Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Mozilla Firefox 9


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ που κολλάς εδώ ρε φίλε? lol. Υπάρχει πάντως addon στο FF που τον κάνει να φαίνεται σαν το Maxthon

 

Αφού είπα και μόνος μου βρε συ ότι πρέπει να είμαι ο μόνος "γραφικός" :mrgreen:

Πάντως επειδή τους τσεκάρω κάθε τόσο, παραμένω πιστός στον κινέζο!!!

Ας μην τον είχαν φάει τα κυκλώματα που τον αφήνουν πάντα έξω από τα συγκριτικά τεστ και θα σας έλεγα εγώ!!! :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι βασικα ο firefox ειναι ουτως ή αλλως πολυ πιο αργος απο τον chrome χωρις κανενα plugin.Αυτο θα το καταλαβεις μονο αν τρεξεις τους browsers σε εναν πιο αργο απο τα συνηθισμενα υπολογιστή.Διοτι αμα τρεχεις π.χ chrome και firefox σε ενα mac π.χ ε δυσκολο να πεις οτι ειναι αργος ο firefox.Αλλα σε ενα μετριο pc θα δεις οτι ο chrome παει σφαιρα απο την εκκινηση.Τωρα εδω μεσα βεβαια με τοσους open-source(και free software εννιοτε) υποστηρικτες δυσκολο να βγαλεις αντικειμενικο συμπερασμα.

 

λαθος.

ο Chrome ειναι βελτιωμενος για πιο συγχρονα multi-cορε συστηματα,σε αντιθεση με τον Firefox.

Καθε λειτουργια και tab του Chrome ειναι απο μονο του ενα ξεχωριστο process,το οποιο χρησιμοποιει ενα ποσοστo απο τα hardware resources.

Γιαυτο και ειναι πιο γρηγορος στην συνολικη του αποκριση,επειδη καθε process λειτουργει ανεξαρτητα απο το αλλο αφου αφοσιωνεται αποκλειστικα ενα μερος του συστηματος σε αυτο.

Αυτο ομως εχει και το αρνητικο αντικτυπο οτι συνολικα ο Chrome καταναλωνει περισσοτερα resources,ειδικα αν χρησιμοποιεις πολλα tabs και addons.

 

Βεβαια στα πιο συγχρονα συστηματα με τα multi-core cpu,την αφθονη μνημη και τους ssd δισκους,αυτο το μειονεκτημα του Chrome ειναι σχεδον αμειλητεο.

Ομως σε πιο παλια και αδυναμα συστηματα,ειναι πιο εμφανες.Ο Firefox απο την αλλη υπερεχει αφου δεν εχει αυτο το προβλημα.

 

Εγω τρεχω στο Sony Vaio ,τον Chrome και τον Firefox με σχεδον ακριβως τα ιδια addons.Ε σε πληροφορω ο Firefox ειναι πιο γρηγορος στην αποκριση του οταν ανοιγω πολλες καρτελες σε αντιθεση με τον Chrome.

Aπο την αλλη,στο Desktop PC μου συμβαινει το αντιθετο.Ο Firefox ζοριζεται ενω ο Chrome δεν μασαει.

 

Επομενως οχι,αυτο που λες ισχυει αντιστροφα.Τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είπα και μόνος μου βρε συ ότι πρέπει να είμαι ο μόνος "γραφικός" :mrgreen:

Πάντως επειδή τους τσεκάρω κάθε τόσο, παραμένω πιστός στον κινέζο!!!

Ας μην τον είχαν φάει τα κυκλώματα που τον αφήνουν πάντα έξω από τα συγκριτικά τεστ και θα σας έλεγα εγώ!!! :-D :-D :-D

Ε,κάνε και συ ένα δικό σου τόπικ "Maxthon: Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις". Άνοιξε κι ένα δεύτερο λογαριασμό στο Ινσομνια και θα ρωτάς με τον έναν και θ'απαντάς με τον άλλον :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σχετικα με την τεχνολογία JavaScript του Firefox, για να καταλαβω επειδη δεν ξερω σχετικα.... για να "δουμε" αυτη την αυξηση, εχει σχεση με την κλασσικη Java (π.χ. version που ειναι τωρα 6.30) που βαζουμε στα Windose? Πρεπει να την κανουμε uninstall ή δεν εχει καμμια σχεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε γιατι αυτο δε το καταλαβα. τοτε γιατι η google πηγε εξαρχης σε fast upgrade cycle αφου εχει τα resources?

 

Για δυο λογους.

 

1.Marketing.Ηταν ο μονος browser που ξεκιναγε απο το version 1.Και αυτο επηρεαζει ψυχολογικα τις αποφασεις του μεσου,ασχετου user τι software να χρησιμοποιησει.

Το ιδιο εκανε και η MS με το Xbox2,συγνωμη το Xbox360.

 

2.Η Google πηρε μια ετοιμη web browser engine,την Webkit και αρχισε να την τροποποιει μεχρι να φτιαξει ενα browser ο οποιος θα ακολουθουσε την δικια της φιλοσοφια περι web browsing.

Eτσι γεννηθηκε το Chromium Project.Για να φτασει oμως απο την πρωτη εκδοση του Chromium μεχρι την συγχρονη του,σχεδον ολοκληρωμενη μορφη,τους πηρε 3 χρονια.

Ο Chromium/Chrome δεν εξελιχθηκε απο την μια μερα στην αλλη.Υπηρχαν πολλες προκλησεις και εμποδια που επρεπε να ξεπεραστουν.Οι developers του Chromium τα περιγραφουν αναλυτικα

στα διαφορα blogs και google fοrums που γραφουν.

 

Ομως αντι να κατσει η Google να βγαζει μια εκδοση-οροσημο ανα χρονο oπως εκανε η Firefox,εκανε την σοφη κινηση να ακολουθησει ενα πιο γρηγορο κυκλο αναπτυξης του λογισμικου της.

Εβγαζε μικροτερα updates αλλα με πιο συχνο ρυθμο (ανα τρεις μηνες στην αρχη,εξι βδομαδες τωρα),με αποτελεσμα οι βελτιωσεις και οι αλλαγες στον browser να καταφτανουν πιο γρηγορα στον χρηστη.

 

Τωρα ο Chrome εχει φτασει σε καποιον "κορεσμο",ειναι ενας σχεδον ολοκληρωμενος browser και η καθε νεα εκδοση δεν εντυπωσιαζει και τοσο πολυ τον μεσο χρηστη με τα (ελαχιστα) νεα features της.

Αλλα οταν πρωτοξεκινησε,πραγματι καθε νεο μικρο update ειχε και κατι καινουργιο και πρωτοποριακο να προσφερει,δηλαδη εκανε την διαφορα.

 

 

Εγω υπολογιζω αν ολα πανε καλα,ο Firefox 12 τον Απριλιο,να εχει φτασει στο ιδιο επιπεδο κορεσμου και ολοκληρωσης οπως ειναι ο Chrome τωρα.Αλλα αντι να καθεσαι τωρα να περιμενεις 1 χρονο απο τοτε που βγηκε ο 4, μεχρι να ενσωματωθουν

στον browser,tα παιρνεις τωρα λιγα λιγα αλλα πιο γρηγορα.Aν ειχε η Mozilla τα resources της Google,ολα αυτα τα νεα features θα τα εβγαζε και σε 6 μηνες αντι για ενα χρονο.

 

αυτα.

 

Αυτο σχετικα με την τεχνολογία JavaScript του Firefox, για να καταλαβω επειδη δεν ξερω σχετικα.... για να "δουμε" αυτη την αυξηση, εχει σχεση με την κλασσικη Java (π.χ. version που ειναι τωρα 6.30) που βαζουμε στα Windose? Πρεπει να την κανουμε uninstall ή δεν εχει καμμια σχεση?

 

 

η Java και Javascript ειναι δυο διαφορετικα πραματα.δες εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Java_%28software_platform%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Javascript

 

Δεν χρειαζεται να κανεις απολυτως τιποτα εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλά για πιο λόγο δεν βάζουν στον mozilla καρτέλα με της αγαπημένες σελίδες(εννοώ default) οπως εχει ο opera και chrome.. τι στο καλο?

 

 

Στον firefox 11 αν δεν κανω λαθος θα υπάρχει ενσωματωμένο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ανανεώθηκε ο Nightly στην έκδοση 12.Είναι αρκετά σταθερός και όσα add on έχω βάλει(adblock,noscript,personas,memoryfox) λειτουργούν κανονικά όπως στην έκδοση 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δυο λογους.

 

1.Marketing.Ηταν ο μονος browser που ξεκιναγε απο το version 1.Και αυτο επηρεαζει ψυχολογικα τις αποφασεις του μεσου,ασχετου user τι software να χρησιμοποιησει.

Το ιδιο εκανε και η MS με το Xbox2,συγνωμη το Xbox360.

 

2.Η Google πηρε μια ετοιμη web browser engine,την Webkit και αρχισε να την τροποποιει μεχρι να φτιαξει ενα browser ο οποιος θα ακολουθουσε την δικια της φιλοσοφια περι web browsing.

Eτσι γεννηθηκε το Chromium Project.Για να φτασει oμως απο την πρωτη εκδοση του Chromium μεχρι την συγχρονη του,σχεδον ολοκληρωμενη μορφη,τους πηρε 3 χρονια.

Ο Chromium/Chrome δεν εξελιχθηκε απο την μια μερα στην αλλη.Υπηρχαν πολλες προκλησεις και εμποδια που επρεπε να ξεπεραστουν.Οι developers του Chromium τα περιγραφουν αναλυτικα

στα διαφορα blogs και google fοrums που γραφουν.

 

Ομως αντι να κατσει η Google να βγαζει μια εκδοση-οροσημο ανα χρονο oπως εκανε η Firefox,εκανε την σοφη κινηση να ακολουθησει ενα πιο γρηγορο κυκλο αναπτυξης του λογισμικου της.

Εβγαζε μικροτερα updates αλλα με πιο συχνο ρυθμο (ανα τρεις μηνες στην αρχη,εξι βδομαδες τωρα),με αποτελεσμα οι βελτιωσεις και οι αλλαγες στον browser να καταφτανουν πιο γρηγορα στον χρηστη.

 

Τωρα ο Chrome εχει φτασει σε καποιον "κορεσμο",ειναι ενας σχεδον ολοκληρωμενος browser και η καθε νεα εκδοση δεν εντυπωσιαζει και τοσο πολυ τον μεσο χρηστη με τα (ελαχιστα) νεα features της.

Αλλα οταν πρωτοξεκινησε,πραγματι καθε νεο μικρο update ειχε και κατι καινουργιο και πρωτοποριακο να προσφερει,δηλαδη εκανε την διαφορα.

 

 

Εγω υπολογιζω αν ολα πανε καλα,ο Firefox 12 τον Απριλιο,να εχει φτασει στο ιδιο επιπεδο κορεσμου και ολοκληρωσης οπως ειναι ο Chrome τωρα.Αλλα αντι να καθεσαι τωρα να περιμενεις 1 χρονο απο τοτε που βγηκε ο 4, μεχρι να ενσωματωθουν

στον browser,tα παιρνεις τωρα λιγα λιγα αλλα πιο γρηγορα.Aν ειχε η Mozilla τα resources της Google,ολα αυτα τα νεα features θα τα εβγαζε και σε 6 μηνες αντι για ενα χρονο.

 

αυτα.

Έτσι ακριβώς.

Μετά την έκδοση ff 8, τον περισσότερο χρόνο σερφαρίσματος τον κάνω με ff. Πιο καλό scrolling κτλ. Λιγότερη ram απο τον chrome, και σε sites με πολλές εικόνες πάει καλύτερα. Ίσως ο flash player στον ff κολλάει λίγο πιο συχνά απο ότι στον chrome.

Έβαλα όμως chrome theme και omnibar addon. Μεγάλο συν του chrome, να 'ναι καλά τα addons δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δικος μου, μολις ειδε τη νεα εκδοση...!!! την περασα και θα δουμε!!

 

με 5 καρτελες ανοικτες βλεπω να τρωει γυρω στα 200kb μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τρώει 200 μbytes,πολλά είναι.

Αμάν με αυτό το πλασίμπο εφέκττ,σε κάθε έκδοση είναι πιο γρήγορος και τρώει λιγότερη μνήμη,για ταχύτητες μιλάμε για διαφορές msec και όλοι το κατάλαβαν να ουμ.

 

Δεν αναφέρομαι μόνο στον Firefox,αν σε κάθε έκδοση ίσχυαν αυτά που έλεγαν οι χρήστες τώρα οι browsers θα ήταν διαστημόπλοια και θα έτρωγαν 1 byte μνήμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...