Προς το περιεχόμενο

Περί C programming


Padaz Bloody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους να ευχηθώ. :)

 

Πείτε κανέναν καλό compiler c++ για windows 7 64 bit.

Έχω έναν compiler c++ έκδοση 3 που παίζει σε dos και το εγκατάστησα μέσω dosbox για να μπορεί να τρέχει και σε windows 7 64 bit. Το dosbox είναι ένα προγραμματάκι που κάνει emulation για να τρέχουμε προγράμματα των windows 32 bit.

 

Ο compiler όμως αυτός δεν είναι από ότι φαίνεται συμβατός με όλες τις εκδόσεις c++, είναι λίγο παλιός και μου βγάζει πολλά errors όταν το κάνω compile, χρειάζομαι έναν compiler που να είναι πιο update δηλαδή πιο πρόσφατος αλλά να υποστηρίζει και όλες τις προηγούμενες εκδόσεις της c++ - 1/5 προγραμματάκια που γράφω μου τα τρέχει σωστά, αλλά και πάλι δεν δικαιολογούνται τόσο errors στα υπόλοιπα.

Να ενημερώσω ότι τα προγράμματα είναι γραμμένα αντιγραφή από βιβλίο, που σημαίνει ότι το λάθος δεν είναι προγραμματιστικό δικό μου.

Το βιβλίο είναι το παρακάτω το οποίο κάναμε και στη σχολή:

Turbo C Herbert Schildt Κλειδάριθμος/Borland Osborne/McGraw Hill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Code::Blocks είναι IDE, δεν είναι compiler... μπορεί να ρυθμιστεί να λειτουργεί με διάφορους compilers.

 

Για Win64 C++ compilers, δες το MinGW-w64 project (ιδανικό ταίρι για το Code::Bllocks) και τον Microsoft Visual C++ 2010 Express

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα τα κοιτάξω και θα τα τεστάρω αύριο που θα έχω χρόνο και θα επανέρθω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, το βιβλίο δείχνει να είναι παμπάλαιο. επομένως ο compiler θα πρέπει να είναι αρχαίος για να σου δημιουργεί προβλήματα. Γενικά η C δεν είναι και η γλώσσα με τη μεγαλύτερη εξέλιξη... Αν έχεις όρεξη, κάνε copy-paste εδώ ένα πρόγραμμα που σου βγάζει προβλήματα.

 

Επιπλέον, μου φαίνεται ότι ακόμα και αν είσαι σε Windows 64bit μπορείς κανονικά να τρέχεις εφαρμογές 32bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν το δοκίμασα το codeblocks, θα το κοιτάξω μάλλον σήμερα.

Επίσης με το παλιό compiler που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα δεν μπορούσα να γράψω ούτε ελληνικά.

 

Μερικά προγράμματα που μου βγάζουνε λάθη είναι πχ.

 

#include<stdio.h>

main()

{

int answer;

answer=mul(10,11); /*apodosi tis epistrefomenis timis*/

printf("To apotelesma einai %d\n", answer);

}

/*Auti i sinartisi epistrefei mia timi*/

mul(a,c)

int a,c;

{

return a*c;

}

 

 

 

Επίσης 1 λάθος βγάζει αυτό:

 

#include<stdio.h>

main()

{

int t;

printf("Give a number");

scanf("%d", &t);

total(t);

getchar();

}

 

total(x)

int x;

{

int sum=0, i, count;

for(i=0; i<x; i++)

{

sum=sum+i;

for(count=0; count<10; count++)

printf(".");

printf("To trexwn athroisma einai %d\n", sum);

}

}

 

Το MinGW-w64 πως θα το εγκαταστήσω?

Κατατοπίστε με λίγο παιδιά.

Δεν έχει κάποιο setup να εκτελέσω, υποθέτω πως θα πρέπει να κάνω κάποιο copy paste σε κάποιο φάκελο του codeblocks έτσι?

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Η visual c++ είναι μόνο trial?

Δεν έχει κάποια ελεύθερη έκδοση?

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν προσπαθείς να διορθώσεις κάποιο σφάλμα, το πρώτο είναι να δεις τι λέει ο compiler για αυτό -- και αν πρόκειται να σε βοηθήσουμε, να μας το πεις και εμάς.

 

Κατόπιν, η σύνταξη αυτών των παραδειγμάτων είναι αρχαία, έχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια. Δεν ξέρω μήπως ο compiler ενοχλείται από αυτήν. Όπως έγραψα και παραπάνω, το βιβλίο είναι πολύ παλιό...

 

Για τα περιβάλλοντα που ρωτάς δεν ξέρω λεπτομέρειες εκτός από την Visual C++ Express Edition: δεν είναι trial όπως λες αλλά πλήρης έκδοση, δωρεάν (όχι «ελεύθερη»). Απλώς δεν έχει όλες τις δυνατότητες των μεγαλύτερων εκδόσεων, οι οποίες όμως δεν θα σου χρειαστούν για πάρα πολύ καιρό αφού τώρα αρχίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια έκδοση του CodeBlocks που σου εγκαθιστά μαζί και τους GNU compilers. Οποτε είσαι καλυμμένος.

 

Συγκεκριμένα πας εδώ και κατεβάζεις αυτό που λέει

>codeblocks-10.05mingw-setup.exe

 

Αν και επειδή ενδεχομένως να σου φανεί λίγο πολύπλοκο το CodeBlocks (γνώμη μου πάντα) εγώ θα σου πρωτινά να κατεβάσεις ένα άλλο περιβάλλον που είναι IDE + compilers μαζί.

 

Το devcpp από εδώ.

 

Κάποιοι θα σου πουν ότι έχει χρονια να ανανεωθεί και είναι αλήθεια.

 

Αλλα νομίζω για τι δουλειά που το θέλεις φτάνει και περισσεύει. Εύκολα και γρήγορα φτιάχνεις αρχεία και θα κανεις compile.

 

 

Τώρα τα παραδείγματα έχουν όντως αρχαία σύνταξη.

 

Σας έδωσαν αυτό το βιβλίο για διδασκαλία C?

 

Ποια σχολη αν επιτρέπεται;

 

 

-------------

 

Υ.Γ. Υπάρχει και η επιλογή να κατεβάσεις απλά τους GNU (MinGW) compilers (και δε χρειάζεσαι τους 64bit, και με τους 32bit-ους μια χαρά θα κανεις τι δουλειά σου μην τρελαινόμαστε*) και να κανεις compile μέσω comand line γράφοντας τα αρχεία σου με notepad η ο,τι αντίστοιχο.

 

*Το dosbox που είπες παραπάνω δεν είναι για να τρέχει 32bites εφαρμογές σε windows 64.

Κάνει μια πλήρη προσομοίωση του λειτουργικού συστήματος DOS που ήταν 16 bit. Οποτε με μια υπεραπλούστευση μπορούμε να πούμε ότι τρέχει 16bites εφαρμογές. οι 32bit εφαρμογές τρέχουν κανονικότατα και στα win 64

Όποως σε βολεύει.

 

Τους compilers και μονο θα τους βρείς ως εξής:

Θα κατεβάσεις αυτό το αρχείο.

Το οποιο όταν το τρέξεις θα σου βγάλει ένα setup από το οποιο θα επιλέξεις ποίους compilers θες (C, C++, fortran...) (Εσύ φαντάζομαι C και C++ θες) και αυτό θα στους κατεβάσει σε ένα folder που θα έχεις προσδιορίσει.

 

Τώρα μένει εσύ να τους βάλεις στο Enviroment Variable PATH η να τους καλείς απευθείας με το αντικειμενικό τους path. Όπως έχεις συνηθίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενσωματωμένος compiler του Code::Blocks είναι του mingw32, δηλαδή 32bits. Δεν ξέρω αν πρέπει ντε και καλά να χρησιμοποιήσεις εκτελέσιμα των 64bit. Αν είναι υποχρεωτικό, τότε η πιο ανώδυνη λύση είναι το VS C++ 2010 Express που σου είπε ο nplatis (αλλά έχε πολλλάαααααααααα Gigabytes ελεύθερα στο σκληρό σου, ειδικά αν κατεβάσεις και το SDK).

 

Αν δεν είναι υποχρεωτικά τα 64bits, τότε αυτό που σου είπε ο moukoublen είναι... ταμάμ (εύκολο, εύχρηστο, ελαφρύ και crossplatform).

 

Εμένα που μου αρέσει να δουλεύω από γραμμή εντολών, αν ήθελα 64bits θα κατέβαζα το mingw-w64 (θα διάβαζα πως, γιατί δεν το χω κατεβάσει) και μετά θα έφτιαχνα ένα μικρό command-line-scriptaki μέσα στο Notepad++ για να κάνει compile και να τρέχει αυτόματα από εκεί (αυτό το έχω κάνει με το mingw32).

 

ΥΓ1. Το Code::Blocks κατά βάση είναι ανεξάρτητο από compiler (όπως τα περισσότερα IDE, μπορείς να το κατεβάσεις μόνο του, από τον σχετικό installer, και μετά να το ρυθμίσεις για όποιον compiler έχεις στο σύστημά σου.. .αρκεί να γνωρίζεις τα command-line flags/tools του compiler σου).

 

ΥΓ2. Κατά πάσα πιθανότητα η διαδικασία για να κατεβάσεις το MinGW-w64 είναι να κατεβάσεις έναν μικρό installer, τον οποίο όταν τον τρέξεις θα σου βγάλει να επιλέξεις ποια πακέτα θέλεις να κατέβουν και να εγκατασταθούν. Έτσι γίνεται και με το MingW32 και με το Cygwin... btw o compiler του MinGW-w64 υιοθετήθηκε πρόσφατα ως ο default compiler του Cygwin ... το Cygwin είναι περίπου σαν να εγκαθιστάς ένα Unix/Linux μέσα στα Windows σου, αλλά με Windows executables)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, το βιβλίο δείχνει να είναι παμπάλαιο. επομένως ο compiler θα πρέπει να είναι αρχαίος για να σου δημιουργεί προβλήματα. Γενικά η C δεν είναι και η γλώσσα με τη μεγαλύτερη εξέλιξη... Αν έχεις όρεξη, κάνε copy-paste εδώ ένα πρόγραμμα που σου βγάζει προβλήματα.

 

Επιπλέον, μου φαίνεται ότι ακόμα και αν είσαι σε Windows 64bit μπορείς κανονικά να τρέχεις εφαρμογές 32bit.

 

Στα windows 64 bit θέλει emulator για 32 bit εκδόσεις dos c++

Νομίζω το είχα δοκιμάσει παλιότερα και δεν μου την εγκαταστούσε, κάτι γινότανε με το cmd dos γιατί είναι σε άλλη έκδοση κτλπ.

Και έτσι κατέληξα στο dosbox.

Επίσης έχεις πολλές επιλογές που μπορείς να κάνεις από τα options πχ να τρέχει σε full screen, να τρέχει σε πιο αργή ταχύτητα όπως πχ pentium 1 ταχύτητες, και πολλά άλλα τρελά πράγματα, γενικά έχει απίστευτες δυνατότητες.

Το συνιστώ για παλιά προγράμματα 10 χρονών και βάλε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα windows 64 bit θέλει emulator για 32 bit εκδόσεις dos c++

Νομίζω το είχα δοκιμάσει παλιότερα και δεν μου την εγκαταστούσε, κάτι γινότανε με το cmd dos γιατί είναι σε άλλη έκδοση κτλπ.

Και έτσι κατέληξα στο dosbox.

...

Αν έχεις 7άρια Pro, Ultimate ή Enterprise, μπορείς να τα τρέξεις και με το Windows XP Mode.

(τα 16μπιτα είναι αυτά που ΔΕΝ τρέχουν natively, τα 32μπιτα τρέχουν μια χαρά σε 64μπιτα Win)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν προσπαθείς να διορθώσεις κάποιο σφάλμα, το πρώτο είναι να δεις τι λέει ο compiler για αυτό -- και αν πρόκειται να σε βοηθήσουμε, να μας το πεις και εμάς.

 

Κατόπιν, η σύνταξη αυτών των παραδειγμάτων είναι αρχαία, έχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια. Δεν ξέρω μήπως ο compiler ενοχλείται από αυτήν. Όπως έγραψα και παραπάνω, το βιβλίο είναι πολύ παλιό...

 

Για τα περιβάλλοντα που ρωτάς δεν ξέρω λεπτομέρειες εκτός από την Visual C++ Express Edition: δεν είναι trial όπως λες αλλά πλήρης έκδοση, δωρεάν (όχι «ελεύθερη»). Απλώς δεν έχει όλες τις δυνατότητες των μεγαλύτερων εκδόσεων, οι οποίες όμως δεν θα σου χρειαστούν για πάρα πολύ καιρό αφού τώρα αρχίζεις!

 

Ώπα τι εννοείς παμπάλαια? :shock: Δεν ξέρω τώρα τι έκδοση c++ μαθαίνουνε τα νέα παιδιά, εμείς τέτοιας αρχιτεκτονικής προγράμματα γράφαμε στο ΙΕΚ Ξυνή, βέβαια μιλάω για το 2002. Τώρα φαντάζομαι θα έχει εκσυγχρονιστεί λίγο η c++ στις σχολές οπότε πάω πάσο.

Εντάξει δεν έχω συνηθίσει να γράφω και σε visual studio c++ αλλά... :cry:

Μιας και το visual studio pro είναι ακριβό στα καταστήματα την Visual C++ Express Edition που να τη βρω? Να ψάξω λίγο google? Standard δεν είναι trial δηλαδή μετά από κάποιο καιρό να θέλει register? :)

 

@@@@το με τη συζήτηση πέρασε και η ώρα :-)

Θα δοκιμάσω devcpp και mingw32 αύριο και θα ξαναεπανέρθω.

Μη χαθείτε αλάνια. Μου σώνετε τη ζωή. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...