Προς το περιεχόμενο

Samsung SyncMaster S27A850D Παρουσίαση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω διαβασει οτι το ματι πιανει σε ευαισθησια καπου στα 120κ ISO. οποτε σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο οποιαδηποτε επαγγελματικη ψηφιακη μηχανη και σιγουρα μπορει να αντιληφθει μεγαλο ευρος αντιθεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα την οθόνη το Σάββατο.

Ήμουν ανάμεσα σε Apple Led Cinema Display 27" και την Samsung.

 

Το ήθελα κύριος για προγραμματισμό σε Visual Studio & XCode & Photoshop. (DUAL BOOT)

 

Μετά από Software Calibration (Advanced) στο Lion και στα Windows 7 Control Panel -> Display -> Calibrate display color

είδα το αληθινό φως. Η ΚΑΛΎΤΕΡΗ ΟΘΌΝΗ ΠΟΥ ΈΧΩ ΔΕΙ ΆΠΩ ΚΆΘΕ ΆΠΟΨΗ.

 

Το κείμενο φαίνεται απίστευτα καθαρό και τα χρώματα απλά δεν περιγράφονται. 0 καμένα pixels.

 

Για να το συνδέσετε με MacBook Pro χρειάζεται Mini-DisplayPort->DisplayPort Adaptor.

 

Τελικά έκανα πολύ καλά που δεν πήρα την Apple.

 

Συνήθως δεν γράφω Reviews άλλα η συγκεκριμένη οθόνη το άξιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έχω εδώ και δύο ώρες στο γραφείο μου... Στο linux τπτ, δεν λέει να δείξει πάνω από 640*480. Στα Windows ακόμα τραβιέμαι, αλλα τουλάχιστον κάτι βλέπει για να μπω νετ και να ψάξω τι συμβαίνει.

 

Όσο το pc bootarei δεν δείχνει τίποτα πάντως. Αρχίζω να φοβάμαι ότι πρέπει να πάρω και κάρτα γραφικών, αν και η μια που έχω είναι ικάνες για 2560*1440 ανάλυση, η άλλη λέει μπορεί λίγο πιο κάτω (έχω μια 7600gt-256 και μια 8600gt-512, η 7600 σηκώνει μεγαλύτερες αναλύσεις λέει).

 

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να δώσω ακόμα feedback για την ποιότητα της οθόνης... ελπίζω σύντομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ThReSh, με το δικό της (και με single-link έκανα δοκιμές). Στα windows την πήγα μέχρι 1920*1080, δεν πάει περισσότερο. Τώρα δοκιμάζω με την 7600gt.

 

Μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί θεωρητικά όλες οι κάρτες της τελευταίας πενταετίες μπορούν να οδηγήσουν τέτοιες αναλύσεις. Θυμάμαι την GeForce256 DDR να σηκώνει τέτοιες αναλύσεις...

 

Συνεχίζω δοκιμές και δίνω report, αν όλα πάνε καλά θα υπάρχει και wiki-entry για το linux και την οθόνη αυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To single το έβαλα μπας και δω bios και boot messages, δεν είδα τίποτα.

Όπως και να έχει πρώτη φορά βλέπω τέτοια συμπεριφορά, φοβάμαι ότι πρέπει να δοκιμάσω με κάποια άλλη κάρτα.

 

Ίσως πάω για ψώνια το απόγευμα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δημιούργησα σχετικό θέμα στο forum, για να είναι όλα συγκεντρωμένα εκεί αν και εύχομαι να είμαι μεμονωμένη περίπτωση

 

http://www.insomnia.gr/topic/432070-samsung-s27a850d-εμπειρίες/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και στα σχόλια από κάτω: That price is ridiculous!

 

Απευθείνεται σε άλλο αγοράστικο κοινό, επαγγελματίες και εκεί αλλά μάλλον φωτογραφούς. Με τόσο λεφτά όμως παίρνεις EIZO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

με τόσα λεφτά παίρνεις Eizo/Nec 24αρα με P-IPS :P

 

http://www.skroutz.gr/s/275729/Nec-PA241W.html

 

http://www.skroutz.gr/s/26350/Eizo-ColorEdge-CG241.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ευχαριστημένος κάτοχος της οθόνης. Και έγινε ακόμα πιο ευχαριστημένος μετά την ανάγνωση του καλύτερου review από το tft central. Δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει και καλύτερο http://www.tftcentral.co.uk/reviews/samsung_s27a850d.htm

 

Το profile που έχουν φτιάξει για την συγκεκριμένη οθόνη είναι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...