Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Mozilla Firefox 9


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι είναι το memory fox?

 

plug in,που έφτιαχνε άπειρα πολύ την διαχείρηση μνήμης στον ff.ο KilliK μου το είχε προτίνει,και έλεγε ΠΑΡΑ πολύ..Έκανε ότι έγινε τώρα στο ανάποδο,από 500 που έτρωγε χωρίς αυτό,το πήγαινε εκεί που είμαι τώρα..Αλλά τώρα τί παίζει;Ασυμβατότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το compatibility check [ελεγχος συμβατοτητας] ή καπως ετσι , μπορουμε να κανουμε και το εξης

-σε νεο tab παταμε about:config και αμα βγαλει προειδοποιητικο μηνυμα παταμε οτι <<καταλαβαινουμε το ρισκο i understand the risks>> ή καπως ετσι

-δεξι κλικ σε κενο μερος , [μεσα σ αυτα που ανοιξαμε μετα το προηγουμενο βημα] , και επιλεγουμε νεο -> boolean

- εισαγωγη ονοματος προτιμησης βαζουμε το : extensions.checkCompatibility.x οπως το βλεπουμε , και οπου χ βαζουμε την εκδοση μας για παραδειγμα εγω εχω extensions.checkCompatibility.9.0 [παρολο που χω βαλει την 9,0,1]

-παταμε ok και στο επομενο βημα επιλεγουμε το false και ξαναπατάμε ok .

 

Πλεον (ισως θελει επανεκίνηση του FF) ο <<ελεγκτης>> προσθετων ειναι απενεργοποιημενος. Επαναλαμβανουμε τα βηματα για καθε νεα εκδοση.

 

Φωτο:

 

9d9af88089374d61b7385ef.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plug in,που έφτιαχνε άπειρα πολύ την διαχείρηση μνήμης στον ff.ο KilliK μου το είχε προτίνει,και έλεγε ΠΑΡΑ πολύ..Έκανε ότι έγινε τώρα στο ανάποδο,από 500 που έτρωγε χωρίς αυτό,το πήγαινε εκεί που είμαι τώρα..Αλλά τώρα τί παίζει;Ασυμβατότητα;

 

 

Χμ περιεργο.Δοκιμασες να τρεξεις τον Firefox μονο με το MemoryFox,να δεις αν σου δημιουργει παλι το ιδιο προβλημα;

εγω παντως το εβγαλα το Μemoryfox αφου πλεον ο Firefox κανει μια χαρα διαχειριση της μνημης και χωρις αυτο.

τρεχω και την custom του tete009 που ειναι πιο γρηγορη και λιγοτερη μνημοβορα,και ειμαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Chrome ειναι βελτιωμενος για πιο συγχρονα multi-cορε συστηματα,σε αντιθεση με τον Firefox.

Καθε λειτουργια και tab του Chrome ειναι απο μονο του ενα ξεχωριστο process,το οποιο χρησιμοποιει ενα ποσοστo απο τα hardware resources.

Γιαυτο και ειναι πιο γρηγορος στην συνολικη του αποκριση,επειδη καθε process λειτουργει ανεξαρτητα απο το αλλο αφου αφοσιωνεται αποκλειστικα ενα μερος του συστηματος σε αυτο.

Αυτο ομως εχει και το αρνητικο αντικτυπο οτι συνολικα ο Chrome καταναλωνει περισσοτερα resources,ειδικα αν χρησιμοποιεις πολλα tabs και addons.

 

Βεβαια στα πιο συγχρονα συστηματα με τα multi-core cpu,την αφθονη μνημη και τους ssd δισκους,αυτο το μειονεκτημα του Chrome ειναι σχεδον αμειλητεο.

Ομως σε πιο παλια και αδυναμα συστηματα,ειναι πιο εμφανες.Ο Firefox απο την αλλη υπερεχει αφου δεν εχει αυτο το προβλημα.

 

Εγω τρεχω στο Sony Vaio ,τον Chrome και τον Firefox με σχεδον ακριβως τα ιδια addons.Ε σε πληροφορω ο Firefox ειναι πιο γρηγορος στην αποκριση του οταν ανοιγω πολλες καρτελες σε αντιθεση με τον Chrome.

Aπο την αλλη,στο Desktop PC μου συμβαινει το αντιθετο.Ο Firefox ζοριζεται ενω ο Chrome δεν μασαει.

 

Επομενως οχι,αυτο που λες ισχυει αντιστροφα.Τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση.

 

Πολύ ενδιαφέρον. Το τελευταίο διάστημα έχω κολλήσει με τον chrome, μετά από μια ζωή στον firefox. Θα τον βάλω όμως στο νετμπουκ για να δω αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...