χάσμα που συνήθως υπάρχει μεταξύ setting/ιστορίας/ανάπτυξης χαρακτήρων και gameplay. Το setting του και η πλοκή του είναι πολύ σκληρά σε όλα τα επίπεδα και δεν επιτρέπουν πολλά πράγματα. Αυτό, αν ο dev έχει τα @@, ιδανικά πρέπει να αντικατοπτρίζεται στο gameplay, κι ας έχει αυτό ως αποτέλεσμα αργό ρυθμό ή μονοτονία. Αυτό το παιχνίδι είναι με έναν τρόπο η απάντηση/λύση όσο είναι δυνατόν στην παρούσα φάση σε όλες τις κριτικές που είχε δεχτεί το Uncharted και το Tomb Raider για ασυμφωνία πλοκής και gameplay (έχει κι ένα σκηνικό το LoU που δε θα σας το χαλάσω, αλλά αν έχετε παίξει το τελευταίο TR θα εκτιμήσετε, θεωρώ - όσοι το έχουν τερματίσει το παιχνίδι πιθανώς θα καταλάβουν τι εννοώ ;) )

 

Και μαζί με όλα αυτά - που όταν τελειώσετε το παιχνίδι μπορούμε να τα συζητήσουμε - έχει κι εξαιρετικό γράψιμο, χαρακτήρες, ηθοποιία, σκηνοθεσία και προσοχή στη λεπτομέρεια. Ολα είναι by design, όχι τυχαία. Ενα μονότονο παιχνίδι αξίζει διαφορετικής αξιολόγησης όταν είναι έτσι επειδή απλώς είναι έτσι από όταν είναι έτσι επειδή υπάρχει λόγος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το game δεν είχε stealth θα ήταν τελείως διαφορετικό, προσωπικά δεν το βρίσκω μονότονο, αντίθετος, γιατί έχεις πάμπολλες επιλογές, ποτε δεν πέρασα το ίδιο σημείο με τον ίδιο τρόπο και το AI είναι αρκετά καλο ώστε κάθε encounter να φαίνεται διαφορετικό. Αν κάτι είναι που με ενόχλησε είναι τα λίγα όπλα και πράγματα που μπορούσες να φτιάξεις. Δεν θυμάμαι άμα έχει ειπωθεί αλλα το game έχει ένα κρυφό mechanic, άμα κανεις stun κάποιον (μπουκάλι, τούβλο) sprint κατά πάνω του χωρίς όπλο και τον χτυπήσεις, θα μπει σε begging state και άμα τραβήξεις όπλο σημαδεύει αυτόματα headshot. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονότονο ούτε εγώ το βρήκα, ακριβώς γι' αυτό που λες. Τη χρησιμοποίησα τη λέξη γι' αυτούς που το βρίσκουν τέτοιο, πιθανώς περιμένοντας shooter ή κάτι τέτοιο, όπως και για τη μικρή ποικιλία όπλων. Το οποίο, όμως, δεδομένου ότι μιλάμε για 20 χρόνια μετά το outbreak, είναι και κάπως λογικό. 

 

Το mechanic αυτό δεν το ήξερα, πάντως, παρόλο που το "μπουκάλι/τούβλο, σπριντ, μπουκέτα" ήταν αρκετά συνήθης τακτική μου. Θα το έχω υπόψη για το survivor playthrough (αν κι εκεί οι σφαίρες θα είναι με το σταγονόμετρο, οπότε μόνο σε περιπτώσεις ανάγκης με βλέπω να το δοκιμάζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισα ισα εκεί είναι που χωράει που δεν παίζει να αστοχήσεις :D από όπλα θα ήθελα απλά περισσότερα handguns και σίγουρα ένα σοβαρό 6 σφαίρο, στο game ξεκινάει μονοσφαιρο, δηλαδή wtf... :D επίσης το upgrade στο machete just lol, για να λέμε και κάνα "αρνητικό" :P

 

p.s. επίσης θα μπορούσαν να κρατήσουν τα reload animation που κάνει την πρώτη φορα που βρίσκεις το όπλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μετά από διάφορα βίντεο που είδα, έχω πάθει την πλάκα μου με το παιχνίδι.

 

Γνωρίζουμε αν θα συνεχίσει να είναι PS3 exclusive ή αν θα βγει τελικά και σε PC; Νά'χω ελπίδες;

(Δε λέει ν'αγοράσω κονσόλα μόνο για ένα παιχνίδι :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το gameplay του, όπως πρέπει γι' αυτό που είναι το παιχνίδι και για την ιστορία του. 

 

Αλλά εφόσον έχει διαβάσει το νήμα, δε χρειάζεται να κάνουμε κύκλο πάλι λέγοντας τα ίδια. Πιστεύω πως θα έχει σχηματίσει γνώμη για το αν θα του/της αρέσει να το παίξει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gameplay κατ εμέ είναι κορυφαίο. Δεν νομίζω να έχω παίξει παιχνίδι που συνδυάζει stealth, survival, shooting, melee, infected και κανονικούς εχθρούς τόσο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...