Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για βαλε αυτο, και ορισε το να φορτωνει τα βιντεο στην μεγιστη αναλυση. αν δεν στα φορτωνει, τοτε μαλλον τα 4K τα δινει η Google μονο με τον VP9 codec

https://chrome.google.com/webstore/detail/improve-youtube-open-sour/bnomihfieiccainjcjblhegjgglakjdd

αυτο το addon εχει και την επιλογη για H264, οποτε ενεργοποιησε την και αυτην και απενεργοποιησε το αλλο addon που εβαλες.

Επεξ/σία από KilliK
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, KilliK είπε

για βαλε αυτο, και ορισε το να φορτωνει τα βιντεο στην μεγιστη αναλυση. αν δεν στα φορτωνει, τοτε μαλλον τα 4K τα δινει η Google μονο με τον VP9 codec

https://chrome.google.com/webstore/detail/improve-youtube-open-sour/bnomihfieiccainjcjblhegjgglakjdd

αυτο το addon εχει και την επιλογη για H264, οποτε ενεργοποιησε την και αυτην και απενεργοποιησε το αλλο addon που εβαλες.

Video decode 0% και 100% η cpu με πολλα framed drops. Εβαλα μεγιστη αναλυση στο add on το εσβησα το προηγουμενο δοκιμασα και με h264. Και με την 1070ti μου το εκανε πριν και τωρα με την 5700xt. 1.5 χρονο δεν μπορω να βρω τι φταιει και δεν θελω να κανω format μονο για αυτο.

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pigeon είπε

@Arkin χαζή ερώτηση αλλά.. το chrome://flags/#disable-accelerated-video-decode  το έχεις σίγουρα Enabled?

Ναι κανονικα. Η καρτα δεν δουλευει καθολου μονο η cpu κανει decode στον chrome.

 

Screenshot_1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι κανονικα. Η καρτα δεν δουλευει καθολου μονο η cpu κανει decode στον chrome.

Για δες αυτό το flag  chrome://flags/#d3d11-video-decoder , κάνε το enable και δοκίμασε.
Βρήκα αυτό:

 

Επεξ/σία από pigeon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pigeon είπε

Για δες αυτό το flag  chrome://flags/#d3d11-video-decoder , κάνε το enable και δοκίμασε.
Βρήκα αυτό:

Το δοκιμασα και αυτο τα ιδια. Ηταν στο default το εκανα enable και restart. Mε το πιο πανω add on δουλευει η καρτα αλλα παει μεχρι 1080p το μεγιστο. Μονο με format βλεπω να λυνετε η καρτα δουλευει κανονικα σε mpc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το addon του Killik σε γυρίζει σε h264 γι'αυτό δουλευει, νομίζω είναι η καλύτερη λύση για να γλιτώσεις το format. 😢
Ναι σίγουρα δεν είναι νορμαλ αυτό που βλέπεις, με μια γελοία gt1030 έχω κανονικά hw decode σε 8k vp9 (98% gpu και χαμένα frames βέβαια).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, pigeon είπε

Το addon του Killik σε γυρίζει σε h264 γι'αυτό δουλευει, νομίζω είναι η καλύτερη λύση για να γλιτώσεις το format. 😢
Ναι σίγουρα δεν είναι νορμαλ αυτό που βλέπεις, με μια γελοία gt1030 έχω κανονικά hw decode σε 8k vp9 (98% gpu και χαμένα frames βέβαια).
 

Μέχρι 1080p όμως δεν έχει νόημα. Η cpu αντέχει μέχρι 4k 60fps η 8k χωρίς να χάνει frames. Σε 8k 60fps χάνει 20% των frames. Μικρό το κακό αλλά θέλω να βρω το φταίει έτσι για το γαμωτο γιατί είναι πολύ περίεργο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KilliK είπε

Τρεξε τον Chrome με ενα καθαρο προφιλ

Εννοείς να μην κάνω καθόλου login η συγχρονισμό μήπως και δημιουργεί κάποιο πρόβλημα κάνα add on που έχω. Αύριο θα το δοκιμάσω και επανέρχομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορη ερωτηση. Ειμαι στην εκδοση 74. Κατι νομιζω λέγαμε οτι θα αλλαξε με την 75 και ειχα σταματησει να αναβαθμιζω. Νομιζω κατι για τα πλαγκιν

Αξιζει εν τελη να παω σημερα στην τελευταια εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως αχρειαστα νεα tab overlays που εμφανίζονται χωρις χρονοκαθυστερηση (ευτυχως υπαρχει τροπος απενεργοποιησης μεσω chrome://flags/) και το Undo Closed Tab που αφαίρεσαν είναι τραγικό. Αμα είναι να βαζεις καθε φορα extension για να γινει πιο λειτουργικος ενας browser κλαφ'τα, θα σέρνεται μετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, therock είπε

Γρηγορη ερωτηση. Ειμαι στην εκδοση 74. Κατι νομιζω λέγαμε οτι θα αλλαξε με την 75 και ειχα σταματησει να αναβαθμιζω. Νομιζω κατι για τα πλαγκιν

Αξιζει εν τελη να παω σημερα στην τελευταια εκδοση

Αν δεν θυμασαι τι ηταν αυτο... Εγω παντως δεν θυμαμαι, εκτος αν λες την προειδοποιηση οτι το flash θα πεθανει το 2020.

Μολις διαπιστωσα οτι ο 78 εχει dark mode. Οι καλες επιρροες της ms στον κωδικα του browser φαινονται για ακομα μια φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...