Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις και από αυτό αλλά σου φαίνεται ψέμα. Μάλιστα.

 

Τι σου φαίνεται ψέμα; Η ταχύτητα ή το ότι απολαμβάνεις 4Κ Netflix χωρίς κολλήματα;

 

Όχι δεν είναι ψέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις και από αυτό αλλά σου φαίνεται ψέμα. Μάλιστα.

 

Τι σου φαίνεται ψέμα; Η ταχύτητα ή το ότι απολαμβάνεις 4Κ Netflix χωρίς κολλήματα;

 

Όχι δεν είναι ψέμα

το vdsl, δεν πιανει και τρελες ταχύτητες, γυρω στο 17αρι είναι :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vdsl, δεν πιανει και τρελες ταχύτητες, γυρω στο 17αρι είναι :(

 

www.speedtest.net

 

Ιδανικά πρέπει να πιάνεις το 94% της ονομαστικής ταχύτητας (46 Mbps σε 50άρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

netflix παιδακια, δεν καταλαβαινω καθολου αυτη τη γκρινια για το content και οτι "δεν υπαρχει"

 

Το 4K του netflix είναι για τα μπάζα, γεμάτο noise. Οι περισσότερες ταινίες επίσης, αλλά σε λίγο καλύτερη μοίρα.

 

Source: Έχω 4K monitor.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν όχι?

 

Αν όχι, έχει πρόβλημα η γραμμή σου. Εγώ χτυπάω 45-46 Mbps στο εν λόγω site.

 

Έχε υπόψιν ότι λόγω servers μπορεί να μην πιάνεις το μέγιστο πάντα... π.χ. στο PSN μπορεί να πιάσω και 10, μπορεί και 30, ανάλογα με τα κέφια του CDN.

 

 

Το 4K του netflix είναι για τα μπάζα, γεμάτο noise. Οι περισσότερες ταινίες επίσης, αλλά σε λίγο καλύτερη μοίρα.

 

Source: Έχω 4K monitor.

 

Γενικά το streaming είναι για τα μπάζα αν σκεφτείς ότι τα 1080p Blu-Ray έχουν bitrate 40-50 Mbps για 1080p24... σκέψου πόσο θέλει το 4K για ανάλογη ποιότητα συμπίεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο πρόβλημα το bitrate μιας και έχουμε το HEVC, αλλά οι σάπιες κάμερες των studios. Για σωστό 4K χρειάζονται 8K κάμερες με καλύτερους/ μεγαλύτερους φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HEVC ρίχνει τις απαιτήσεις στο μισό σε σύγκριση με το H.264, αλλά και πάλι στο streaming βάζουν πολύ μικρότερο bitrate, πράγμα που προκαλεί artifacts... οι κάμερες είναι άλλο θέμα από το encoding.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε και κάτι ευχάριστο συντρόφια cows  :)

 

http://www.4gamer.net/games/990/G999024/20161013003/

 

 

PS4pro - sata3 confirmed 


το vdsl, δεν πιανει και τρελες ταχύτητες, γυρω στο 17αρι είναι :(

Αποκλείεται έχει πρόβλημα η γραμμή σου - βασικά δεν σου βάζουν καν vdsl αν δεν κλειδώνεις σχεδόν full.

 

 


Αν όχι, έχει πρόβλημα η γραμμή σου. Εγώ χτυπάω 45-46 Mbps στο εν λόγω site.

 

Έχε υπόψιν ότι λόγω servers μπορεί να μην πιάνεις το μέγιστο πάντα... π.χ. στο PSN μπορεί να πιάσω και 10, μπορεί και 30, ανάλογα με τα κέφια του CDN.

 

 

 

Γενικά το streaming είναι για τα μπάζα αν σκεφτείς ότι τα 1080p Blu-Ray έχουν bitrate 40-50 Mbps για 1080p24... σκέψου πόσο θέλει το 4K για ανάλογη ποιότητα συμπίεσης.

49.998/50 mbs σε εμένα 

 

Δεν θα έλεγα ότι είναι για τα μπάζα - σίγουρα όμως δεν είναι όπως το δισκάκι - ειδικά ο ήχος.

 

Επεξ/σία από Steve_Sheep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος είναι το λιγότερο (ειδικά αν δεν έχεις Home Cinema)...

 

https://help.netflix.com/en/node/306

Εδώ σου λέει για HD αρκούν μόλις 5 Mbps. Είναι δυνατόν να έχει την ποιότητα του Blu-Ray με 10πλάσιο bitrate;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια παιχνίδια για να παίζω με ένα φίλο μου ( εγώ από το δικό μου και αυτός από το δικό του ps4 ).. Τώρα παίζουμε 2k17 , street fighter και αυτό που μας αρέσει πολύ είναι το rocket legue γιατί μπορούμε να παίζουμε οι δύο μας με άλλους αντιπάλους και έχει και χαβαλέ πολυ, οπότε αν υπάρχει κάτι παρόμοιο... Ευχαριστώ .!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@bedazzled

 

Συμφωνώ και το έχω δει αυτό (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάποιοι πχ ισχυρίζονται stream 4k με πάνω από 12 mbs μόνο σε adsl 24). Όσο για τον ήχο μιλάω ότι έχει μόνο μια ποιότητα αυτού κατά το stream και μία γλώσσα οπότε έτσι γλυτώνει πολλά GB. Ένα 4κ blueray έχει και την HD ταινία μέσα κτλ.. Δηλαδή από τα 100gb uhd disc πόσα χρειάζονται κατά το streaming με ένα audio stream. 25mbit είναι πάνω κάτω 11~12? GB ανά ώρα? Κατάλαβες που το πάω. Άλλωστε οι πρώτες Blueray ταινίες σε single layer (25gb) ούτε καν είχαν 25 mbit bitrate ή εκτός των ταινιών της FOX μήπως οι περισσότερες ταινίες είναι στα 20~30 mbit?

Τέλος μήπως νομίζεις ότι 4k ταινίες των 2 ωρών (περίπου 60gb/ώρα) δεν έχουν υποστεί συμπίεση και δεν έχουν extras κτλ? (δεν χωράνε ασυμπίεστες κατά bd-66 σε 2layer uhd disc 2layer)

 

Πάντως στην δουλειά μου για πείραμα έχει φίλος netflix account και βάλαμε να παίξει σε 4κ samsung τηλεόραση μέσω της ενσωματωμένης σε αυτή εφαρμογής HD ταινίες. Τώρα δεν ξέρω αν παίζει και ρόλο το upscaling πάντως η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή και artifacts δεν είδα σε adsl24.

 

Για να μην πολυλογώ μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί?

 

Δηλαδή εντάξει σίγουρα δεν είναι όπως Blueray τι να συγκρίνουμε 10,12,25 mbit ανάλογα την υπηρεσία με 30 40 κτλ - αλλά και για το ps4pro και το checkerboard η φάση είναι ίδια - it's good enough και πολύ κοντά στο native. Τώρα οι purists κτλ σίγουρα θα το κράζουνε όπως και το ps4p οι pcαδες κτλ ότι δεν είναι native 4k.

 

Και άσε το netflix - για δες κάτι digital filesizes για downloaded όχι streamed από την υπηρεσία της sony χεχε 

 

happie
59.1 GB UHD
45.1 GB BR
7.8 GB DVD

Fury
65.6 GB UHD
48.2 GB BR
7.9 GB DVD

The Amazing Spider-Man 2
74.4 GB
47.8 GB
8.0 GB

American Hustle
70.0 GB
38.7 GB
8.2 GB

Smurfs 2
53.8 GB
38.7 GB
6.9 GB

Moneyball
68.3 GB
47.8 GB
7.9 GB

Dracula
63.9 GB
48.6 GB
8.9 GB

Crouching Tiger, Hidden Dragon
60.0 GB
36.8 GB
6.7 GB

A Few Good Men
73.3 GB
45.2 GB
7.7 GB

Lawrence of Arabia
111.3 GB
68.6 GB
7.6 GB

 

Μήπως τώρα εξηγείται η απουσία 4k drive sto ps4???? Λέω εγώ τωρα...

Επεξ/σία από Steve_Sheep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...