Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παροτι pc-ακιας αν ειδες δεν ανεφερα τιποτα για frame rate και performance, ειναι καθαρα στοιχεια του παιχνιδιου που πραγματικα με ενοχλησαν και θα με ενοχλουσαν σε οποιο παιχνιδι και να υπηρχαν. Και στο bioshock infinite ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια γενικα τα ιδια ελεγα για το gameplay/level design, εκει βεβαια με αποζημιωσε η ιστορια εδω δεν εγινε τοσο. Παρὀλα αυτα αν με ρωτησει καποιος "να παρω κονσολα μονο για το infinite?" θα του πω οχι δες video γιατι η ιστορια ειναι το 90% του παιχνιδιου και οχι το gameplay, ασχετα αν ειναι ενα απο τα GOTG για εμενα προσωπικα.

 

 

Δηλαδη θα ηταν καλυτερα να επεφτε συνεχεια ξυλο καθε 1- 2-3 λεπτα για να σε κραταει σε εγρηγορση.

Προσπαθει απο τη μια και καλα να ειναι ρεαλιστικο για αυτο και το ασχημο innacurate shooting οπως λετε οι περισσοτεροι απο την αλλη εχεις το OP sonnar το οποιο ειναι εντελως εκτος κλιματος και πραγματικα δεν χρειαζοταν(μη μου πειτε να το παιξω στο survivor για να μην υπαρχει..)

Ναι παιξτο στο survivor για να μην υπαρχει. Αμα δεν το ειχε τοτε οι μισοι θα βγαιναν και θα λεγανε θελαμε κατι που να δειχνει τους εχθρους. Το εχουμε ξαναπει οτι σε Survivor ειναι εντελως διαφορετικο το gameplay. Αλλα δε φταιει κανεις αλλος απο την ND. Βγαλε τα παιχνιδια με μεγαλο βαθμο δυσκολιας οπως κανει η Ν με τις 10 εκδοσεις Μαριο να δεις πως θα χειροκροταει μετα ο κοσμος.

 

Οχι αλλα θα ηθελα που και που κανεναν infected για να μην χαλαρωνουμε οσο προχωραμε στην επομενη open area. Αυτο το στυλ ηταν και στο bioshock και πραγματικα δεν μου αρεσει καθολου.

 

Αυτο παιξτο στο survivor ειναι ακυρο εντελως, οπως ειπα να βγουν διαφορετικα reviews αναλογα με το difficulty level που το παιζεις. Και για το crysis ελεγαν για το OP bow, να τους πουμε παιξτε το στο hard και ειναι αλλο παιχνιδι, ε οχι δεν ισχυει αυτο τι να κανουμε.. :P

 

Τα υπολοιπα για χρηστες και GOTY δεν απανταω καν τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παροτι pc-ακιας αν ειδες δεν ανεφερα τιποτα για frame rate και performance, ειναι καθαρα στοιχεια του παιχνιδιου που πραγματικα με ενοχλησαν και θα με ενοχλουσαν σε οποιο παιχνιδι και να υπηρχαν. Και στο bioshock infinite ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια γενικα τα ιδια ελεγα για το gameplay/level design, εκει βεβαια με αποζημιωσε η ιστορια εδω δεν εγινε τοσο. Παρὀλα αυτα αν με ρωτησει καποιος "να παρω κονσολα μονο για το infinite?" θα του πω οχι δες video γιατι η ιστορια ειναι το 90% του παιχνιδιου και οχι το gameplay, ασχετα αν ειναι ενα απο τα GOTG για εμενα προσωπικα.

Δεν μιλουσα για σενα αλλα μαντεψε ποιος εγραψε το παρακατω

 

Ισως το πιο υπερτιμημένο game στον κοσμο μετα το the lag of us..   

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα οκ να ξεχωριζουμε το πειραγμα/ελαφρυ τρολλάρισμα απο την "σοβαρη" αποψη ομως, :P Εχω πει και οτι ειναι 10αρακι αντικειμενικα ομως ασχετα αν εμενα δεν με τρελαίνει οταν το επαιζα..

 

Παραπανω εγραψα τα θεματα μου με το παιχνιδι οσο πιο αντικειμενικα μπορουσα αφου το επαιξα και περασε και καποιος καιρος για να το σκεφτω. Γενικα εχω περασει φασεις με το game, καποιες στιγμες μου φαινοταν εξαιρετικο και αλλες απλα μετριοτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μυρισω και τα νυχια μου για το ποτε μιλας σοβαρα και ποτε οχι.Αλλα οταν στο 99% των συζητησεων βαζεις μεσα τα sdf,πληρωμενα reviews κτλ καπου με χανεις.

 

 

Τελος παντων το συμπερασμα ειναι οτι το παιχνιδι εχει ηδη γραψει την δικια του ιστορια οσο και δεν αρεσει αυτο σε καποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το beyond γιατι να παρει 95% δεν το επιασα? Ειναι χειροτερο απο το tlou μακραν, βασικα δεν θα το ελεγα καν παιχνιδι αλλα interactive movie. Αυτο λεω και εγω να εχετε δικη σας γνωμη και να μην επηρεάζεστε απο οποιοδηποτε review. Ειχα διαβασει/δει ποσα reviews που θεοποιούσαν το last of us εκατσα το επαιξα και δεν ειχε καμια σχεση..

 

Ξαναλεω λετε οτι το λεω επιτηδες επειδη δεν ειναι για 360/pc οταν εγω πραγματικα ειχα ps3 πριν απο εσας τους true sony fans, πως μπορει να ειμαι biased δεν ξερω ουτε θα κατσω να σας πεισω. Ειπα συγκεκριμενα για ποιους λογους δεν μου αρεσει δεν αρχισα τα αυθαίρετα "ειναι μαπα game" για να τρολλαρω.

 

Οποιος δεν συμφωνει με την SDF προφανως ειναι biased, fuck logic οντως δηλαδη.. :P

Πότε πρόλαβες και έκανες στατιστική ερευνα για να δεις ποτε πηραμε τα ps3 μας? Έχω χάσει πολλά από ότι φαίνεται...

 

Επισης αυτα που με χαλασαν στο game δεν ισχυουν??

 

Αν θες τη γνώμη μου όχι. Ίσα ίσα που παραλίγο να ξεραθώ στα γέλια όταν τα διάβαζα, γιατί μερικά από αυτά ήταν στοιχεία που μου άρεσαν περισσότερο σε όλο το παιχνίδι.

 

Επίσης κάτι άλλο. Με ποια λογική προτείνεις σε κάποιον να πάει να δει το παιχνίδι στο youtube? Τα παιχνίδια είναι για να τα παίζουμε, οι ταινίες για να τις βλέπουμε, τα βιβλία για να τα διαβάζουμε κ.ο.κ. Ποια η αξία του gaming λοιπόν αν καθίσουμε και βλέπουμε τα παιχνίδια στο internet? Ας πάει να δει ταινία που θα την απολαύσει περισσότερο. Δοκίμασα μια φορά να δω ξανά το The Last of Us στο youtube και σκυλοβαρέθηκα. Χάνεται όλη η ουσία.

 

Αυτο παιξτο στο survivor ειναι ακυρο εντελως, οπως ειπα να βγουν διαφορετικα reviews αναλογα με το difficulty level που το παιζεις. Και για το crysis ελεγαν για το OP bow, να τους πουμε παιξτε το στο hard και ειναι αλλο παιχνιδι, ε οχι δεν ισχυει αυτο τι να κανουμε.. :P

 

Σε ποιο επίπεδο δυσκολίας το έπαιξες? Αν το έπαιξες στο Easy λογικό είναι να μην χρειάζεται η ακοή του Joel. Όταν έχεις να 4 σφαίρες στο revolver, 2 στο shotgun και ένα ρόπαλο για να χτυπήσεις 4 φορές και έχεις να αντιμετωπίσεις 5 infected και 2 clikers νομίζεις είναι τόσο εύκολο να βγεις να και αρχίσεις να θερίζεις? Θέλει stealth και στρατηγική. Και έτσι όπως είναι διαμορφωμένες οι τοποθεσίες με πολλά δωμάτια και σκοτεινούς χώρους είναι πολύ λογικό να υπάρχει τέτοια ικανότητα.

 

Εγώ ξαναλέω: Το μόνο αρνητικό που συνάντησα από το παιχνίδι αλλά δεν έκλεψε καθόλου πόντους από την εμπειρία μου ήταν η A.I. της Ellie. Αλλά από τη στιγμή που δεν χαλούσε το παιχνίδι δεν με ενόχλησε καθόλου.

 

Επίσης θα ήθελα να μου πεις ποια παιχνιδια θεωρείς καλύτερα της γενιάς. Έχω μεγάλη περιέργεια από τη στιγμή που δεν σου άρεσαν τα The Last of Us και Infinite να δω τι θα μου πεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπα την αποψη μου δεν ειναι αναγκη να συμφωνεί με τη δικη σου, μπορεις να γελασεις οσο θες αλλα αυτα που λεω ειναι υπαρκτα θεματα αν εσενα δεν σε ενοχλουν και σου αρεσουν δικαιωμα σου οπως δικαιωμα και δικο μου να με χαλανε.. Το infinite μου αρεσε πολυ και ειπα ειναι ενα απο τα GOTG για εμενα πως βγαζεις οτι δεν μου αρεσε?? Games της γενιας δεν θα κατσω να σκεφτω τωρα ειχα πει μερικα στο topic που εσυ ειχες ανοιξει.

 

Edit: Το επαιξα στο normal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν μια ιστορία είναι καλοειπωμένη κι αξιόλογη δε μετριέται από το αν έχει κλισέ ή όχι, κατά τη γνώμη μου, αλλά από το πώς τα χειρίζεται. Στη βάση τους, όλες οι ανθρώπινες ιστορίες κλισέ είναι κι έχουν ειπωθεί αμέτρητες φορές ήδη με τον έναν τρόπο ή τον άλλο. Το γράψιμο του LoU, κατ' εμέ, είναι καλύτερο από το 80% της τηλεόρασης και το 50% του σινεμά (χοντρικά τώρα, από όσα έχω δει, τα οποία είναι πάρα πολλά), και χιλιόμετρα πάνω από οτιδήποτε άλλο στο χώρο του gaming. Στην πρώτη σκηνή μετά την εισαγωγή, η οποία είναι το πολύ 5 λεπτά, σου θέτει όλο το setting, τις σχέσεις και την ψυχολογία των χαρακτήρων, κάτι που του Κοζίμα, ας πούμε, θα του έπαιρνε 2 ώρες cut-scene (αυτό ήταν σκέψη που είχα την ώρα που το έβλεπα και μου φάνηκε αστεία, γι' αυτό τη μοιράζομαι, όχι για να κράξω τον Κοζίμα, έχει κι αυτός τη χάρη του :P )

 

Επειδή όμως μιλάμε για παιχνίδι κι όχι για ταινία ή σειρά, ασφαλώς και δε μετράει μόνο αυτό. Εκεί που το LoU ξεχωρίζει και, εμένα τουλάχιστον, εξέπληξε, ήταν στην προσπάθεια που έγινε να συνάδει το gameplay με το setting και την ιστορία του, όσο είναι αυτό δυνατό στην παρούσα στιγμή σε ένα mainstream AAA παιχνίδι. Είσαι ένας 50άρης, κουβαλάς βάρη, ψυχολογικά και κυριολεκτικά, κινείσαι αργά, δεν είσαι ο Freeman να χοροπηδάς και να πυροβολείς τα πάντα. Οταν σε πυροβολούν ή σε χτυπούν χάνεις την ισορροπία σου, χάνεις το cover, σου παίρνει κάποια δευτερόλεπτα να συνέλθεις και να αντιδράσεις. Εχεις λίγα εφόδια και τα λάθη πληρώνονται. Δεν μπορεί το παιχνίδι να παιχτεί σαν action-shooter, κι αυτό είναι το πρόβλημα των περισσότερων. Οτι δεν είναι Uncharted. Κι ας κράζουν το Uncharted. Αυτό θέλουν στην πραγματικότητα. Να νιώθουν ανίκητοι και παντοδύναμοι. Εμ, δεν έχει. 

 

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν προβλήματα ούτε ότι είναι "10άρι αντικειμενικό". 10 δε θα του έβαζα, επειδή δεν είναι τέλειο, κατ' αρχάς. Και Αντικειμενικό δεν υπάρχει όταν μιλάμε για τέχνη. Υπάρχουν όμως προθέσεις και οράματα. Κι αναλόγως αυτά και κατά πόσο πετυχαίνει τους στόχους του ένα έργο βάσει αυτών, μπορούμε να προσπαθήσουμε να το κρίνουμε λιγότερο υποκειμενικά. Να πούμε ότι είναι καλό, κι ας μη μας αρέσει. Για παράδειγμα, έχω κράξει αμέτρητες φορές το Uncharted. Δεν έχω πει ποτέ "είναι κακό". Εχω πει ότι δε μου αρέσει κι ότι περίμενα περισσότερα από ένα τόσο ικανό στούντιο. Και δικαιώθηκα με το LoU. Χωράει αρκετή βελτίωση, σαφώς, αλλά είναι ένα μεγάλο και σημαντικό βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Αυτό είναι που το κάνει GotG για μένα, το τι σημαίνει και πόσο καλά καταφέρνει αυτό που ήθελε να κάνει. Οχι επειδή έχει το πιο γαμάτο shooting ή τα γραφικά ή mindfuck πλοκή μόνο για το mindfuck (που πλέον έχουμε φτάσει σε σημείο αν κάτι δεν είναι mindfuck να θεωρείται μπανάλ και κλισέ και μέτριο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα video με την ιστορια στο youtube, απο gameplay ετσι και αλλιως δεν λεει και πολλα.. 

 

Δεν έχει νόημα να δω τα video με την ιστορία. Αν ήταν έτσι, δεν θα παίζαμε παιχνίδια αλλά θα βλέπαμε το story τους στο youtube μόνο.

Ντάξει, εφόσον δεν θα βγει για pc, το πολύ πολύ θα πάω σε σπίτι φίλου που έχει την κονσόλα και θα του ζητήσω να παίξω το The Last of Us μερικές ωρίτσες (ή μέρες :P)...ή δεν θα το παίξω ποτέ.

Για το gameplay πολλά διάβασα αλλά δεν μπορώ να τα πιστέψω 100% αν δεν παίξω το παιχνίδι. Έτσι είχα διαβάσει διάφορα αρνητικά π.χ. και για το Skyrim και όταν το έπαιξα νόμιζα ότι οι αυτές οι κριτικές γράφτηκαν για άλλο παιχνίδι. Για μένα ήταν άψογο.

 

Thanks for your replies!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αδικο σε αρκετα απλα απο θεμα ιστοριας ειναι τι θελεις να δεις, εγω περιμενα πολυ περισσοτερο απο τις βαθμολογιες αφου δεν το ειδα περιμενα το τελειο gameplay ουτε αυτο το ειδα, αυτο που μου εμεινε στην τελικη ειναι ενα καλο παιχνιδι και τιποτα παραπανω που θα το κανει εστω GOTY.

 

Καλη ιστορια στα γουστα μου εχουν πχ τα Silent Hill 2, Bioshock Infinite, Alan Wake, Half Life 2, ειναι γουστα αλλα θεωρω οτι το tlou δεν πλησίασε σε αυτα τα επίπεδα, προσέφερε μια linear προβλέψιμη και blockbuster ιστορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πλέον ρε συ, ό,τι περιέχει ζόμπια προβλέψιμο είναι :P τόσες ταινίες, σειρές, παιχνίδια έχουμε δει που άνετα ξέρουμε την συνέχεια κάθε σκηνής.

Το γεγονός ότι η ιστορία είναι προβλέψιμη όμως δεν είναι απαραίτητα κακό. Είναι το πακέτο που μετράει. Αν δλδ το παιχνίδι έχει και το κατάλληλο soundtrack και πανέμορφα γραφικά όπως διαβάζω, τότε όλα δένουν καλύτερα. Και ειδικά για μένα που είμαι zombie-fan από εποχής Resident Evil (1) δεν με χαλάει καθόλου το στόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό κι εγώ δε διαβάζω κριτικές ούτε κοιτάω βαθμούς πριν παίξω παιχνίδια που με ενδιαφέρουν ;)

No hype, no unrealistic expectations.

 

Για την ιστορία, συμφωνώ για Alan Wake και, ειδικά, για SH 2. Το SH 2, μάλιστα, το βάζω ίσως μαζί με το LoU στην κορυφή του καλοστημένου παιχνιδιού. Ειδικά για την εποχή του. Σήμερα θα το έκρινα ίσως πιο αυστηρά σε επίπεδο mechanics, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι ακόμα αριστουργηματικά φτιαγμένα.

 

Για το Bioshock Infinite έχω τη χειρότερη άποψη, από την άλλη (και σε αυτό αναφερόμουν στα περί mindfuck) :P 

 

Edit: Και όπως πολύ σωστά λέει η/ο nenya (τι είσαι, βρε άνθρωπα, να ξέρω τι άρθρο να βάζω; Strike that, το γράφεις στο προφίλ σου  :P ), το προβλέψιμο δεν είναι απαραίτητα κακό. Μια πολύ καλοστημένη ιστορία με καλογραμμένους χαρακτήρες μπορεί εύκολα να είναι προβλέψιμη, ας πούμε. Σε αυτή την περίπτωση είναι καλό που είναι προβλέψιμη, επειδή συμφωνεί και συνάδει με το τι πιστεύεις και νιώθεις ότι θα ταίριαζε να γίνει/κάνουν. Και σου επιτρέπει να εστιάζεις σε άλλα πράγματα πέρα από το "μαλάκα, τι λες να γίνει παρακάτω" και να προσπαθείς να βγάλεις άκρη στο τι συμβαίνει. Κάποιος λόγος υπήρχε που στην αρχαιότητα έβγαινε ο Χορός πριν την παράσταση κι έλεγε την περίληψη της πλοκής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πλέον ρε συ, ό,τι περιέχει ζόμπια προβλέψιμο είναι :P τόσες ταινίες, σειρές, παιχνίδια έχουμε δει που άνετα ξέρουμε την συνέχεια κάθε σκηνής.

Το γεγονός ότι η ιστορία είναι προβλέψιμη όμως δεν είναι απαραίτητα κακό. Είναι το πακέτο που μετράει. Αν δλδ το παιχνίδι έχει και το κατάλληλο soundtrack και πανέμορφα γραφικά όπως διαβάζω, τότε όλα δένουν καλύτερα. Και ειδικά για μένα που είμαι zombie-fan από εποχής Resident Evil (1) δεν με χαλάει καθόλου το στόρι.

Ενταξει ναι αλλα δεν ειναι το κλασσικο zombie game και περισσοτερο ειχα θεμα με το pacing παρα με την ιστορια καθαυτή, αν και οπως ειπα περιμενα ενα αριστούργημα σεναριακα.. Ισως δεν επρεπε να εχω τετοια expectations απο την αρχη.. :P

 

 

Για την ιστορία, συμφωνώ για Alan Wake και, ειδικά, για SH 2. Το SH 2, μάλιστα, το βάζω ίσως μαζί με το LoU στην κορυφή του καλοστημένου παιχνιδιού. Ειδικά για την εποχή του. Σήμερα θα το έκρινα ίσως πιο αυστηρά σε επίπεδο mechanics, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι ακόμα αριστουργηματικά φτιαγμένα.

 

Για το Bioshock Infinite έχω τη χειρότερη άποψη, από την άλλη (και σε αυτό αναφερόμουν στα περί mindfuck)  :P

To SH 2 το παιζω τωρα ξανα στην HD edition στο PS3 και ομολογω οτι κραταει ακομα αρκετα καλα, οκ τα mechanics ειναι αρχαια πλεον αλλα σαν σεναριο και story telling το θεωρω masterpiece απο τα λιγα.. Για το bioshock εχω να πω οτι δεν ειναι μονο το mindfuck reveal στο τελος, ολη η ιστορια απο την αρχη περνάει μηνύματα για τον ρατσισμό, τη θρησκεία και τον φανατισμό (οποιος το εχει παιξει ξερει μην ριξω spoilers.. :P) που δεν βρίσκεις σε πολλά VGs..

 

Οπως ειπα και πανω ισως ειχα υπερβολικες απαιτησεις απο το tlou για αυτο και αυτη η αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει πολύ επιφανειακά και χωρίς σχολιασμό. Απλώς τα πετάει όλα μέσα και το μόνο που μένει από το πώς το χειρίζεται είναι ένα "ε, όλα τα άκρα κακά είναι, έτσι δεν είναι, ρε παιδιά;" Είναι παρασκήνια όλα αυτά για την πλοκή, και τίποτα παραπάνω.

 

Αλλά ας μην εκτροχιαστούμε :P

 

Το LoU απλώς κάνει πάρα πολύ καλά αυτό που ξεκίνησε να κάνει, και μάλιστα σε ένα υπερκορεσμένο setting. Χωρίς να έχω παρακολουθήσει το hype του πριν και γύρω από την κυκλοφορία, ίσως να έχεις δικαιολογημένα την άποψη που έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε μένα δεν φάνηκε προβλέψιμη η εξέλιξη του TLOU? Αναφέρομαι στο τέλος φυσικά. Είχα σκεφτεί τόσες πιθανές εκδοχές αλλά η συγκεκριμένη ούτε που μου πέρασε από το μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...