Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Unknown


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους πιο παλιούς , είναι παιχνίδι θρύλος.Ακόμα και αυτοί που δεν το έχουν παίξει ποτέ , θα το έχουν ακουστά γιατί το hype που είχε δημιουργήσει ήταν τεράστιο.Πιστεύω ότι αυτό και το Borderlands 2 είναι τα πιο αναμενόμενα παιχνίδια της χρονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους πιο παλιούς , είναι παιχνίδι θρύλος.Ακόμα και αυτοί που δεν το έχουν παίξει ποτέ , θα το έχουν ακουστά γιατί το hype που είχε δημιουργήσει ήταν τεράστιο.Πιστεύω ότι αυτό και το Borderlands 2 είναι τα πιο αναμενόμενα παιχνίδια της χρονιάς.

 

Τα δύο πρώτα (UFO Defence & Terror From the Deep) μιλάμε για τρελό κάψιμο. Ιδίως το TFTD λόγω μεγαλύτερης δυσκολίας, ήταν πόρωση.

Επίσης ας υπολογίσει κάποιος ότι τα παίζαμε άνετα σε 386DX40 (UFO Defence) και 486DX2/80 (TFTD) με 4MB μνήμη, σε DOS και με 130MB σκληρό δίσκο με S3 κάρτα γραφικών. :-D (1994 και 1995 αντίστοιχα).

 

Καλές επόχες με παιχνίδια τα οποία είχαν τρομερό gameplay και πάρα πολύ καλό time/value ratio. Πολλά παιχνίδια τα παίζαμε, 20-30 ώρες την εβδομάδα για μήνες. (Όπως Privateer, QfG series, Ravenloft 1-2, Menzoberranzan, Elite 2-3).

Τώρα μετά από 8-10 ώρες, η πλειοψηφία έχει τελειώσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μωρε σε μια base defend αποστολή που ειχε ενα bug και περιμέναμε πως και πως το patch.....

 

Να πω την αλήθεια έχει πολύ καιρό να δω την συγκεκριμένη σειρά (και δεν με νοιάζει τι λέτε, το Apocalypse ωραίο ήταν :P), αλλά τέτοιο bug δεν θυμάμαι -- όπως επίσης και τα σχετικά περί patch (τουλάχιστον προσωπικά, δεν νομίζω να είχα σταθερή πρόσβαση στο internet τότε για τέτοια ενδεχόμενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το παιχνίδι το Ufo: Enemy Unknown, το είχα αγοράσει αυθεντικό τότε το 94-95 και είχε έξτρα δισκέτα μέσα με το patch.

 

Ίντερνετ τότε ούτε για αστείο.

 

Η πλάκα είναι ότι η δισκέτα με το patch δεν έγραφε τίποτα επάνω και έτσι δεν τη χρησιμοποίησα, μέχρι που μου έκατσε το bug και μου το είπαν στο μαγαζί που είχα αγοράσει το παιχνίδι.

 

Για το καινούργιο παιχνίδι παρακαλάω να έχει έστω και λίγο από την ατμόσφαιρα των παλιών παιχνιδιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινα 3η γυμνασιου τοτε με το Ufo enemy unknown και ακομη θυμαμαι να κανω κοπανες για να παω να παιξω.αχ αχ αχ ελπιζω να μου ξυπνησει παρομοια συναισθηματα το καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινα 3η γυμνασιου τοτε με το Ufo enemy unknown και ακομη θυμαμαι να κανω κοπανες για να παω να παιξω.αχ αχ αχ ελπιζω να μου ξυπνησει παρομοια συναισθηματα το καινουργιο.

 

Ευτυχώς είχα τελειώσει όταν βγήκε, και περίμενα για στρατό.

Εμένα την καταστροφή της 3ης Λυκείου την έφεραν τα Sim City 2000, World of Xeen (Might & Magic 4+5 ενωμένα), Ultima 7 (και τα δύο μέρη) και Colonization. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα και ενα αυτα που ειπες πιο πανω....αστα να πανε.ειδικα το cheat στο colonization οπου μπορουσες ουσιαστικα να παιξεις hotseat με μεχρι 4 λαους εαν θυμαμαι καλα.απιστευτο cheat.αλλα τελος το offtopic απο εμενα.καιρος να βγει το ufo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ το παιχνίδι το Ufo: Enemy Unknown, το είχα αγοράσει αυθεντικό τότε το 94-95 και είχε έξτρα δισκέτα μέσα με το patch.

 

Ίντερνετ τότε ούτε για αστείο.

 

Η πλάκα είναι ότι η δισκέτα με το patch δεν έγραφε τίποτα επάνω και έτσι δεν τη χρησιμοποίησα, μέχρι που μου έκατσε το bug και μου το είπαν στο μαγαζί που είχα αγοράσει το παιχνίδι.

 

Για το καινούργιο παιχνίδι παρακαλάω να έχει έστω και λίγο από την ατμόσφαιρα των παλιών παιχνιδιών.

 

Φοιτητής στη Θεσσαλονίκη, το είχα πάρει από Αγγελάκη. Το είχα δει σε κάποιο demo (το οποίο και είχα λοιώσει) και το ερωτεύτηκα (αυτό και το Panzer General).

 

Τέλος πάντων, φτάνω στη βάση των εξωγήινων (στην Ιαπωνία ήταν θυμάμαι), μπαίνω μέσα και...μαύρη μαυρίλα. Το απόλυτο σκοτάδι. Reload, ξεκίνημα από την αρχή, τίποτε.

 

Ιnternet δεν υπήρχε ούτε για πλάκα, με έναν 386 παιδευόμασταν, λέω θα είναι προβληματική η δισκέτα. Πάω στο μαγαζί, το αφεντικό λείπει, ήταν εκεί ο πατέρας του. Πες τώρα σε άνθρωπο (δεκαετία του '90, πριν από 20 χρόνια) τότε 60-φεύγα ότι έχει πρόβλημα η δισκέτα κτλ. κτλ. Ο τύπος δε με πιστεύει, "θέλω να το δω" μου λέει (!)

 

Οπότε εγκαθιστούμε το παιχνίδι από τις δισκέτες μου και στρώνομαι να το παίξω μέσα στο μαγαζί. Μαζεύεται κόσμος, "τι είναι αυτό", "πώς το λένε", "φανταστικό", "πρόσεχε τον εξωγήινο εκεί", επικές στιγμές. Η ώρα περνάει, έχει γεμίσει το μαγαζί (μαγαζάκι-τρύπα, δηλαδή) κόσμο, ο τύπος φοβάται πως θα του σηκώσουν τίποτε από τα ράφια, "δε βλέπω κάτι, μια χαρά παίζει" λέει. Ε, στην απελπισία μου, στέλνω το μεταγωγικό πάνω από την Ιαπωνία, μπας και. Την εντόπισα τη ρουφιάνα, την είχε κάνει spawn ξανά εκεί, τελείως στην τύχη. Μπαίνω μέσα, καλιακούδα-time, πείθεται ο τύπος, μου δίνει άλλο, κι όπως φεύγω του κάνουν πέντε παραγγελίες μαζεμένες για το παιχνίδι. Γυρνάω και τον κοιτάζω με νόημα, χαμογελάει αυτός.

 

Η συνέχεια, αναμενόμενη: σπίτι, εγκατάσταση από την αρχή, βρίσκω νέα βάση (κάπου στην Κίνα, αν θυμάμαι σωστά) και πάλι μαυρίλα. Απόγνωση. Πάω την άλλη μέρα, ευτυχώς είναι ο ιδιοκτήτης και έχει τη μαγική δισκέτα με το patch.

 

Ειλικρινά εύχομαι το XCOM της Firaxis να είναι αντάξιο εκείνου του αριστουργήματος (το οποίο, αν δείξετε οι νεότεροι κάποια επιείκια για τα απαρχαιωμένα -αλλά συμπαθητικότατα- γραφικά μπορείτε να το βρείτε σε διάφορα site, όπως Steam, τρέχει κανονικότατα και με 4 ευρώ έχετε ένα πραγματικό διαμάντι στρατηγικής/tactical tb μαχών για πάρα μα πάρα πολλές ώρες παιχνιδιού) για να υπάρξει μια συνέχεια αντάξια αλλά και να αποδειχτεί πως είναι αβάσιμα τα περί "νεκρού turn-based genre" και τα λοιπά που έχουν ξεστομίσει διάφοροι "του χώρου" κατά καιρούς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...