Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Το οτι ο chrome προκαλει πολλες Bsod ισχυει ? γιατι εχω βρει πολλες αναφορες σχετικα με αυτο και στο επισημο forum της google και σε αλλα site

Οχι, δεν εχω συναντησει ουτε μια bsod λογο chrome και τον εχω περασει σε δεκαδες pc. Δεν εχω δει τις αναφορες που αναφερεις, απλα να προσθεσω πως αν καποιος χρηστης λεει πως λογω του chrome εχει μπλε οθονες, δεν σημαινει πως ισχυει 100% κατι τετοιο.

Οχι τουλαχιστον μεχρι να βρεθει αν οντως ο chrome ειναι ο πραγματικος υπαιτιος της bsod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω μια ερώτηση ...

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του AdBlock και τουAdblock Plus for Google Chrome™;

Ξέρω ποιό είναι το "κανονικό"(από το firefox), αλλά ποιό κάνει καλύτερη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα από τα δυο δεν κάνει καλή δουλειά στον chrome. Το adblock plus είναι λύση που δουλεύει 100% όπως πρέπει μέχρι στιγμής μόνο στον firefox. Στον chrome, επειδή η google δεν κάνει κάποιες απαραίτητες διορθώσεις στον κώδικα του chrome υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με το ad blocking.

 

Στον chrome το adblock plus απλά κρύβει τις διαφημίσεις αφού τις κατεβάζει, δεν τις μπλοκάρει δηλαδή πριν κατέβουν, ενώ το adblock μπλοκάρει αρκετές διαφημίσεις πριν κατέβουν αλλά κάνει τον chrome από άποψη ταχύτητας φόρτωσης σελίδων αργό :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να τον βάλω δοκιμαστικά (χρησιμοποιούσα Opera) και... με έστειλε!

Με τον Opera είχα κάποια προβλήματα στο facebook σε ό,τι αφορά την ανάρτηση videoclips, κι άλλες φορές μάλιστα δεν μπορούσα να δω videos. Μου ζητούσε να κάνω update τον flashplayer, έκανα update και πάλι ζητούσε εξαρχής update. Είχα επίσης προβλήματα στο άνοιγμα των torrents! Μου έβγαινε σφάλμα κάθε φορά που πατούσα download.

Εδώ αυτά τα προβλήματα δεν υπάρχουν!

Από άποψη ταχύτητας δεν έχω (πλέον) παράπονο από κανέναν browser (με εξαίρεση έναν), οπότε και ο chrome μ'άφησε ευχαριστημένο & σαφώς... η ευκρίνεια του που (κατά την άποψη μου) είναι η καλύτερη απ'όλους!

Μοναδικό μειονέκτημα προς στιγμήν είναι ο τρόπος που διαχειρίζεται τα downloads (είναι λιγάκι σπαστικό το παράθυρο που ανοίγει στη κάτω πλευρά), αλλά αυτό είναι κάτι που ενδέχεται ν'αλλάξει εν καιρώ.

Το περιβάλλον είναι απλό και λιγάκι "φτηνό? φτωχό?" κάτι τέτοιο... Του Opera μου άρεσε παραπάνω και γενικά των άλλων μου αρέσει παραπάνω, παρόλα αυτά είναι ξεκάθαρο.

Καθαρά και μόνο για την ευκρίνεια του μένω σ'αυτόν, αφού αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δοκιμάζω browsers τον τελευταίο μήνα! Είναι ένα + σε σχέση με τους άλλους. Αν κάνει καμιά μ@λ@κί@ σε επόμενη έκδοση, θα γυρίσω στον Opera.

Η μεγαλύτερη μου απογοήτευση (συγκριτικά απ'όλους τους browsers) είναι ο Safari... Δε ξέρω τι πάθανε στην apple, αλλά δε περίμενα τέτοιο χάλι τόσο από άποψη ταχύτητας, όσο κι άποψη ευκρίνειας!

Προς το παρόν ένα μπράβο από μένα με κανά 2 μειονεκτήματα που δεν ενοχλούνε στη βασική του λειτουργία που είναι το... "browsing"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

πώς μπορώ να κάνω επιλεκτική διαγραφή της cache? Κάνω update κάποια swf σε μια σελίδα μου και ο chrome επιμένει να μου δείχνει τα παλιά.

Από τις επιλογές του, μπορώ να καθαρίσω όλη τη cache, αλλά θα προτιμούσα να σβήσω μόνο για τη συγκεκριμένη σελίδα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει κάποια επέκταση για τον chrome για να μπορώ να κατεβάζω flv video, όπως στον firefox υπάρχει το

flv download helper. Δεν θέλω να κατεβάζω βίντεο μόνο από το youtube αλλά από οποιαδήποτε σελίδα προβάλει video

σε μορφή flv....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά.

Εδώ και 1 εβδομάδα περίπου όταν προσπαθώ να τρέξω video από youtube ενώ ο ήχος παίζει κανονικά, η εικόνα εμφανίζεται ένα καρέ μετά μαυρίλα και μετά από 1-2 sec άλλο καρέ. Δεν γίνεται πάντα αλλά τις περισσότερες φορές. Όταν κάνω copy τη διεύθυνση και το τρέχω από Firefox όλα μια χαρά. Ξέρει κανείς που να οφείλεται;

 

Ευχαριστώ

 

............................................................................................

 

Έκανα ένα ψάξιμο στο δίκτυο και διαπίστωσα ότι ο υπαίτιος είναι το Kaspersky. Δοκίμασα και όταν το κλείνω ο Chrome παίζει μια χαρά τα video του youtube. Όταν το ανοίγω πάλι τα ίδια. Δοκίμασα να βάλω το youtube στα trasted urls αλλά τζίφος.

 

Καμιά ιδέα κανείς πριν επιστρέψω στον Firefox;

Επεξ/σία από Kariajoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p έπεσα πάνω σε αυτό

 

http://www.srware.net/forum/viewtopic.php?f=18&t=2052

 

Αρα auto update δεν πρέπει να κάνει.

 

Επίσης είδα και αυτό που μάλλον ελέγχει αν υπάρχει new version (για Portable)

 

http://www.srware.net/forum/viewtopic.php?f=18&t=2231

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειδα και γω αυτα, αλλα δεν μου κανουν. Πρωτος και βασικοτερος λογος το οτι σε καθε χειροκινητη αναβαθμιση πρεπει να ξαναβαζω το δικο μου adblock.ini γιατι το μαμα δεν με ικανοποιει, δεν κοβει οσα θα επρεπε να κοβει. Χωρια μετα η ρυθμιση απο την αρχη.

 

Θελω εναν browser για τα xp μου απο τα οποια δεν μπαινω ποτε σε σελιδες κλπ, αλλα οταν μια εφαρμογη δεν εχει τον δικο της updater και απλα με παει στη σελδα της να κατεβασω τη νεα εκδοση, πχ foobar, ανοιγει ο ie6!

Σκεφτομουν για ie8 σφιγμενο, αλλα και παλι... ie ειναι, ποτε δεν ξερεις πως θα σου την φερει. Δεν εχει και adblock :P

Ff και opera δεν θελω γιατι σε καθε νεα εκδοση βλεπω τα χαλια τους απο το λινουξ και ο chrome παραειναι... μλκς για μενα με τα 101 εξτρα του (built in flash, pdf reader, google updater μπλιαχ) για ελαχιστη παραπανω λειτουργικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα και μια ακομα, το να ειναι ελαφρυς. Πιστευω δεν ειναι τρελο αυτο που ζηταω, μιας και θα χρησιμοποιειται περιστασιακα και μαλιστα περισσοτερο σαν downloader παρα σαν browser.

 

Λες να...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα και μια ακομα, το να ειναι ελαφρυς. Πιστευω δεν ειναι τρελο αυτο που ζηταω, μιας και θα χρησιμοποιειται περιστασιακα και μαλιστα περισσοτερο σαν downloader παρα σαν browser.

 

Λες να...?

K-Meleon ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...