Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός ο απότομος ευτελισμός των τιμών έφερε στην gaming κοινότητα των κάθε πικραμενο που δεν εδεινε δεκάρα για το gaming και δεν είχε σχέση με αυτό.

 

Από την εποχή του neogeo φτάσαμε στο άλλο άκρο.

 

τωρα αυτο που ειπες ειναι σοβαρο? δηλαδη τι να ειναι οι κονσολες πανακριβες και να τις αγοραζουν μονο οι λεφταδες? καλυτερα που πεφτουν οι τιμες για να μπορει να χαρει ο καθενας, ημαρτον ρε φιλε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα δεν τις λες και φθηνες ετσι οπως ειναι τωρα αν αναλογιστεις οτι αν παρεις ολο το πακετο 2 κοντρολ και τσιμπησεις και 2-3 παιχνιδια εφτασες κοντα στον βασικο μισθο που παιρνει καποιος σημερα.Να το λεγες αυτο αν κανανε 100 ευρω και 10 ευρω το παιχνιδι.Γιατι στην τελικη μονο για πικραμενους δεν ειναι η κονσολα εδω που φτασαμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα μια βολτα απο το mall σε Πλαισιο και Public. Τα περισσοτερα παιχνιδια που φευγανε κυριως απο μικρες ηλικιες και οχι μονο(πραγματικα εβλεπα γονεις με παιδια σιγουρα κατω τω 10-11χρονων να αγοραζουν το ρημαδο παιχνιδο και απορουσα πραγματικα)ηταν τα call of duty και λιγο BF,ειτε για ps3,ειτε για ps4.Για ποδοσφαιρακια κλασσικα πραγματα.

 

Οσο για τις κονσολες,μια χαρα φευγανε 2-2 τα ps4 pro με καποιο παιχνιδι μαζι αλλα και τα slim κυριως με του call of duty.

 

Deus Ex Manking Divided και last guardian(απλη και Steelbook)κλασσικα ηταν οι τιτλοι που ειδα περισσοτερους σε αριθμο στα ραφια.

Βεβαια δεν καθησα και πολυ γιατι οποτε εβλεπα τιμες σε παιχνιδια οπως στου bloodborne στα 69.90 με επιανε ενας πονος στην καριδα μου :D :D


Καλα δεν τις λες και φθηνες ετσι οπως ειναι τωρα αν αναλογιστεις οτι αν παρεις ολο το πακετο 2 κοντρολ και τσιμπησεις και 2-3 παιχνιδια εφτασες κοντα στον βασικο μισθο που παιρνει καποιος σημερα.Να το λεγες αυτο αν κανανε 100 ευρω και 10 ευρω το παιχνιδι.Γιατι στην τελικη μονο για πικραμενους δεν ειναι η κονσολα εδω που φτασαμε...

Μια χαρα φθηνες ειναι οι κονσολες,απλα στα παιχνιδια θελει υπομονη και ψαξιμο. Το οτι στην Ελλαδα ειμαστε στο χαλι που ειμαστε δεν σημαινει οτι και οι κονσολες ειναι ακριβες ελεος δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα μια βολτα απο το mall σε Πλαισιο και Public. Τα περισσοτερα παιχνιδια που φευγανε κυριως απο μικρες ηλικιες και οχι μονο(πραγματικα εβλεπα γονεις με παιδια σιγουρα κατω τω 10-11χρονων να αγοραζουν το ρημαδο παιχνιδο και απορουσα πραγματικα)ηταν τα call of duty και λιγο BF,ειτε για ps3,ειτε για ps4.Για ποδοσφαιρακια κλασσικα πραγματα.

 

Οσο για τις κονσολες,μια χαρα φευγανε 2-2 τα ps4 pro με καποιο παιχνιδι μαζι αλλα και τα slim κυριως με του call of duty.

 

Deus Ex Manking Divided και last guardian(απλη και Steelbook)κλασσικα ηταν οι τιτλοι που ειδα περισσοτερους σε αριθμο στα ραφια.

Βεβαια δεν καθησα και πολυ γιατι οποτε εβλεπα τιμες σε παιχνιδια οπως στου bloodborne στα 69.90 με επιανε ενας πονος στην καριδα μου :D :D

Μια χαρα φθηνες ειναι οι κονσολες,απλα στα παιχνιδια θελει υπομονη και ψαξιμο. Το οτι στην Ελλαδα ειμαστε στο χαλι που ειμαστε δεν σημαινει οτι και οι κονσολες ειναι ακριβες ελεος δηλαδη.

Και γω είδα γονείς να αγοράζουν call of duty, gtav και battlefield στα παιδιά τους σήμερα (11<....) και να πω ότι είναι αναλφάβητη τεχνολογική γενιά.....

 

Μια βόλτα από το liveleaks και μετά να δω θα επιλέξουν τα ίδια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω είδα γονείς να αγοράζουν call of duty, gtav και battlefield στα παιδιά τους σήμερα (11<....) και να πω ότι είναι αναλφάβητη τεχνολογική γενιά.....

 

Μια βόλτα από το liveleaks και μετά να δω θα επιλέξουν τα ίδια;

Ειδικά το gtav είναι τραγικό.Βέβαια ο μέσος έλληνας γονιος παίζει να είναι από τους πιο "βλάχους" στην ευρωπη σε τέτοια θέματα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά το gtav είναι τραγικό.Βέβαια ο μέσος έλληνας γονιος παίζει να είναι από τους πιο "βλάχους" στην ευρωπη σε τέτοια θέματα.

Yποστηρίζω αφάνταστα το γεγονός ότι τα games είναι εξαιρετικά για την σωστή ανάπτυξη ενός ατόμου αν επιλέγονται σωστά... Γενικά πάντως αυτές τις μέρες πχ Εγώ φορτωμένος στα PUBLIC με βιβλία (30 ετών) δίπλα σε 10-13 ετών παιδάκια με GTAV, Battlefield 1, Call black ops, Bloodborne??!!, Κτλ.) . Τι σκατά έγιναν τα ποδοσφαιρικά; το rachet and clank; ακόμα και το Guardian ρε παιδί μου.

 

Και ο διάλογος ήταν..

-Μαμά εδώ ο hunter Περνάει απίστευτες πίστες για να μπλα μπλα μπλα...

-Ναι , αγάπη μου , είδες τι καλό παιχνίδι; θα σαι κυνηγός! (bloodborne)

 

Γέλαγα μονός μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν περιμενα και τιποτα καλυτερο.Μετα τα παιχνιδια φταινε που προωθουν την βια.

Αυτη η ρημαδι η Πεγκυ(pegi)με τις ηλικιες στο εξωφυλλο μαλλον για εφε το βαζουν.

 

Ζωα και παλι ζωα που προφανως και αγοραζουν τα παιχνιδια στα παιδια περισσοτερο για να μην τους ζαλιζουν το κεφαλι και να εχουν με κατι να ασχολουνται παρα για κατι αλλο.

Yποστηρίζω αφάνταστα το γεγονός ότι τα games είναι εξαιρετικά για την σωστή ανάπτυξη ενός ατόμου αν επιλέγονται σωστά... Γενικά πάντως αυτές τις μέρες πχ Εγώ φορτωμένος στα PUBLIC με βιβλία (30 ετών) δίπλα σε 10-13 ετών παιδάκια με GTAV, Battlefield 1, Call black ops, Bloodborne??!!, Κτλ.) . Τι σκατά έγιναν τα ποδοσφαιρικά; το rachet and clank; ακόμα και το Guardian ρε παιδί μου.

 

Και ο διάλογος ήταν..

-Μαμά εδώ ο hunter Περνάει απίστευτες πίστες για να μπλα μπλα μπλα...

-Ναι , αγάπη μου , είδες τι καλό παιχνίδι; θα σαι κυνηγός! (bloodborne)

 

Γέλαγα μονός μου

Καλα μην περιμενεις για Last Guardian. Σιγα μην πανε να δωσουν 60ευρω για παιχνιδι που στην μιση με 1 ωρα θα το εχουν πεταξει απο το παραθυρο εξω.Το Ratchet υποθετω οτι το εχουν ηδη παρει δεδομενου οτι ειναι και φθηνοτερο.

Ραλακια,shooter κανενα ποδοσφαιρακι και GTA τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν περιμενα και τιποτα καλυτερο.Μετα τα παιχνιδια φταινε που προωθουν την βια.

Αυτη η ρημαδι η Πεγκυ(pegi)με τις ηλικιες στο εξωφυλλο μαλλον για εφε το βαζουν.

 

Ζωα και παλι ζωα που προφανως και αγοραζουν τα παιχνιδια στα παιδια περισσοτερο για να μην τους ζαλιζουν το κεφαλι και να εχουν με κατι να ασχολουνται παρα για κατι αλλο.

Καλα μην περιμενεις για Last Guardian. Σιγα μην πανε να δωσουν 60ευρω για παιχνιδι που στην μιση με 1 ωρα θα το εχουν πεταξει απο το παραθυρο εξω.Το Ratchet υποθετω οτι το εχουν ηδη παρει δεδομενου οτι ειναι και φθηνοτερο.

Ραλακια,shooter κανενα ποδοσφαιρακι και GTA τιποτα αλλο.

Νομίζω πως μια έρευνα αγοράς δεν είναι δύσκολο να γίνει εαν σκεφτω ότι η πλειοψηφία των γονιών είναι στα 25-40.

Υπάρχουν και πολλά όμορφα ΄παιχνίδια όπως το The journey, little big planet,lego series,minecraft, rayman,firewatch,stardew,plants vs zombies,knack κτλ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως μια έρευνα αγοράς δεν είναι δύσκολο να γίνει

Στην χωρα που ειμαστε ειναι γιατι οπως εχει ξανααναφερθει και πιο παλια για το Playstation και τις κονσολες,υπαρχει γενικα συγκεκριμενη νοοτροπια(κουλτουρα,στερεοτυπα οπως θελει ας το πει ο καθενας)για το gaming στην Ελλαδα μετα απο καποια ηλικια(που συνηθως εμφανιζονται και οι υποχρεωσεις κλασσικα μετα τις σπουδες/σχολες).

Off topic δεν ειναι ακριβως (τα προηγουμενα τουλαχιστον), γιατι ακομα και οι προτιμησεις των Ελληνων μικρων και μεγαλων αυτες τις μερες σε Ps4(pro,slim)και παιχνιδια ειναι εντος θεματος.

 

Τωρα ναι αν το γενικευσουμε και παμε και σε παλιες εποχες ή αλλου ναι θα βγουμε εκτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα μια βολτα απο το mall σε Πλαισιο και Public. Τα περισσοτερα παιχνιδια που φευγανε κυριως απο μικρες ηλικιες και οχι μονο(πραγματικα εβλεπα γονεις με παιδια σιγουρα κατω τω 10-11χρονων να αγοραζουν το ρημαδο παιχνιδο και απορουσα πραγματικα)ηταν τα call of duty και λιγο BF,ειτε για ps3,ειτε για ps4.Για ποδοσφαιρακια κλασσικα πραγματα.

 

Οσο για τις κονσολες,μια χαρα φευγανε 2-2 τα ps4 pro με καποιο παιχνιδι μαζι αλλα και τα slim κυριως με του call of duty.

 

Deus Ex Manking Divided και last guardian(απλη και Steelbook)κλασσικα ηταν οι τιτλοι που ειδα περισσοτερους σε αριθμο στα ραφια.

Βεβαια δεν καθησα και πολυ γιατι οποτε εβλεπα τιμες σε παιχνιδια οπως στου bloodborne στα 69.90 με επιανε ενας πονος στην καριδα μου :D :D

Μια χαρα φθηνες ειναι οι κονσολες,απλα στα παιχνιδια θελει υπομονη και ψαξιμο. Το οτι στην Ελλαδα ειμαστε στο χαλι που ειμαστε δεν σημαινει οτι και οι κονσολες ειναι ακριβες ελεος δηλαδη.

Αναλογικα με την κατασταση που επικρατει στην χωρα μας και με τι μισθους υπαρχουν μιλησα...Δηλαδη οταν βασικος μισθος ειναι τα 500 δεν ειναι ακριβη η κονσολα?Χαιρω πολυ για γερμανια ειναι μια χαρα τιμη που εχουν βασικο τα 1500 αλλα μιλαμε αναλογικα με την χωρα μας.Αρα αυτος που θα τα σκασει δεν βγαζει μονο 500 το μηνα η στην τελικη θα κανει το σκατο του παξιμαδι για ποσους μηνες για να την τσιμπησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα χθες ενω επαιζα TLOU, οτι γυριζοντας την καμερα ακινητος εβλεπα να δημιουργειτε μια μαυρη σκια πισω απο τους υπολοιπους χαρακτηρες.. αυτο φαινεται μονο οταν γυριζεις την καμερα σαν μαυρο motion blur πισω απο τους χαρακτηρες.. ξερει κανεις τι ειναι αυτο πως λεγεται ή αν φτιαχνει? Δεν ξερω καν αν ειναι κατι το οποιο θελει φτιαξιμο ή οχι.. Δεν ειναι ενοχλητικο, δεν κανει καθολου αισθηση εν ωρα παιχνιδιου(εδω το παρατηρησα καταλαθος ενω ημουν ακινητος), αλλα πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο αν δεν υπηρχε..

Επισης στα settings να το εχω lock on 30 fps ή να το αφησω ξεκλειδωτο?

Η samsung σε gaming mode δεν απενεργοποιει motion blur κλπ. Μπορεις βεβαια εσυ να τα απενεργοποιησεις.

Η σωστη ρυθμιση ειναι να βαλεις το HDMI σε PC Mode οπου εκει τα απενεργοποιει ολα τα φιλτρα. Λογω του οτι θα κλεισει το motion blur δεν θα ειναι τοσο smooth η εικονα και λογω αλλων φιλτρων ισως σου φανουν λιγο χειροτερα και τα χρωματα αλλα δν θα εχεις artifacts στην εικονα οπως αυτα που λες και θα μειωθει αρκετα το input lag που τωρα λογικα θα ειναι αρκετο. Στη δικη μου Samsung ειναι εμφανης η διαφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογικα με την κατασταση που επικρατει στην χωρα μας και με τι μισθους υπαρχουν μιλησα...Δηλαδη οταν βασικος μισθος ειναι τα 500 δεν ειναι ακριβη η κονσολα?Χαιρω πολυ για γερμανια ειναι μια χαρα τιμη που εχουν βασικο τα 1500 αλλα μιλαμε αναλογικα με την χωρα μας.Αρα αυτος που θα τα σκασει δεν βγαζει μονο 500 το μηνα η στην τελικη θα κανει το σκατο του παξιμαδι για ποσους μηνες για να την τσιμπησει.

Ειδος πολυτελειας ειναι το gaming ακομα και η κονσολα να κοστιζε 90ευρω και τα παιχνιδια 10.

 

Επισης οταν μιλαμε για Ελλαδα σε σχεση με το εξωτερικο,σχεδον τα παντα ειναι ακριβα με 500ευρω βασικο μισθο αυτο δεν εχει να λεει κατι.

 

Εγω ομως θυμαμαι εποχες Ps3 που στα 3χρονια κυκλοφοριας ειχα αγορασει ps3(μικρου χωρου)+Killzone 2+2ρο controller 400ευρω που ειναι αρκετα ακριβοτερο απο το ps4 και τα bundle του σημερα. Επισης και τα παιχνιδια προ κρισης(δηλαδη πριν το 2009 του ps3)τοσο θυμαμαι και κοστιζαν.

 

Τωρα οποιος δεν μπορει να τα βγαλει περα οπως και παλια,λυσεις υπαρχουν και στην χωρα μας.

1)Ενοικιασεις

2)Αγγελιες

3)Εκπτωσεις black friday ή οπως τωρα Χριστουγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το αναλυσω συμφωνουμε απλα το ειπα επειδη αναφερε μελος οτι παιρνει κονσολα ο καθε πικραμενος...Προφανως και δεν παιρνει καποιος κονσολα με τετοιο μισθο ευκολα και ναι ειναι ειδος πολυτελειας...Αλλα που να δωσεις τα 3/4 του μισθου για να την παρεις και που να δωσεις το 1/4 εχει διαφορα...για αυτο αναφερα μια φανταστικη τιμη των 100 ευρω σε προηγουμενο ποστ μου.Αναλογικα λοιπον με τον μισθο του Ελληνα η κονσολα ειναι ακριβη και δεν την παιρνει ο καθε πικραμενος απο εκει κ περα οντως λυσεις υπαρχουν και τις αναφερες λιγο πολυ ολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...