Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει παρατηρήσει θέματα κάνεις με το συγκεκριμένο browser σε τηλέφωνο με android 10 (android one) .

Αναγκαστικά άλλαξα browser. Κλείνει από μόνο του και γενικώς κολλάει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε καμια γνωμη για αυτο εδω? Θελω να δειχνω μια συγκεκριμενη, δικη μου σελιδα σε καθε νεα καρτελα που ανοιγω και τιποτε περισσοτερο
https://chrome.google.com/webstore/detail/new-tab-redirect/icpgjfneehieebagbmdbhnlpiopdcmna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλημερα.. Δεν με αφηνουν τα windows (10) να κανω προεπιλογη τον chrome.. Οποτε παω να τον βαλω στα προεπιλεγμενα με το που παταω επανω του κρασαρει το συστημα και με ριχνει στην επιφανεια εργασιας.. Για πειτε πως να το διορθωσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε laptop με i7 4510u 8gb RAM 1600mhz Nvidia gt840m GPU με μόνο το Facebook ανοιχτό ο chrome γονατίζει και τρώει άπειρη RAM.

Τυχαία κατέληξα μία μέρα να έχω 50 καρτέλες ανοιχτές και ειλικρινά όλες φόρτωναν σφαίρα χωρίς καθυστερήσεις.Ενώ με όλες κλειστές και μόνο το facebook ανοιχτό ξεκινάνε τα κολλήματα... :( 

Έχω δοκιμάσει φυσικά καθαρισμό Cookies και γενικά του browser και φτιάχνει για περίπου 5-10 λεπτά.Plug ins δεν έχω περασμένα(εκτός του uBlock Origins που και με αφαιρεμένο αυτό είχα το ίδιο θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2020 στις 5:05 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Θέλω όταν διαβάζω ένα κείμενο και βλέπω μια λέξη που δεν ξέρω, να την επιλέγω, και με δεξί κλικ να βγάζει κατευθείαν την προτεινόμενη μετάφραση. Το να ανοίγω νέα καρτέλα με google translate και να κάνω copy paste κλπ είναι υπερβολικά κουραστικό.

Με ένα σύντομο γκουγκλάρισμα δεν βρήκα κάτι προφανές.

Ξέρει κανείς κανα καλό εξτένσιον?

Έχουμε τίποτα και για chrome ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω ότι κολλάει σ'αυτή την ενότητα: Έκανα καθαρισμό cookies και cache στον chrome και, πλέον, όταν κλικάρω κάποιο magnet link σε οποιαδήποτε σελίδα με torrents, αντί να το ρίχνει απευθείας στο qbit και να ξεκινάει το κατέβασμα, εμφανίζει πρώτα αυτό το μήνυμα επιβεβαίωσης:Screenshot_1.jpg.a8608ab2af674c3f52e7a4a5d34c0d3d.jpg

Είναι κάποια ρύθμιση πού θέλει ο browser, ή το qbit, προκειμένου να επανέλθει στην προηγούμενη κατάσταση; Δε θυμάμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει πλεον το τικακι που ελεγε "να γινεται παντα η συγκεκριμενη ενεργεια". Πρεπει να εχει αφαιρεθει γενικα απο τον κωδικα του chromium, γιατι δεν υπαρχει σε κανεναν chromium based browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jim_p είπε

Δεν υπαρχει πλεον το τικακι που ελεγε "να γινεται παντα η συγκεκριμενη ενεργεια". Πρεπει να εχει αφαιρεθει γενικα απο τον κωδικα του chromium, γιατι δεν υπαρχει σε κανεναν chromium based browser.

Αυτό που μού φάνηκε περίεργο, είναι ότι η συγκεκριμένη αλλαγή, δεν προέκυψε μετά από update σε νεότερη έκδοση, αλλά αμέσως μετά τη διαγραφή cookies και τον καθαρισμό τής cache. Εντάξει, δεν είναι και για φούντο, απλά μού τη δίνουν τα περιττά επιπλέον κλικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deesnider, @jim_p  Αυτός ο διάολος μου έφαγε μια μέρα ψάξιμο τις προάλλες, κοιτάχτε πως λύνεται.

Ανοιχτε regedit , πάτε εδώ: Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome
και δεξιά φτιάχτε ένα κλειδί DWORD με τίτλο ExternalProtocolDialogShowAlwaysOpenCheckbox και value 1

Κλείστε/ανοίξτε chrome (όλα τα instances), πατήστε σε magnet link και θα εμφανίσει κανονικά το checkbox. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα μου ντε! τώρα σε σκεφτόμουν και το έψαχνα. Δεν έχει κάπου policies? 🤷‍♂️

Εδιτ. Κάτι βρήκα:

https://support.google.com/chrome/a/answer/9027408?hl=en&ref_topic=9025817

To policy είναι αυτό:

https://cloud.google.com/docs/chrome-enterprise/policies/?policy=ExternalProtocolDialogShowAlwaysOpenCheckbox

 

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, pigeon είπε

@deesnider, @jim_p  Αυτός ο διάολος μου έφαγε μια μέρα ψάξιμο τις προάλλες, κοιτάχτε πως λύνεται.

Ανοιχτε regedit , πάτε εδώ: Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome
και δεξιά φτιάχτε ένα κλειδί DWORD με τίτλο ExternalProtocolDialogShowAlwaysOpenCheckbox και value 1

Κλείστε/ανοίξτε chrome (όλα τα instances), πατήστε σε magnet link και θα εμφανίσει κανονικά το checkbox. 😁

Σε win7 64bit, μέσα στο policies δεν υπάρχει Google, αλλά μόνο Adobe, Microsoft & Mozilla...

Το Google είναι ανεξάρτητο μέσα στο Software, δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία. Το λέω για να μην κάνω καμιά χοντράδα πειραματιζόμενος και τα κάνω εντελώς μπάχαλο τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...