Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Καλησπερα 

Ενω στον λογαριασμο google εχω σαν γλωσσα τα ελληνικα σε ενα φορητο με windows 10 το μενου του chrome (ρυθμισεις κλπ ) ειναι στα αγγλικα . Πως αλαζει ? Ευχαριστω.

Πάνω δεξιά πατάς στις 3 κάθετες τελείες.

Settings

Αριστερά πας σε 

Advanced

Languages

Στο κέντρο πατάς το βελάκι κάτω στο language για να ανοίξει το μενού

Αν δεν έχει τα ελληνικά πατάς στο add languages και το προσθέτεις και μετά τικάρεις την επιλογή.

Δίπλα στη γλώσσα έχει 3 κάθετες τελείες, τις πατάς και τικάρεις το display google chrome in this language

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Nabuko είπε

Πάνω δεξιά πατάς στις 3 κάθετες τελείες.

Settings

Αριστερά πας σε 

Advanced

Languages

Στο κέντρο πατάς το βελάκι κάτω στο language για να ανοίξει το μενού

Αν δεν έχει τα ελληνικά πατάς στο add languages και το προσθέτεις και μετά τικάρεις την επιλογή.

Δίπλα στη γλώσσα έχει 3 κάθετες τελείες, τις πατάς και τικάρεις το display google chrome in this language

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

How do Chrome extensions impact browser performance?
https://www.debugbear.com/blog/chrome-extension-performance-2021

Γιαυτο μονο ubo! Επισης, ποιες ειναι ολες αυτες οι επεκτασεις που δεν τις ξερει ουτε η μανα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Google may replace the HTTPS lock icon in Chrome with a down-arrow icon
https://www.ghacks.net/2021/07/15/google-may-replace-the-https-lock-icon-in-chrome-with-a-down-arrow-icon/

[QUOTE]Only 11% of users identified the meaning of the lock icon correctly, while the remaining 89% did not.[/QUOTE]
Αλλα οταν εγω λεω οτι ολα αυτα γινονται για το χρηστη με αρνητικο iq ειμαι ο κακος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω το βελακι το κανει ξεκαθαρο.......
Ακομα και ως αρχαριος, το lock σε κανει να θες να κανεις hover ή κλικ για να σου πει οτι "Connection is secure" ενω το βελακι ειναι τελειως ακυρο.

Δεν εχω λογια για την επιλογη του icon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά 

Έχω ένα θέμα στον υπολογιστή του ξενοδοχείου 

Ενώ ανοίγω τo Chrome ξεκινάει με μηχανή αναζήτησης To ask... 

Προσπαθώ να το αλλάξω μέσα από της ρύθμισης και για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να το διαγράψω και στη θέση του να βάλω το Google ως αναζήτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Spiridonakis είπε

Προσπαθώ να το αλλάξω μέσα από της ρύθμισης και για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να το διαγράψω και στη θέση του να βάλω το Google ως αναζήτηση

Πως προσπαθείς να το διαγράψεις? Πήγαινε πάνω δεξιά, πάτα τις 3 κάθετες τελείες ->περισσότερα εργαλεία-> επεκτάσεις και κάντο remove

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το καταργήσω εννοώ 

Όταν μπαίνω εκεί δεν μου βγάζει κάτι για αλλαγή στην μηχανή αναζήτησης 

Μπαίνω στης ρύθμισης και μπαίνω εκεί που λέει μηχανή αναζητήσεις 

Εκεί έχει την επιλογή να προσθέσω  αλλά όχι να κάνω κατάργηση αναζήτησης του ask... Το έχει κλειδωμένο σαν επιλογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας εδω, ποιον search engine σου εχει για default? Να υποθεσω τον ask? Αν βαλεις καποιον αλλο για default, σε αφηνει μετα να καταργησεις τον ask?
chrome://settings/searchEngines

Επισης, κανε ενα σκαναρισμα με ενα adwcleaner ή malwarebytes καλου κακου. Και αν ολα αυτα δεν κανουν κατι, πας εδω και πατας να γυρισει ΟΛΕΣ τις ρυθμισεις του στα default
chrome://settings/reset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιό τρόπο μπορώ να αφαιρέσω τη δυνατότητα του Chrome να αναπαράγει Video απο σελίδες όπως Youtube, Twitch...κ.τ.λ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που ζητας εινια αδυνατο να γινει επειδη ο chrome χρησιμοποιει τις βιβλιοθηκες του συστηματος για να παιξει τα h264 (ή αλλου φορματ) streams που εχουν αυτες οι σελιδες.

Μια "λυση" ειναι να βαλεις ff και να του απενεργοποιησεις το openh264 codec μεσα απο το about:addons > plugins. Στο youtube σιγουρα δεν θα δουλεψει σαν λυση, επειδη εχει το webm για fallback οταν δεν μπορει να παιξει h264. 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό πρόβλημα με Chrome μου πέταξε ένα μήνυμα ότι δεν επαρκεί η RAM και από τότε μου έχει λευκή οθόνη, δεν ανοίγει τίποτα. Δεν είναι θέμα υπολογιστή, είναι πολύ καλός και γρήγορος ενώ τα υπόλοιπα Firefox, Explorer λειτουργούν κανονικά όπως πριν, θα μπορούσα να το ξαναφορτώσω αλλά το χρειάζομαι επειδή είχα κάποιους κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, super3bingo είπε

Σοβαρό πρόβλημα με Chrome μου πέταξε ένα μήνυμα ότι δεν επαρκεί η RAM και από τότε μου έχει λευκή οθόνη, δεν ανοίγει τίποτα. Δεν είναι θέμα υπολογιστή, είναι πολύ καλός και γρήγορος ενώ τα υπόλοιπα Firefox, Explorer λειτουργούν κανονικά όπως πριν, θα μπορούσα να το ξαναφορτώσω αλλά το χρειάζομαι επειδή είχα κάποιους κωδικούς.

Το Sync των κωδικών το έχεις ενεργοποιημένο στο Chrome; Αν ναι, από ένα άλλο Η/Υ κάνε login στο λογαριασμό σου και κάνε export τους κωδικούς, ώστε καταρχήν να διασφαλίσεις ότι δε θα τους χάσεις.

Ύστερα,  κάνε pin τον Chrome στην taskbar, δεξί click στο εικονίδιο στην taskbar και επιλέγεις Νέο Παράθυρο Ανώνυμης Περιήγησης (New Ingognito Window). Σε incognito mode μπορείς να σερφάρεις; Αν ναι, το ζήτημα σου οφείλεται μάλλον σε κάποιο extension. Settings --> More Tools --> Extensions και τα απενεργοποιείς όλα. 

Αν έπειτα ο Chrome ανοίγει κανονικά, θα ενεργοποιήσεις τα extension ένα ένα (ενεργοποίηση κάποιου extension, κλείσιμο Chrome και άνοιγμα) μέχρι να βρεις πιο φταίει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...