Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2μιση ώρες εμένα με πήρε. Και κατά τη γνώμη μου τα αξίζει χαλαρά τα 15€. Σπάνια βρίσκεις τόσο καλά DLCs.

 

Όσο καλό και να είναι,15€ για 2μιση ώρες είναι κοροϊδία.Προσωπικά αν και το λάτρεψα το Last of Us,πάνω από 8€ δε δίνω για το DLC που και πάλι πολλά μου φαίνονται για 2μιση ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο στόρυ και γραφικό ναι ήταν εκπληκτικό και καλύτερο του πρώτου αλλά απο παίχνίδι συνολικά πρέπει να ήταν κάνα 10λεπτο. Δλδ αν κάποιος το δει σε βίντεο δε χάνει τίποτα (γιατί ταινία ήταν κατα 90%).

 

15€ είναι παααααρα πολλά για τόσο λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα ειναι τα 15. Κουραστικο θα ελεγα μεχρις ενος σημειου. Μονο το τελευταιο μερος μου αρεσε και το πως τελειωνε.

Βασικο του θεμα οτι δε σου κανει κεφι να το ξαναπαιξεις σε αντιθεση με το αρχικο παιχνιδι που επαιρνε ανετα 2-3 walkthroughs.

Υπερτιμημενο το dlc και οσον αφορα την τιμη οσο και την υποδοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βρει χρόνο να το παίξω ακόμα, αλλά δε συμφωνώ και πολύ με την ιδέα της αξιολόγησης αυστηρά βάσει της διάρκειας. Οχι μόνο στα παιχνίδια, αλλά και στις ταινίες και στα βιβλία και στη μουσική. Αναρωτιέμαι, πριν πάτε σινεμά ή πριν δείτε μια ταινία κοιτάτε τη διάρκεια για να κρίνετε αν αξίζει τα λεφτά της; 

 

Πάντως, on a side note, με το season pass βγαίνει πολύ πιο φτηνά αυτό - και τα υπόλοιπα 2 - DLC. Και όποιον τον ενδιαφέρει, το multiplayer είναι πολύ καλό, οπότε, γνώμη μου, το season pass αξίζει πολυεπίπεδα (19 ευρώ για 3 DLC, τη στιγμή που το Left Behind μόνο έχει 15).

 

Ελπίζω αυτό το ΣΚ να επανέλθω με εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελειψα να πω πως δημιουργει εντονες συναισθηματικες, συγκινητικες καταστασεις που πολυ λιγα παιχνιδια μπορουν να δωσουν.

Ειδικα το πως καταφερνουν να παρουσιασουν το δεσιμο της Ellie με την Riley. Σε αυτο τον τομεα η ND παιρνει αριστα με τονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βρει χρόνο να το παίξω ακόμα, αλλά δε συμφωνώ και πολύ με την ιδέα της αξιολόγησης αυστηρά βάσει της διάρκειας. Οχι μόνο στα παιχνίδια, αλλά και στις ταινίες και στα βιβλία και στη μουσική. Αναρωτιέμαι, πριν πάτε σινεμά ή πριν δείτε μια ταινία κοιτάτε τη διάρκεια για να κρίνετε αν αξίζει τα λεφτά της; 

 

Πάντως, on a side note, με το season pass βγαίνει πολύ πιο φτηνά αυτό - και τα υπόλοιπα 2 - DLC. Και όποιον τον ενδιαφέρει, το multiplayer είναι πολύ καλό, οπότε, γνώμη μου, το season pass αξίζει πολυεπίπεδα (19 ευρώ για 3 DLC, τη στιγμή που το Left Behind μόνο έχει 15).

 

Ελπίζω αυτό το ΣΚ να επανέλθω με εντυπώσεις.

 

 

Θα συμφωνήσω με το post. Περιμένω και τη δικιά σου γνώμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βρει χρόνο να το παίξω ακόμα, αλλά δε συμφωνώ και πολύ με την ιδέα της αξιολόγησης αυστηρά βάσει της διάρκειας. Οχι μόνο στα παιχνίδια, αλλά και στις ταινίες και στα βιβλία και στη μουσική. Αναρωτιέμαι, πριν πάτε σινεμά ή πριν δείτε μια ταινία κοιτάτε τη διάρκεια για να κρίνετε αν αξίζει τα λεφτά της; 

 

Χμμμ μάζεψε τα δάχτυλα θα στα κόψω!! :P

Το ξέρεις οτι σε digital μορφή το GZ έχει 5ευρώ διαφορά απο αυτό το DLC

 

Don't worry δε σε πιάνω απο τα μούτρα. Αντιλαμβάνομαι οτι το παίρνεις διαφορετικά απο τη στιγμή που νόμιζες οτι θα είναι παιχνίδι. Τουλάχιστον όμως το GZ θα έχει και replayability απ' ότι ακούγεται.

Επίσης και εγώ θα συμφωνήσω με τον naruto οτι η γνώμη σου στην κριτική των games μετράει. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βρει χρόνο να το παίξω ακόμα, αλλά δε συμφωνώ και πολύ με την ιδέα της αξιολόγησης αυστηρά βάσει της διάρκειας. Οχι μόνο στα παιχνίδια, αλλά και στις ταινίες και στα βιβλία και στη μουσική. Αναρωτιέμαι, πριν πάτε σινεμά ή πριν δείτε μια ταινία κοιτάτε τη διάρκεια για να κρίνετε αν αξίζει τα λεφτά της; 

 

Μια ταινία διαρκεί συνήθως 1 ώρα και 40 λεπτά έως 2 ώρες και μπορείς να τη δεις με ένα 5ευρω με τα 2for1 κτλ που ισχύουν αυτή τη στιγμή.Ακόμα και σε 3D υπάρχει πια 2for1 οπότε σου βγαίνει κανά 6ευρω.

 

Ένα βιβλίο όσο μικρό και να είναι ένα 8-10ωρο τουλάχιστον θα το φας να το διαβάζεις,ενώ κάνουν περί τα 10 με 20 ευρώ

 

Στη μουσική,ας πούμε με τιμές itunes ένα album κάνει 8 με 10 ευρώ συνήθως το οποίο κρατάει κανά 40λεπτο πάνω κάτω;Ωστόσο μουσική συνήθως ακούς πάρα πολλές φορές το κομμάτι οπότε ένα album ή ακόμα και μεμονωμένο κομμάτι βγάζει ώρες ακρόασης.

 

Από την άλλη έχουμε αυτό του DLC που απ'ότι λένε δε κρατάει ούτε 2 ώρες και κάνει 15ευρω και μεταξύ μας δε νομίζω να έχει και πολύ replayability.Άσε που  με 30 ευρώ βρίσκεις το κανονικό παιχνίδι,θα δώσεις 15 για το DLC;

 

Το season pass αν ασχολείσαι με το multi ναι αξίζει.

 

ΥΓ.Δε κατηγορώ όσους το πήραν,αλλά όχι να μου λέτε ότι αντικειμενικά για τη διάρκεια του δεν είναι ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ταινία διαρκεί συνήθως 1 ώρα και 40 λεπτά έως 2 ώρες και μπορείς να τη δεις με ένα 5ευρω με τα 2for1 κτλ που ισχύουν αυτή τη στιγμή.Ακόμα και σε 3D υπάρχει πια 2for1 οπότε σου βγαίνει κανά 6ευρω.

 

Ένα βιβλίο όσο μικρό και να είναι ένα 8-10ωρο τουλάχιστον θα το φας να το διαβάζεις,ενώ κάνουν περί τα 10 με 20 ευρώ

 

Στη μουσική,ας πούμε με τιμές itunes ένα album κάνει 8 με 10 ευρώ συνήθως το οποίο κρατάει κανά 40λεπτο πάνω κάτω;Ωστόσο μουσική συνήθως ακούς πάρα πολλές φορές το κομμάτι οπότε ένα album ή ακόμα και μεμονωμένο κομμάτι βγάζει ώρες ακρόασης.

 

Από την άλλη έχουμε αυτό του DLC που απ'ότι λένε δε κρατάει ούτε 2 ώρες και κάνει 15ευρω και μεταξύ μας δε νομίζω να έχει και πολύ replayability.Άσε που  με 30 ευρώ βρίσκεις το κανονικό παιχνίδι,θα δώσεις 15 για το DLC;

 

Το season pass αν ασχολείσαι με το multi ναι αξίζει.

 

ΥΓ.Δε κατηγορώ όσους το πήραν,αλλά όχι να μου λέτε ότι αντικειμενικά για τη διάρκεια του δεν είναι ακριβό.

 

Φυσικά και είναι ακριβό. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα μετανιώσεις τα 15 ευρώ που θα δώσεις. Αυτό είναι εξάλλου που μετράει στην τελική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ταινία διαρκεί συνήθως 1 ώρα και 40 λεπτά έως 2 ώρες και μπορείς να τη δεις με ένα 5ευρω με τα 2for1 κτλ που ισχύουν αυτή τη στιγμή.Ακόμα και σε 3D υπάρχει πια 2for1 οπότε σου βγαίνει κανά 6ευρω.

 

Ένα βιβλίο όσο μικρό και να είναι ένα 8-10ωρο τουλάχιστον θα το φας να το διαβάζεις,ενώ κάνουν περί τα 10 με 20 ευρώ

 

Στη μουσική,ας πούμε με τιμές itunes ένα album κάνει 8 με 10 ευρώ συνήθως το οποίο κρατάει κανά 40λεπτο πάνω κάτω;Ωστόσο μουσική συνήθως ακούς πάρα πολλές φορές το κομμάτι οπότε ένα album ή ακόμα και μεμονωμένο κομμάτι βγάζει ώρες ακρόασης.

 

Από την άλλη έχουμε αυτό του DLC που απ'ότι λένε δε κρατάει ούτε 2 ώρες και κάνει 15ευρω και μεταξύ μας δε νομίζω να έχει και πολύ replayability.Άσε που  με 30 ευρώ βρίσκεις το κανονικό παιχνίδι,θα δώσεις 15 για το DLC;

 

Το season pass αν ασχολείσαι με το multi ναι αξίζει.

 

ΥΓ.Δε κατηγορώ όσους το πήραν,αλλά όχι να μου λέτε ότι αντικειμενικά για τη διάρκεια του δεν είναι ακριβό.

Το σινεμά δεν είναι μόνο η τιμή του εισιτηρίου, είναι κι όλα τα συνοδευτικά (ο χρόνος και βενζίνη να πας και να γυρίσεις, ενδεχομένως το πάρκινγκ, καμιά μαλακιούλα να τσιμπήσεις ή να πιεις μέσα), just saying :P

 

Επίσης, όπως έναν δίσκο μπορείς να τον ακούσεις πάνω από μία φορές, το ίδιο μπορείς να κάνεις και με ένα παιχνίδι. Κάτι που, αν μιλάμε για σινεμά, δεν ισχύει, ας πούμε, χωρίς να ξαναπληρώσεις εισιτήριο.

 

Ασε που αν είναι να πιάσουμε και τις ταινίες σε blu-ray αλλάζει πάρα πολύ το πλαίσιο, καθώς μια ταινία κοστίζει περίπου όσο ένα τέτοιο DLC, έχει πάνω κάτω την ίδια (συνήθως μικρότερη) διάρκεια και άνετα μπορείς να πεις ότι έχει μικρότερο "replayability" από ένα παιχνίδι, καθώς στερείται διαδραστικότητας. Παρόλα αυτά, το κόστος είναι ίδιο, ενώ έχει βγάλει ήδη τα λεφτά της η ταινία από τα εισιτήρια όταν προβαλλόταν στα σινεμά. Το DLC από πού αλλού βγάζει το κόστος παραγωγής του; 

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ναι, συμφωνώ πως είναι τσιμπημένη η τιμή (τα έχω πει άλλωστε και για το GZ, το οποίο έχει και το έξτρα παράπτωμα του "καπέλου" στις next-gen εκδόσεις, που είναι τελείως παράδοξο, καθώς εκεί έγινε η ανάπτυξη και μετά έγινε down-ported στις παλιές κονσόλες, άρα αν ήταν να έβγαζε νόημα να υπάρχει "καπέλο" αυτό θα ήταν στα PS360, όχι στα PS4/X1), αλλά δεν μπορεί η διάρκεια μόνο να γίνεται τόσο απόλυτο κριτήριο. Ο λόγος που είμαι κάπως biased με το συγκεκριμένο DLC είναι απλός. Αν το επίπεδο δουλειάς και λεπτομέρειας είναι το ίδιο με το κανονικό παιχνίδι, για μένα αξίζει και τα 15 ευρώ. Επειδή είναι πολλή δουλειά να βγει έτσι κάτι, έστω κι αν διαρκεί 2μισι ώρες. 

 

Εδώ θα είμαστε σε ένα μήνα, πάντως, να φάω τη γλώσσα μου για το GZ αν αποδειχθεί ότι τα αξίζει τα λεφτά του. Το ελπίζω, αν μη τι άλλο :P

 

Anyway, ευχαριστώ για την εκτίμηση της γνώμη μου, θα επανέλθω σύντομα πιο on-topic :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...