Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδεικτικο των αρετων του παιχνιδιου...

 

Θα μου προτεινες να το αγορασω ξανα το παιχνιδι; Εχω την Joel Edition στην κατοχη μου. Ουτε στριμωγμενος πολυ ειμαι, ουτε και πολυ ανετος, οικονομικα. Δεν θα την αποχωριζουμουν με τιποτα, απο τα λιγα day one που εχω παρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενδεικτικο των αρετων του παιχνιδιου...

 

Θα μου προτεινες να το αγορασω ξανα το παιχνιδι; Εχω την Joel Edition στην κατοχη μου. Ουτε στριμωγμενος πολυ ειμαι, ουτε και πολυ ανετος, οικονομικα. Δεν θα την αποχωριζουμουν με τιποτα, απο τα λιγα day one που εχω παρει..

Το παιχνίδι δεν είναι διαφορετικό απλά αρκετά βελτιωμένο. Στα 50 ευρώ που ζητάνε (το βρίσκεις και 40 από σκρουτζ) πιστεύω ότι αξίζει μιας και μιλάμε για ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς. Τώρα άμα θες να το ξαναπαιξεις είναι δικό σου θέμα. Το multi και μόνο αξίζει imo.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι δεν είναι διαφορετικό απλά αρκετά βελτιωμένο. Στα 50 ευρώ που ζητάνε (το βρίσκεις και 40 από σκρουτζ) πιστεύω ότι αξίζει μιας και μιλάμε για ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς. Τώρα άμα θες να το ξαναπαιξεις είναι δικό σου θέμα. Το multi και μόνο αξίζει imo.

Συμφωνω κι επαυξανω. Ουτως ή αλλως κλινω προς την αγορα του, απλως ηθελα και τη γνωμη σου ως κατοχου. Ειμαι πολυ οφφ-τοπικ. Ευχαριστω για τη γνωμοδοτηση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα games στο P4 εχουν καποια διαφορα στο πως "τρεχουν" αν ειναι σε cd η στον δισκο?

 

Εχω 4 games,τα 2 στον δισκο απο store και τα αλλα 2 σε cd.Ειναι λιγο ταλαιπωρια να αλλαζεις cd καθε φορα,ειδικα αν πχ εχεις πιο πολλα games σε cd.Συν οτι ταλαιπωρειται το PS4 περισσοτερο.

 

Το πλεονεκτημα του cd ειναι οτι μπορεις να το μεταφερεις ακομα και να το πουλησεις,αλλα στον δισκο εχει το πλεονεκτημα οτι μπορεις να το μοιραστεις και δεν αλλαζεις cd.Επισης οτι και να γινει στον δισκο ακομα και να κρασαρει,μπορεις να το ξανακατεβασεις οποτε θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επιδόσεις καμια διαφορα. Όλα τα games κάνουν install στον δίσκο είτε digital τα πάρεις, είτε retail.

  

Δηλαδη οταν βαζεις για 1η φορα το cd το κανει install το game data στον δισκο?

 

Οταν παιζεις το game σε cd το game "τρεχει" μονο απο τον δισκο η σε συνεργασια με το cd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όντως με το patch βελτιώνονται οι σκιές στα 30 fps. 

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-the-last-of-us-face-off

 

...locking at 30fps results in a faultless delivery at exactly that rate. Even during the biggest stress-tests for the default 60fps setting, such as the testing Bloater encounter in the high school , there isn't a single frame dropped below the cap. Those upgrading to patch 1.01 on day one may notice a few changes, meanwhile. Taking up 142MB, this update adds a photo mode, plus improved shadow quality for those committed to enabling the 30fps option.

 

At 60fps the PS4's shadows are already clearer than the PS3's, but admittedly there are still some rough, pixelated spots. Standing your character near a wall exposed to direct sunlight tends to bring out the PS4 remaster's ugly side, but the 30fps toggle resolves this in an instant. At the flip of a switch, aliasing is removed from long straight lines projected onto walls, and more granular shadow details - such as plant-life - become sharp and defined. It's an issue most noticed around the Bill's Town section, where sunlight is at a low angle - though curiously not for shadows produced from the characters torchlight.

However, this comes at a cost besides the frame-rate cap. A shadow glitch is introduced on this setting, removing crucial shadow maps around interior areas. This is most keenly felt while travelling through the warehouses with Bill, where streaks of light line the corners of each room. It's an immersion-breaking glitch that disappears on returning to the 60fps mode; perhaps suggesting that the patch's enhanced 30fps mode could have benefitted from a little more testing. Hopefully this will be resolved in a forthcoming update.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρωτησα γιατι εχω την εντυπωση οτι την ωρα που παιζει το game αν πας κοντα στο PS4 ακουγεται να περιστρεφεται το cd και αν ειναι ετσι θα δουλευει και το "ματι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καταντησει διχασμενη προσωπικοτητα με το παιχνιδι.Επειδη δεν μπορω να αποχωριστω τα 60fps καθε τρεις και λιγο, οπου βλεπω πιθανη περιπτωση να υπαρχουν βελτιωμενες φωτοσκιασεις σε capped 30fps το σταματαω και βαζω να δω.. lol :P

Το παιχνιδι απλα ειναι μαγεια, ειδικα για εμενα που ειχα πουλησει το ps3 και δεν ειχα προλαβει να το παιξω πραγματικα εχω μεινει με το στομα ανοιχτο. Τεραστιο respect στην Νaughty Dog, τεραστιο.

Αρτιο παιχνιδι απο καθε αποψη. Και η μουσικη του G. Santaolalla που την ειχα σε ost ουτως ή αλλως και ας μην ειχα παιξει το παιχνιδι απλα το κερασακι στην τουρτα.

Τωρα πλεον μπορω να καταλαβω γιατι ηταν GOTY περισυ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καταντησει διχασμενη προσωπικοτητα με το παιχνιδι.Επειδη δεν μπορω να αποχωριστω τα 60fps καθε τρεις και λιγο, οπου βλεπω πιθανη περιπτωση να υπαρχουν βελτιωμενες φωτοσκιασεις σε capped 30fps το σταματαω και βαζω να δω.. lol :P

Το παιχνιδι απλα ειναι μαγεια, ειδικα για εμενα που ειχα πουλησει το ps3 και δεν ειχα προλαβει να το παιξω πραγματικα εχω μεινει με το στομα ανοιχτο. Τεραστιο respect στην Νaughty Dog, τεραστιο.

Αρτιο παιχνιδι απο καθε αποψη. Και η μουσικη του G. Santaolalla που την ειχα σε ost ουτως ή αλλως και ας μην ειχα παιξει το παιχνιδι απλα το κερασακι στην τουρτα.

Τωρα πλεον μπορω να καταλαβω γιατι ηταν GOTY περισυ.

Δηλαδή αν το κλειδώσω στα 30 θα έχω ακόμα καλύτερα γραφικά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...